Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
ZAPROJEKTUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ | ENGLISH VERSION | ПО-РУССКИ
Jeżeli chcesz mieć zajęcia ze znanymi projektantami mody, którzy na forum światowym uzyskali prestiżowe nagrody oraz spotkać się już w trakcie nauki z najbardziej znanymi polskimi dizajnerami i redaktorami mody takich magazynów jak Elle, VOGUE, Harper’ s Bazaar i jeżeli chcesz żeby Twoje pierwsze projekty były prezentowane na pokazach mody Cracow Fashion Week to ta szkoła jest dla Ciebie.
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) od 1994 r. (Dzienne/Zaoczne)
Słuchacze z Polski mogą również uczyć się w międzynarodowej grupie Fashion College, gdzie zajęcia odbywają się w języku angielskim. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem PROJEKTANT MODY, który wydawany jest także w wersji anglojęzycznej. SAPU to jedyna w Polsce prywatna szkoła mody, która otrzymała Honorową Złotą Nitkę za wyjątkowe osiągnięcia w kształceniu projektantów mody – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody video.
- O szkole
- Praca po SAPU
- Pokaz dyplomowy
- Rekrutacja
- Program
- Wykładowcy
- Nagrody dla szkoły
- Sukcesy absolwentów
- Praktyki i staże
- Współpraca międzynarodowa
- Promocja studentów
- SAPU w mediach
- Opinie absolwentów o SAPU
- Facebook SAPU
- Facebook in English
- Instagram SAPU
- Instagram KSA
- Dla Polonii
- Magazyn TUBA
-
Szkoła mody SAPU:
Nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nauka w szkole trwa dwa i pół roku, dzienne i zaoczne (18 zjazdów w ciągu roku, około 18 godz./zjazd, sobota-niedziela, co dwa tygodnie).
- Brak egzaminów wstępnych – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń
- To najlepsza szkoła projektowania mody, jeżeli chcesz zbudować profesjonalne portfolio i szybko podjąć pracę w zawodzie – patrz prace studentów i dyplomy.
- To uczelnia, której absolwenci zdobyli najwięcej nagród w polskich i zagranicznych konkursach
- To najbardziej prestiżowy pokaz dyplomowy w Polsce. Pokaz dyplomowy SAPU odbywa się w Centrum Kongresowym Ice Kraków i otwiera Cracow Fashion Week, którego głównym organizatorem jest Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru promująca w ten sposób swoich absolwentów. Wszystkie pokazy z kilku ostatnich lat na profilu SAPU na Youtube.
- Wykładowcami SAPU są wyłącznie czynni zawodowo projektanci mody, technolodzy i konstruktorzy ubioru
- Zajęcia ponadprogramowe: poza obowiązkowymi zajęciami z technik krawieckich studenci mają możliwość bezpłatnego korzystania z otwartej pracowni szycia.
- Szkoła funduje stypendium dla najlepszego słuchacza SAPU – warunki w zakładce rekrutacja.
- Nagrody fundowane przez SAPU:
- nagrody za najlepszą sylwetkę podczas semestralnych pokazów mody.
- statuetka SAPU za najlepszą kolekcję na pokazie dyplomowym
- Szkoła policealna SAPU w Krakowie wybierana jest również jako szkoła podyplomowa przez absolwentów kierunków artystycznych wyższych uczelni.
- Szkoła uprawnia do starania się o wizę
W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru nauce towarzyszy inspirująca, pełna życzliwości atmosfera. „To były najlepsze lata w moim życiu” – mówią wielokrotnie dyplomanci. Zarówno wykładowcy jak i słuchacze to utalentowani ludzie, którzy kochają to co robią. Ich pomysły i pasja dają znakomite efekty.
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU:
- to szkoła, której absolwenci odbywają prestiżowe staże zagraniczne i podejmują pracę w czołowych światowych domach mody m.in. Łucja Wojtala odbywała staż u Johna Galliano, Julia Rodowicz jest projektantką dzianiny w domu mody Balenciaga, Karolina Pięch odbyła staż w domu mody Alexandra McQueena
- podjęła inspirującą współpracę z licznymi instytucjami w tym Muzem Narodowym w Krakowie, Krakowskim Biurem Festiwalowym, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Empikiem, Instytutem Konfucjusza, Polską Akcją Humanitarną a także z Urzędem Miasta Krakowa
- Liczna grupa absolwentów pracuje w takich firmach jak: RESERVED, CROPP, HOUSE, AMERICANOS, BIG STAR, VISTULA, BYTOM, RAVEL, ROYAL COLLECTION, ORSAY, SOLAR, COTTON CLUB, RYŁKO. Wiele osób pracuje również pod własną marką.
- jest oficjalnym partnerem międzynarodowych konkursów: Fashion Culture (Londyn), Habitus Baltija (Ryga), Russian Silhuette (Moskwa), Mielnica Mody (Mińsk), Donieck Fashion Days (Donieck), Jeansation (Monte Carlo)
- to szkoła, do której w ramach wizyt studyjnych i na warsztaty przyjeżdżają słuchacze wyższych uczelni z Anglii, Szkocji, Holandii, Niemiec i Słowacji
- od 1994 r. wykształciła ponad 1500 projektantów mody, którzy pracują w firmach odzieżowych w Polsce i na świecie, a wielu projektujących pod własną marką to uznane obecnie nazwiska w świecie mody – patrz absolwenci.
- Oferuje znakomite warunki lokalowe w centrum historycznym Krakowa, dwa własne budynki o łącznej powierzchni 2800 m2 ze świetnie wyposażonymi pracowniami krawiecką, biżuterii, nakryć głowy, malarską, dwoma pracowniami komputerowymi, studiem fotograficznym
- Zapewnia nieodpłatnie profesjonalne modelki do przymiarek, sesji zdjęciowych i pokazów mody ze ściśle współpracującej Agencji Promocji Mody REKLAMEX
Szkoła mody SAPU stawia na:
- Indywidualne podejście do każdego słuchacza
- Intensywne przygotowanie do wykonywania zawodu
- Najlepszą w Polsce kadrę wykładowców
- Energiczną promocję absolwentów w Polsce i na świecie
- Skompletowanie profesjonalnego portfolio
- Współpracę międzynarodową – staże zagraniczne, stypendia na prestiżowych uczelniach, wymiany słuchaczy w ramach projektów Leonardo da Vinci i Erasmus
- Międzynarodową atmosferę
Perspektywy zawodowe
Powszechnie ceniony dyplom Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru jest przepustką do zatrudnienia w formach odzieżowych całego kraju. Absolwenci szkoły cenieni są nie tylko za kreatywność, ale również za znajomość niezbędnych obecnie w pracy projektanta programów komputerowych, konstrukcji i technologii – umiejętności uzyskanych dzięki dużej liczbie zajęć praktycznych. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru pozostaje w stałym kontakcie z największymi, polskimi producentami odzieży, którzy od lat spośród naszych słuchaczy wybierają projektantów do współpracy.Liczna grupa absolwentów pracuje w takich firmach jak: RESERVED, CROPP, HOUSE, AMERICANOS, BIG STAR, VISTULA, BYTOM, RAVEL, ROYAL COLLECTION, ORSAY, SOLAR, COTTON CLUB, RYŁKO. Wiele osób pracuje również pod własną marką. Absolwenci pracują lub posiadają własne pracownie w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Warszawa,
Katowice, Opole, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Łódź, Bielsko- Biała, Radom, Rzeszów, Nowy Targ, Kalwaria Zebrzydowska, Nowy Sącz, Opole, Tarnów, Maków Podhalański, Częstochowa, Sopot.
Pracując dla firm takich jak Intermoda, Americanos i Bytom niejednokrotnie miałam w zespole absolwentów tej uczelni. Kreatywni, zdyscyplinowani, odpowiedzialni, świadomi warsztatu. To istotne cechy u projektanta. Osobowość, indywidualizm w połączeniu z umiejętnością pracy w zespole. Bardzo ważne[!], że zostali tak przygotowani do pracy zawodowej.
Anna Jatczak, projektantka modyZapraszamy również do Szkoły Visual Merchandisingu.
-
Perspektywy zawodowe po SAPU
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru przygotowuje swoich absolwentów do pracy w różnych działach/dziedzinach branży modowej. Poniżej zaprezentowane są najważniejsze pracownie SAPU będące jednocześnie obszarami w których nasi absolwenci z dużym powodzeniem podejmują pracę zawodową.
Zobacz co możesz robić po Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU
-
Pokaz dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – Cracow Fashion Awards – kliknij tutaj
-
Szczegóły dotyczące rekrutacji – kliknij tutaj
-
Program obejmuje prawie 30 przedmiotów (25 godzin lekcyjnych tygodniowo). Przeważająca większość to zajęcia praktyczno-warsztatowe połączone z konsultacjami z wykładowcami. Patrz – prace studentów.
Autorski program Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru został skonstruowany w oparciu o doświadczenia znanych projektantów mody oraz skonsultowany z wieloletnimi pedagogami najlepszych uczelni projektowania mody w Europie. Program ten jest obecnie w pewnym zakresie powielany przez większość nowopowstałych polskich szkół projektowania ubioru, w których uczą lub uczyli absolwenci SAPU. Co roku program podlega modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży. Szkoła mody SAPU przygotowuje również do założenia i prowadzenia własnej firmy.
Studenci SAPU biorą nieodpłatnie udział w 3 semestralnych pokazach mody oraz pokazie dyplomowym (patrz zakładka pokazy). Studenci SAPU już na pierwszym roku mają okazję pokazać swoje projekty na pokazie Junk Fashion Show zamykający Cracow Fashion Week.
Stawiamy sobie za zadanie wykształcenie samodzielnego i kompetentnego projektanta ubioru umiejącego zadbać o wszystkie szczegóły kolekcji, a jednocześnie posiadającego ogólną wiedzę i dobre umiejętności plastyczne. Krakowska szkoła mody SAPU to wyjątkowy kurs kroju i szycia, jak również świetna szkoła i kurs stylizacji.
Dodatkowo, poza obowiązkowymi zajęciami, studenci mogą korzystać dwa razy w tygodniu z otwartej pracowni krawieckiej i pracować pod okiem wybitnego specjalisty pracującego w firmie przygotowującej konstrukcje dla wielu firm ba całym świecie, w tym dla Balenciagi.Ze względu na warsztatowy charakter zajęć i indywidualne podejście do każdego słuchacza, ilość miejsc ograniczona.
Zajęcia kierunkowe to projektowanie ubioru prowadzone przez kilku projektantów mody, konstrukcja i technologia odzieży, projektowanie biżuterii, projektowanie nakryć głowy i akcesoriów, projektowanie obuwia, rysunek żurnalowy, fotografia mody, projektowanie tkaniny i materiałoznawstwo, stylizacja, tendencje w modzie.
Studenci SAPU uczestniczą również w zajęciach ogólnoplastycznych takich jak rysunek, malarstwo i kompozycja. Wykłady prowadzone są z zakresu historii sztuki, historii mody oraz marketingu w modzie. W pracowni komputerowej słuchacze zapoznają się z programami graficznymi CorelDraw, Adobe Photoshop oraz ze specjalistycznym programem do konstrukcji odzieży InvenTex, które są niezbędne w nowoczesnym projektowaniu mody.
Szczególny nacisk kładziemy na naukę języka angielskiego. Poza cotygodniowymi zajęciami słuchacze mają możliwość komunikacji z zagranicznymi kolegami uczącymi się w SAPU. Wyjazdy na targi mody do Paryża oraz liczne wycieczki do muzeów oraz na wystawy uzupełniają wiadomości zdobyte w szkole. Ponadto słuchacze SAPU mają możliwość brania udziału, poza regularnymi zajęciami w szkole, w licznych, profesjonalnych warsztatach projektowania mody i wykładach dotyczących projektowania ubioru organizowanych dla nich przez szkolę i prowadzonych przez znane i cenione osobistości ze świata mody.Program zajęć w SAPU:
I semestr:
projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, podstawy kroju i szycia, stylizacja i tendencje w modzie, techniki krawieckie Haute Couture, stylizacja, pracownia komputerowa/Corel, projektowanie biżuterii, ilustracja mody, kompozycja, malarstwo, rysunek, struktury wizualne, historia sztuki, język angielskiII semestr:
projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, pracowania kroju i szycia, techniki krawieckie Haute Couture, stylizacja, pracownia komputerowa/Corel, projektowanie biżurerii, ilustracja mody, kompozycja, malarstwo, rysunek, struktury wizualne, historia sztuki, język angielski, podstawy projektowania obuwia, materiałoznawstwo i projektowanie tkaninIII semestr:
projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, projektowanie akcesoriów, pracowania kroju i szycia, stylizacja, pracownia komputerowa/Photoshop, malarstwo, rysunek, historia ubioru, język angielski, podstawy projektowania obuwia, materiałoznawstwo i projektowanie tkanin, fotografia modyIV semestr:
projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, projektowanie akcesoriów, pracowania kroju i szycia, pracownia komputerowa/Photoshop, historia ubioru, język angielski, podstawy projektowania obuwia, fotografia mody, Public Relations, marketing modyV semestr:
konsultacje dyplomowe, pracownia kroju i szycia, Public Relations w modzie, kreowanie wizerunku marki, promocja marki w Social Media, podstawy tworzenia własnej strony internetowej, przygotowanie biznes planu, Public Relations, marketing mody, fotografia modyPonadto w ramach nauki w SAPU uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wielu okazjonalnych wykładach, warsztatach i seminariach prowadzonych przez światowej sławy specjalistów w dziedzinie projektowania ubioru.
Szkoła mody SAPU wydała nowoczesny podręcznik do projektowania obuwia autorstwa inż. Tadeusza Ziajki – wykładowcy naszej szkoły oraz wieloletniego konsultanta firm obuwniczych w Polsce i na świecie.
w 2014 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru obchodziła swoje 20-lecie. Dziś jest jednym z najważniejszych miejsc kształcących ludzi, którzy kreują trendy i ubierają Polskę. Z okazji jubileuszu SAPU ruszyło z cyklem “20 X 20: 20 osobowości mody na 20-lecie Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru” – więcej informacji -zobacz tutaj
W 2004 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru obchodziła swoje 10-lecie. Z tej okazji odbyła się wystawa w zabytkowej fabryce Oscara Schindlera. Zobacz zdjęcia
Od 2009 roku słuchacze mogą korzystać z internetowej platformy informacyjnej, gdzie po zalogowaniu się na swoje konto mają dostęp do najważniejszych informacji oraz aktualnych planów zajęć.
-
Wykładowcy SAPU
Wykładowcami SAPU są wyłącznie czynni zawodowo projektanci mody, technolodzy i konstruktorzy ubioru będący współautorami sukcesu wielu firm w Polsce. Łączą doświadczenia z pracy projektanta w przemyśle odzieżowym z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu projektowania. Nie boją się odkrywania przed studentami wszelkich tajemnic zawodu, gdyż mają ugruntowaną pozycję w branży. Pracują z pełnym zaangażowaniem i traktują każdego studenta indywidualnie. Zajęcia ogólnoplastyczne prowadzone są przez profesorów wyższych uczelni artystycznych, ludzi z ogromnym dorobkiem zawodowym,uczestników wielu międzynarodowych wystaw.
WYKŁADY GOŚCINNE
1. Jerzy Antkowiak – guru polskiej mody, stworzył legendarną firmę Moda Polska
2. Hanna Gajos – redaktor naczelna magazynu Rynek Mody
3. Karolina Pięch – absolwentka SAPU, projektantka w domu mody Balenciaga, wcześniej pracowała w studio Alexandra McQueena
4. Jacek Kłak – organizator Poland Fashion Week
5. Joanna Błażejowska – polska projektantka z Paryża
6. Monika Onoszko – projektantka mody i wnętrz, projektuje stroje dla gwiazd, jako jedyna osoba z Europy ukończyła wydział projektowania kimon w japońskim Instytucie Mody Onoe.
7. Gary Baseman – światowej sławy ilustrator i projektant, rysował dla The New Yorker oraz Lon Angeles Times
8. Carol Morgan – wykładowca Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie
9. Martin Pegler – profesor Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, autor ponad siedemdziesięciu książek, uznany autorytet i guru z dziedziny Visual MerchandisinguWYKŁADY I ĆWICZENIA
1. PROJEKTANCI
mgr sztuki Wojciech Bednarz, projektant modyObecnie jest głównym projektantem marki Vistula. Projektuje głównie garnitury, koszule i płaszcze.Wykładowca projektowania ubioru. Ukończył liceum plastyczne w Jarosławiu, absolwent grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej pracował w firmie Artman, w której był odpowiedzialny za całą linię męską marki House.
mgr sztuki Anna Niemczyk-Gadd, projektant ubioru
Wykładowca projektowania ubioru i tkaniny w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Absolwentka łódzkiej ASP, dyplom z wyróżnieniem obroniła w Katedrze Edukacji Wizualnej i Projektowania Ubioru. Projektantka ubioru w firmie „PABIA” oraz „Mode Bruckmann”, współpracowała przy tworzeniu ekskluzywnej linii płaszczy dla firmy Pierre Cardin. Projektuje również odzież o wysokich wymaganiach technologicznych z niekonwencjonalnych tkanin. Współpracuje z firmami eventowymi przy tworzeniu wizerunku różnych marek m.in. TYMBARK, REIFFEISEN BANK, Lotnisko im.Chopina w Warszawie, POLKOMTEL, NESTLE, MAZDA, MERCEDES, PROCTER&GAMBLE, KNORR, LA FESTA.
mgr sztuki Marta Dubanowicz, projektant mody
Wykładowca projektowania akcesoriów, projektowania mody i pracowni komputerowej (Photoshop). Absolwentka SAPU i ASP w Łodzi na kierunku Projektowania Odzieży. Prowadzi własną działalność projektancką, projektuje również odzież dla wielu polskich firm. Współpracuje z takimi firmami jak Dziedzic, Lamers, Tutto, SU, MEtafora, CLICKfashion, Emma, Fenomenale. Organizuje sesje zdjęciowe, przygotowuje katalogi i foldery reklamowe, projektuje metki odzieżowe oraz druki reklamowe na targi branżowe. Zajmuje się również konstrukcją, modelowaniem i stopniowaniem odzieży.mgr Bogusława Nastaborska-Lisowska, projektant mody
Z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi związana jest od czasu ich powstania jako Szkoły Artystycznego Projektowa Ubioru. Jest tam wykładowcą już 20 lat. Od 25 lat prowadzi własną firmę, która zajmuje się projektowaniem zarówno odzieży jaki wnętrz. Projektowała ubiory dla wielu firm w kraju i za granicą. Między innymi Solbi, Fugazzi, Beskidiana, Vienna, a także dla licznego grona odbiorców indywidualnych. Ma za sobą projekty zarówno przestrzeni mieszkalnych jak i użyteczności publicznej, takich jak sklepy, biura, hotele, pensjonaty itp. Dla inwestorów jak na przykład Kopalnia Soli Wieliczka, Teatr Bagatela, House, Mohito, Copernicus. Nic dziwnego, że kiedy 10 lat temu powołano Szkołę Wnętrz i Przestrzeni, została tam wykładowcą. Najmłodszą sferą zainteresowań jest Visual Merchandising, gdzie zajęcia prowadzi od dwóch lat. Całe swoje życie zawodowe dzieli pomiędzy pracę projektową i dydaktyczną. Wykształcenie architektoniczne pozwoliło jej na łączenie artyzmu z techniką. Mówi o sobie, że jest szczęśliwym człowiekiem, bo robi to co lubi i lubi to co robi.
mgr Barbara Dunaj-Sikora, technolog odzieży
Absolwentka Politechniki Łódzkiej na kierunku Włókiennictwo w zakresie Odzieżownictwa.Wykładowca technologii odzieży oraz nauczyciel specjalistycznego programu komputerowego Inven-Tex w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Wieloletni technolog odzieży i szef produkcji technologicznej w firmach: SEMA-PRINT, RADER, RAPPER, HUTNIK, TARGO.mgr Katarzyna Zajączkowska-Fajto, projektant mody
Wykładowca projektowania ubioru w Szkole Projektowania Ubioru. Absolwentka SAPU i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej (kierunek Marketing i Zarządzanie). Projektuje ubrania dla wiodących marek odzieżowych w Polsce takich jak MOHITO, HOUSE, RAVEL, zajmuje się analizą trendów modowych, śledzeniem rynku, fashion marketingiem i trends’ researchingiem.
mgr Monika Harłacz – projektant mody
Wykładowca autorskiego programu z zakresu visual merchandisingu oraz stylizacji i tendencji w modzie w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Z wykształcenia absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Uczestnik kursu stylizacji w EAS w Łodzi. (Europejska Akademia Stylizacji w Łodzi).Z doświadczenia wieloletni praktyk z zakresu działań związanych z visual merchandisingiem, stylizacją oraz wykładowca, trener i twórca autorskich programów szkoleniowych. Była manager ds. visual merchandisingu, obecnie właścicielka firmy MHSHOWROOM, która od 2006 roku aktywnie działa na rynku w obszarze visual merchandisingu, stylizacji sesji zdjęciowych i pokazów mody oraz szkoleń i konsultacji. Najważniejsi Klienci, z którymi współpracowała to m.in. Gatta, Answear, Reporter, Christies, Luxottica Poland, Essilor, Bialcon, Click Fashion, Wójcik, Dalia, Mcarthur, Kubenz. W ramach współpracy z KSA szkoliła także takie marki jak LPP, Big Star, Intermoda. Monika Harłacz, jako specjalista w dziedzinie VM jest zapraszana jako prelegent i wykładowca na targi związane z branżą mody (m.in. MTP w Poznaniu), od 3 lat jest członkiem jury w konkursie Retail Marketing Awards na najlepszy sklep w branży mody, organizowany przez PROMEDIA. Jest także autorką wielu publikacji z zakresu visual merchandisingu (Fashion Business, Moda Damska, Moda Męska, Rynek Mody, Visual Communication, Magazyn Mody Intymnej, Farmacja Praktyczna, Branża Dziecięca, Barrel Fashion). Wraz z partnerami została doceniona przez prestiżowy magazyn Retail Design International, w którym opublikowano realizację projektu krakowskiego butiku dla ekskluzywnej, włoskiej marki.mgr Anka Letycja Walicka, projektant mody
Swoją pasję związaną z modą rozwinęła w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, którą ukończyła w 2012 roku. Odbyła staż w paryskim Atelier Aśka oraz kurs projektowania tkanin przy użyciu termotransferu na University of the Arts London Central Saint Martins. Zdobyła szereg prestiżowych nagród na konkursach krajowych i za granicą. Otrzymała między innymi Złotą Nitkę mediów 2012 oraz wyróżnienie kreatorów Złota Nitka 2012. Ponad to zdobyła główną nagrodę Rady Wysokich Krawców i Rady Mediów na Cracow Fashion Awards 2012, drugie miejsce na Off Fashion Kielce 2012, główną nagrodę na Art & Fashion Festival 2012 w Poznaniu, główną nagrodę w konkursie Fashion Culture w Londynie 2013. Jej kolekcja N_HIL została ogłoszona najlepszą w konkursie Habitus Baltija 2012.
mgr sztuki Paula Drzewiecka-Heftowicz, projektant mody
Absolwentka ASP w Łodzi, kierunek: projektowanie odzieży. Konstruktor i projektant odzieży w firmach Bonetta, Dom Mody Telimena, Laurence B, Miko, Poligraf, Arazy4 i Nutrica. Projektant odzieży mundurowej dla firmy ochrony mienia. Opracowywała system identyfikacji wizualnej w odzieży dla pracowników Biur Obsługi Abonenta Toya, oraz odzież reklamową dla klubu Wytwórnia. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą ubrań pod własnym logo „Paula D.Heftowicz”.mgr Patrycja Guzik, projektant mody
Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego na wydziale Filozofii i Socjologii oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru,gdzie uzyskała dyplom projektanta i konstruktora odzieży.Dwukrotna finalistka konkursu Off Fashion Kielce, zwyciężczyni konkursu modowego „Folk w wielkim mieście” organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum i Tekstyliów w Białymstoku. Dwukrotna finalista konkursu Re-act Łódź. Finalistka konkursu Habitus Baltija w Rydze, gość specjalny pokazu Final Fashion Show organizowanego przez Fahmoda (Hanower, Niemcy). Podczas Cracow Fashion Awards otrzymała półroczne stypendium w Academy of Design and Haute Couture w Walencji. Finalista Art&Fashion Stary Browar- dwutygodniowe warsztaty z Krzysztofem Stróżyną. Wybrana przez Elle Polska w kategorii Moda Nowa Fala 2013. Projektantka, organizatorka sesji zdjęciowych, stylistka.(współpraca m.in z Das Moon, Kasia Klimczyk, Myrra Ros, Katarzyna Stankiewicz)
inż. Tadeusz Ziajka – projektant obuwia
Wykładowca projektowania obuwia w Szkole Artystycznego Projektowania Odzieży. Absolwent Szkoły Obuwniczej w Chełmku oraz Akademii Ekonomicznej na kierunku Towaroznawstwo Przemysłowa. wybitny specjalista w zakresie projektowania i konstruowania obuwia, ceniony w Polsce i na całym świecie. Biegle posługuje się językiem rosyjskim, czeskim, słowackim, niemieckim i włoskim. W czasie swojej pracy zawodowej zapoznał się z produkcją obuwia w kilkudziesięciu fabrykach w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria, Włochy i USA. Jest autorem i współautorem około 60 projektów racjonalizatorskich i 8 patentów i wzorów użytkowych dotyczących konstrukcji obuwia, technologii wytwarzania obuwia oraz maszyn i urządzeń obuwniczych. Autor kilku książek z zakresu konstrukcji i modelowania obuwia, m.in. książki „Podstawy projektowania i konstrukcji obuwia” wydanego przez Krakowskie Szkoły Artystyczne
w 2004 roku.dr Marek Nieniewski – projektant biżuterii
Absolwent Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Doktorat uzyskał w 2001 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Wraz z żoną, Lucyną Nieniewską, brał udział w około 80 wystawach w kraju i za granicą (Feria Mundial de la Plata, Meksyk, 1974, Polens Kunstlerischer Silberschmuck, Wiedeń, 1977, Contemporary Jewellery the Amerikas, Australia, Europe and Japan, Kyoto, 1984, Kunst aus Krakau, Kolonia 1985, VII Międzynarodowa Wystawa Biżuterii, Jablonec, 1987, Od ascezy do emocji – wystawa indywidualna, Warszawa, Helsinki, 1994, Sukiennice, Galeria ZPAP – wystawa indywidualna, Kraków, 1999, Od koronek babuni do… – Galeria Stanko, Wrocław, 2000, I merletti della regina Bona, Instytut Polski wystawa indywidualna, Rzym, 2000). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz w zbiorach prywatnych. Laureat szeregu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną.
mgr Magdalena Kęskiewicz – projektant mody
Prowadzi wykłady „Moda a popkultura”oraz „Promocja sprzedaży” w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Absolwentka SAPU, ukończyła również Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi własną działalność Concept Studio Młoda Moda, która jest jednocześnie pracownią krawiecką, sklepem i galerią w jednym. Projektuje kolekcje, bierze udział w pokazach mody i konkursach m.in. OFF Fashion Kielce, Złota Nitka 2007, FUTURE. Pracuje również jako stylistka przy sesjach zdjęciowych, publikowanych min. w Eks-Magazynie i Mieście Kobiet. Jako stylista współpracuje z fotografami mody, firmami odzieżowymi, agencjami reklamowymi oraz producentami pokazów (Moda&Styl, Lounge Magazyn, Secret Lashes).mgr Anna Franczyk – wykładowca Historii mody.
Z wykształcenia historyk sztuki (UJ) i absolwentka SAPU, dyplomowany konstruktor odzieży.
W pracy naukowej zajmuje się historią ubioru, a szczególnie związkami między modą a sztuką. Na swoim koncie ma wykłady i prelekcje dla wielu instytucji kultury i nauki (min. Muzeum Narodowe w Krakowie, Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ, Małopolski Instytut Kultury), prowadzi zajęcia ze stylizacji i Historii mody w Szkole Wizażu i Charakteryzacji FAM.
Jest kostiumografem (projektowała kostiumy i tworzyła stylizacje na potrzeby filmów, teledysków i reklam), pracowała jako mistrz krawiecki w jednej w krakowskich pracowni teatralnych.
Hobbystycznie zajmuje się rekonstrukcją historyczną tworząc repliki ubiorów dawnych. Będąc uczennicą SAPU zdobyła I miejsce w konkursie na rekonstrukcję sukni Heleny Modrzejewskiej organizowanym przez Zamek w Wilanowie.
Prowadzi blog poświęcony modzie dawnej: od-podszewki.blogspot.com i facebookowy fanpage: www.facebook.com/UnicornisUbioryDawneOdPodszewk i CYKLE WYKŁADÓW
1. Dorota Wróblewska
Producentka pokazów mody i programów telewizyjnych, organizatorka Warsaw Fashion Street, wydawca platformy SOPHISTI GROUP
2.Michał Zaczyński
Dziennikarz, felietonista. Zastępca redaktor naczelnej magazynu „Grazia”. Poprzednio wicenaczelny „Fashion Magazine”. W latach 2007-2012 publicysta i szef działu Styl tygodnika „Newsweek Polska”. Juror konkursów „Warsaw Fashion Street”, „Off Fashion”, „Re-Act”, „Cracow Fashion Awards”.
3. Marcin Dąbrowski
Dziennikarz, stylista, bloger. Osobisty stylista gwiazd, polityków i prezenterów telewizyjnych (m.in. Pytania na Śniadanie i Panoramy w TVP2). Doradca ds. wizerunku i dress code’u polityków i ludzi biznesu. Trener w zakresie kształtowania wizerunku osobistego i publicznego. Pierwszy szef mody polskiego wydania InStyle. Prowadzi bloga o modzie męskiej www.mrdynamo.com.
SZTUKI PLASTYCZNE
prof. Janusz Karwacki
Wykładowca rysunku w SAPU od 1994 roku. Był animatorem w studiu filmów rysunkowych Se-Ma-For. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa i grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Po studiach był asystentem w pracowni litografii prof. W. Kunza. Od 1978 roku do emerytury w 2010 roku samodzielnie prowadził pracownię rysunku na Wydziale Grafiki ASP. Wielokrotnie brał udział w licznych wystawach oraz konkursach grafiki i rysunku. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Prix d’Achat na I Międzynarodowym Biennale Rysunku we Wrocławiu 1969, III nagroda na Biennale Rysunku we Wrocławiu 1969, Mention Speciale na III Festival International du Film des Droits de l’Homme, Strasburg 1972. Wygrał również wiele nagród na najlepszą grafikę miesiąca w Krakowie, oraz nagrodę na najlepszą grafikę roku (Warszawa 1977).Prace prof. Janusza Karwackiego są w zbiorach muzeów w kraju: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze i innych, a także w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Wenezueli, Brazylii, we Włoszech, Meksyku i Szwecji. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową, rysunkiem, a ostatnimi czasy rzeźbą w drewnie w leśnym domostwie w Beskidzie Wyspowym. Od lat lubi biegówki, dobrą książkę i obserwacje ptaków przez lornetkę. Ceni przyjaźń.
dr hab. Grażyna Borowik
Uczy malarstwa w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Urodzona w 1952 roku, absolwentka Wydziału Malarstwa na ASP w Krakowie. Od 1979 roku adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej prace zostały pokazane na ponad 20 wystawach indywidualnych(m.in. Zapis w Galerii Działań w Warszawie 1999, Gry uliczne w Galerii JaPtak we Wrocławiu 2000, Detale i całości w Pałacu Sztuki w Krakowie, Grenzwerte, malarstwo i rysunek w Hardegg, Austria 2009) i około 200 zbiorowych. Przez 6 lat realizowała międzynarodowy projekt „Gry i zabawy”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. w Kyoto i Tokio (Japonia), Chongju ( Korea Południowa) i Budapeszcie. Cały czas publikuje fotografie w „Dekadzie Literackiej”. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem i performancem.mgr sztuki Andrzej Peller
Wykładowca kompozycji, rysunku i perspektywy Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkole Wnętrz i Przestrzeni. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz w roku 1966. Od 1975 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Rzeźby. Autor projektów i kilkudziesięciu realizacji w zakresie architektury wnętrz. Uprawia rysunek i malarstwo akwarelowe oraz grafikę użytkową. Prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
mgr sztuki Małgorzata Markiewicz
Prowadzi autorskie warsztaty eksperymentalne w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Pracownię Przestrzeni i Barwy w Szkole Visual Merchandisingu. Artystka, tworzy obiekty, fotografie, filmy, instalacje. W latach 1999 – 2004 studentka krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby, obecnie doktorantka tegoż wydziału. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Materią prac i działań Małgorzaty Markiewicz stały się tkaniny, włóczki, ubrania. Odnosi się do sfery, która postrzegana jest jako kobieca – robótek ręcznych, rodziny, ogniska domowego, kobiecej erotyki, ale również do tego, co nazywa się sztuką kobiecą – tradycji tkaniny artystycznej. Podejmuje problemy tożsamości płciowej i przypisanych jej kulturowo cech, a także pozycji społecznej kobiety”( źródło: Culture.pl). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych ( m.in. w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, ale także w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Finlandii, Portugalii, Słowenii) i indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie oraz w Kopenhadze, Cleveland USA, Londynie, Rzymie).
Prof. Grażyna Brylewska
Wykładowca struktur i historii sztuki w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Ukończyła Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu. Doktoryzowała się i habilitowała na łódzkiej ASP. Od 2001 roku pracuje na UP w Krakowie. Kierownik Katedry Wzornictwa. Prace swoje pokazywała na 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Uprawia sztukę na pograniczu zbioru dyscyplin – malarstwa, form przestrzennych, tkaniny, rysunku i fotografii. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie jako animator i kurator wystaw. Współtworzy działająca w Krakowie Galerię BB. Wiceprezes Fundacji Fly With Art zajmującej się propagowaniem polskiego wzornictwa.
dr Aleksander Pieniek
Wykładowca kompozycji w SAPU. Absolwent krakowskiej ASP. Od 1986 roku adiunkt na UP w Krakowie. Malarz, rysownik, autor aranżacji przestrzennych, zajmuje się także grafiką użytkową. Od 1977 roku publikuje swoje rysunki i ilustracje w pismach satyrycznych i w dziennikach. Obecnie jest redaktorem graficznym literackiego miesięcznika „Dekada Literacka”. Za swoją pracę malarza i rysownika otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu wystawach m.in. w Krakowie, Nowym Targu, Zamościu, w Turynie, Florencji. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
mgr sztuki Grzegorz Garcarz
Wykładowca pracowni komputerowej (3DsMax), wystawiennictwa, kompozycji i perspektywy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (wydział Architektury Wnętrz, kierunek Wystawiennictwo). Autor projektów wnętrz, biur i przestrzeni targowych. Jest czynnym projektantem wnętrz i projektantem plastycznym. Jego pasją oprócz projektowania wnętrz jest spadochroniarstwo wyczynowe.
mgr sztuki Dorota Ryn-Holcer
W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru uczy rysunku żurnalowego – Ilustracja mody, a w Szkole Visual Merchandising – rysunku odręcznego. W 1986 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Form Przemysłowych (Wzornictwo). Jest absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Pedagogicznym w zakresie Pedagogiki. Ukończyła również Europejskie studia Terapii Zajęciowej ENOTHE, jest specjalistą w dziedzinie Arteterapii. Brała udział w kilkudziesięciu (także międzynarodowych) konferencjach, warsztatach naukowych, sympozjach i szkoleniach, warsztatach terapeutycznych i artystycznych. Jest autorką kilkunastu publikacji z zakresu sztuk plastycznych. Opracowała scenariusze zajęć edukacyjnych oraz pomoce dydaktyczne z plastyki powszechnie stosowane przez nauczycieli w całej Polsce. Recenzentka ponad 40 podręczników do Plastyki. Lubi fotografować, rysować kredkami i suchymi pastelami. Zajmuje się tworzeniem tkanin, głównie w technice patchworku, współpracuje z kilkoma galeriami sztuki użytkowej w Polsce, pokazywała swoje prace między innymi na indywidualnych wystawach w La Serena i Santiago de Chile.Pasje: kulturoznawstwo – szczególnie kultura Ameryki Południowej, poezja, literatura, fotografia, podróże dalekie i bliskie, wycieczki rowerowe, jazda na nartach, żeglarstwo, joga. Ceni prosty i zdrowy styl życia, popiera działania w obronie humanitarnego traktowania zwierząt.mgr sztuki Alfred Marek
Wykładowca projektowania wnętrz, projektowania mebla i pracowni komputerowej (CorelDRAW). Ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1980 do 2013 roku wykonał i zrealizował ponad 2100 projektów, na które złożyły się m.in. projekty wnętrz i mebli dla banków, restauracji, sklepów i biur, projekty produktów, wystawiennictwa i wnętrz m.in dla Ramon Soler Hiszpania, Kohler USA, RAF Włochy, Luton USA, Nowy Styl Polska, Excellent Polska, Huppe Niemcy, projekt wnętrz Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Wielokrotnie prezentował swoje projekty na wystawach zbiorowych i indywidualnych, np. na biennale plakatu w Katowicach, w galerii Pryzmat ZPAP w Krakowie, w galerii Sukiennice w Krakowie (wystawa indywidualna)
mgr sztuki Marzena Kolarz
Wykładowca fotografii. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej). Dyplom licencjacki uzyskała w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych, dyplom magisterski w Pracowniach Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz konkursów.W fotografii zainteresowana niemal każdą dziedziną.
mgr Ewa Murawska
Wykładowca historii ubioru, absolwentka SAPU oraz UJ, wydział Filozoficzny, kierunek: Socjologia. Studia ukończone z wyróżnieniem. Temat pracy magisterskiej: Socjologia Mody. W życiu zawodowym związana głównie z marketingiem i reklamą, w tym pracą z celebrytami. Historią Ubioru pasjonuje się od czasów studiów w SAPU i wykładów z prof. Zofią Piasecką – Tarabułą, która stała się Jej przewodnikiem i mentorem w tej dziedzinie. Ten przedmiot wykłada w SAPU od 7 lat, co rok przygotowując część wystawy końcoworocznej w oparciu o rekonstrukcje strojów historycznych wykonanych przez studentów. Od 4 lat z powodzeniem prowadzi bloga na FB „Historia Ubioru czyli jak odkrywać tajemnice strojów”. Prywatnie wychowuje nastolatka,tańczy Flamenco, czyta literaturę fantasy i zagląda do wielu muzeów w różnych zakątkach świata w poszukiwaniu eksponatów ubiorów.
mgr Andrzej Chorosiński
Wykładowca języka angielskiego. Absolwent Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończone 2 specjalizacje: metodyka nauczania języka angielskiego i przekład. Stypendysta Boston College i Fenway Middle College w USA. Współpracuje z największymi szkołami językowymi, prowadzi specjalistyczne szkolenia w firmach i instytucjach. Prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów z ogólnego angielskiego (FCE, CAE, CPE) i angielskiego w biznesie (LCCI). Fan Bollywood i Monty Pythona, w wolnych chwilach przywraca życie starym komputerom.
Margaret Larmuth
Margaret Larmuth jest szwajcarską specjalistką, wykładowcą w Krakowskich Szkołach Artystycznych. W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru prowadzi specjalne wykłady dla słuchaczy. Posiada wieloletnie doświadczenie w różnych dziedzinach sztuki. Pracowała i pracuje dla wielu znanych firm m.in. dla tak wielkich firm jak Michelgroup (Szwajcaria). Niezwykle istotne są dla niej jakość i innowacyjność produktów. Swą szeroką wiedzę zdobyła studiując na Port Elizabeth Technikon (Textile and Weaving Arts), University of South Africa (Art History and Conservation) oraz Höhere Fachschule für Farbgestaltung (Colour and Material Design in Architecture). Pracowała również w Hiszpanii, Holandii oraz Turcji, gdzie angażowała się w wiele projektów. Wspiera kreatywne pomysły oraz zajmuje się prowadzeniem analiz dotyczących nowych trendów oraz badaniem rynku. Chętnie bierze udział w targach oraz wydarzeniach branżowych. Była gościem specjalnym festiwalu Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem. Jest również artystką oraz dziennikarką.
-
NAGRODY DLA SZKOŁY
SAPU kontynuuje tradycje świetnych krakowskich szkól artystycznych. Prawdopodobnie jest to jedyna w Polsce szkoła projektowania ubioru, która ma szanse wypuścić w wielki świat mody absolwentów obdarzonych szczególnym polskim charakterem wzornictwa i wnieść do sztuki ubioru wartości kultury narodowej.
Ewa Jagielska-Żak, projektantka firmy Leo LazziSzkoła Artystycznego Projektowania Ubioru została po raz drugi nagrodzona statuetką dla najlepszej szkoły The Best School of Habitus Baltija.w 2012 roku szkołę w konkursie reprezentowały Anka Letycja Walicka i Xymena Maciuk. W tym roku w Habitus Baltija uczestniczyło 32 absolwentów szkół projektowania ubioru. Reprezentowali oni dziewięć wyższych uczelni z krajów: Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii, Białorusi oraz Polski. Przeczytaj więcej na blogu.SAPU otrzymała 2010 roku honorową Złotą Nitkę – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody, przyznaną przez Międzynarodowe Tragi Łódzkie. W całej historii konkursu Złota Nitka szkoła mody SAPU jest drugą uczelnią, która zdobyła honorowe wyróżnienie (pierwszą była łódzka ASP). Zobacz video z wręczania nagrodyJoanna i Jerzy Gaweł, założyciele Krakowskich Szkół Artystycznych znaleźli się w rankingu najbardziej wpływowych osób polskiej branży modowej, sporządzonym przez kwartalnik Fashion MagazineSzkoła Artystycznego Projektowania Ubioru została uhonorowana statuetką dla najlepszej szkoły The Best School of Habitus Baltija. W 2009 roku szkołę reprezentowały – Peggy Pawłowski i Magda Śmielak. SAPU okazało się najlepszą szkołą spośród 8 wyższych szkół projektowania z Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii, Białorusi oraz Polski.Statuetka Zasłużony dla SztukiZłota Pętelka 2004 dla SAPU przyznana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie za sukcesy w kształceniu projektantów -
SAPU wykształciła znakomitych absolwentów m.in. Karolina Pięch – obecnie projektantka w zespole Balenciaga w Paryżu, Monika Ptaszek, Łucja Wojtala, IMA MAD (absolwentka w składzie grupy), Filip Roth, Pat Guzik, Aneta Zielińska, Anna Pirowska, Agata Zemełka, Anna Dudzińska, Gilbert Lach – BOHOBOCO, Mysikrólik, Monika Błotnicka, Agnieszka Tokarska, Michał Wójciak, Anka Letycja Walicka, Natasza Dziewit – KissTheFrog i wielu innych – patrz również blog.
Więcej o absolwentach SAPU – kliknij tutaj
Oto niektóre osiągnięcia absolwentów SAPU:
Hongkong Fashion Week – EcoChic Design Awards
Pat Guzik – I miejsceMiedzynarodowy konkurs na projekt kostiumu do filmu Luca Bessona „Valerian i Miasto Tysiąca Planet
Karolina Luisoni – finalistkaMiędzynarodowy konkurs World of Wereable Art (Nowa Zelandia)
Ewelina Kosmal – wyróżnienieFashionPhilosophy Fashion Week Poland
Waleria Tokarzewska- Karaszewicz – I miejsce w konkursie SEATMiędzynarodowy konkurs dla projektantów mody Złota Nitka
Joanna Organiściak – Grand Prix
Martyna Sobczak – wyróżnienie
Magdalena Orzeł – wyróżnienie, nagroda Lviv Fashion Week
Anna Tronowska – wyróżnienieArt&Fashion Forum
Elena Ciuprina – I miejce w kategorii Fashion IllustrationMiędzynarodowe Targi Poznańskie – Srebrna Pętelka
Joanna Organiściak – I miejsceEuropean Fashion Union
Joanna Organiściak – wyróżnienie
Anna Pietrowicz – wyróżnienie
Silesia Fashion Day
Patrycja Siwiec – Grand Prix
Joanna Organiściak – wyróżnienieHabitus Baltija 2015
Anna Tronowska – 3 miejsceXV OFF FASHION KIELCE 2014
- Aneta Zielińska – III miejsce, Statuetka Talent od Firmy Hexeline oraz udział w prestiżowym pokazie mody Alta Moda Roma w Rzymie wiosna/lato 2014 w dniu 16 lipca 2014
- Maria Fedro – Indeks w Wyższej Szkole Designu i Biznesu Teko w Danii i opracowanie strategii marki i udział w Warsaw Street Fashion od Doroty Wróblewskiej
- Łukasz Stachowicz – udział w prestiżowym pokazie mody Alta Moda Roma w Rzymie wiosna/lato 2014 w dniu 16 lipca 2014
- KULPO (Karolina Kuczer-Płoszaj) – ekskluzywne kosmetyki o wartości 4 000,00 zł od Firmy Sephora
Fashion Designer Awards 2014
- Martyna Sobczak – I miejsce w duecie z Martą Goś
- Monika Sypuła – udział w finale
- Michał Wójciak – udział w finale
Habitus Baltija 2014
- Dominika Losko – I miejsce w konkursie Amber Avant-Garde
Cracow Fashion Awards – konkurs i pokaz dyplomowy SAPU
- Kolekcja Roku CFA 2013 – Karolina Kuczer-Płoszaj
- Kolekcja Mediów CFA 2013 – Karolina Kuczer-Płoszaj oraz Maria Fedro
- wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo CFA 2013 – Sebastian Gąsienica-Łuszczek, Anita Gil-Korynek, Michał Kozłowski
Berlin Fashion Week 2014
- Agnieszka Tokarska (Nu by Tokarska) – pokaz kolekcji w ramach Poland Selected
Hush Warsaw
- DUD.ZIN.SKA – nagroda Znak Jakości Hush
Lenovo DO’ers
- Anna Widlarz, Anna Pałka-Nowak, Kasia Ciejek, Maria Kacperska, Michał Wójciak laureatami konkursu
Russian Silhouette 2013
- Michał Wójciak – staż w atelier mistrza krawiectwa Claude`a Bonucci`ego w Cannes we Francji
Fashion Week Poland SS14
- IMA MAD – statuetka magazynu K MAG podczas Fashion Week Poland SS14
Fashion Clash 2013 – międzynarodowy pokaz mody w Maastricht, Holandia
- pokaz w finale: DUD.ZIN.SKA, IMA MAD
OFF Fashion 2013 – Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody
- I miejsce – IMA MAD
- III miejsce – Aneta Zielińska
- wyróżnienia: Michał Wójciak, Anna Obodyńska
Fashion Culture 2013 – międzynarodowy konkurs dla projektantów mody w Londynie
- I miejsce w międzynarodowym konkursie – Anka Letycja Walicka
Drugie i trzecie miejsce zajęli absolwenci Central Saint Martins College of Art and Design: James Castle i Aimee Matthew-John
Cracow Fashion Awards 2013 – konkurs i pokazy dyplomowy SAPU
- Kolekcja Roku CFA 2013 – Michał Wójciak
- Kolekcja Mediów CFA 2013 – Maria Mrowca
- wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo CFA 2013 – Aneta Szydło, Maria Mrowca, Iga Szuchiewicz, Katarzyna Ciejek
Staże zagraniczne 2013
- Karolina Pięch – staż w domu mody Alexander McQueen
Habitus Baltija 2012 – międzynarodowy konkurs dla projektantów mody w Rydze, Łotwa
- Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru po raz drugi otrzymała tytuł The Best School
- Anka Letycja Walicka – stypendium w New Academy of Fine Arts of Milan
Złota Nitka 2012 – Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Ubioru w Łodzi
- wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-poter – Anka Letycja Walicka
- I miejsce Jury Mediów w kategorii pret-a-porter – Anka Letycja Walicka
- wyróżnienie Jury Mediów w kategorii Premiere Vision – Małgorzata Wasik
Art&Fashion Festival 2012 – warsztaty i konkurs dla projektantów
- Anna Ziemniak i Anka Letycja Walicka – wygrana na warsztatach – stypendia z St Martin’s College of Art
- Anka Letycja Walicka pojawiła się na blogu The Sartorialist
Targi Premium w Berlinie 2012
- Ewelina Kosmal prezentuje kolekcję przeczytaj artykuł
Vienna Fashion Week 2012
- Łucja Wojtala, studio 3B – pokaz kolekcji
Warsaw Fashion Street 2012
- New Look Design 2012 – Danuta i Anna Dąbrowskie otrzymują główna nagrodę
- prezentacja kolekcji – Anka Walicka, Weronika Szynczewska, Anna Wiszniewska, Anna Kraszewska, Agnieszka Piekarczyk, Alicja Wala
Premium Young Designers Award Berlin 2012/2013
- najlepsza kolekcja męska – Łukasz Stachowicz
Miss Open Hair Festival 2012
- pokaz kolekcji – Agnieszka Piekarczyk, Katarzyna Kwiecień-Oleksak, Karolina Kowarczyk, Natalia Kołodziej, Magdalena Mól, Sylwia Płonka
Young Fashion Day 2012
- pokaz kolekcji – Marta Galik, Sylwia Płonka, Marta Galik, Barbara Koczur, Adam Bakun
Cracow Fashion Awards 2012
- Kolekcja Roku i Kolekcja Mediów – Anka Letycja Walicka
- wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo – Anna Wiszniewska, Weronika Szynczewska, Xymena Maciuk, Adam Bakun
Staże zagraniczne 2012
- Anka Letycja Walicka u Joanny Błażejowksiej (Paryż)
- Karolina Pięch – dom mody Balenciaga (Paryż)
- Monika Jaworska – Dawid Tomaszewski
OFF Fashion 2012
- Anka Walicka – II miejsce w konkursie – edycja wiosenna
- Aneta Zielińska – Nagroda Blogerów oraz wyróżnienie od Doroty Wróblewskiej – edycja zimowa
- Grand Prix Habitus Baltija 2011 – Agnieszka Kowalska
- nagroda Industrial pret-a-porter Habitus Baltija 2011 – Karolina Gronicka
- nagroda Officiel Habitus Baltija 2011 – Monika Jaworska
Złota Nitka 2011 – obydwie Złote Nitki dla absolwentek SAPU
- Złota Nitka 2011 w kategorii Pret-a-porter – Monika Jaworska
- Złota Nitka 2011 w kategorii Premiere Vision – Agnieszka Kowalska
- wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-porter Złota Nitka 2011 – Sabina Koryl
Cracow Fashion Awards 2011
- Kolekcja Roku i Kolekcja Mediów – Łukasz Stachowicz
- wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo – Monika Szumińska-Nemeth, Agnieszka Kowalska, Karolina Gronicka, Anna Kapica, Monika Haba
Bridge of Fashion 2011
- Agnieszka Kowalska, Karolina Gronicka, Monika Jaworska, Łukasz Stachowicz – pokaz kolekcji
Warsaw Fashion Street 2011
- prezentacja kolekcji – Łukasz Stachowicz, Karolina Gronicka, Justyna Gamoń, Justyna Żółtek, Eryk Ulman
Lexus Fashion Awards 2011
- Monika Błotnicka w finale konkursu
Art & Fashion Festival 2011
- udział Pat Guzik i Monika Czesak
OFF Fashion 2011
- II miejsce i wyróżnienie – Ewelina Kosmal
Staże zagraniczne 2011
- Łukasz Stachowicz i Monika Szumińska Nemeth u Aśki Błażejowskiej (spotkanie z Karlem Lagerfeldem)
- Karolina Pięch – Jean-Pierre Braganza
Święto Cykliczne 2011
- prezentacja kolekcji – Łukasz Stachowicz, Justyna Gamoń, Edyta Kurdas, Aneta Horążak
Targi Jubinale 2011
- pokaz kolekcji – Marta Ekiert, Paulina Niemczyk
Berlin Fashion Week 2011
- pokaz kolekcji – Aga Paul
Międzynarodowe Targi Mody CPD SIGNATURES w Düsseldorfie
- pokaz kolekcji LiT fashion
Fashion Designer Awards 2011
- II miejsce w konkursie Aleksandra Bajer
Konkurs na ubiór rokokowy – Rekonstrukcje i inspiracje 2011
- Karolina Roga – I miejsce
Joy nr 3/2011
- Małgorzata Salamon – stylizacja głównej sesji
Złota Nitka 2010- Honorowa Złota Nitka 2010 dla SAPU – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody
- I nagroda Jury Mediów – Aneta Zielińska
- wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-porter – Aneta Zielińska
- wyróżnienie Jury Mediów – Anna Ziemniak
Cracow Fashion Awards 2010
- Kolekcja Roku i Kolekcja Mediów Aneta Zielińska
- wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo – Anastazja Kwietniowska, Olga Kowalunas, Anna Ziemniak, Ewa Kowalczyk, Anna Palka-Nowak, Krzysztof Piwnik
- wyróżnienie i nagroda Rady Mediów podczas Cracow Fashion Awards 2010 – Aleksandra Błasiak, Marzena Podolska, Danuta Dąbrowska
Habitus Baltija 2010
- pokaz kolekcji – Aneta Zielińska, Anna Ziemniak, Pat Guzik
Warsaw Fashion Street 2010
- II miejsce New Look 2010- Aneta Zielińska
- pokaz finałowy New Look 2010- Anna Wendeker
- wygrana w konkursie Perwolla na projekt białej sukni dla Moniki Szulim – Monika Zontek
- pokaz Doroty Piertuszki Lancia Fashion Show
- wygrana w konkursie na projekt koszulki dla Orsay – Anna Korszewska
Staże 2010
- półroczny staż w Academy of Design and Haute Couture w Walencji- Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel, Anna Parkitna, Bartosz Wcisło, Magdalena Wielgosz, Danuta Dąbrowska, Pat Guzik, Partycja Łach, Dorota Pietruszka, Anna Wendeker
- staż w Americanos – Anastazja Kwietniowska, Kaja Harańczyk
- staż u Izabeli Łapińskiej – Agnieszka Tokarska
- półtoraroczny staż w atelier Jenny O (Osterhoudt) – Małgorzata Fejkiel
Baltic Fashion Awards 2010
- udział w pokazie Bridge of Fashion – Aneta Zielińska, Agnieszka Tokarska
Gryf Fashion 2010
- I miejsce – Agnieszka Tokarska
Konkurs Timex „Czas inspiracji”
- wyróżnienie oraz specjalne wyróżnienie Newsweeka – Magda Śmielak
Nektarina Vissual Essay
- I miejsce – Mariola Wróblewska
Konkurs na projekt biżuterii Elle i Kate&Kate
- I miejsce – Aleksandra Wanatowicz
Złota Nitka 2009 – obydwie Złote Nitki dla naszych absolwentek
- Złota Nitka w kategorii Pret-a-Porter – Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel
- Złota Nitka w kategorii Premiere Vision – Magda Śmielak
- wyróżnienie Jury Kreatorów i Jury Mediów – Dąbrówka Szopa
- wyróżnienie Jury Mediów- Grażyna Łoboda
- wyróżnienie Jury Kreatorów – Marta Mandla, Szymon Rychlik
- statuetkę Grand Prix konkursu Habitus Baltija 2009 – Peggy Pawłowski
- I miejsce w kategorii „Avant-garde fashion of high artistic value” – Magda Śmielak
- pierwsze miejsce w kategorii „Artistic pret-a-porter” w konkursie Habitus Baltija 2009 – Peggy Pawłowski
Cracow Fashion Awards 2009
- Kolekcja Roku – Grazyna Łoboda
- Kolekcja Mediów – Magdalena Wielgosz
- nagroda Galerii Kazimierz – Grażyna Łoboda
- nagroda Prezesa Zarządu LPP S.A. – Monika Czesak
Talent Warsaw Fashion Street 2009
- I miejsce – Grażyna Łoboda
Off Fashion 2009
- 3 miejsce w konkursie OFF Fashion 2009 – Grażyna Łoboda
- roczne stypendium w Międzynarodowej Akademii Wielkiej Mody i Sztuki Krawieckiej „Koefia” w Rzymie – Magda Śmielak
VI Bal Dziennikarzy w Centrum Manggha
- pokaz kolekcji – Magdalena Wielgosz
konkurs „Lady Bonarka”
- I miejsce oraz kontrakt na sumę 5 tys. zł – Małgorzata Czuchraj
staże
- miesięczny staż w atelier Joanny Błażejowskiej w Paryżu – Agnieszka Dydo
Złota Nitka 2008
- I miejsce w kategorii pret-a-porter – Peggy Pawłowski
- kolekcja Jury Mediów – Peggy Pawłowski
- nagrody czasopism Spectrum, Rynek Mody, Fashion Magazine oraz Moda.com.pl – Peggy Pawłowski
- wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-aporter – Ewa Walkowiak
- wyróżnienie Jury Mediów – Elżbieta Trusiewicz
- nagroda Young Polish Designers Foundation – Jakub Ziemirski
- nagroda studio White Light – Klaudyna Chlipała
Off Fashion 2008
- I miejsce – Ewa Walkowiak
- III miejsce – Marta Mandla, Szymon Rychlik
- wyróżnienie jury – Tomasz Jakowienko, Ligia Dzik
Cracow Fashion Awards 2008
- Kolekcja Roku – Peggy Pawłowski
Oskary Fashion 2008
- I miejsce w kategorii projektant – Peggy Pawłowski
konkurs UPS Fashion Design „Czekoladowe Glamour”
- I miejce – Jakub Ziemirski i Krzysztof Piwnik, Anna Pochopień
- finał konkursu UPS – Ewa Walkowiak, Beata Piskorz
ogólnopolski konkurs Dolina Kreatywna
- I miejsce – Elżbieta Trusiewicz
konkurs Loreal Color Trophy 2008
- I miejsce – Anna Nowacka, Dominika Wolnicka
Createurope 2008 Fashion Academy Award
- udział w finale – Bogna Hamryszczak, Monika Skóbel
konkurs BLISSLIVING HOME GLOBAL DESIGN COMPETITION
- I nagroda – Małgorzata Czuchraj
Złota Nitka 2007
- nagroda Jury Mediów – Elwira Horosz
- wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-porter – Łucja Wojtala, Elwira Horosz
- wyróżnienie Jury Kratorów w kategorii premier vision – Aleksandra Wiącek
10 lat Fashion TV
- pokaz – Elwira Horosz
- zobacz video
Off Fashion 2007
- I nagroda – Aleksandra Wiącek
- III nagroda – Bogusława Hamryszczak
konkurs „Grażka” 2007
- III – nagroda w wysokości 2000zł, nagroda firmy STRIMA – Marta Mandla
- wyróżnienie – Dąbrówka Szopa, Bogusława Hamryszczak
konkurs Design Doliny Kreatywnej
- I nagroda (4500 zł) – Bogusława Hamryszczak
konkurs Kanon Twórców Fashion Contest
- I nagroda – Bogusława Hamryszczak
Gala Dyplomowa Barbary Hanuszkiewicz
- prezentacja kolekcji w Łódzkim Muzeum Włókiennictwa – Elwira Horosz
Złota Nitka 2006
- wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii premier vision – Bogusława Hamryszczak, Agnieszka Rosiek
Międzynarodowe Targi w Rydze
- II miejsce – Małgorzata Sikora
staże zagraniczne 2005
- staż w atelier John GalianoParyż – Łucja Wojtala
- staż w firmie „Aśka” Paryż – Sylwia Lisok
- staż w atelier Veronique Rouge Francja – Małgorzata Sikora
Srebrna Pętelka 2005 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- I miejsce – Łucja Wojtala
- Ikona „A4” za debiut roku – Łucja Wojtala
- wyróżnienie – Małgorzata Sikora
Złota Nitka 2005
- wyróżnienia w kategorii pret-a-porter – Łucja Wojtala
- wyróżnienie – Izabela Krzysiek
OSKARY MODY NEW LOOK 2005
- III miejsce – Anna Morawiec
Międzynarodowe Targach w Rydze
- III miejsce – Monika Dudek
konkurs ECCO SHOES POLAND
- wyróżnienie – Katarzyna Mojżesz
konkurs „Lingerie 2005” na Targach Bielizny w Warszawie
- wyróżnienie – Joanna Misztela
Srebrna Pętelka 2004 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- I miejsce – Kinga Urban
- wyróżnienie oraz nagroda mediów – Agata Makowska
- wyróżnienie – Karolina Porwisz, Agata Laszczak
Międzynarodowych Targach „Intertextil” – Ryga 2004
- udział w finale – Elżbieta Krzemińska-Owczarz, Olga Oberska
Międzynarodowe Targi Bielizny i Pończosznictwa Lingerie 2004
- I wyróżnienie – Dominika Knapik
- II wyróżnienie – Beata Jaremek
Międzynarodowy Konkurs Dla Projektantów w Limerick w Irlandii 3004
- udział w finale – Katarzyna Ryś
Międzynarodowy Konkurs Dla Projektantów „Pecherski Kasthany” Kijów 2004
- III miejsce- Izabela Weiner
Złota Nitka 2003
- nagroda mediów – Magdalena Tatar
Srebrna Pętelka 2003 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- wyróżnienie i nagroda mediów – Magdalena Tatar
Habitus Baltija 2003
- wyróżnienie – Aleksandra Jakubczak
OSKARY MODY 2003
- finał konkursu – Monika Ptaszek, Grzegorz Kobiałka, Edyta Szot
- I miejsce – Dominika Dybek
międzynarodowy konkurs dla projektantów w Limerick w Irlandii 2003
- reprezentacja Polski – Grzegorz Kobiałka
staże 2003
- staż w Paryżu w atelier Joanny Błażejowskiej – Aneta Czaplicka
Złota Nitka 2002
- I miejsce – Adam Karski
- wyróżnienie – Małgorzata Czuchraj
Srebrna Pętelka 2002 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- I miejsce – Adam Karski
- nagroda mediów – Aleksandra Jakubczak
- wyróżnienie – Marta Drewniak, Ewa Kryza, Katarzyna Rajczewska
Międzynarodowe Targi w Rydze
- wyróżnienie – Agnieszka Wozowicz, M. Prokopiak
Międzynarodowe Targi w Brnie
- udział – Adam Karski, Aleksandra Jakubczak, Małgorzata Czuchraj, Estera Hapka, Magdalena Jurkowska, Renata Samojedna
staże 2002
- staż w LPP S.A – Katarzyna Mojżesz
Srebrna Pętelka 2001 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- I miejsce – Renata Samojedna, Monika Wójcik
- wyróżnienie – Małgorzata Trojanowska, Klaudia Rzadkosz, Iwona Jankowska
- nagroda miesięcznika PANI – Agnieszka Brzostek, Agata Makowska
staże 2001
- miesięczny staż w firmie u Arkadiusa w Londynie – Agnieszka Gajdzińska, Małgorzata Trojanowska
Międzynarodowe Targi w Lipsku 2001
- wyróżnienie za mistrzowskie rękodzieło – Marzena Gajek
Złota Nitka 2000
- wyróżnienie Wysokich Obcasów – Monika Wójcik
Smirnoff Fashion Awards Warszawa 2000
- finalistka- Aneta Korszewska
Srebrna Pętelka 2000 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- wyróżnienie – Zofia Czarnik
Srebrna Pętelka 1999 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- wyróżnienie – Agnieszka Gajdzińska
Złoty Wieszak – Lublin 1999
- I miejsce – Wioletta Jędryczkowska
- wyróżnienie – Dorota Dyląg
Międzynarodowe Targi Mody Łódź 1999
- wyróżnienie – Małgorzata Czuchraj
Festiwal Sztuki i Mody Kielce 1998
- Statuetka Zasłużony dla Sztuki – Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru
- Statuetka Zasłużony dla Sztuki – Anna Pochopień
Srebrna Pętelka 1998 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- I miejsce – Małgorzata Czuchraj
- wyróżnienie Gazety Poznańskiej – Anna Stachurska, Natasza Podwyszyńska
„Smirnoff Fashion Awards” Warszawa 1998
- II miejsce – Agnieszka Biżuta
- III miejsce – Magdalena Danko
„Amarantowa Kokarda”- Katowice 1998
- II miejsce – Miłka Stępień
- III miejsce – Agnieszka Gajdzińska
Targi Kosmetyków i Mody Uroda i Elegancja Kielce 1997
- złoty medal -Miłka Stepień
Srebrna Pętelka 1996 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań
- wyróżnienie – Anna Szewczyk
-
PRAKTYKI I STAŻE
Najlepszym studentom i absolwentom SAPU zapewnia możliwość podjęcia praktyk u znanych projektantów mody i w firmach odzieżowych. Praktyki zagraniczne odbyły się między innymi w: atelier Johna Galliano w Paryżu (3 miesięczny staż Łucji Wojtali), atelier Joanny Błażejowskiej w Paryżu (co roku projektantka wybiera stażystów), atelier Arkadiusa w Londynie, atelier Veronique Rouge w Montpellieur we Francji.
Łukasz Stachowicz z Karlem Lagerfeldem na stażu w Paryżu
Liczni absolwenci odbywają praktyki w najbardziej znanych polskich firmach: Reserved, Mohito, Cropp, Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull&Bear, Bytom, Vistula, Monnari i wielu innych.
Krakowska SAPU należy do wyjątkowych. Współpraca z podobnymi szkołami w Niemczech, Włoszech, Francji umożliwia studentom nie tylko na nawiązanie kontaktów, ale także daje możliwość konfrontacji umiejętności i osiągnięć. Dyrekcja Szkoły w sposób szczególny dba o swoich studentów. Umożliwia im udział w wielu prestiżowych wydarzeniach w branży mody – wystawach, prezentacjach, pokazach mody, miejscach gdzie studenci z ogromnym wsparciem Szkoły maja szansę zaistnieć. Swoją opieką SAPU otacza także tych, którzy naukę już ukończyli. W miarę możliwości pozwala im w tych zdarzeniach uczestniczyć i to co najważniejsze umożliwia absolwentom nawiązanie kontaktów z przyszłymi pracodawcami.
Anna Jatczak, projektantka mody -
- Oficjalni partnerzy SAPU – Academy of Design and Haute Couture w Walencji oraz Szkoła Projektowania Mody w Hannoverze “Fahmoda”
W ramach programu Leonardo da Vinci studenci wyjeżdżają na 3- lub 6-miesięczne pobyty w Niemczech lub Hiszpanii. Na prawie każdym semestrze gościmy grupę około 15 studentów z Niemiec. - Sławni goście z kraju i ze świata
Słuchacze SAPU mieli okazje uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach z wybitnymi przedstawicielami sztuki i mody: Jeanloup Sieff, Mark Bickerstaffe, Ernestine Ruben, Naomi Rosenblum, Martin Pegler, Veronique Rouge, Tony Folan, Ewa Minge, Gary Baseman, Anna Jatczak, Ewa Jagielska-Żak, Jerzy Antkowiak, Hanna Gajos, Dorota Wróblewska, Michał Zaczyński, Krystyna Mazurówna, Ilona Kanclerz, Monika Onoszko, Jerzy Osika, Natasha Pavluchenko - Stypendia na zagranicznych uczelniach
Magdalena Śmielak uzyskała roczne stypendium w międzynarodowej Akademii Haute Couture „Koefia” w Rzymie.
12 absolwentom stypendia przyznała Academy of Design and Haute Couture w Walencji.
Anka Letycja Walicka otrzymała stypendium w New Academy of Fine Arts of Milan.
Ewelina Kosmal uzyskała stypendium w Danii, w szkole TEKO Design+Business. - Międzynarodowi studenci w SAPU
Od 2009 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru jest otwarta również dla słuchaczy zagranicznych, dla których część przedmiotów jest prowadzona w języku angielskim. Rokrocznie w szkole uczy się około 30 osób spoza Polski.
na zdjęciu absolwentki SAPU na stażu w Academy of Design and Haute Couture w Walencji, 2011
- Oficjalni partnerzy SAPU – Academy of Design and Haute Couture w Walencji oraz Szkoła Projektowania Mody w Hannoverze “Fahmoda”
- Szkoła w aktywny sposób pomaga słuchaczom i absolwentom w starcie zawodowym.
MIĘDZYNARODOWE TRAGI, KONKURSY, POKAZY
Absolwenci SAPU prezentowali swoje kolekcje na Targach Pret-a-porter w Paryżu oraz na targach w Berlinie, Lipsku, Frankfurcie i Brnie. Liczne kolekcje zostały zakwalifikowane do udziału w medialnych pokazach mody w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Austrii, Łotwie, Ukrainie, Rosji i Bałorusi. W międzynarodowych konkursach w Berlinie, Rydze, Londynie, Lipsku, Brnie absolwenci SAPU co roku zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.
Habitus Bltija 2008, Bridge of Fashion 2011POKAZ DYPLOMOWY CRACOW FASHION AWARDS W RAMACH CRACOW FASHION WEEK
Od lat jestem zaprzyjaźniona z krakowską szkołą SAPU ponieważ właściciele są wyjątkowymi ludźmi. Toteż obserwuję ich dokonania jako tych, którzy wypuszczają przyszłych projektantów mody.
Ewa Mingezobacz dyplomy SAPU
Co roku prezentujemy 50 do 70 kolekcji absolwentów w przeciwieństwie do innych szkół,gdzie szanse na promocję mają tylko wybrańcy. W związku z pokazem dyplomowym studenci nie ponoszą dodatkowych kosztów. Na pokaz zapraszani są przedstawiciele licznych firm odzieżowych i mediów ogólnopolskich.POKAZY SEMESTRALNE I WYSTAWY
zobacz zdjęcia z wystaw
zobacz pokazy SAPU
W trakcie nauki każdy słuchacz ma możliwość nieodpłatnego zaprezentowania swoich projektów na 4 pokazach mody, realizowanych przy tysięcznej publiczności i szeroko promowanych w mediach.SAPU W MEDIACH
Informacje o szkole i absolwentach ukazują się w czołowych tytułach polskich i zagranicznych: Elle,Wysokie Obcasy, VIVA, Fashion Magazin, Twój Styl, Moda Forum, Collezioni, Newsweek, Art&Business. Zobacz więcej. Promocję najlepszych absolwentów szkoła zapewnia we własnym magazynie – TUBA, na stronach internetowych: KSA, Cracow Fashion Week i Facebookach (w jęz. pol. i ang.), Cracow Fashion Week oraz blogu KSAvery.
Udaje się wam znaleźć świetną młodzież, a nie brać bogate dzieci na przechowanie. Tej szkole bliżej do londyńskiego Albert Hall niż do Sukiennic. Jestem dumny że mogę dorzucić mój koralik do waszego niecepeliowskiego sznura.
Jerzy Antkowiak -
O szkole i absolwentach SAPU piszą znaczące magazyny i portale polskie oraz zagraniczne – Vogue, Collezioni, WGSN, Dexigner – więcej TUTAJ
-
Aby przeczytać opinie o Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – kliknij tutaj
-
Facebook Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – kliknij tutaj
-
Facebook Cracow School of Art and Fashion Design – click here
-
Instagram Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru – kliknij tutaj
-
Instagram Krakowskich Szkół Artystycznych – kliknij tutaj
-
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE http://polishtalentsupport.com/
PolishTalent Support to nowy projekt skierowany do młodych artystów polskich mieszkających na stałe poza granicami Polski, którzy działają na polu mody, fotografii oraz aktorstwa.
Akcję stworzyły i realizują Krakowskie Szkoły Artystyczne, placówka edukacyjna z 20-letnią historią i wieloma międzynarodowymi sukcesami (jako Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoła Kreatywnej Fotografii, Szkoła Aktorska SPOT, Szkoła Wnętrz i Przestrzeni), organizator od 7 lat Cracow Fashion Week.
Polish Talent Support ma na celu promocję i wsparcie polskich talentów mody, fotografii i aktorstwa, zarówno osób już uznanych, jak i tych dopiero zdobywających międzynarodowy rozgłos. Chcemy promować młodych artystów mieszkających i działających poza terenem naszego kraju.
Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się przyciągnąć z powrotem do kraju część wielomilionowej Polonii. A zarazem pokażemy, jak wielu kreatywnych artystów mamy na całym świecie.
-
TUBA to bezpłatny magazyn dla zainteresowanych modą, dizajnem, fotografią i teatrem. Przybliża dokonania młodych twórców, publikuje wywiady, informuje o najciekawszych wydarzeniach. Pełen przydatnych informacji dla ludzi z aspiracjami artystycznymi, interesujący także dla osób spoza „branży”.
Wiecej infomacji oraz magazyny do pobrania na: https://issuu.com/krakowskie_szkoly_artystyczne