Pokazy mody - Szkoła projektowania mody SAPU
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w każdym roku organizuje cztery duże pokazy mody, gdzie studenci I i II roku, a także dyplomanci prezentują swoje prace – pojedyncze projekty, jak i całe kolekcje. Pokazy współorganizuje i zapewnia modelki Agencja Modelek i Promocji Mody Reklamex. Pokazy cieszą się ogromnym zainteresowaniem mediów lokalnych, ogólnopolskich, a także zagranicznych. Zawsze gościmy znakomitości ze świata mody. Pokazy mody są prawdziwym świętem pasjonatów mody.
-
JUNK FASHION SHOW 2016
Papier, gotyk i moda w SAPU czyli Junk Fashion Show 2016
Studenci Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru znów udowodnili swoją kreatywność pokazu Junk Fashion Show 2016.
W czasie pokazu Junk Fashion Show w Krakowie mogliśmy zobaczyć kolekcje stworzone wyłącznie z papieru oraz ubrania nawiązujące do gotyckiego klimatu. Wydarzenie zakończyło Eko Fashion Weekend organizowany przez SAPU. Na wybiegu w Nowohuckim Centrum Kultury zobaczyliśmy aż 300 sylwetek.
Pierwszy rok SAPU dostał trudne zadanie – studenci mieli stworzyć stroje wykonane tylko z papieru, które miało uruchomić ich wyobraźnię i pokłady kreatywności. Z zadania wywiązali się znakomicie, pokazali że potrafią stworzyć zarówno ubrania niekonwencjonalne, nawiązujące do haute couture, jak i stroje niemal gotowe do noszenia.
Na pokaz Junk Fashion Show 2016 do Krakowie specjalnie z Londynu przyleciał ceniony artysta Marcin Giebułtowski, który na wybiegu pokazał autorską biżuterię wykonaną z recyklingowych materiałów. Kolekcję do prezentacji prac Giebułtowskiego użyczyła Anna Krzepkowska, zeszłoroczna absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Wśród gości znalazł się także Michał Zaczyński, znakomity krytyk mody i przyjaciel SAPU, który dzień wcześniej w siedzibie szkoły przeprowadził wykład dla studentów. W trakcie pokazu Junk Fashion Show 2016 swoje projekty pokazali także uczniowie ze Słowacji, którzy uczyli się w SAPU w ramach wymiany studenckiej Erasmus+.
Drugi rok SAPU pokazał ubrania nawiązujące do gotyckiego klimatu, powieści grozy oraz do romantycznej fantazji i baśniowości. Podobnie jak w czasie części pierwszej, zobaczyliśmy niezwykłe, nieszablonowe ubiory, które z powodzeniem sprawdziłyby się jako kostiumy w filmach grozy czy fantasy, a jednocześnie odzwierciedlały aktualne tendencje w modzie.Wydarzenie Eko Fashion Weekend skupione było na pokazaniu mody w kontekście ekologii oraz gorących dziś trendach – do it yourself oraz CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu.
Partnerem generalnym Eko Fashion Weekendu był Papierowy Dizajn, dla którego została stworzona specjalna mini kolekcja ubrań ekologicznych. Partnerami byli również Sylveco oraz Baroque Restaurant & Cocktail. Ubrania zaprezentowały modelki Agencji Promocji Mody REKLAMEX.
Makijaże i fryzury: Artystyczna Alternatywa
Patroni medialni: Radio Eska, Lounge Magazyn, Dziennik Polski, Ekologia.pl, Miasto Kobiet, What’s Up Magazine, Ulica Ekologiczna, Życie Rzeczy, Wydawnictwo Promedia, Fashionbusiness, Moda Męska
Fot. Anna Zborowska
JUNK FASHION SHOW 2015
Studenci Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie pokazali swoją kreatywność. W czasie Junk Fashion Show zobaczyliśmy m.in. ubrania wykonane z papieru i materiałów recyklingowych. Junk Fashion Show zakończył Eko Fashion Weekend, organizowany przez Krakowskie Szkoły Artystyczne.
Studenci I roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru zaprezentowali kreacje wykonane z papieru. Pokazali, że ten materiał można kształtować na rozmaite sposoby, imitując tkaniny. Zobaczyliśmy szeroką paletę pomysłów, od strojów utrzymanych w klimacie nordyckiego minimalizmu po skomplikowane konstrukcje przypominające rzeźbę. Studenci wykorzystali swą pomysłowość w doborze materiałów, stosując m.in. paragony, fragmenty gazet czy… pudełka na jajka.II rok Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru połączył historię z nowoczesnością. Młodzi projektanci stworzyli kreacje, które wykorzystywały najnowsze trendy, a jednocześnie odwoływały się do mody z przeszłości. Wykorzystywali zarówno reprodukcje dzieł sztuki, jak słynna Mona Lisa, czy motywy regionalne i etniczne, wpisując się w nurt slow fashion. Pokazali, że doskonale znają nie tylko historię mody, ale i historię sztuki.
Junk Fashion Show zakończył Eko Fashion Weekend, organizowany przez Krakowskie Szkoły Artystyczne. Przez trzy dni można było wziąć udział w zajęciach podejmujących temat ekologii i sztuki, warsztatach, wykładach czy wystawach. W budynku KSA przy ul. Zamoyskiego 52 można oglądać interesującą ekspozycję „Reinkarnacja przedmiotu”, która prezentuje sztukę użytkową wykonaną przez studentów Szkoły Wnętrz i Przestrzeni.
Partnerzy Junk Fashion Show przyznali swoje nagrody:
| Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku Opakowań SA – Ilona Suska
| tołpa – Anna Nawrocka
| Baroque Restaurant&Coctail Bar – Kuba RajtarskiOrganizatorzy Eko Fashion Weekend: Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Agencja Modelek i Promocji Mody REKLAMEX, Polska Fundacja Sztuki i Mody
Partner Generalny: Polski System Recyklingu Organizacja Odzysku Opakowań SA
Partnerzy: tołpa®, Digital Boards, Biuro Reklamy i Plakatowania Koneser, Baroque Restaurant&Coctail Bar, Antalis Poland
Fryzury: Akademia Stylizacji M.P.Babicz. Makijaż: Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa
Patroni Medialni: Eska, Luksus Portal, Lounge Magazyn, kulturaonline.pl, DaWanda, ekologia.pl, jestemeco.pl, Moda Forum, zielonalekcja.pl, meble.pl, Wydawnictwo Promedia, Fashionbusiness.pl, Moda Damska, Moda Męska, TUBA
JUNK FASHION SHOW 2014
Fot. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Czterodniowe święto mody ekologicznej zamknął w niedzielę 2 lutego długo wyczekiwany pokaz Junk Fashion Show, prezentujący ponad 300 projektów uczniów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (www.ksa.edu.pl) Na kilka godzin sceną Nowohuckiego Centrum Kultury zawładnęła kreatywność, myśl ekologiczna i miłość do środowiska naturalnego. Całe przedsięwzięcie swą obecnością uświetnili goście specjalni, wykładowcy i absolwenci KSA, partnerzy i sponsorzy oraz licznie zgromadzona publiczność.JUNK FASHION SHOW 2013
Pokaz papierowy to nie tylko artystyczny manifest ekologiczny, ale przede wszystkim zabawa formą, fakturą i recyklingowym materiałem – zachwyt publiczności wzbudziła zarówno czerwona wieczorowa kreacja z bibuły jak i koktajlowa sukienka wykonana z paragonów sklepowych. Nagrodę za najbardziej atrakcyjny model recyklingowy przyznał główny partner pokazu tołpa słuchaczce I roku Annie Suszce.W drugiej części pokazu dominującym tematem był eklektyzm. W jednym projekcie należało połączyć tradycję i historię, awangardę i nowoczesność odnosząc się tym samym do aktualnych trendów. Stąd barokowe, bogato zdobione kreacje były przełamywane minimalistycznym, futurystycznym akcentem.
zobacz video 1, video 2
5. lutego w krakowskim Nowohuckim Centrum Kultury miało miejsce jedno z ważniejszych modowych wydarzeń tego roku – pokaz Junk Fashion Show, odbywający się w ramach imprezy Ecofashion Weekend. Pokaz jak co roku składał się z dwóch części – pierwsza część należała do studentów I roku, którzy zaprojektowali papierowe kreacje godne największych krawców. Modelki ze współpracującej z SAPU agencji Reklamex podczas tej części pokazu zaprezentowały między innymi niezwykłe kreacje ze skrzydłami, bajecznie kolorowe suknie balowe oraz geometryczne kombinezony. Podczas drugiej części, publiczność obejrzała kilkadziesiąt projektów studentów II roku SAPU, wykonanych z nieśmiertelnego i zawsze modnego dżinsu.Projektanci Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru po raz kolejny udowodnili, że moda nie zna granic – prezentowane ubiory zachwycały oryginalnym podejściem do formy i przemyślanym doborem materiałów. Projekty papierowe i minimalistyczne nagradzano gromkimi brawami. W drugiej części pokazu na podeście królował minimalizm. Monochromatyczne w założeniu ubiory wymagały od projektantów kreatywności i niezależnego myślenia, które znalazły wyraz w ciekawych formach i niekonwencjonalnym kroju sylwetek.Junk Fashion Show. Dosłownie – moda ze śmieci. I rzeczywiście- nie obyło się bez, zgubionych przez modelki, ścinków i pudełek na wybiegu. Moda i śmieci? Takie połączenie możliwe jest tylko na pokazach Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.Nie można pozwolić, by wartościowe tendencje w modzie znikały zbyt szybko. Cały krakowski Ekofashion Weekend 2009 zorganizowano po to, by zachęcić do mody z recyklingu i kreatywnego podejścia do używanych ciuchów oraz uwrażliwić na segregację śmieci. Było i awangardowo i edukacyjnie. A wszystko po to, by styl eko nie przeminął jak chwilowy trend.Ecofashion to obecnie najsilniejsza i niezmienna od kilku sezonów tendencja w modzie światowej. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru modę na ekologię promuje natomiast już od 10 lat. 26.01.2008 odbył się kolejny pokaz z serii pokazów papierowych. - Wszystkie informacje o pokazach dyplomowych znajdują się na osobnej stronie – kliknij tutaj. Zapraszamy również na oficjalną stronę Cracow Fashion Week.
-
Laboratorium Mody 2018
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru zaprasza już niedługo, bo 10 czerwca 2018 roku na pokaz mody Laboratorium Mody, Kreatywne Podkarpacie.
Pokaz odbędzie się o godzinie 15:30 w G2A Arena Rzeszów.
Podczas wydarzenia odbędzie się również pokaz taneczny przygotowany przez Szkołę Choreografii.
Serdecznie zapraszamy.
LABORATORIUM MODY 2017
Share the post „LABORATORIUM MODY 2018 10.06.2018, 15:30 G2A Arena RzeszówLaboratorium Mody 2017 – Stanisław Wyspiański i moda polska
W sobotę, 10 czerwca, zobaczyliśmy, jak młodzi artyści mody interpretują twórczość Stanisława Wyspiańskiego. Najnowsze projekty studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru zostaną zaprezentowane w czasie pokazu Laboratorium Mody w hotelu Novotel Kraków City West.
Studenci, którzy uczą się na II roku w SAPU, musieli najpierw poznać życie i twórczość młodopolskiego dramatopisarza, poety, malarza, a także – patrząc z dzisiejszej perspektywy – projektanta sztuki użytkowej. Następnie analizowali je od strony plastycznej i szukali formuły zastosowania we współczesnym ubiorze (np. printy, patchwork, aplikacje, hafty, połączenie i wpływ form na konstrukcję). Powstały ubrania o autorskim i nowoczesnym charakterze, które zostaną premierowo pokazane w najbliższą sobotę w Novotelu Kraków City West.
Natomiast I rok zaprojektował i wykonał po jednym ubiorze z surowej tkaniny bawełnianej z wykorzystaniem drewnianej deseczki (nie nawiązuje już do Wyspiańskiego).
W czasie pokazu zobaczymy też kolekcję dyplomową absolwentki SAPU Sandry Stachury „Deep Space”. Te futurystyczne ubrania i buty zostały wykonane z innowacyjnych materiałów (druk 3D, światłowody, tworzywa sztuczne) i uhonorowane kilka dni temu drugą nagrodą w konkursie Off Fashion, a także wyróżnieniem na Cracow Fashion Awards 2017.
W czasie wieczoru w Novotelu Kraków City West zobaczymy też atrakcyjną etiudę taneczną, przygotowaną przez studentów Szkoły Choreografii.
Laboratorium Mody odbędzie się w sobotę, 10 czerwca, o godz. 18 w hotelu Novotel Kraków City West, ul. Armii Krajowej 11 w Krakowie.
Wstęp za zaproszeniami, które są do pobrania w siedzibie Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, ul. Zamoyskiego 52 w Krakowie lub też które będzie można zdobyć na profilu FB Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU (kliknij tutaj) oraz Krakowskich Szkół Artystycznych (kliknij tutaj).
LABORATORIUM MODY 2016
W sobotę, 11 czerwca, w Krakowie odbył się wielki pokaz modowej kreatywności. W trakcie Laboratorium Mody SAPU w Forum Przestrzenie zobaczyliśmy wiele niebalnalnych projektów. Swoje kolekcje pokazali: Dominika Syczyńska, absolwentka SAPU i zwyciężczyni konkursu Fashion Designer Awards, studenci 1 i 2 roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz projektanci z Melnicy Mody z Mińska.
1 i 2 rok Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru otrzymał wymagające kreatywności zadania: studenci pierwszego roku mieli wykonać ubrania z bawełnianej surówki, której prosta forma otwiera pole do szerokiej interpretacji. Natomiast drugi rok miał wykonać ubrania nawiązujące do współczesnej sztuki w myśl zasady „współcześnie sztuka nie zamyka się w jednolitych formułach.To nie tylko architektura, malarstwo, rzeźba… ale także grafika komputerowa, fotografia, film, kolaż, instalacje, happening, street-art, abstrakcja”.Oto kolekcje zaprojektowane przez studentów 1 roku SAPU na pokaz „Laboratorium Mody 2016”, który odbył się w Forum Przestrzenie:
Dominika Syczyńska to niezwykle zdolna była studentka SAPU, która w tym roku odniosła duży sukces, wygrywając konkurs Fashion Designer Awards w Warszawie. W jego jury znalazły się takie osobowości świata mody, jak Tomasz Ossoliński, Lidia Kalita, Michał Szulc czy Joanna Horodyńska. Pochodząca ze Śląska projektantka pokazała w Krakowie nagrodzone sylwetki, a także kilka zupełnie nowych projektów stworzonych specjalnie na Laboratorium Mody SAPU.Melnica Mody z Mińska to niezwykle ważna instytucja zajmująca się modą na Białorusi. Na specjalne zaproszeniee SAPU w Krakowie zobaczyliśmy ubrania stworzone przez kilkunastu białoruskich projektantów, którzy na ten pokaz przyjeżdżają do Polski. Mielnica Mody jest organizatorem wydarzenia, które nosi nazwę Mill of Fashion i jest najważniejszym wydarzeniem poświęconym artystycznej modzie w tym kraju.
Gośćmi specjalnymi pokazu byli: Michał Zaczyński – znakomity krytyk mody, autor bloga michalzaczynski.com.W trakcie pokazu zobaczyliśmy także prezentację tańca artystycznego, którą wykonali studenci Szkoły Choreografii.W Laboratorium Mody 2016 wzięło udział ok 1000 gości.Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Vianek, Fashion Style, Kuczara Manekiny, Szkoła Choreografii, Szkoła Aktorska SPOT
Patroni medialni: ESKA, Dziennik Polski, Sophisti, Lounge, Miasto Kobiet, Nasze Miasto, Kultura Online, Tuba
Wydarzenie na FB:LABORATORIUM MODY 2015
W pokazie Laboratorium Mody 2015, który odbył się w Forum Przestrzenie w Krakowie, wzięło udział ok. 1000 osób. Na wybiegu można było zobaczyć elektryzującą modę zaprojektowaną przez studentów I i II roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, którzy zmierzyli się z dwoma wymagającymi tkaninami – bawełnianą surówką oraz jeansem.Młodzi projektanci studiujący w SAPU pokazali swą kreatywność: stworzyli szeroką paletę ubrań, wśród których można było znaleźć zarówno futurystyczne projekty, jak i nawiązania do klasyki. Studenci II roku mieli również zaprojektować białą koszulę, co okazało się twórczym wyzwaniem i pokazało, że w modzie nie powiedziano jeszcze wszystkiego.
W sumie zobaczyliśmy ok. 200 projektów studentów SAPU, które zaprezentowało 35 modelek i modeli z agencji Reklamex. Do grand hallu dawnego hotelu Forum w Krakowie przybyła liczna publiczność, ok. 1000 osób.
Pokaz w Forum Przestrzenie zakończył trzydniowe Laboratorium Mody organizowane przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru. Entuzjaści mody spotkali się w w tym czasie z Aleksandrą Boćkowską, autorką głośnej książki „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” oraz z Katarzyną Gola, autorką bloga Geek Goes Chic, nominowanego niedawno do nagrody WGSN. Odbyły się również warsztaty projektowania w budynku SAPU przy ul. Zamoyskiego 52 w Krakowie.
LABORATORIUM MODY 2014
Tegoroczna edycja Laboratorium Mody była wyjątkowo ekscytująca! Publiczność, licznie zgromadzona w Nowohuckim Centrum Kultury z niecierpliwością oczekiwała rezultatów modowych eksperymentów autorstwa studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (www.ksa.edu.pl). Podczas pierwszej części pokazu na scenie pojawiły się rzeźbiarskie kreacje o niekonwencjonalnych formach wykonane z jednobarwnej, surowej, bawełnianej tkaniny. Drugą częścią pokazu zawładnęły projekty inspirowane nowymi technologiami, nowoczesnością i futuryzmem. Wykorzystano opalizujące tkaniny, elementy wykonane z plastiku, gumy i metalu oraz światła ledowe. W nowatorski sposób zestawiono ze sobą transparentne oraz ciężkie tkaniny, których faktura przypominała kamień i układy elektroniczne. Dominowały kolory złoty, srebrny i granatowy, przywołujące na myśl gwiaździste niebo.video 1, video 2, video 3, video 4
W sobotę 1 czerwca 2013 scena Nowohuckiego Centrum Kultury zamieniła się w wielkie modowe laboratorium. Sobotni pokaz przyciągnął liczną publiczność, którzy tym razem podziwiali nie tylko projekty słuchaczy I i II roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru, ale również stylizacje przygotowane przez słuchaczy Szkoły Visual Merchandisingu. Kolekcje zaprezentowały modele i modelki z Agencji Reklamex, makijaże i fryzury wykonała Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa.
zobacz video 1, video 2, video 3.SAPU TENNIS SHOW był zupełnym zaskoczeniem dla znawców mody tenisowej i tenisistów, których wielu przyszło na pokaz w sobotę 2 czerwca.Studenci Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru zaprezentowali zupełnie nowe spojrzenie na ubiór tenisowy odbiegające od znanych od lat standardów. Wykorzystali nie stosowane to dotąd koronki, ręcznie barwione bawełny, tkaniny wzorzyste, srebrne, złote oraz błyszczące lureksy kojarzące się zazwyczaj z wieczorem. Pojawiło się również sporo sylwetek, w których autorzy skupili się na nowatorskim podejściu do klasycznego stroju tenisowego, poszukiwali ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych i kolorystycznych. Zachowano jednak podstawową zasadę – wszystkie stroje spełniały wymóg użyteczności, zastosowane tkaniny były elastyczne, a stroje nie krępowały ruchu.Laboratorium mody 2011 – malownicze formy z surówki i miejska moda rowerowa to kontynuacja promocji ekologii i zdrowego trybu życia realizowanej przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru od kilkunastu lat. Młodzi projektanci jak zwykle nie zawiedli pod względem pomysłowości, kreatywności i przede wszystkim precyzji wykończenia kreacji z surowej tkaniny bawełnianej, której kształtowanie wymaga nie lada wprawy i umiejętności. Damskie i męskie propozycje dla miłośników jazdy na rowerze po mieście zadziwiały ciekawym designem połączonym z najnowszymi tendencjami.Surowa tkanina bawełniana po raz kolejny okazała się ciekawym materiałem rzeźbiarskim dla studentów pierwszego roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Gra ze strukturą i konstrukcją zaowocowała zaskakującymi realizacjami, które zachwyciły publiczność zgromadzoną w Nowohuckim Centrum Kultury podczas Laboratorium Mody 2010. W drugiej części pokazu dominował kolor, a bazowe ubiory z dzianiny zostały wzbogacone o nietypowe recyklingowe struktury.
Studenci pierwszego roku zaprezentowali rzeźbiarskie kreacje o niekonwencjonalnych formach z jednobarwnej, surowej, bawełnianej tkaniny, a studenci drugiego roku zachwycili kreatywnością sprawdzając co wyjdzie z mieszanki dżinsu z dzianinami o różnej grubości i strukturze. Publiczności w pamięć zapadła szczególnie szalona kreacja wykonana z dżinsu i dzianiny zakrywająca twarz modelki.Studenci I roku SAPU wzięli na warsztat surówkę lnianą i musieli dokonać z nią nie lada cudów. W tym roku zatarła się granica pomiędzy modą a sztuką, studenci bowiem mieli w swoich projektach nawiązać do form rzeźbiarskich. Pierwszaki miały przestrzenne formy dostosować do ludzkich potrzeb, czyli zaprojektować artystyczne ubranie nadające się do użytkowania. Nie mogli przy tym mamić widza kolorem- zarówno projekty jak i dodatki miały być w kolorze surówki. Słuchacze II roku mają natomiast pobawić się niekonwencjonalnymi połączeniami wzorów i faktur przy zachowaniu inspiracji rzeźbą i dodatkowo wpisać to w trend oversize.