Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Wykładowcy SAPU

Powrót do strony głównej SAPU

Wykładowcami SAPU są wyłącznie czynni zawodowo projektanci mody, technolodzy i konstruktorzy ubioru będący współautorami sukcesu wielu firm w  Polsce. Łączą doświadczenia z pracy projektanta w przemyśle odzieżowym  z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu projektowania. Nie boją się odkrywania przed studentami wszelkich tajemnic zawodu, gdyż mają ugruntowaną pozycję w branży. Pracują z pełnym zaangażowaniem i traktują każdego studenta indywidualnie.  Zajęcia ogólnoplastyczne prowadzone są przez profesorów wyższych uczelni artystycznych, ludzi z ogromnym dorobkiem zawodowym,uczestników wielu międzynarodowych wystaw.
Autorskie programy nauczania na poszczególnych kierunkach zostały skonstruowane w oparciu o doświadczenie naszych wykładowców i wieloletnich pedagogów. Co roku podlegają one modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży.

WYKŁADY GOŚCINNE

1. Jerzy Antkowiak – guru polskiej mody, stworzył legendarną firmę Moda Polska
2. Hanna Gajos – redaktor naczelna magazynu Rynek Mody
3. Karolina Pięch – absolwentka SAPU, projektantka w domu mody Balenciaga, wcześniej pracowała w studio Alexandra McQueena
4. Jacek Kłak – organizator Poland Fashion Week
5. Joanna Błażejowska – polska projektantka z Paryża
6. Monika Onoszko – projektantka mody i wnętrz, projektuje stroje dla gwiazd, jako jedyna osoba z Europy ukończyła wydział projektowania kimon w japońskim Instytucie Mody Onoe.
7. Gary Baseman – światowej sławy ilustrator i projektant, rysował dla The New Yorker oraz Lon Angeles Times
8. Carol Morgan  – wykładowca Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie
9. Martin Pegler – profesor Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, autor ponad siedemdziesięciu książek, uznany autorytet i guru z dziedziny Visual Merchandisingu

 

WYKŁADY I ĆWICZENIA

1. PROJEKTANCI
mgr sztuki Wojciech Bednarz, projektant mody

bednarz vistula

Obecnie jest głównym projektantem marki Vistula. Projektuje głównie garnitury, koszule i płaszcze.Wykładowca projektowania ubioru. Ukończył liceum plastyczne w Jarosławiu, absolwent grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej pracował w firmie Artman, w której był odpowiedzialny za całą linię męską marki House.


mgr sztuki Anna Niemczyk, projektant ubioru

IMG_3543a

Wykładowca projektowania ubioru i tkaniny w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Absolwentka łódzkiej ASP, dyplom z wyróżnieniem obroniła w Katedrze Edukacji Wizualnej i Projektowania Ubioru. Projektantka ubioru w firmie „PABIA” oraz „Mode Bruckmann”, współpracowała przy tworzeniu ekskluzywnej linii płaszczy dla firmy Pierre Cardin. Projektuje również odzież o wysokich wymaganiach technologicznych z niekonwencjonalnych tkanin. Współpracuje z firmami eventowymi przy tworzeniu wizerunku różnych marek m.in. TYMBARK, REIFFEISEN BANK, Lotnisko im.Chopina w Warszawie, POLKOMTEL, NESTLE, MAZDA, MERCEDES, PROCTER&GAMBLE, KNORR, LA FESTA.


mgr sztuki Marta Dubanowicz, projektant mody
Wykładowca projektowania akcesoriów, projektowania mody i pracowni komputerowej (Photoshop). Absolwentka SAPU i ASP w Łodzi na kierunku Projektowania Odzieży. Prowadzi własną działalność projektancką, projektuje również odzież dla wielu polskich firm. Współpracuje z takimi firmami jak Dziedzic, Lamers, Tutto, SU, MEtafora, CLICKfashion, Emma, Fenomenale. Organizuje sesje zdjęciowe, przygotowuje katalogi i foldery reklamowe, projektuje metki odzieżowe oraz druki reklamowe na targi branżowe. Zajmuje się również konstrukcją, modelowaniem i stopniowaniem odzieży.


mgr Bogusława Nastaborska-Lisowska, projektant mody

Bogus_awa Nastaborska Lisowska-2 male

Z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi związana jest od czasu ich powstania jako Szkoły Artystycznego Projektowa Ubioru. Jest tam wykładowcą już 20 lat. Od 25 lat prowadzi własną firmę, która zajmuje się projektowaniem zarówno odzieży jaki wnętrz. Projektowała ubiory dla wielu firm w kraju i za granicą. Między innymi Solbi, Fugazzi, Beskidiana, Vienna, a także dla licznego grona odbiorców indywidualnych. Ma za sobą projekty zarówno przestrzeni mieszkalnych jak i użyteczności publicznej, takich jak sklepy, biura, hotele, pensjonaty itp. Dla inwestorów jak na przykład Kopalnia Soli Wieliczka, Teatr Bagatela, House, Mohito, Copernicus. Nic dziwnego, że kiedy 10 lat temu powołano Szkołę Wnętrz i Przestrzeni, została tam wykładowcą. Najmłodszą sferą zainteresowań jest Visual Merchandising, gdzie zajęcia prowadzi od dwóch lat. Całe swoje życie zawodowe dzieli pomiędzy pracę projektową i dydaktyczną. Wykształcenie architektoniczne pozwoliło jej na łączenie artyzmu z techniką. Mówi o sobie, że jest szczęśliwym człowiekiem, bo robi to co lubi i lubi to co robi.


mgr Katarzyna Zajączkowska-Fajto, projektant mody

620x (4)

Wykładowca projektowania ubioru w Szkole Projektowania Ubioru. Absolwentka SAPU i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej (kierunek Marketing i Zarządzanie). Projektuje ubrania dla wiodących marek odzieżowych w Polsce takich jak MOHITO, HOUSE, RAVEL, zajmuje się analizą trendów modowych, śledzeniem rynku, fashion marketingiem i trends’ researchingiem.


mgr Monika Harłaczprojektant mody

monika harlacz_ksa_gotowe_sz
Wykładowca autorskiego programu z zakresu visual merchandisingu oraz stylizacji i tendencji w modzie w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Z wykształcenia absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Uczestnik kursu stylizacji w EAS w Łodzi. (Europejska Akademia Stylizacji w Łodzi).Z doświadczenia wieloletni praktyk z zakresu działań związanych z visual merchandisingiem, stylizacją oraz wykładowca, trener i twórca autorskich programów szkoleniowych. Była manager ds. visual merchandisingu, obecnie właścicielka firmy MHSHOWROOM, która od 2006 roku aktywnie działa na rynku w obszarze visual merchandisingu, stylizacji sesji zdjęciowych i pokazów mody oraz szkoleń i konsultacji. Najważniejsi Klienci, z którymi współpracowała to m.in. Gatta, Answear, Reporter, Christies, Luxottica Poland, Essilor, Bialcon, Click Fashion, Wójcik, Dalia, Mcarthur, Kubenz. W ramach współpracy z KSA szkoliła także takie marki jak LPP, Big Star, Intermoda. Monika Harłacz, jako specjalista w dziedzinie VM jest zapraszana jako prelegent  i wykładowca na targi związane z branżą mody (m.in. MTP w Poznaniu), od 3 lat jest członkiem jury w konkursie Retail Marketing Awards na najlepszy sklep w branży mody, organizowany przez PROMEDIA. Jest także autorką wielu publikacji z zakresu visual merchandisingu (Fashion Business, Moda Damska, Moda Męska, Rynek Mody, Visual Communication, Magazyn Mody Intymnej, Farmacja Praktyczna, Branża Dziecięca, Barrel Fashion). Wraz z partnerami została doceniona przez prestiżowy magazyn Retail Design International, w którym opublikowano realizację projektu krakowskiego butiku dla ekskluzywnej, włoskiej marki.


mgr Anka Letycja Walicka, projektant mody

Anka Letycja Walicka fot. Michele Ardu

Swoją pasję związaną z modą rozwinęła w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, którą ukończyła w 2012 roku. Odbyła staż w paryskim Atelier Aśka oraz kurs projektowania tkanin przy użyciu termotransferu na University of the Arts London Central Saint Martins. Zdobyła szereg prestiżowych nagród na konkursach krajowych i za granicą. Otrzymała między innymi Złotą Nitkę mediów 2012 oraz wyróżnienie kreatorów Złota Nitka 2012. Ponad to zdobyła główną nagrodę Rady Wysokich Krawców i Rady Mediów na Cracow Fashion Awards 2012, drugie miejsce na Off Fashion Kielce 2012, główną nagrodę na Art & Fashion Festival 2012 w Poznaniu, główną nagrodę w konkursie Fashion Culture w Londynie 2013. Jej kolekcja N_HIL została ogłoszona najlepszą w konkursie Habitus Baltija 2012.


mgr sztuki Paula Drzewiecka-Heftowicz, projektant mody
Absolwentka ASP w Łodzi, kierunek: projektowanie odzieży. Konstruktor i projektant odzieży w firmach Bonetta, Dom Mody Telimena, Laurence B, Miko, Poligraf, Arazy4 i Nutrica. Projektant odzieży mundurowej dla firmy ochrony mienia. Opracowywała system identyfikacji wizualnej w odzieży dla pracowników Biur Obsługi Abonenta Toya, oraz odzież reklamową dla klubu Wytwórnia. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą ubrań pod własnym logo „Paula D.Heftowicz”.


mgr Patrycja Guzik, projektant mody

IMG_5569-ka2o.pl_

Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego na wydziale Filozofii i Socjologii oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru,gdzie uzyskała dyplom projektanta i konstruktora odzieży.Dwukrotna finalistka konkursu Off Fashion Kielce, zwyciężczyni konkursu modowego „Folk w wielkim mieście” organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum i Tekstyliów w Białymstoku. Dwukrotna finalista konkursu Re-act Łódź. Finalistka konkursu Habitus Baltija w Rydze, gość specjalny pokazu Final Fashion Show organizowanego przez Fahmoda (Hanower, Niemcy). Podczas Cracow Fashion Awards otrzymała półroczne stypendium w Academy of Design and Haute Couture w Walencji. Finalista Art&Fashion Stary Browar- dwutygodniowe warsztaty z Krzysztofem Stróżyną. Wybrana przez Elle Polska w kategorii Moda Nowa Fala 2013. Projektantka, organizatorka sesji zdjęciowych, stylistka.(współpraca m.in z Das Moon, Kasia Klimczyk, Myrra Ros, Katarzyna Stankiewicz).


inż. Tadeusz Ziajka – projektant obuwia

620x (28)

Wykładowca projektowania obuwia w Szkole Artystycznego Projektowania Odzieży. Absolwent Szkoły Obuwniczej w Chełmku oraz Akademii Ekonomicznej na kierunku Towaroznawstwo Przemysłowa. wybitny specjalista w zakresie projektowania i konstruowania obuwia, ceniony w Polsce i na całym świecie. Biegle posługuje się językiem rosyjskim, czeskim, słowackim, niemieckim i włoskim. W czasie swojej pracy zawodowej zapoznał się z produkcją obuwia w kilkudziesięciu fabrykach w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria, Włochy i USA. Jest autorem i współautorem około 60 projektów racjonalizatorskich i 8 patentów i wzorów użytkowych dotyczących konstrukcji obuwia, technologii wytwarzania obuwia oraz maszyn i urządzeń obuwniczych. Autor kilku książek z zakresu konstrukcji i modelowania obuwia, m.in. książki „Podstawy projektowania i konstrukcji obuwia” wydanego przez Krakowskie Szkoły Artystyczne
w 2004 roku.


dr Marek Nieniewski – projektant biżuterii

620x (49)

Absolwent Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Doktorat uzyskał w 2001 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Wraz z żoną, Lucyną Nieniewską, brał udział w około 80 wystawach w kraju i za granicą (Feria Mundial de la Plata, Meksyk, 1974, Polens Kunstlerischer Silberschmuck, Wiedeń, 1977, Contemporary Jewellery the Amerikas, Australia, Europe and Japan, Kyoto, 1984, Kunst aus Krakau, Kolonia 1985, VII Międzynarodowa Wystawa Biżuterii, Jablonec, 1987, Od ascezy do emocji – wystawa indywidualna, Warszawa, Helsinki, 1994, Sukiennice, Galeria ZPAP – wystawa indywidualna, Kraków, 1999, Od koronek babuni do… – Galeria Stanko, Wrocław, 2000, I merletti della regina Bona, Instytut Polski wystawa indywidualna, Rzym, 2000). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz w zbiorach prywatnych. Laureat szeregu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną.


Piotr Pandyra – projektant mody

Piotr Pandyra photo artist

W roku 2003 ukończył Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) w Krakowie. W latach 2003/2009 studiował Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W roku 2020 obronił pracę doktorską w macierzystej uczelni.
Swoje kolekcje, rysunki i obiekty prezentował na pokazach i wystawach w kraju i zagranicą, między innymi w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Chinach, USA, Serbii, Portugalii, Wielkiej Brytanii. Prace publikował w polskich i zagranicznych magazynach: Wysokie Obcasy, Miasto Kobiet, Exs Magazyn, iMute Magazine, Coifure beauty.
W 2018 otrzymał Nagrodę France Patchwork, 10th International Artextures, Exposition d’Art textile Contemporain we Francji, oraz Nagrodę im.prof. Ireny Huml, 10 Międzynarodowe Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” w Krośnie. Prace w zbiorach The Special Collections Book Arts and Rare Book Collection, University of Washington.
Od kilkunastu lat zajmuje się krawiectwem miarowym i artystycznym.


mgr Magdalena Kęskiewicz – projektant mody
Prowadzi wykłady „Moda a popkultura”oraz „Promocja sprzedaży” w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Absolwentka SAPU, ukończyła również Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi własną działalność Concept Studio Młoda Moda, która jest jednocześnie pracownią krawiecką, sklepem i galerią w jednym. Projektuje kolekcje, bierze udział w pokazach mody i konkursach m.in. OFF Fashion Kielce, Złota Nitka 2007, FUTURE. Pracuje również jako stylistka przy sesjach zdjęciowych, publikowanych min. w Eks-Magazynie i Mieście Kobiet. Jako stylista współpracuje z fotografami mody, firmami odzieżowymi, agencjami reklamowymi oraz producentami pokazów (Moda&Styl, Lounge Magazyn, Secret Lashes).


mgr Anna Franczyk – wykładowca Historii mody.

Szkoła projektowania ubioru

Z wykształcenia historyk sztuki (UJ) i absolwentka SAPU, dyplomowany konstruktor odzieży.
W pracy naukowej zajmuje się historią ubioru, a szczególnie związkami między modą a sztuką.  Na swoim koncie ma wykłady i prelekcje dla wielu instytucji kultury i nauki (min. Muzeum Narodowe w Krakowie, Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ, Małopolski Instytut Kultury), prowadzi zajęcia ze stylizacji i Historii mody w Szkole Wizażu i Charakteryzacji FAM.
Jest kostiumografem (projektowała kostiumy i tworzyła stylizacje na potrzeby filmów, teledysków i reklam), pracowała jako mistrz krawiecki w jednej w krakowskich pracowni teatralnych.
Hobbystycznie zajmuje się rekonstrukcją historyczną tworząc repliki ubiorów dawnych. Będąc uczennicą SAPU zdobyła I miejsce w konkursie na rekonstrukcję sukni Heleny Modrzejewskiej organizowanym przez Zamek w Wilanowie.
Prowadzi blog poświęcony modzie dawnej: od-podszewki.blogspot.com i facebookowy fanpage:  www.facebook.com/UnicornisUbioryDawneOdPodszewki

CYKLE WYKŁADÓW

Dorota Wróblewska

 DSC_9312

Producentka pokazów mody i programów telewizyjnych, organizatorka Warsaw Fashion Street, wydawca platformy SOPHISTI GROUP


Michał Zaczyński

 DSC_6407

Dziennikarz, felietonista. Zastępca redaktor naczelnej magazynu „Grazia”. Poprzednio wicenaczelny „Fashion Magazine”. W latach 2007-2012 publicysta i szef działu Styl tygodnika „Newsweek Polska”. Juror konkursów „Warsaw Fashion Street”, „Off Fashion”, „Re-Act”, „Cracow Fashion Awards”.


Marcin Dąbrowski

 stylista Marcin Dąbrowski w SAPU

Dziennikarz, stylista, bloger. Osobisty stylista gwiazd, polityków i prezenterów telewizyjnych (m.in. Pytania na Śniadanie i Panoramy w TVP2). Doradca ds. wizerunku i dress code’u polityków i ludzi biznesu. Trener w zakresie kształtowania wizerunku osobistego i publicznego. Pierwszy szef mody polskiego wydania InStyle. Prowadzi bloga o modzie męskiej www.mrdynamo.com.

SZTUKI PLASTYCZNE

prof. Janusz Karwacki

620x (33)

Wykładowca rysunku w SAPU od 1994 roku. Był animatorem w studiu filmów rysunkowych Se-Ma-For. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa i grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Po studiach był asystentem w pracowni litografii prof. W. Kunza. Od 1978 roku do emerytury w 2010 roku samodzielnie prowadził pracownię rysunku na Wydziale Grafiki ASP. Wielokrotnie brał udział w licznych wystawach oraz konkursach grafiki i rysunku. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Prix d’Achat na I Międzynarodowym Biennale Rysunku we Wrocławiu 1969, III nagroda na Biennale Rysunku we Wrocławiu 1969, Mention Speciale na III Festival International du Film des Droits de l’Homme, Strasburg 1972. Wygrał również wiele nagród na najlepszą grafikę miesiąca w Krakowie, oraz nagrodę na najlepszą grafikę roku (Warszawa 1977).Prace prof. Janusza Karwackiego są w zbiorach muzeów w kraju: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze i innych, a także w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Wenezueli, Brazylii, we Włoszech, Meksyku i Szwecji. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową, rysunkiem, a ostatnimi czasy rzeźbą w drewnie w leśnym domostwie w Beskidzie Wyspowym. Od lat lubi biegówki, dobrą książkę i obserwacje ptaków przez lornetkę. Ceni przyjaźń.


dr hab. Grażyna Borowik

wykladowcy (38)
Uczy malarstwa w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Urodzona w 1952 roku, absolwentka Wydziału Malarstwa na ASP w Krakowie. Od 1979 roku adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej prace zostały pokazane na ponad 20 wystawach indywidualnych(m.in. Zapis w Galerii Działań w Warszawie 1999, Gry uliczne w Galerii JaPtak we Wrocławiu 2000, Detale i całości w Pałacu Sztuki w Krakowie, Grenzwerte, malarstwo i rysunek w Hardegg, Austria 2009) i około 200 zbiorowych. Przez 6 lat realizowała międzynarodowy projekt „Gry i zabawy”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. w Kyoto i Tokio (Japonia), Chongju ( Korea Południowa) i Budapeszcie. Cały czas publikuje fotografie w „Dekadzie Literackiej”. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem i performancem.


mgr sztuki Andrzej Peller

620x (13)

Wykładowca kompozycji, rysunku i perspektywy Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkole Wnętrz i Przestrzeni. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz w roku 1966. Od 1975 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Rzeźby. Autor projektów i kilkudziesięciu realizacji w zakresie architektury wnętrz. Uprawia rysunek i malarstwo akwarelowe oraz grafikę użytkową. Prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.


Magdalena Chmielek

4 optimized1

Wykładowca w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Ukończyła Grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom magisterski uzyskała w Pracowni Drzeworytu prof. Bogdana Migi. Zajmuje się grafiką warsztatową (linoryt, drzeworyt), malarstwem, techniką kolażu i instalacji. Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.


mgr sztuki Małgorzata Markiewicz

620x (31)

Prowadzi autorskie warsztaty eksperymentalne w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Pracownię Przestrzeni i Barwy w Szkole Visual Merchandisingu. Artystka, tworzy obiekty, fotografie, filmy, instalacje. W latach 1999 – 2004 studentka krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby, obecnie doktorantka tegoż wydziału. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Materią prac i działań Małgorzaty Markiewicz stały się tkaniny, włóczki, ubrania. Odnosi się do sfery, która postrzegana jest jako kobieca – robótek ręcznych, rodziny, ogniska domowego, kobiecej erotyki, ale również do tego, co nazywa się sztuką kobiecą – tradycji tkaniny artystycznej. Podejmuje problemy tożsamości płciowej i przypisanych jej kulturowo cech, a także pozycji społecznej kobiety”( źródło: Culture.pl). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych ( m.in. w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, ale także w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Finlandii, Portugalii, Słowenii) i indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie oraz w Kopenhadze, Cleveland USA, Londynie, Rzymie).


Prof. Grażyna Brylewska

620x (38)

Wykładowca struktur i historii sztuki w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Ukończyła Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu. Doktoryzowała się i habilitowała na łódzkiej ASP. Od 2001 roku pracuje na UP w Krakowie. Kierownik Katedry Wzornictwa. Prace swoje pokazywała na 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Uprawia sztukę na pograniczu zbioru dyscyplin – malarstwa, form przestrzennych, tkaniny, rysunku i fotografii. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie jako animator i kurator wystaw. Współtworzy działająca w Krakowie Galerię BB. Wiceprezes Fundacji Fly With Art zajmującej się propagowaniem polskiego wzornictwa.


dr Aleksander Pieniek

Wykładowca kompozycji w SAPU. Absolwent krakowskiej ASP. Od 1986 roku adiunkt na UP w Krakowie. Malarz, rysownik, autor aranżacji przestrzennych, zajmuje się także grafiką użytkową. Od 1977 roku publikuje swoje rysunki i ilustracje w pismach satyrycznych i w dziennikach. Obecnie jest redaktorem graficznym literackiego miesięcznika „Dekada Literacka”. Za swoją pracę malarza i rysownika otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu wystawach m.in. w Krakowie, Nowym Targu, Zamościu, w Turynie, Florencji. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.


mgr sztuki Grzegorz Garcarz

620x (39)

Wykładowca pracowni komputerowej (3DsMax), wystawiennictwa, kompozycji i perspektywy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (wydział Architektury Wnętrz, kierunek Wystawiennictwo). Autor projektów wnętrz, biur i przestrzeni targowych. Jest czynnym projektantem wnętrz i projektantem plastycznym. Jego pasją oprócz projektowania wnętrz jest spadochroniarstwo wyczynowe.


mgr sztuki Dorota Ryn-Holcer

Szkoła mody

W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru uczy rysunku żurnalowego – Ilustracja mody, a w Szkole Visual Merchandising – rysunku odręcznego. W 1986 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Wydział Form Przemysłowych (Wzornictwo). Jest absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Pedagogicznym w zakresie Pedagogiki. Ukończyła również Europejskie studia Terapii Zajęciowej ENOTHE, jest specjalistą w dziedzinie Arteterapii. Brała udział w kilkudziesięciu (także międzynarodowych) konferencjach, warsztatach naukowych, sympozjach i szkoleniach, warsztatach terapeutycznych i artystycznych. Jest autorką kilkunastu publikacji z zakresu sztuk plastycznych. Opracowała scenariusze zajęć edukacyjnych oraz pomoce dydaktyczne z plastyki powszechnie stosowane przez nauczycieli w całej Polsce. Recenzentka ponad 40 podręczników do Plastyki.  Lubi fotografować, rysować kredkami i suchymi pastelami. Zajmuje się tworzeniem tkanin, głównie w technice patchworku, współpracuje z kilkoma galeriami sztuki użytkowej w Polsce, pokazywała swoje prace między innymi na indywidualnych wystawach w La Serena i Santiago de Chile.

Pasje: kulturoznawstwo – szczególnie kultura Ameryki Południowej, poezja, literatura, fotografia, podróże dalekie i bliskie, wycieczki rowerowe, jazda na nartach, żeglarstwo, joga. Ceni prosty i zdrowy styl życia, popiera działania w obronie humanitarnego traktowania zwierząt.


mgr sztuki Alfred Marek

alfred

Wykładowca projektowania wnętrz, projektowania mebla i pracowni komputerowej (CorelDRAW). Ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1980 do 2013 roku wykonał i zrealizował ponad 2100 projektów, na które złożyły się m.in. projekty wnętrz i mebli dla banków, restauracji, sklepów i biur, projekty produktów, wystawiennictwa i wnętrz m.in dla Ramon Soler Hiszpania, Kohler USA, RAF Włochy, Luton USA, Nowy Styl Polska, Excellent Polska, Huppe Niemcy, projekt wnętrz Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Wielokrotnie prezentował swoje projekty na wystawach zbiorowych i indywidualnych, np. na biennale plakatu w Katowicach, w galerii Pryzmat ZPAP w Krakowie, w galerii Sukiennice w Krakowie (wystawa indywidualna).


mgr sztuki Marzena Kolarz

IMG_8718 fot. Piotr Kierat

Wykładowca fotografii. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej). Dyplom licencjacki uzyskała w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych, dyplom magisterski w Pracowniach Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz konkursów.W fotografii zainteresowana niemal każdą dziedziną.


mgr Ewa Murawska

Ewa-1

Wykładowca historii ubioru, absolwentka SAPU oraz UJ, wydział Filozoficzny, kierunek: Socjologia. Studia ukończone z wyróżnieniem. Temat pracy magisterskiej: Socjologia Mody. W życiu zawodowym związana głównie z marketingiem i reklamą, w tym pracą z celebrytami. Historią Ubioru pasjonuje się od czasów studiów w SAPU i wykładów z prof. Zofią Piasecką – Tarabułą, która stała się Jej przewodnikiem i mentorem w tej dziedzinie. Ten przedmiot wykłada w SAPU od 7 lat, co rok przygotowując część wystawy końcoworocznej w oparciu o rekonstrukcje strojów historycznych wykonanych przez studentów. Od 4 lat z powodzeniem prowadzi bloga na FB „Historia Ubioru czyli jak odkrywać tajemnice strojów”. Prywatnie wychowuje nastolatka,tańczy Flamenco, czyta literaturę fantasy i zagląda do wielu muzeów w różnych zakątkach świata w poszukiwaniu eksponatów ubiorów.


mgr Andrzej Chorosiński

Wykładowca języka angielskiego. Absolwent Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończone 2 specjalizacje: metodyka nauczania języka angielskiego i przekład. Stypendysta Boston College i Fenway Middle College w USA. Współpracuje z największymi szkołami językowymi, prowadzi specjalistyczne szkolenia w firmach i instytucjach. Prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów z ogólnego angielskiego (FCE, CAE, CPE) i angielskiego w biznesie (LCCI). Fan Bollywood i Monty Pythona, w wolnych chwilach przywraca życie starym komputerom.


Igor Kovacevic

Igor Kovacevic

Igor pracuje w Düsseldorfie jako projektant mody cyfrowej i kierownik projektów kreatywnych z dużym doświadczeniem w międzynarodowych projektach w Europie i Azji. Posiada tytuł licencjata w zakresie projektowania mody i tekstyliów na Wydziale Technologii Tekstyliów w Chorwacji, a obecnie kończy studia magisterskie z zakresu mediów i komunikacji na Uniwersytecie w Malmö w Szwecji. Pracował ze sztuczną inteligencją dla przemysłu mody w globalnym środowisku pracy i wykonuje wiele kreatywnych prac projektowych, które obejmują wykorzystanie standardowego oprogramowania 2D i 3D, a także generatywnej sztucznej inteligencji.


Margaret Larmuth

larmuth

 

Margaret Larmuth jest szwajcarską specjalistką, wykładowcą w Krakowskich Szkołach Artystycznych. W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru prowadzi specjalne wykłady dla słuchaczy. Posiada wieloletnie doświadczenie w różnych dziedzinach sztuki.  Pracowała i pracuje dla wielu znanych firm m.in. dla tak wielkich firm jak Michelgroup (Szwajcaria).  Niezwykle istotne są dla niej jakość i innowacyjność produktów. Swą szeroką wiedzę zdobyła studiując na Port Elizabeth Technikon (Textile and Weaving Arts), University of South Africa (Art History and Conservation) oraz Höhere Fachschule für Farbgestaltung (Colour and Material Design in Architecture). Pracowała również w Hiszpanii, Holandii oraz Turcji, gdzie angażowała się w wiele projektów. Wspiera kreatywne pomysły oraz zajmuje się prowadzeniem analiz dotyczących nowych trendów oraz badaniem rynku. Chętnie bierze udział w targach oraz wydarzeniach branżowych. Była gościem specjalnym festiwalu Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem. Jest również artystką oraz dziennikarką.


Mgr Lucia Benická

Lucia Benicka

Mgr. Lucia Benická has been working from 2012 as the director of the Gallery of Spiš Artists (Museum of Art, www.gus.sk) in Slovakian city of Spišská Nová Ves, as well as the curator of photography and contemporary art. She has been lecturing at the Krakowskie Szkoły Artystyczne (KSA) since 2008 on the topics of recent history of photography.

Mgr. Benická graduaded from the History of Art and Aesthetics at the Philosophical Faculty of University of Komensky in Bratislava in 1987. She has extensive experiences in the field of contemporary photography and art as the curator, art-manager, lecturer, publicist and as the exhibitions´s organizer. She curated and organized hundreds of exhibitions at home and abroad and published dozens of catalogues. Her recent work also includes publishing, art-production and lecturing in the field of contemporary and historical photography.

In 1987 – 1992 Mgr. Benická worked as the curator at the Gallery of Spiš Artists, in 1993 – 2002 as the curator at the Tatra Gallery in Poprad, in 2003 – 2012 she was freelanced. In 1996 she founded a non-profit organization Dom fotografie, the first specialized institution of photography in Slovakia: till 2005 it resided in Poprad, from 2006 till 2016 at the Liptov Gallery of P.M. Bohúň in Liptovský Mikuláš. She run the organization as the director and curator in collaboration with the experts from Slovakia and abroad. The organization maintained extensive photographic archive, exhibitions, artists-in-residencies, international and educational programs, workshops and the international festival of the Summer Photoschool.

Since 1988 she has been a member of the Slovak Syndicate of Journalists (SSN). In 1993 she received the prestigious curatorial Award of Martin Benka in Slovakia for an international exchange project „Northen England in Northern Slovakia“, followed by Fulbright Sholarships in the USA (1996 / 1997 – Chicago: research at the Museum of Photography at the Columbia College, 2005 –research at the San Diego City Coolege). She took part in many study stays, lectured about photography, curated exhibitions and reviewed portfolios at the festivals in the countries such as USA, Great Britain, Finland, Poland, Spain, Austria, Italy, France, Hungary, Russia, Lithuania, Netherlands, Germany, Bulgaria, Estonia and others.

Powrót do strony głównej SAPU

Call Now ButtonZadzwoń teraz