Habitus Baltija 2011 - Grand Prix dla absolwentki SAPU - relacja - KSA

W 11 edycji międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów mody Habitus Baltija 2011 absolwentki SAPU kolejny raz odniosły znaczące sukcesy. Projektanci 9 wyższych uczelni projektowania ubioru z siedmiu krajów: Estonii, Łotwy, Litwy, Polski (Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa), Finlandii, Turcji i Białorusi, zaprezentowali łącznie 49 kolekcji. Trzy uczestniczki konkursu z SAPU wróciły z Rygi z cennymi nagrodami.

Najważniejszą nagrodę przyznano Agnieszce Kowalskiej. Jej kolekcja dyplomowa „Szałapot” w głosowaniu jury zdobyła najwyższą liczbę punktów z kategorii Aristic Avant-garde.  Laureatka otrzymała statuetkę Habitus Baltija oraz roczne stypendium w GED Fashion Institiute w Mediolanie o wartości 12,000 Euro. Tym samym Agnieszka Kowalska zdobyła Grand Prix całego konkursu. Kolejna tegoroczna absolwentka SAPU – Karolina Gronicka otrzymała nagrodę dla najlepszej kolekcji w kategorii Industrial Pret-a-porter. Dodatkowo jej kolekcja „Ninete” zostanie zaprezentowana podczas prestiżowego międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów „Russian Siluet” w Moskwie we wrześniu 2011. Kolekcję trzeciej Polki w konkursie – „Modus vivendi” Moniki Jaworskiej uhonorowano wyróżnieniem Officiel w kategorii Artistic Pret-a-porter.

Ekpia z SAPU wraz z dyrektorem szkoły Jerzym Gawłem, który zasiadł w jury konkursu, miała okazję zwiedzić Rygę, nadmorskie miasteczko Jurmala oraz Wilno.

Fotorelację z konkursu przygotował Piotr Kierat, natomiast  zdjęcia z podróży mamy od Urszuli Szkiłądź.

Young Polish designer Agnieszka Kowałska, a student of Cracow School of Art and Fashion Design won the Grand Prix of the 11th Competition for Young Fashion Designers “Habitus Baltija 2011 that took place at Kipsala International Exhibition Centre in Riga on April 9. The Grand Prix winner received the Habitus Baltija Statuette and paid study opportunities worth EUR 12,000 at GED Fashion Institute in Milan, Italy. Agnieszka’s collection “Szalapot” got the highest evaluations in the competition category “Avant-garde Fashion”. Another student of the Cracow School of Art and Fashion Design Karolina Gronicka won the laurels of the best designer in the category “Industrial Pret-a-porter” with her collection “Niente” and received the certificate for participation in the prestigious IX International Young Designers Competition “Russian Siluet” to be held in September 2011 in Moscow.

[read more in English here]

Monika Jaworska, Agnieszka Kowalska, Karolina Gronicka