Cracow Fashion Awards 2013 - KSA

Cracow Fashion Awards 2013 – pokaz dyplomowy i jednocześnie konkurs Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru już po raz piąty otworzył krakowski tydzień mody. Sześćdziesięciu absolwentów SAPU zafundowało licznie zgromadzonej publiczności podróż przez różne style, epoki i tendencje.W składzie Jury zasiedli Monika Onoszko, Christophe Gaillet, Dorota Wróblewska, Anna Jatczak, Jerzy Antkowiak, Ilona Kanclerz, Ewa Jagielska – Żak, Krystyna Mazurówna oraz Michał Zaczyński.

Tytuł Kolekcji Roku oraz statuetkę SAPU zdobył Michał Wójciak, który zaprojektował damsko-męską kolekcję “Malkontent” inspirowaną filmem “Teoremat” Pasoliniego. Jego kolekcję będzie można oglądać podczas Fashion Philosophy, na stoisku ufundowanym przez Irminę Kubiak i Jacka Kłaka, twórców Fashion Week Poland. Michał pojedzie również na konkurs Russian Silhuette do Moskwy. Wyróżnienia za kreatywność i wizjonerstwo trafiły do Anety Szydło, Marii Mrowcy, Igi Szuchiewicz i Katarzyny Ciejek. Media za najlepszą uznały natomiast kolekcję Marii Mrowcy zatytułowaną “Paper Shape”.

Po raz kolejny Joanna Błażejowska przyznała staż w swoim atelier w Paryżu. Ta prestiżowa nagroda trafiła w ręce Igi Szuchiewicz, autorki wysmakowanej kolekcji zatytułowanej “DNA by Malgrau”.W kolejnej edycji polsko-brytyjskiego konkursu Fashion Culture wezmą udział Michał Wójciak oraz Anna Obodyńska, natomiast Dorota Wróblewska zaprosiła na Warsaw Fashion Street Dorotę Kowalczyk, Magdalenę Dederko, Bognę Stefańską, Katarzynę Ciejek, Annę Widlarz, Marię Mrowcę, Kingę Calik i Dominikę Maciejowską.

Łacznie nagrodzono 21 kolekcji, co świadczy o wyrównanym poziomie tegorocznej gali dyplomowej. Mamy nadzieję, że zwycięzcy tegorocznego konkursu dołączą do licznego grona absolwentów SAPU o uznanych nazwiskach, wśród których są m.in. Łucja Wojtala, Monika Ptaszek, Michał Gilbert Lach (Bohoboco), Karolina Pięch, Martyna Czerwińska (Mysikrólik), Grzywnowicz&Węgiel, Zemełka&Pirowska, Anka Letycja Walicka, Anna Pochopień, , Pat Guzik, Ola Bajer (Bola), Anna Ziemniak, Peggy Pawłowski.

W 2010 roku SAPU otrzymała Honorową Złotą Nitkę za osiągnięcia w kształceniu projektantów mody, dzięki wielokrotnym zwycięstwom i wyróżnieniom absolwentów SAPU w tym konkursie.

Do niewątpliwych sukcesów SAPU na arenie międzynarodowej należy także zaliczyć dwukrotne zdobycie statuetki The Best School w konkursie Habitus Baltija w Rydze, w którym rokrocznie bierze udział około dziesięciu wyższych uczelni projektowania mody z całej Europy. Szkoła stale współpracuje z Academy of Design and Haute Couture w Walencji oraz ze Szkołą Projektowania Mody “Fahmoda” w Hannoverze, w których słuchacze szkoły odbywają nawet półroczne staże. Absolwenci i studenci szkoły mieli również okazję odbyć praktyki i staże w atelier Johna Galliano, Jenny O (Osterhoudt), Balenciagi, Alexandra McQuenna i Dawida Tomaszewskiego w Berlinie.

Od kilku lat w ramach programu Leonardo da Vinci na wymianę młodzieżową przyjeżdża do SAPU kilkunastu studentów z Niemiec i Słowacji. Międzynarodową atmosferę w szkole od lat stwarza także liczna grupa studentów zagranicznych, m.in. z : USA, Kanady, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Grecji, Słowacji, Austrii i Niemiec, którzy uczyli się lub wciąż pobierają naukę. Od października 2013 roku SAPU otwiera również specjalną grupę, w której wszystkie przedmioty będą prowadzone w języku angielskim. Naukę w języku angielskim będą mogli pobierać zarówno obcokrajowcy jak i polscy studenci, którzy chcieliby podszlifować język.

Pozostałe nagrody Cracow Fashion Awards 2013:

• publikacja kolekcji na łamach “Fashion Magazine” – Maria Mrowca
  • publikacja kolekcji na łamach “Lounge Magazine” – Maria Mrowca
  • publikacja kolekcji na łamach “Rynku Mody” – Maria Mrowca
  • publikacja kolekcji na łamach “Dziennika Polskiego – Maria Mrowca
  • publikacja kolekcji na łamach wydawnictwa “Promedia” – Anna Obodyńska
  • publikacja kolekcji na łamach “Mody w Polsce” – Bogna Stefańska
  • publikacja kolekcji na łamach “The Stylisto” – Małgorzata Siwiec-Polikowska
  • nagroda przyznana przez Agencję TV Fashion Film – Marta Świerk
  • nagroda przyznana przez firmę Ariadna S.A – Natalia Woźniak
  • wywiad na łamach Radio Eska – Maria Mrowca
  • pokaz kolekcji podczas Ogólnopolskiego Konkursu dla Pasjonatów Mody Young Fashion Day – Sabina Chwastyk, Katarzyna Włodarczyk