Wykładowcy SPOTWykładowcy SPOT
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Wykładowcy SPOT

Jan Korwin Kochanowski

Jan Korwin Kochanowski, Wykładowcy SPOT

Uczy „Wiersza” od powstania Szkoły, a od 1997 roku jest też jej dyrektorem artystycznym. Wcześniej ukończył w 1979 krakowską PWST i został zaangażowany do Starego Teatru w Krakowie. Był asystentem prof. Danuty Michałowskiej w PWST. Na swoim koncie w „Starym” ma  dziesiątki ról teatralnych. Własne realizacje reżyserskie i autorskie scenariusze to : „Panie mój … Synu mój” o Janie Kochanowskim i „Mocarze” o Mickiewiczu i Puszkinie. W ciągu 27 lat w Starym grał w spektaklach reżyserowanych min. przez Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdę, Krystiana Lupę, Tadeusza Bradeckiego, Rudolfa Zioło, Laco Adamika i Agnieszkę Glińską. Powierzano mu funkcje asystenta reżysera przy realizacjach: Bezimiennego dzieła reż. K. Lupy, Kaspara reż. A. Wirtha, Ślubu i Trzeciego aktu wg. Szewców J. Jarockiego , Jaskini filozofów reż. T. Malaka, i Reformatora reż. R. Zioło.

W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Przyjaciela z lat Dzieciństwa u boku Gustawa Holoubka w „ Kartotece” T. Różewicza wyreżyserowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Debiut w filmie to – Józio Chomiński – w „ Z biegiem lat, z biegiem dni..” w reż. Andrzeja Wajdy. W latach 1984-1988 kreował gościnnie postać „Prologusa” na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie w legendarnym spektaklu „Ludus Danielis” , który Jerzy Waldorff nazwał najlepszym przedstawieniem w powojennej historii tej narodowej sceny. Grał w Moskwie, Budapeszcie, Rzymie, Madrycie, Delfach, Paryżu, Lichtensteinie, Luksemburgu, Kolonii, Hadze, Wiedniu, Hamburgu, Edynburgu i Nowym Yorku…

Prezes banku w Klanie, hazardzista Makowski w Plebanii, dyr. Szkoły w Ojcu Mateuszu, naczelnik wydziału w Na Wspólnej, lekarz w filmie Nad życie, Prokurator w Prawie Agaty i Profesor w serialu Na dobre i na złe. Dyr. Szkoły w Przeznaczeniu, dr. Lipiński w Pierwszej miłości, a ostatnio Prawnik w Barwach szczęścia i Prokurator w Diagnozie u boku Mai Ostaszewskiej, Jana Englerta i Adama Woronowicza.  Możecie też Państwo pamiętać go z kilku reklam: Bank BPH, Polpharma, Bakoma, Kawa prima.

Jego największą pasją jest jednak praca pedagogiczna w Szkole Aktorskiej Spot !!! Dwadzieścia pięć lat zaowocowało sukcesami naszych studentów i absolwentów. Wiele znanych dziś postaci zagrało w dyplomach Spot reżyserowanych przez Jana Korwin-Kochanowskiego. Pierwszym była „Persona” wg. I. Bergmana w której fantastycznie zagrały Małgosia Pikus, Katarzyna Dworak i Agnieszka Chrzanowska!  Kolejne to m.in.:  Próba Promethidiona wg C.K.Norwida, Pieśń nad Pieśniami, Jeździec Miedziany wg. A.Puszkina  Antygona Sofoklesa ,. Niemcy L. Kruczkowskiego, Kartoteka T. Różewicza, Dom Bernardy Alba G. Lorki , Ożenek Gogola, Emigranci i Wdowy S. Mrożka, Boeing boeing M. Camolettiego, Biedermann i podpalacze M. Frischa, 8 kobiet R. Thomasa, Dzień Walentego  I. Wyrypajewa, Tercet Kostzer& Arias, Ich czworo G. Zapolskiej, Miłość szuka mieszkania J. Jurandota. Na naszej Scenie Dekerta 10 możecie Państwo zobaczyć także niezwykły, wznawiany z kolejnymi rocznikami studentów, grany w podziemiach poetycki spektakl „Umarli ze Spoon River” wg E.L. Mastersa .

Jako aktor współpracuje z Krakowskim Teatrem Komedia i Teatrem Praska 52 gdzie wyreżyserował „Biedermanna i podpalaczy” M. Frischa i „Pocieszne wykwintnisie” Moliera – w tej znakomitej komedii gra Ojca u boku absolwentów SPOT-, Magdy Chalewicz, Anety Gierat, Hani Palki, Maćka Baki, Mateusza Jabczanika, Jacka Janosza i Daniela Piskorza.  Obecnie szykuje kolejną sztukę z udziałem naszych aktorów – „Kosztowny romans” Brzechwy&Hemara. Zapraszamy na premierę 22 czerwca 2018 r. VIVAT SPOT !!!

Zygmunt Józefczak

Zygmunt Józefczak

Zygmunt Józefczak jest doktorem sztuk teatralnych, wykładowcą  Wydziału Aktorskiego AST w Krakowie (od 1976 roku) oraz nauczycielem w Szkole Aktorskiej SPOT.

Wielokrotnie nagradzany m.in. przez Radę Miasta Krakowa (w 1981 roku) oraz Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP (w 2005 w roku) a także nagrodą Rektora PWST (obecnie AST) w 2004 r. i 2014. Jest absolwentem krakowskiej PWST (w 1969 roku)  oraz Aktorem Narodowego Starego Teatru w Krakowie od 1971 roku. Ponadto pracował w Teatrze Ludowym, Teatrze Bagatela, Teatrze STU i Łaźni Nowej. Debiutował rolą Sir Ryszarda w Królu Janie Dürrenmatta w reżyserii Ireny Babel. Wcielał się w role ponad 100 postaci zarówno w teatrze, telewizji jak i radio. Zagrał m. in. Kordiana, Don Juana, Norwida w Toaście w reżyserii Tadeusza Jurasza, Księcia Filipa w Iwonie księżniczce Burgunda i Gonzala w spektaklu Tango Gombrowicz, Poncjusza Piłata w Mistrzu i Małgorzacie (reż. Piotra Paradowskiego), Stanisława Brzozowskiego w Sprawie Stanisława Brzozowskiego w reżyserii Tadeusza Malaka, Bardosa w Krakowiakach i Góralach, Gen. Chłopickiego w Nocy listopadowej, Wielkiego Koftę-Arżanowa, Stanisława Witkiewicza, Ostatniego Papieża, Jenialkiewicza we Fredrze, Kupca Mikołaja Reja, Króla Zygmunta Starego, Króla Wacława w Ubu Król A. Jarrego.
Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami m.in.: K. Swinarskim, J. Kreczmarem, J. Jarockim, K. Lupą, A. Wajdą, J.Grzegorzewskim, K. Zanussim, A. Holland, L. Adamikiem, P. Zelenką, G. Battiato, J.K. Harrisonem a ostatnio także z J. Klatą, M. Kleczewską, M. Zadarą, M. Borczuchem, K. Garbaczewskim. Mówi się o nim, że jest kwintesencją krakowskiej szkoły aktorstwa z jej precyzją słowa i głębią analizy, ale jednocześnie, że jest to aktor odważny, otwarty na nowe doświadczenia awangardy, ciągle ewoluujący.

Krzysztof Stawowy

krzysztof stawowy, Wykładowcy SPOT

Ukończył PWST w Krakowie. Od 1987 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej. Współpracował z reżyserami takimi jak Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Tadeusz Bradecki, Rudolf Zioło, Filip Bajon, Marek Fiedor, Andreas Wirth, Jerzy Stuhr. W latach 1991 – 2004 był związany (jako współzałożyciel, współwłaściciel i aktor ) z Kabaretem pod Wyrwigroszem.  Dziś prowadzi jedyny w Polsce anglojęzyczny kabaret, którego program przygotował wraz z Aldoną Jankowską. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kraków jako aktor i lektor tej rozgłośni. Wyreżyserował również w wersji dźwiękowej Trylogię H. Sienkiewicza dla Universal Music Polska.
W Szkole Aktorskiej SPOT prowadzi zajęcia z dykcji – zobacz video

Tomasz Gołębiowski

tomasz gołębiowski, wykladowcy SPOT

Wybitny choreograf, laureat Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami, między innymi Feliksem Parnellem, Henrykiem Tomaszewskim, Conradem Drzewieckim, Kurtem Jooss czy Flemmingiem Flindtem. Tomasz Gołębiowski w zakresie reżyserii teatralnej i filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim i Jerzym Grotowskim, w zakresie muzyki z Kazimierzem Serockim, Krzysztofem Pendereckim i Zygmuntem Koniecznym, a w zakresie scenografii i kostiumów z Kazimierzem Wiśniakiem, Anną Sekułą czy Krzysztofem Pankiewiczem. W 2013 roku obchodzi 45-lecie pracy zawodowej. W Szkole Aktorskiej SPOT prowadzi zajęcia z tańca.

Renata Makowska

Renata Makowska, wykładowcy SPOT

Aktorka (m.in serialu TVN 19+), teatrolog, animator kultury. Skończyła Wydział Teatru na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Ciechanowie na wydziale teatru, oraz kierunek aktorski w Krakowskiej Szkole.  Zagrała w wielu produkcjach telewizji TVN np „Julia”, „W11″ – stała rola prokuratora,” Detektywi”- różnorodność postaci i produkcjach filmowych, między innymi „Bokser”, „Rysa”, „Paczuszka” i inne. Pracowała z Tomaszem Blachnickim, Sławomirem Pstrągiem, Michałem Rosą, Marcinem Głowackim, Anną Plutecką, Reginą Zawadzką, Arturem Dziurmanem. Od 2009 związana na stałe z krakowską sceną Moliere, gdzie pracowała jako asystent reżysera przy spektaklu „Brat Naszego Boga”. W krótkim czasie dołączyła do obsady tego spektaklu i gra z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Od 2009 roku pracuje z osobami niewidomymi i niedowidzącymi, w 2011 roku wykładała historię teatru przy projekcie Ministra Kultury „I ty możesz zostać aktorem „, zaś 2012 w projekcie Unijnym „65 +”, gdzie odkrywała arkana teatru. W Szkole Aktorskiej SPOT wykłada wiedzę o teatrze.

 Radosław Cabała

Radoslaw Cabała, wykładowcy spot

Prowadzi zajęcia z przedmiotu „casting” czyli praca z scenariuszem telewizyjnym/ filmowym oraz kamerą. Radek jest absolwentem SPOTU i pomimo, że po szkole grał na scenie 21 Teatru Nowego związany jest bardziej z telewizją. Od kilku lat pracuje jako reżyser castingu w Agencji Stars Impresariat Filmowy. Opiekun planu na serialach TVN jak „Julia”, „Szkoła”, „Szpital” , „W11”, „Detektywi”. Koordynator drugiego planu w filmach Bolywood jak np. „Bangistan”. Asystent reżysera w reklamach, filmach i serialach. Współpracował przy obsadzie głównej serialu „Wawa non stop” czy wyborze prowadzącej „Nasz nowy dom”. Zajmował się również wyborem statystów do miedzy innymi : „Prawa Agaty” czy filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. Radek jest nadal też czynny jako aktor, zagrał w serialach : „Bożenka”, „Szkoła życia”, „997′, „W11”, „Detektywi”, „Julia”, „Szpital”, Prowadzący programy : „Usterka” dla TTV, „Męska Szafa” dla ISTV, oraz współ prowadzący „Bez Recepty” dla TTV. Ponadto pojawił się w kilku reklamach, teledyskach czy etiudach filmowych oraz prowadził liczne imprezy jako konferansjer.

Kinga Kowalska

Kinga Waligora, wykładowcy SPOT

Aktorka, logopeda, pedagog. W latach 2007-2011 występowała w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, współpracowała także z lubelskim Teatrem Kameralnym, Sceną Prapremier In Vitro oraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Debiutowała jeszcze na studiach w 2005 roku w spektaklu „Błądzenie, czyli serce zna drogi, których rozum…” (reż. K. Abrahamowicz). W swoim dorobku artystycznym ma ponad dwadzieścia ról teatralnych – m.in. Helenę we „Wszystko dobre co się dobrze kończy” (reż. T. Bradecki), Pannę Młodą w „Weselu” (reż. K. Babicki), Obywatelkę w „Nie-boskiej komedii” (reż. K. Zaleski), Alinę w „Balladynie” (reż. B. Ciosek), Esme/Alice w „Rock’n’rollu” (reż. K. Babicki), Annę w „Widnokręgu” (reż. B. Tosza), czy Jankę w „Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie” (reż. B. Nowicka). W 2009 roku zagrała w niezależnym filmie „At Oglog” (reż. J. Zubrzycki), wyświetlanym na 35. FPFF w Gdyni. Na małym ekranie zadebiutowała w serialu „Na dobre i na złe” (reż. K. Piwowarski), niedługo potem dostała stałą rolę w serialu „M jak miłość”, zagrała również w serialu kryminalnym „Komisarz Alex”. Ostatnio nagrywała postsynchrony do „Miasta 44” w reżyserii Janka Komasy.
Ponadto jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym ukończyła studia logopedyczne oraz pedagogiczne ze specjalnością animator i menedżer kultury. Od kilku lat współpracuje z ośrodkami szkoleniowymi i terapeutycznymi, prowadząc indywidualne oraz grupowe zajęcia dla osób dorosłych z dykcji i techniki wymowy oraz emisji głosu mówionego. Pracuje również jako instruktor teatralny.

 

Piotr Urbaniak

Piotr Urbaniak (ur. 1967r.  w Krakowie). Aktor Starego latach 1995 0 1997 oraz obecnie Aktor Teatru Bagateli. Absolwent Krakowskiej PWST (AST) w 1990 r. Zadebiutował w 1990 roku zadebiutował w Teatrze Ludowym w spektaklu „Opera żebracza (reż. K. Orzechowski) w Teatrze Ludowym. Występował w wielu znanych spektaklach i zróżnicowanych repertuarze. Wystąpił też w wielu serialach i filmach fabularnych (m.in. „Śmierć jak kromka chleba”, „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”, reż. K. Kutz),  spektaklach Teatru Telewizji, programach rozrywkowych. Pracował m.in. z Jerzym Stuhrem, Jerzym Jarockim, Barbarą Sass, Rudolfem Zioło, Agnieszką Glińską. W 2005  „Testosteronem” ( Teatr Bagatela) zadebiutował jako inscenizator. Na scenie Teatry Bagatela nadał można go zobaczyć m.in w takich spektaklach jak: musical „Tajemniczy ogród” (reż. J. Szydłowski), „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Cesarz Kaliguli” (reż. I Villqist) , „Poskromienie złośnicy” (reż. M. Kotański). Ponadto Piotr Urbaniak był autorem, współautorem, prowadzącym audycje w Radio tj: „Kobiety niezrównane” ( RMF FM), „Zaginione cywilizacje” ( RMF FM), „Wstawaj, szkoda dnia” ( RMF FM), „Wywiady Piotra Urbaniaka” ( RMF FM), „Pociąg do Hollywood”) ( RMF FM), „Śniadanie mistrzów”( 2004 – 2008, RMF Classic) . Dla Radia adaptował też i wyreżyserował „Wiedźmina” wg A. Sapkowskiego oraz współtworzył plenerową Inwazję Mocy ’99. 

Anna Dijuk – Bujok

Aktorka , wokalistka, instruktor, reżyser oraz choreograf

Posiada dyplom Aktora Dramatu oraz Szkoły Wokalno-Aktorskiej Krakowie.
Laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej 2018.
W 2018 otrzymała nagrodę Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
W 2016 roku obchodziła 25 lecie pracy na scenie oraz 10 lecie zespołu Verso działającego od 2006 roku przy CKiS w Krzeszowicach. Założycielka grupy teatralnej działającej pod nazwą „Teatr Rozrywki w Krzeszowicach” oraz pomysłodawczyni oraz główny koordynator „Kopalni Talentów” – filii CKIS w Krzeszowicach. Zagrała w wielu filmach fabularnych oraz serialach (m.in. „Bezmiar sprawiedliwości” reż.W.Saniewski, „Skorumpowani” reż.J .Żamojda, „M jak Miłość”, „Fala Zbrodni” . „Przeznaczenie”) Ma na swoim koncie ponad dwadzieścia reklam oraz sesji zdjęciowych. Współtworzyła kabaret „Kanapa Tumana” z Janem Jakubem Należytym , Marią Bujas-Łukaszewską oraz Wojciechem Maciaszkiem
Śpiewa recitale o szerokiej tematyce; piosenka aktorska, musicale czy arie operowe (jej recital piosenek Agnieszki Osieckiej transmitowany był na Antenie Radia Alfa w Krakowie)
Współpracowała również ze sceną „Moliere” w Krakowie.
Wraz z artystami (Michał Milowicz, Danuta Błażejczyk, Teresa Lipowska, Joanna Jabłczyńska , Ewa Kania) nagrała płytę z piosenkami dla dzieci „Bajnutek”
Z łatwością wciela się w rolę konferansjera (np. Festiwal Filmowy w Świdnicy, który prowadziła z Robertem Gonerą ).
Była dyrektorem w wielu znaczących instytucjach oraz głównym koordynatorem ogólnopolskich akcji pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Prowadzi również warsztaty aktorskie dla studentów oraz indywidualne zajęcia z wymowy oraz emisji głosu .
Od pięciu lat jest współtwórcą oraz reżyserem koncertu „Perły Powiatu” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krakowie.