Wykładowcy SPOT
Autorskie programy nauczania na poszczególnych kierunkach zostały skonstruowane w oparciu o doświadczenie naszych wykładowców i wieloletnich pedagogów. Co roku podlegają one modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży.
Krzysztof Stawowy
Ukończył PWST w Krakowie. Od 1987 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej. Współpracował z reżyserami takimi jak Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Tadeusz Bradecki, Rudolf Zioło, Filip Bajon, Marek Fiedor, Andreas Wirth, Jerzy Stuhr. W latach 1991 – 2004 był związany (jako współzałożyciel, współwłaściciel i aktor ) z Kabaretem pod Wyrwigroszem. Dziś prowadzi jedyny w Polsce anglojęzyczny kabaret, którego program przygotował wraz z Aldoną Jankowską. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kraków jako aktor i lektor tej rozgłośni. Wyreżyserował również w wersji dźwiękowej Trylogię H. Sienkiewicza dla Universal Music Polska.
W Szkole Aktorskiej SPOT prowadzi zajęcia z dykcji – zobacz video
mgr Karolina Chapko

foto Grzegorz Gołębiowski
Karolina Chapko urodzona w 1985 roku aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka PWST w Krakowie, etatowa aktorka Teatru Bagatela, współpracowała również z Teatrem Stu, Teatrem Variete i Teatrem Polskim w Szczecinie. W swoim dorobku od 2009 roku ma kilkadziesiąt ról zarówno komediowych jak dramatycznych min. szekspirowskie bohaterki : Ofelia w „Hamlecie” w reż. Macieja Sobocińskiego, Julia w „Romeo i Julii” w reż. Grzegorza Suskiego i Bianka w „Poskromieniu złośnicy” w reż. Michała Kotańskiego a także Wiera w „Ławeczce ” w reż. Ingmara Villqista i wiele innych. Debiutowała w teatrze telewizji „Szkoła żon” w reż. Jerzego Stuhra i w spektaklu „Biesy” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Na dużym ekranie można ją zobaczyć m.in. w „Yumie”w reż. Piotra Mularuka i „Oszukanych” a na małym w kilku serialach telewizyjnych takich jak „Ultraviolet” „1920 wojna i miłość” oraz „Pierwsza miłość” i „Barwy Szczęścia”. Po ukończeniu studiów pozostała na uczelni przez 5 lat jako pedagog ucząc scen klasycznych oraz wiersza a także prowadząc warsztaty organizowane przez PWST dla osób przygotowujących się do egzaminów wstępnych.
Tomasz Gołębiowski
Wybitny choreograf, laureat Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami, między innymi Feliksem Parnellem, Henrykiem Tomaszewskim, Conradem Drzewieckim, Kurtem Jooss czy Flemmingiem Flindtem. Tomasz Gołębiowski w zakresie reżyserii teatralnej i filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim i Jerzym Grotowskim, w zakresie muzyki z Kazimierzem Serockim, Krzysztofem Pendereckim i Zygmuntem Koniecznym, a w zakresie scenografii i kostiumów z Kazimierzem Wiśniakiem, Anną Sekułą czy Krzysztofem Pankiewiczem. W 2013 roku obchodzi 45-lecie pracy zawodowej. W Szkole Aktorskiej SPOT prowadzi zajęcia z tańca.
Renata Furdyna
Aktorka (m.in serialu TVN 19+), teatrolog, animator kultury. Skończyła Wydział Teatru na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Ciechanowie na wydziale teatru, oraz kierunek aktorski w Krakowskiej Szkole. Zagrała w wielu produkcjach telewizji TVN np „Julia”, „W11″ – stała rola prokuratora,” Detektywi”- różnorodność postaci i produkcjach filmowych, między innymi „Bokser”, „Rysa”, „Paczuszka” i inne. Pracowała z Tomaszem Blachnickim, Sławomirem Pstrągiem, Michałem Rosą, Marcinem Głowackim, Anną Plutecką, Reginą Zawadzką, Arturem Dziurmanem. Od 2009 związana na stałe z krakowską sceną Moliere, gdzie pracowała jako asystent reżysera przy spektaklu „Brat Naszego Boga”. W krótkim czasie dołączyła do obsady tego spektaklu i gra z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Od 2009 roku pracuje z osobami niewidomymi i niedowidzącymi, w 2011 roku wykładała historię teatru przy projekcie Ministra Kultury „I ty możesz zostać aktorem „, zaś 2012 w projekcie Unijnym „65 +”, gdzie odkrywała arkana teatru. W Szkole Aktorskiej SPOT wykłada wiedzę o teatrze.
Radosław Cabała
Prowadzi zajęcia z przedmiotu „casting” czyli praca z scenariuszem telewizyjnym/ filmowym oraz kamerą. Radek jest absolwentem SPOTU i pomimo, że po szkole grał na scenie 21 Teatru Nowego związany jest bardziej z telewizją. Od kilku lat pracuje jako reżyser castingu w Agencji Stars Impresariat Filmowy. Opiekun planu na serialach TVN jak „Julia”, „Szkoła”, „Szpital” , „W11”, „Detektywi”. Koordynator drugiego planu w filmach Bolywood jak np. „Bangistan”. Asystent reżysera w reklamach, filmach i serialach. Współpracował przy obsadzie głównej serialu „Wawa non stop” czy wyborze prowadzącej „Nasz nowy dom”. Zajmował się również wyborem statystów do miedzy innymi : „Prawa Agaty” czy filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. Radek jest nadal też czynny jako aktor, zagrał w serialach : „Bożenka”, „Szkoła życia”, „997′, „W11”, „Detektywi”, „Julia”, „Szpital”, Prowadzący programy : „Usterka” dla TTV, „Męska Szafa” dla ISTV, oraz współ prowadzący „Bez Recepty” dla TTV. Ponadto pojawił się w kilku reklamach, teledyskach czy etiudach filmowych oraz prowadził liczne imprezy jako konferansjer.
dr Kinga Kowalska
Aktorka, logopeda, pedagog. W latach 2007-2011 występowała w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, współpracowała także z lubelskim Teatrem Kameralnym, Sceną Prapremier In Vitro oraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Debiutowała jeszcze na studiach w 2005 roku w spektaklu „Błądzenie, czyli serce zna drogi, których rozum…” (reż. K. Abrahamowicz). W swoim dorobku artystycznym ma ponad dwadzieścia ról teatralnych – m.in. Helenę we „Wszystko dobre co się dobrze kończy” (reż. T. Bradecki), Pannę Młodą w „Weselu” (reż. K. Babicki), Obywatelkę w „Nie-boskiej komedii” (reż. K. Zaleski), Alinę w „Balladynie” (reż. B. Ciosek), Esme/Alice w „Rock’n’rollu” (reż. K. Babicki), Annę w „Widnokręgu” (reż. B. Tosza), czy Jankę w „Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie” (reż. B. Nowicka). W 2009 roku zagrała w niezależnym filmie „At Oglog” (reż. J. Zubrzycki), wyświetlanym na 35. FPFF w Gdyni. Na małym ekranie zadebiutowała w serialu „Na dobre i na złe” (reż. K. Piwowarski), niedługo potem dostała stałą rolę w serialu „M jak miłość”, zagrała również w serialu kryminalnym „Komisarz Alex”. Ostatnio nagrywała postsynchrony do „Miasta 44” w reżyserii Janka Komasy.
Ponadto jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym ukończyła studia logopedyczne oraz pedagogiczne ze specjalnością animator i menedżer kultury. Od kilku lat współpracuje z ośrodkami szkoleniowymi i terapeutycznymi, prowadząc indywidualne oraz grupowe zajęcia dla osób dorosłych z dykcji i techniki wymowy oraz emisji głosu mówionego. Pracuje również jako instruktor teatralny.
Kinga Kowalska jest także członkinią Zespołu Rozwoju i Zaburzeń Mowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.
Piotr Urbaniak
Piotr Urbaniak (ur. 1967r. w Krakowie). Aktor Starego latach 1995 0 1997 oraz obecnie Aktor Teatru Bagateli. Absolwent Krakowskiej PWST (AST) w 1990 r. Zadebiutował w 1990 roku zadebiutował w Teatrze Ludowym w spektaklu „Opera żebracza (reż. K. Orzechowski) w Teatrze Ludowym. Występował w wielu znanych spektaklach i zróżnicowanych repertuarze. Wystąpił też w wielu serialach i filmach fabularnych (m.in. „Śmierć jak kromka chleba”, „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski”, reż. K. Kutz), spektaklach Teatru Telewizji, programach rozrywkowych. Pracował m.in. z Jerzym Stuhrem, Jerzym Jarockim, Barbarą Sass, Rudolfem Zioło, Agnieszką Glińską. W 2005 „Testosteronem” ( Teatr Bagatela) zadebiutował jako inscenizator. Na scenie Teatry Bagatela nadał można go zobaczyć m.in w takich spektaklach jak: musical „Tajemniczy ogród” (reż. J. Szydłowski), „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Cesarz Kaliguli” (reż. I Villqist) , „Poskromienie złośnicy” (reż. M. Kotański). Ponadto Piotr Urbaniak był autorem, współautorem, prowadzącym audycje w Radio tj: „Kobiety niezrównane” ( RMF FM), „Zaginione cywilizacje” ( RMF FM), „Wstawaj, szkoda dnia” ( RMF FM), „Wywiady Piotra Urbaniaka” ( RMF FM), „Pociąg do Hollywood”) ( RMF FM), „Śniadanie mistrzów”( 2004 – 2008, RMF Classic) . Dla Radia adaptował też i wyreżyserował „Wiedźmina” wg A. Sapkowskiego oraz współtworzył plenerową Inwazję Mocy ’99.
Anna Dijuk – Bujok
Aktorka , wokalistka, instruktor, reżyser oraz choreograf.
Posiada dyplom Aktora Dramatu oraz Szkoły Wokalno-Aktorskiej Krakowie.
W 2019 roku otrzymała nagrodę: „Osobowość Roku 2019” w dziedzinie Kultura od „Gazety Krakowskiej” i ‚Dziennika Polskiego”.
Laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Musicalowej 2018.
W 2018 otrzymała nagrodę Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury.
W 2016 roku obchodziła 25 lecie pracy na scenie oraz 10 lecie zespołu Verso działającego od 2006 roku przy CKiS w Krzeszowicach. Założycielka grupy teatralnej działającej pod nazwą „Teatr Rozrywki w Krzeszowicach” oraz pomysłodawczyni oraz główny koordynator „Kopalni Talentów” – filii CKIS w Krzeszowicach. Zagrała w wielu filmach fabularnych oraz serialach (m.in. „Bezmiar sprawiedliwości” reż.W.Saniewski, „Skorumpowani” reż.J .Żamojda, „M jak Miłość”, „Fala Zbrodni” . „Przeznaczenie”) Ma na swoim koncie ponad dwadzieścia reklam oraz sesji zdjęciowych. Współtworzyła kabaret „Kanapa Tumana” z Janem Jakubem Należytym , Marią Bujas-Łukaszewską oraz Wojciechem Maciaszkiem
Śpiewa recitale o szerokiej tematyce; piosenka aktorska, musicale czy arie operowe (jej recital piosenek Agnieszki Osieckiej transmitowany był na Antenie Radia Alfa w Krakowie)
Współpracowała również ze sceną „Moliere” w Krakowie.
Wraz z artystami (Michał Milowicz, Danuta Błażejczyk, Teresa Lipowska, Joanna Jabłczyńska , Ewa Kania) nagrała płytę z piosenkami dla dzieci „Bajnutek”
Z łatwością wciela się w rolę konferansjera (np. Festiwal Filmowy w Świdnicy, który prowadziła z Robertem Gonerą ).
Była dyrektorem w wielu znaczących instytucjach oraz głównym koordynatorem ogólnopolskich akcji pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka.
Prowadzi również warsztaty aktorskie dla studentów oraz indywidualne zajęcia z wymowy oraz emisji głosu .
Od pięciu lat jest współtwórcą oraz reżyserem koncertu „Perły Powiatu” organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Krakowie.
Justyna Kaczmarska
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi na kierunku wokalno-aktorskim o specjalizacji choreografia i techniki tańca. Wiele lat związana z Teatrem „Słowa i Tańca” Jadwigii Klimkowicz, gdzie zdobywała technikę aktorską i robiła projekty z aktorami Teatru Ludowego: Tadeuszem Łomnickim („Kobiety”, „Przygody Sindbada żeglarza”, „Płacz po Izoldzie – Gałczyński”) i Piotrem Piechą („Rozmyślajmy Dziś Wierni Chrześcijani”), z aktorkami Teatru Starego: Moniką Jakowczuk („Kubuś Puchatek”) i Urszulą Kiebzak, z aktorką teatru Grotowskiego: Sławą Bednarczyk oraz Janem Bożykiem (projekty o tematyce patryjotycznej)
Podstawy baletowe zdobywała pod okiem Svietłany Gajdy oraz Karoliny Kuligi w Krakowskiej Zawodowej Szkole Baletowej. Ukończyła liceum aktorskie w którym poszerzała wiedzę z techniki tańca klasycznego w klasie Tomasza Gołębiowskiego.
Swój warsztaty taneczny szkoli u wielu polskich oraz zagranicznych choreografów. Jej osiągnięcia i pomysły doceniono szeregiem nagród teatralnych jak i tanecznych. Zrealizowała wiele pozycji choreograficznych m.in:
– „Homo Castigus” reż. Tomasz Gołębiowski, choreograf
– „Solilandia” dla telewizji Ziarno w reżyserii Beaty Kołodziej, choreograf
– „Bajkowej podróży w czasie” wg scenariusza bajkopisarki Beaty Kołodziej, choreograf
– „Syn Smoka” reż. Tadeusz Łomnicki, choreograf
-„Akt Równoległy” reż. Tadeusz Łomnicki, konsultacja choreograficzna
– „Czary-Mary” reż. Piotra Męderak, choreograf
-„Cracow Fashion Week”, choreograf
Ponadto brała udział w projekcie Lech Party Inspirations 2.0, który był emitowany w TVN, VIVA Polska, MTV Polska oraz „Butik Pink Sunrise”, tancerka biorąca udział w programach telewizyjnych, reklamach m.in. „Tak to leciało”, „Mona Vie”.
Organizowała oprawę artystyczną dla firm:
Montibello, Termy Bukowina, Galeria Bronowice, Polferries, Sephora, Lajkonik, Autoremo, WSK Rzeszów, Ledtrens, JOKO.
Obecnie wykładowca w Szkole Choreografii oraz Szkole Aktorskiej Spot.
Właścicielka Agencji Tanecznej iLike.
Przygotowani przez nią tancerze zdobywają czołowe miejsca na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach.
Jarosław Olszewski
Pianista, akompaniator, aranżer, kompozytor, realizator dźwięku. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Studium Realizacji Dźwięku w Krakowie. Odznaczony brązowym medalem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski za długoletnią służbę w 2020 r. Współpracuje z krakowskim środowiskiem teatralnym i muzyki rozrywkowej.