noscript image
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Wykładowcy SPOT


Jan Korwin Kochanowski

Jan Korwin Kochanowski

Uczy „Wiersza” od powstania Szkoły, a od 1997 roku jest też jej dyrektorem artystycznym. Wcześniej ukończył w 1979 krakowską PWST i został zaangażowany do Starego Teatru w Krakowie. Był asystentem prof. Danuty Michałowskiej w PWST. Na swoim koncie w „Starym” ma  dziesiątki ról teatralnych. Własne realizacje reżyserskie i autorskie scenariusze to : „Panie mój … Synu mój” o Janie Kochanowskim i „Mocarze” o Mickiewiczu i Puszkinie. W ciągu 27 lat w Starym grał w spektaklach reżyserowanych min. przez Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdę, Krystiana Lupę, Tadeusza Bradeckiego, Rudolfa Zioło, Laco Adamika i Agnieszkę Glińską. Powierzano mu funkcje asystenta reżysera przy realizacjach: Bezimiennego dzieła reż. K. Lupy, Kaspara reż. A. Wirtha, Ślubu i Trzeciego aktu wg. Szewców J. Jarockiego , Jaskini filozofów reż. T. Malaka, i Reformatora reż. R. Zioło.

W Teatrze Telewizji zadebiutował rolą Przyjaciela z lat Dzieciństwa u boku Gustawa Holoubka w „ Kartotece” T. Różewicza wyreżyserowanej przez Krzysztofa Kieślowskiego. Debiut w filmie to – Józio Chomiński – w „ Z biegiem lat, z biegiem dni..” w reż. Andrzeja Wajdy. W latach 1984-1988 kreował gościnnie postać „Prologusa” na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie w legendarnym spektaklu „Ludus Danielis” , który Jerzy Waldorff nazwał najlepszym przedstawieniem w powojennej historii tej narodowej sceny. Grał w Moskwie, Budapeszcie, Rzymie, Madrycie, Delfach, Paryżu, Lichtensteinie, Luksemburgu, Kolonii, Hadze, Wiedniu, Hamburgu, Edynburgu i Nowym Yorku…

Prezes banku w Klanie, hazardzista Makowski w Plebanii, dyr. Szkoły w Ojcu Mateuszu, naczelnik wydziału w Na Wspólnej, lekarz w filmie Nad życie, Prokurator w Prawie Agaty i Profesor w serialu Na dobre i na złe. Dyr. Szkoły w Przeznaczeniu, dr. Lipiński w Pierwszej miłości, a ostatnio Prawnik w Barwach szczęścia i Prokurator w Diagnozie u boku Mai Ostaszewskiej, Jana Englerta i Adama Woronowicza.  Możecie też Państwo pamiętać go z kilku reklam: Bank BPH, Polpharma, Bakoma, Kawa prima.

Jego największą pasją jest jednak praca pedagogiczna w Szkole Aktorskiej Spot !!! Dwadzieścia pięć lat zaowocowało sukcesami naszych studentów i absolwentów. Wiele znanych dziś postaci zagrało w dyplomach Spot reżyserowanych przez Jana Korwin-Kochanowskiego. Pierwszym była „Persona” wg. I. Bergmana w której fantastycznie zagrały Małgosia Pikus, Katarzyna Dworak i Agnieszka Chrzanowska!  Kolejne to m.in.:  Próba Promethidiona wg C.K.Norwida, Pieśń nad Pieśniami, Jeździec Miedziany wg. A.Puszkina  Antygona Sofoklesa ,. Niemcy L. Kruczkowskiego, Kartoteka T. Różewicza, Dom Bernardy Alba G. Lorki , Ożenek Gogola, Emigranci i Wdowy S. Mrożka, Boeing boeing M. Camolettiego, Biedermann i podpalacze M. Frischa, 8 kobiet R. Thomasa, Dzień Walentego  I. Wyrypajewa, Tercet Kostzer& Arias, Ich czworo G. Zapolskiej, Miłość szuka mieszkania J. Jurandota. Na naszej Scenie Dekerta 10 możecie Państwo zobaczyć także niezwykły, wznawiany z kolejnymi rocznikami studentów, grany w podziemiach poetycki spektakl „Umarli ze Spoon River” wg E.L. Mastersa .

Jako aktor współpracuje z Krakowskim Teatrem Komedia i Teatrem Praska 52 gdzie wyreżyserował „Biedermanna i podpalaczy” M. Frischa i „Pocieszne wykwintnisie” Moliera – w tej znakomitej komedii gra Ojca u boku absolwentów SPOT-, Magdy Chalewicz, Anety Gierat, Hani Palki, Maćka Baki, Mateusza Jabczanika, Jacka Janosza i Daniela Piskorza.  Obecnie szykuje kolejną sztukę z udziałem naszych aktorów – „Kosztowny romans” Brzechwy&Hemara. Zapraszamy na premierę 22 czerwca 2018 r. VIVAT SPOT !!!

Krzysztof Stawowy

krzysztof stawowy

Ukończył PWST w Krakowie. Od 1987 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej. Współpracował z reżyserami takimi jak Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Tadeusz Bradecki, Rudolf Zioło, Filip Bajon, Marek Fiedor, Andreas Wirth, Jerzy Stuhr. W latach 1991 – 2004 był związany (jako współzałożyciel, współwłaściciel i aktor ) z Kabaretem pod Wyrwigroszem.  Dziś prowadzi jedyny w Polsce anglojęzyczny kabaret, którego program przygotował wraz z Aldoną Jankowską. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kraków jako aktor i lektor tej rozgłośni. Wyreżyserował również w wersji dźwiękowej Trylogię H. Sienkiewicza dla Universal Music Polska.
W Szkole Aktorskiej SPOT prowadzi zajęcia z dykcji – zobacz video

 

Tomasz Gołębiowski

tomasz gołębiowski

Wybitny choreograf, laureat Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym. Na swoim koncie ma współpracę z wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami, między innymi Feliksem Parnellem, Henrykiem Tomaszewskim, Conradem Drzewieckim, Kurtem Jooss czy Flemmingiem Flindtem. Tomasz Gołębiowski w zakresie reżyserii teatralnej i filmowej współpracował z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim i Jerzym Grotowskim, w zakresie muzyki z Kazimierzem Serockim, Krzysztofem Pendereckim i Zygmuntem Koniecznym, a w zakresie scenografii i kostiumów z Kazimierzem Wiśniakiem, Anną Sekułą czy Krzysztofem Pankiewiczem. W 2013 roku obchodzi 45-lecie pracy zawodowej. W Szkole Aktorskiej SPOT prowadzi zajęcia z tańca.


Maciej Luśnia

Maciej Luśnia
Absolwent PWST w Krakowie (1991).  W latach 2004-2012 aktor Teatru Starego w Krakowie, obecnie występuje w spektaklu kabaretowym „Zwariowany Komisariat” i pracuje nad autorskim koncertem „Przekląłbym ciebie i oddał ci duszę”. Brał udział w nagraniu płyty z takstami Zbigniewa Herberta do muzyki Stanisława Radwana. Na swoim koncie ma występy w filmach, spektakalch i programach u takich twórców jak K. Kutz, J. Stuhr, A. Polony, J. Kidawa – Błoński, B. Wołoszański, G. Battiato, M.Bobrowski, J.Jarocki, K.Deszcz, A. Glińska, T. Bradecki, R. Maciąg. Obecnie gra w wielu serialach: Na dobre i na złe, Lokatorzy, Samo życie, Faceci do wzięcia, Barwy szczęścia, Prawo Agaty i innych.W Szkole Aktorskiej SPOT wykłada etiudy aktorskie, sceny klasyczne i jest reżyserem dyplomów klasycznych.

Renata Makowska

Renata Makowska

Aktorka (m.in serialu 19+), teatrolog, animator kultury. Skończyła Wydział Teatru na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, Państwowe Pomaturalne Studium Kształcenia Animatorów Kultury w Ciechanowie na wydziale teatru, oraz kierunek aktorski w Krakowskiej Szkole.  Zagrała w wielu produkcjach telewizji TVN np „Julia”, „W11″ – stała rola prokuratora,” Detektywi”- różnorodność postaci i produkcjach filmowych, między innymi „Bokser”, „Rysa”, „Paczuszka” i inne. Pracowała z Tomaszem Blachnickim, Sławomirem Pstrągiem, Michałem Rosą, Marcinem Głowackim, Anną Plutecką, Reginą Zawadzką, Arturem Dziurmanem. Od 2009 związana na stałe z krakowską sceną Moliere, gdzie pracowała jako asystent reżysera przy spektaklu „Brat Naszego Boga”. W krótkim czasie dołączyła do obsady tego spektaklu i gra z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Od 2009 roku pracuje z osobami niewidomymi i niedowidzącymi, w 2011 roku wykładała historię teatru przy projekcie Ministra Kultury „I ty możesz zostać aktorem „, zaś 2012 w projekcie Unijnym „65 +”, gdzie odkrywała arkana teatru. W Szkole Aktorskiej SPOT wykłada wiedzę o teatrze.

 Radosław Cabała

Radoslaw Cabała

Prowadzi zajęcia z przedmiotu „casting” czyli praca z scenariuszem telewizyjnym/ filmowym oraz kamerą. Radek jest absolwentem SPOTU i pomimo, że po szkole grał na scenie 21 Teatru Nowego związany jest bardziej z telewizją. Od kilku lat pracuje jako reżyser castingu w Agencji Stars Impresariat Filmowy. Opiekun planu na serialach TVN jak „Julia”, „Szkoła”, „Szpital” , „W11”, „Detektywi”. Koordynator drugiego planu w filmach Bolywood jak np. „Bangistan”. Asystent reżysera w reklamach, filmach i serialach. Współpracował przy obsadzie głównej serialu „Wawa non stop” czy wyborze prowadzącej „Nasz nowy dom”. Zajmował się również wyborem statystów do miedzy innymi : „Prawa Agaty” czy filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. Radek jest nadal też czynny jako aktor, zagrał w serialach : „Bożenka”, „Szkoła życia”, „997′, „W11”, „Detektywi”, „Julia”, „Szpital”, Prowadzący programy : „Usterka” dla TTV, „Męska Szafa” dla ISTV, oraz współ prowadzący „Bez Recepty” dla TTV. Ponadto pojawił się w kilku reklamach, teledyskach czy etiudach filmowych oraz prowadził liczne imprezy jako konferansjer.

Kinga Kowalska

Kinga Waligora 01_fot. M. Kowalski

Aktorka, logopeda, pedagog. W latach 2007-2011 występowała w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie, współpracowała także z lubelskim Teatrem Kameralnym, Sceną Prapremier In Vitro oraz z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Debiutowała jeszcze na studiach w 2005 roku w spektaklu „Błądzenie, czyli serce zna drogi, których rozum…” (reż. K. Abrahamowicz). W swoim dorobku artystycznym ma ponad dwadzieścia ról teatralnych – m.in. Helenę we „Wszystko dobre co się dobrze kończy” (reż. T. Bradecki), Pannę Młodą w „Weselu” (reż. K. Babicki), Obywatelkę w „Nie-boskiej komedii” (reż. K. Zaleski), Alinę w „Balladynie” (reż. B. Ciosek), Esme/Alice w „Rock’n’rollu” (reż. K. Babicki), Annę w „Widnokręgu” (reż. B. Tosza), czy Jankę w „Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie” (reż. B. Nowicka). W 2009 roku zagrała w niezależnym filmie „At Oglog” (reż. J. Zubrzycki), wyświetlanym na 35. FPFF w Gdyni. Na małym ekranie zadebiutowała w serialu „Na dobre i na złe” (reż. K. Piwowarski), niedługo potem dostała stałą rolę w serialu „M jak miłość”, zagrała również w serialu kryminalnym „Komisarz Alex”. Ostatnio nagrywała postsynchrony do „Miasta 44” w reżyserii Janka Komasy.
Ponadto jest absolwentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym ukończyła studia logopedyczne oraz pedagogiczne ze specjalnością animator i menedżer kultury. Od kilku lat współpracuje z ośrodkami szkoleniowymi i terapeutycznymi, prowadząc indywidualne oraz grupowe zajęcia dla osób dorosłych z dykcji i techniki wymowy oraz emisji głosu mówionego. Pracuje również jako instruktor teatralny.