Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Wykładowcy SKF

Powrót do strony Szkoły Kreatywnej Fotografii

Autorskie programy nauczania na poszczególnych kierunkach zostały skonstruowane w oparciu o doświadczenie naszych wykładowców i wieloletnich pedagogów. Co roku podlegają one modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży.


Jerzy GawełDyrektor  Szkoły Kreatywnej Fotografii

dr Jerzy Gaweł

Założyciel Szkoły Kreatywnej Fotografii (SKF) oraz współautor wszechstronnego programu Szkoły. Fotograf o bardzo dużym doświadczeniu zarówno w pracy komercyjnej, jak również w nauczaniu fotografii, które jest jego wielką pasją.
Na drugim roku SKF prowadzi zajęcia z fotografii aktu i gumy chromianowej. W swojej pracy pedagogicznej i artystycznej poszukuje nieustannie nowego podejścia do klasycznych tematów fotografii kreując zatem nową jakość w pracy fotografa. Niekonwencjonalność podejścia do tematów fotograficznych i nauczania owocuje powstawaniem nietuzinkowych prac w jego pracowniach, które przyciągają fotograficzne wycieczki studyjne z całego świata. Spotkanie w Pracowni Gumy Chromianowej znalazło się w programie pobytu fotografów z Anglii, Szkocji, Holandii, Niemiec i Australii.
Prowadził masterclasses na wydarzeniach fotograficznych w Polsce oraz za granicą m.in. z fotografii mody w Szkole Telewizyjnej CMTV w Tbilisi w Gruzji i w GALERII Umelcov Spisa na Słowacji.
Zaprasza do Krakowskich Szkół Artystycznych na gościnne wykłady sławy światowej światowej fotografii i dizajnu. Szkołę odwiedzili m.in Jeanloup Sieff, Mark Bickerstaffe, Ernestine Ruben, Naomi Rosenblum, Martin Pegler, Gary Baseman, Carol Morgan, Drew Plunkett, Roger Ballen.
Juror konkursów fotograficznych i modowych w Polsce i za granicą m.in na Międzynarodowych Targach w Poznaniu, Międzynarodowych Targach w Łodzi, Cracow Fashion Week, Koszyce Fashion Week, Habitus Baltimore w Rydze.


B0048047

Massa – Michał Mąsior 

Fotograf mody i reklamowy ukończył kurs International Center of Photography w Nowym Jorku a także inne kursy między innymi Getty Images. Uczył się od najlepszych m.in. od  Bruce’a Gildena i Wojciecha Plewińskiego. Był nominowany do Polskich Oskarów Mody. Współpracował z wieloma wydawnictwami i znanymi osobistościami m.in.: Lounge Magazyn, Miasto Kobiet, Si-Magazyn, Sinfonietta Cracovia, Capella Cracoviensis, Film Polska, 4F, Gena, Sizeer, Symbiosis, Krakbau, Bikershop, Gemini Park i wieloma innymi. Prowadzi bloga, na którym można zobaczyć jego prace – madmassa.com


620x (11)

dr Tomas Agat Błoński

Fotograf urodzony w 1975 r. w Koszycach na Słowacji. Od 2002 r. prowadził Pracownię Fotografii na Wydziale Sztuki w Koszycach. W 2010 r. uzyskał tytuł doktora na Akademii Sztuk Pięknych (VŠVU) w Bratysławie na Katedrze Mediów Wizualnych. Przebywał na stypendium w Polsce (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ASP w Poznaniu), Stanach Zjednoczonych (Slippery Rock University w Pennsylvanii) oraz na stażu w Edynburgu w Wielkiej Brytanii.

Jako wykładowca w Szkole Kreatywnej Fotografii zajmuje się fotografią postaci oraz fotografią inscenizowaną. Obecnie pełni również funkcję adiunkta w Katedrze Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie prowadzi Pracownię Fotografii.

Prace Tomasa Agata Błonkiego można było zobaczyć na ponad 20 wystawach indywidualnych oraz osiemdziesięciu zbiorowych w różnych zakątkach świata, m.in. w Polsce, Czechach, Serbii, Słowenii, Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Brazylii i USA. Sam jest również kuratorem i organizatorem wielu wystaw.

W 2004 r. został nominowany do słowackiej nagrody im. Oskára Čepána na młodego artystę roku.

Jego twórcze zainteresowania krążą wokół rozmaitych technik eksperymentalnych, fotografii wielkoformatowej oraz sztuki komputerowej.


IMG_3245_A_Portret_P_Korzeniowski

prof. Piotr Korzeniowski

Wykładowca fotografii portretowej.  Obecnie Dziekan ASP w Krakowie. Poza fotografią zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
Miał 19 wystaw indywidualnych – m. in. w Krakowie, Kielcach, Innsbrucku, Warszawie, Stalowej Woli, Poznaniu, Görlitz, Berlinie. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Uzyskał Nagrodę Lions Club (Norymberga) w 1997, Stypendium Miasta Krakowa w 1997, wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych w Legnicy w 1998, Stypendium Ministra Kultury i Sztuki RP w 1999, wyróżnienie na Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych im Eugeniusza Geperta we Wrocławiu w 1999, Stypendium Fundacji Pollock – Krasner ( Nowy Jork ) w 2002, Nagroda III stopnia Rektora ASP w Krakowie w 2006,Finalista I Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Modessqe „PERFEKCJONIŚCI” w 2013.


Szkoła Kreatywnej Fotografii

mgr inż. Jerzy Pirecki

Wykładowca związany ze Szkołą Kreatywnej Fotografii od samego początku jej istnienia. Prowadzi zajęcia z Technik fotografii, Martwej natury oraz Krajobrazów. Prócz tego nauczyciel Podstaw fotografii w Szkole Visual Merchandisingu.

Od niemalże czterdziestu lat interesuje się fotografią, w tym od piętnastu pracuje jako fotograf komercyjny wykonując zdjecia studyjne, reportażowe, laboratoryjne oraz prace z zakresu fotografii czarno-białej. Współpracował z licznymi wydawnictwami oraz prasą. Jako nauczyciel stara się rzetelnie i skrupulatnie przekazywać swą szeroką wiedzę i doświadczenie.

Jest rodowitym krakowianinem i jego wieloletnia obserwacja miasta zaowocowała wydaniem w 2001 r. publikacji „Kraków, szkic do portretu miasta”. Znajdziemy tam biało-czarne ujęcia krakowskich zaułków uchwycone w niezwykle nastrojowy sposób. Współautorem albumu jest Krzysztof Kurzydło, z którym Jerzy Pirecki prowadził dobrze znany punkt przyjęć zleceń fotograficznych przy ul. Św. Tomasza.

Zdjęcia Jerzego Pireckiego można było podziwiać na wystawach indywidualnych oraz grupowych. W dalszym ciągu realizuje on różne projekty fotograficzne. Specjalizuje się w fotografii ulicznej, minimalistycznych krajobrazach oraz martwej naturze.


wykladowcy (49)

mgr sztuki Monika Mroczkowska-Białasik

Wykładowca projektowania wnętrz i fotografii w Szkole Wnętrz i Przestrzeni oraz fotografii architektury i eksperymentalnej w Szkole Kreatywnej Fotografii. Ukończyła Wydział Architektury oraz Wydział Grafiki (kierunek fotografia) na krakowskiej ASP. Prowadzi własne studio projektowania wnętrz, autorka wielu projektów i realizacji restauracji, hoteli, sklepów i domów prywatnych. Swoje fotografie prezentowała na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych.


 

Margaret Larmuth

Margaret Larmuth jest szwajcarską specjalistką, wykładowcą w Krakowskich Szkołach Artystycznych, gdzie prowadzi specjalne wykłady dla słuchaczy. Posiada wieloletnie doświadczenie w różnych dziedzinach sztuki.  Pracowała i pracuje dla wielu znanych firm m.in. dla tak wielkich firm jak Michelgroup (Szwajcaria).  Niezwykle istotne są dla niej jakość i innowacyjność produktów. Swą szeroką wiedzę zdobyła studiując na Port Elizabeth Technikon (Textile and Weaving Arts), University of South Africa (Art History and Conservation) oraz Höhere Fachschule für Farbgestaltung (Colour and Material Design in Architecture). Pracowała również w Hiszpanii, Holandii oraz Turcji, gdzie angażowała się w wiele projektów. Wspiera kreatywne pomysły oraz zajmuje się prowadzeniem analiz dotyczących nowych trendów oraz badaniem rynku. Chętnie bierze udział w targach oraz wydarzeniach branżowych. Była gościem specjalnym festiwalu Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem. Jest również artystką oraz dziennikarką.


edyta potrzasaj

Edyta Potrząsaj

Edyta Potrząsaj jest absolwentką Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Zawodowo zajmuje się fotografią mody, na codzień współpracuje z wieloma markami odziezowymi, kosmetycznymi i branżą beauty, realizując dla nich kampanie reklamowe, zdjęcia produktowe, lookbookowe oraz wizerunkowe. Wspiera także liczne start-upy oraz młodych projektantów. Realizowała projekty dla takich marek jak HEAN, Medicine, Answear.com, Apple, Louve, Hers, Reporter Young, No Sugar, Uado, Rilke, Rabbit Rabbit, Greenpoint i wielu innych. Publikowana m.in. w: Harper’s Bazaar, Polska, Vogue Italia, Viva Moda, LNE Polska, Imute Magazine, Lucy’s Magazine, Mordant Magazine, Shuba Magazine, Fuzz Magazine, Huf Magazine, Fashion Inside, Ellements Magazine, Soltice Magazine, Northside Magazine, Business Magazine, Newsweek, Gazeta Wyborcza. Promowana przez Lidię Popiel oraz Dorotę Wróblewską. Od 2016 roku na stałe związana z marką Answear.com. Na instagramie @edytapotrzasaj


Lucia Benicka

mgr Lucia Benická

Mgr Lucia Benická has been working from 2012 as the director of the Gallery of Spiš Artists (Museum of Art, www.gus.sk) in Slovakian city of Spišská Nová Ves, as well as the curator of photography and contemporary art. She has been lecturing at the Krakowskie Szkoły Artystyczne (KSA) since 2008 on the topics of recent history of photography.

Mgr. Benická graduaded from the History of Art and Aesthetics at the Philosophical Faculty of University of Komensky in Bratislava in 1987. She has extensive experiences in the field of contemporary photography and art as the curator, art-manager, lecturer, publicist and as the exhibitions´s organizer. She curated and organized hundreds of exhibitions at home and abroad and published dozens of catalogues. Her recent work also includes publishing, art-production and lecturing in the field of contemporary and historical photography.

In 1987 – 1992 Mgr. Benická worked as the curator at the Gallery of Spiš Artists, in 1993 – 2002 as the curator at the Tatra Gallery in Poprad, in 2003 – 2012 she was freelanced. In 1996 she founded a non-profit organization Dom fotografie, the first specialized institution of photography in Slovakia: till 2005 it resided in Poprad, from 2006 till 2016 at the Liptov Gallery of P.M. Bohúň in Liptovský Mikuláš. She run the organization as the director and curator in collaboration with the experts from Slovakia and abroad. The organization maintained extensive photographic archive, exhibitions, artists-in-residencies, international and educational programs, workshops and the international festival of the Summer Photoschool.

Since 1988 she has been a member of the Slovak Syndicate of Journalists (SSN). In 1993 she received the prestigious curatorial Award of Martin Benka in Slovakia for an international exchange project „Northen England in Northern Slovakia“, followed by Fulbright Sholarships in the USA (1996 / 1997 – Chicago: research at the Museum of Photography at the Columbia College, 2005 –research at the San Diego City Coolege). She took part in many study stays, lectured about photography, curated exhibitions and reviewed portfolios at the festivals in the countries such as USA, Great Britain, Finland, Poland, Spain, Austria, Italy, France, Hungary, Russia, Lithuania, Netherlands, Germany, Bulgaria, Estonia and others.


prof

artysta fotografik Rafał Idczak

Artysta posiadający dyplom w dziedzinie fotografii i ceramiki artystycznej, zajmujący się szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. Na co dzień malarz, grafik, fotograf.Absolwent Krakowskich Szkół Artystycznych w dziedzinie fotografii artystycznej – szkoła Kreatywnej Fotografii SKF.

Pracował jako fotograf na wydarzeniach takich jak Cracow Fashion Week, biennale sztuki (fot. dokumentalista), rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem (fot. prasowy) oraz jako prywatny fotograf i pomocniki ds. scenografii i planu filmowego na zlecenie grupy Shannon. Autor muralu wykonanego na zlecenie organizatorów festiwalu kuglarskiego “Koloryt” w 2017.

Dzięki malarstwu będącemu jego największym zamiłowaniem, któremu poświęca większość swojego czasu rozwija się artystycznie poszukując nowych rozwiązań w sztukach klasycznych. Nieustanny rozwój w wielu dziedzinach sztuki sprawia, że współpracuje z wieloma prywatnymi kolekcjonerami. W dziedzinie malarstwa zdobywca nagród i wyróżnień takich jak:
-I miejsce w IX Ogólnopolskim Konkursie ”Kompozycje”, Elbląg 2015, Kategoria: Malarstwo-młodzież
-wyróżnienie w dziedzinie malarstwo na przeglądzie Artystycznym pt.:“Człowiek”, Poznań 2017
-wyróżnienie na ogólnopolskim przeglądzie malarstwa w Bielsko-Białej, 2017, za osiągnięcia w malarstwie

Poza sztukami klasycznym zajmuje się także szeroko pojętą grafiką komputerową m.in.: retuszem, projektowaniem wektorowym, montażem wideo, grafiką 3D czy projektowaniem UI/UX. Doskonale posługuje się pakietem kreatywnym Adobe na systemach Mac i Windows.
Zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, a często także tworzy własne utwory literackie. Artysta-freelancer, podejmujący się wielu wyzwań i projektów, bez względu na motyw przewodni i stopień trudności w danym przedsięwzięciu. Swój czas poświęca także na naukę innych w dziedzinie grafiki komputerowej, rysunku, fotografii klasycznej i cyfrowej, rzeźby oraz malarstwa. Dzięki znajomości języka Angielskiego dzieli się nabytą wiedzą ze studentami z różnych części świata.


Andrzej Chorosiński

mgr Andrzej Chorosiński

Wykładowca języka angielskiego. Absolwent Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończone 2 specjalizacje: metodyka nauczania języka angielskiego i przekład. Stypendysta Boston College i Fenway Middle College w USA. Współpracuje z największymi szkołami językowymi, prowadzi specjalistyczne szkolenia w firmach i instytucjach. Prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów z ogólnego angielskiego (FCE, CAE, CPE) i angielskiego w biznesie (LCCI). Fan k-popu i abstrakcyjnego humoru, w wolnych chwilach przywraca życie starym komputerom.


Szkoła Kreatywnej Fotografii

mgr Bartłomiej Jurecki

Wykładowca reportażu i absolwent Szkoły Kreatywnej Fotografii. Urodził się w 1985 r. w Zakopanem. Swą największą pasję, jaką jest fotografia rozwijał również w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Uzyskał tam tytuł magistra Fotografii.
Mimo młodego wieku Bartłomiej Jurecki jest już laureatem wielu prestiżowych konkursów organizowanych na międzynarodową skalę. Wśród kategorii, którym poświęca się w szczególny sposób znajdują się życie codzienne, wydarzenia oraz sport.

Najważniejsze nagrody i wyróżnienia:

 • Finalista konkursu Siena International Photo Awards 2016
 • II miejsce w kat. Sport w konkursie Grand Press Photo 2016
 • I miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kat. Przyroda za zdjęcie kontrowersyjnego zwyczaju oczyszczania koni w ogniu w San Bartolome de Pinares w Hiszpanii.
 • wyróżnienie w konkursie National Geographic Traveler Photo Contest
 • wyróżnienie w konkursie International Photography Awards 2014 w kategorii Editorial /General News za fotoreportaż z Haiti po trzęsieniu ziemi.
 • nominacja do nagrody Grand Press Photo w kategorii Kultura i Człowiek
 • nominacja do nagrody Dziennikarz Małopolski 2014 w kategorii Fotoreporter za fotoreportaż.
 • nominacja do głównej nagrody w Konkursie im. Erazma Ciołka.
 • trzykrotne wyróżnienie w konkursie International Black & White Photography Contest „Monochrome Awards”
 • trzy nominacje do nagrody SGL Local Press 2014 w kategorii Fotografia Prasowa.
 • główna nagrodę w konkursie SGL Local Press 2014 w Kategorii Fotografia i Fotoreportaż
 • III miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kategorii Przyroda
 • I miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kategorii Życie Codzienne
 • III miejsce w konkursie Grand Press Photo w kategorii Środowisko • III miejsce w konkursie Grand Press Photo w kategorii Sport
 • główna nagrodę w kategorii Fotoreporter w konkursie Nagroda Dziennikarzy Małopolski za fotoreportaż
 • nominacja do głównej nagrody w Konkursie im. Erazma Ciołka.
 • trzykrotne wyróżniony w konkursie International Black & White Photography Contest „Monochrome Awards” w kategorii dla profesjonalistów
 • główna nagroda w konkursie SGL Local Press 2012 w Kategorii Fotografia Prasowa
 • I miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kategorii Wydarzenia
 • nominacja do tytułu Dziennikarz Małopolski 2012 w kategorii Fotoreporter.
 • nominacja do nagrody Grand Press Photo w kategorii Sport za fotoreportaż.
 • I miejsce w Wielkim Konkursie National Geographic w kategorii Najszybciej do doskonałości.
 • Nominacja do tytułu Dziennikarz Małopolski 2011 w kategorii Fotoreporter.
 • III miejsce w konkursie Grand Press Photo w kategorii Życie Codzienne
 • I miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kategorii Cywilizacja
 • II miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kategorii Przyroda
 • III miejsce w konkursie BZ WBK Press Foto w kategorii Społeczeństwo
 • laureat Konkursu Fotografii Ulicznej – Leica Street Photo – Moment jest jeden

Wykładowcy Szkoły Kreatywnej Fotografii

dr hab. prof. ASP Zbigniew Zegan

Urodzony w 1943. r w Krakowie polski fotograf, publicysta, krytyk oraz histryk fotografii. Uczył historii fotografii w SKF. Profesor nadzwyczajny na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Swą przygodę z fotografią rozpoczął  bardzo wcześnie. W latach 1963 – 1965, będąc studentem udzielał się jako fotograf prasowy. Następnie pracował w wiedeńskim studiu reklamowym „Thron Grafik”. Od lat 70 – tych jest związany ze swoją macierzystą uczelnią, gdzie rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Międzywydziałowym Zakładzie Fotografiki ASP.Prof. Zbigniew Zegan chciał uczynić z fotografii pełnoprawną dziedzinę nauczaną na uczelniach wyższych. Z tego powodu stał się on inicjatorem i organizatorem pierwszej w Polsce Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki ASP. Uzyskał tam stopień doktora oraz stanowisko adiunkta.

Jest on również wykładowcą w Katedrze Filmu Animowanego, Fotografii i Mediów Cyfrowych. W 1998 r. był wydawcą Zeszytów Naukowych i Artystyczne ASP „PHOTOGRAPHICA”. Były one odpowiedzią na brak naukowego i intelektualnego zaplecza dotyczącego teorii i krytyki fotografii. Zawarte w nich pierwsze teksty dedykowane były polskim autorom oraz zagadnieniom związanym z dydaktyką i nauczaniem fotografii, które to są niezwykle istotne dla prof Zbigniewa Zegana. Cykl tego typu artykułów rozpoczął ważną dyskusję na temat tej dziedziny sztuki w naszym kraju.

Powrót do strony Szkoły Kreatywnej Fotografii

Call Now ButtonZadzwoń teraz