Szkoła Aktorska SPOT, Warsztaty teatralne, warsztaty aktorskie, aktorstwo. Szkoła Aktorska SPOT, Warsztaty teatralne, warsztaty aktorskie, aktorstwo.
Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Szkoła Aktorska SPOT, Warsztaty teatralne, warsztaty aktorskie, aktorstwo.

Szkoła Aktorska SPOT

Szkoła Aktorska SPOT – podstawowe informacje

Szkoła Aktorska „SPOT” jest dwuletnią szkołą policealną założoną w 1992 roku.

Nadzór pedagogiczny nad Szkoły Aktorskiej SPOT działalnością sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szkoła Aktorska SPOT posiada uprawnienia do wydawania dy­plomu z tytułem aktora.

W 2012 roku Szkoła Aktorska SPOT otworzył nową odrębną specjalizację choreograficzno­-taneczną w oparciu o autorski program przygotowany przez Tomasza Gołębiowskiego, wybitnego choreografa, wieloletniego wykładowcę Szkoły Aktorskiej SPOT, mającego na koncie Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym oraz współpracę z licznymi teatrami muzycznymi i dramatycznymi w Polsce i we Włoszech. Absolwenci specjalizacji choreograficzno – tanecznej otrzymują dyplom z tytułem choreografa.

Szkoła Aktorska SPOT zapewnia najwyższej klasy kadrę wykładowców: znanych aktorów scen krakowskich (głównie Starego Teatru) oraz znakomitych reżyserów.

Osiągnięcia w Szkole Aktorskiej SPOT

Ciężka praca i zaangażowanie zaowocowały sukcesami naszych stu­dentów; zarówno dużą liczbą osób zdających do Państwowych Szkół Teatralnych, jak również podejmujących pracę w teatrach na terenie całego kraju. Wielu naszych absolwentów może pochwalić się znaczącym dorob­kiem artystycznym, widujemy ich w filmach oraz w serialach telewizyjnych (m.in. „Klan”, „Pierwsza Miłość”, „Kryminalni”, “Hotel 52”, „Szpilki na Giewoncie”, „Londyńczycy”, „Na dobre i na złe” „Prawo Agaty”). Co roku przybywa osób, debiutujących na deskach licznych teatrów (m.in Teatr Nowy im. Dejmka w Łodzi, Teatr Współczesny im. E. Wiercińskiego we Wrocławiu, Teatr KTO, Teatr  Ludowy, Stary Teatr w Krakowie, Teatr Bagatela w Krakowie, Teatr AXIS MUNDI, Teatr Lalki i Aktora PARAWAN, Teatr FORTE)

Uznając wysoki poziom nauczania w szkole Państwowa Komisja Egzaminacyjna Związku Aktorów Scen Polskich (ZASP) w Warszawie zaliczyła dwa lata nauki w SPOT do stażu aktorskiego dopuszczającego do Państwowego Egzaminu Aktorskiego. Po roku pracy w teatrze egzamin ten zdaje prawie 100% podchodzą­cych do niego absolwentów naszej szkoły. Młodzi aktorzy opuszczają szkołę z kompletem profesjonalnych zdjęć. Dyplom Szkoły Aktorskiej „SPOT” oraz promocja w trakcie spektakli kończących cykl nauczania otwierają drogę do pracy w całej Polsce. Obecnie nasi absolwenci grają w teatrach w Warszawie, Krakowie, czeskim Cieszynie, Olsztynie, Lublinie, Tarnowie, Radomiu, Chorzowie, Legnicy, Będzinie i Koszalinie. Autorski program realizowany przez znakomitych aktorów najlepszej polskiej sceny teatralnej zaowocował sukcesami studentów już w trakcie nauki. Między innymi nasza studentka Magdalena Dandourian zagrała pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie Władysława Pasikowskiego „Psy II – ostatnia krew” u boku Bogusława Lindy. Wśród naszych absolwentów znajdują się znani aktorzy jak Weronika Książkiewicz, Jan Wieczorkowski, Daniel Wieleba, Daniel Zawadzki, Rafał Zawierucha czy Małgorzata Pikus (uznana za jedną z trzech najlepszych czeskich aktorek według krytyków). Nasi studenci i absolwenci brali również udział w spektaklu pt. “Ojcobójcy” wyreżyserowanym przez Monique Stalens, reżyserkę teatralną i aktorkę polsko-francuskiego pochodzenia, programie Adama Hanuszkiewicza, spektaklu Jerzego Gruzy i wyjeżdżali na tourne do Anglii.

Informacje o osiągnięciach absolwentów Szkoły Aktorskiej SPOT ma Facebooku Szkoły Aktorskiej SPOT.

Nauka u nas to nie tylko uczestnictwo w programowych zajęciach, ale wiele okazji do konfrontacji z publicznością w trakcie organizowanych przez szkołę spektakli m.in. na krakowskich scenach takich jak Mollier i Teatr Gro­teska. Spektakle dyplomowe (jest ich zawsze kilka), odbywały się wielokrotnie w Piwnicy pod Baranami, w Teatrze Bückleina, Teatrze 38 na Rynku Głównym, w Dworku Białoprądnickim czy w kinoteatrze Wrzos. Zapraszamy na nie dyrektorów teatrów, reżyserów i producentów programów telewizyjnych oraz przedstawicieli świata sztuki i prasę. Słuchacze biorą często udział w castingach do produkcji telewizyjnych i filmowych.

Program nauczania

Program Szkoły Aktorskiej SPOT obejmuje następujące przedmioty: elementarne zadania aktorskie, etiudy, trening aktorski, sceny klasycz­ne i współczesne, impostację i emisję głosu, wiersz, monologi, piosenkę, dykcję, pracę z kamerą i mikrofonem oraz taniec. Każdy z nich wykładany jest przez innego aktora specjalizującego się w danej tematyce. Umożliwia to słu­chaczom kontakt z różnymi osobowościami aktorskimi. Atmosfera życzliwości i profesjonalizm wykładowców służą podstawowemu założeniu szkoły – rozwinięciu indywidualnego talentu każdego studenta.

Pierwszy rok nauki jest poświęcony przygotowaniu do egzaminu wstępnego do Państwowych Szkół Te­atralnych. Duża ilość intensywnie prowadzonych zajęć praktycznych zapewnia wyśmienity poziom kandydatów na studia. To co wyróżnia naszą szkołę, to przygotowanie teoretyczne do egzaminu wstępnego, czemu służy roczny cykl wykładów z historii teatru i dramatu. Na drugim roku rozwijamy umiejętności aktorskie przysposabiające do pracy w teatrze, na estradzie, w telewizji i w filmie. Osiągnięcia naszych studentów na profesjonalnych scenach pokrywają się z doświadczeniami zachodnich szkół teatralnych trwających zazwyczaj dwa lata, gdzie główny nacisk kładzie się na praktykę i jak najszybszą konfrontację z publicznością.

Warunki lokalowe

Szkoła posiada własną siedzibę w centrum Krakowa, dysponującą 2 salami teatralnymi, salą ba­letową oraz profesjonalnym studiem nagrań. Warunki lokalowe Szkoły Aktorskiej SPOT – kliknij tutaj.

Szkoła Aktorska SPOT

Call Now ButtonZadzwoń teraz