Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dekalog projektanta mody według Wojciecha Bednarza - KSA

Dekalog projektanta mody według Wojciecha Bednarza

7 kluczowych rad dla młodego projektanta mody od Wojciecha Bednarza, głównego projektanta marki Vistula, wykładowcy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru

1. Interesuj się modą

W teorii jest to oczywiste, w praktyce – różnie bywa u projektantów. Oglądanie blogerek na Instagramie to za mało! Trzeba znać nazwiska, marki, trendy, konstrukcje, materiały, techniki krawieckie, historię mody. Wiedza to podstawa!

2. Znaj język angielski

Bez tego nie znajdziecie nigdzie pracy. Nie mówię tylko o pracy za granicą, ale przede wszystkim o tej w Polsce. Bardzo dużo rzeczy produkuje się u nas z myślą o rynkach leżących poza naszym krajem. Angielski jest podstawowym narzędziem dla projektanta do tego, by się porozumieć, niezależnie od tego, czy pracujesz z Włochami, czy z Turkami, Chińczykami lub Hindusami. I nie wystarczy do tego translator Google.

3. Znaj programy komputerowe

Odręczne rysunki może wystarczą do uzyskania zaliczenia w szkole, ale w profesjonalnej pracy projektanta mody nie można się obejść bez komputera. Pełna dokumentacja jest wykonywana w programach wektorowych. W Polsce najczęściej pracuje się w Corelu, na świecie – w Illustratorze, InDesignie, też w Photoshopie. Trzeba je ogarnąć, żeby zrobić rysunki, wizualizacje, nałożyć grafikę. Do ilustracji najczęściej robi się dokumentację, którą trzeba mieć w języku… – patrz punkt 2.

4. Podejmuj staże w firmach

Do firm przychodzą często projektanci bez doświadczenia, praktycznie bez CV, a mają niewiarygodne oczekiwania finansowe – czasami pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem mają skromniejsze wymagania. Można dostać dobre pieniądze w tej branży, ale trzeba mieć doświadczenie. Aby je zdobyć, najpierw trzeba odwalić czarną i mokrą robotę, czyli wziąć udział w stażu. Na początku nikt Was nie dopuści do projektowania, możecie wklepywać dane do bazy, wycinać próbki, pracować z trendsetterami, wyszukiwać inspiracje, update’ować moodboardy. W ten sposób przyglądacie się, jak funkcjonuje firma, jakie są oczekiwania, jeśli ktoś mocno się postara, może wyciągnąć bardzo dużo. Tego rodzaju wpisy w CV są niezwykle cenne.

5. Miej dobre portfolio

Trzeba włożyć tam najlepsze rzeczy, różnorodne, dobre rysunki, dobre zdjęcia, dobrze graficznie złożone. Portfolio projektanta mody jest wizytówką tego, jaka jest Wasza estetyka. Pamiętajcie, aby nie było tam ani za dużo, ani za mało – trzeba idealnie wyważyć proporcje tego, co pokazujecie.

6. Nie miej kompleksów

Nie trzeba bać się tego, że jest się z Polski i nie studiowało się na Central Saint Martins. Powtarzam zawsze studentom SAPU, że talent nie jest krainą geograficzną. Najwięcej kryje się w naszej głowie, w tym czego człowiek chce się nauczyć, co zrobił, jak wiele pracy włożył w swoją naukę. Nie widzę problemu, by szukać staży i pracy dla projektanta mody za granicą, nawet w najlepszych markach, mając dyplom polskiej szkoły. Trzeba próbować.

7. Otwórz swój umysł

Trzeba mieć oczy i uszy otwarte. Interesujcie się wszystkim, co dzieje się wokół, zwłaszcza kulturą, filmem, muzyką, sztuką, musicie chodzi, oglądać, myśleć. To wszystko wpływa na to, jak funkcjonuje moda i jej rynek.

Tekst opublikowany w naszym magazynie Tuba

Call Now ButtonZadzwoń teraz