Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Światowy tydzień książki w Empiku - KSA

 

To już druga edycja – Światowego Tygodnia Książki.
To święto pisarzy i czytelników, organizowane przez Empik z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia). Nie chcemy ograniczać wyjątkowego „święta książki” tylko do jednego dnia. W ubiegłym roku wydłużyliśmy je do tygodnia.  W tym roku Światowy Tydzień Książki będziemy obchodzić w terminie: 11-24 kwietnia. Czeka nas prawdziwe święto czytania (i czytających)!

 500 SŁÓW NA MINUTĘ

kurs szybkiego czytania

11 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

 Kochasz książki, ale nie masz czasu przeczytać wszystkiego co cię interesuje? W ciągu godziny pokażemy jak zwiększyć tempo czytania o 30-50%. Przy regularnym treningu, niektórzy osiągają prędkość 500 słów na minutę. Sprawdź swoje możliwości.

Prowadzenie: Rafał Dąbrowski

 

BARBARA GAWRYLUK

12 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Autorka i tłumaczka książek dla najmłodszych opowie o pracy nad pisaniem oraz tłumaczeniem tekstów. Nie zabraknie pokazu ilustracji, zabaw dla dzieci, a także…nauki języka szwedzkiego!

Tajemnica miłości
W Valleby odbywa się festiwal miłości. Mieszkańcy całują się i przytulają, a na Rynku odbywa się konkurs tańca. Wszystko po to, by zebrać datki dla biednych dzieci z całego świata. Festiwal kończy się jednak w dziwnych okolicznościach – nagle gasną światła, pod zwycięzcami załamuje się podium, a wkrótce zebrane pieniądze znikają bez śladu…

Tylko Tsatsiki
Tsatsiki rozpoczyna trzecią klasę. Czuje się coraz bardziej dorosły. Zamiast treningów piłki nożnej wybiera kurs tańca. Zapuszcza włosy i wraz z Perem Hammarem zakłada zespół rockowy. Jak na prawdziwego rockmana przystało – cieszy się powodzeniem u dziewczyn. To jednak przysparza mu sporo rozterek, bo przecież nie można chodzić z dwoma dziewczynami naraz!

Trzecia z pięciu książek o Tsatsikim – przetłumaczonych na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzanych, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce, które trzem z nich nadało tytuł najlepszej książki roku. Wybór w pełni uzasadniony – wartkie tempo, humor i ciepło sprawiają, że książki o Tsatsikim czyta się jednym tchem. A są to książki tak dla chłopaków, jak i dla dziewczyn – tych młodszych i nieco starszych, a spodobają się też niejednemu dorosłemu.

Kto chce się dowiedzieć, co się działo w pierwszej i drugiej klasie i jak Tsatsiki po raz pierwszy pojechał do Grecji – niech sięgnie po książki „Tsatsiki i Mamuśka” oraz „Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic”. W przygotowaniu czwarta część przygód Tsatsikiego pt. „Tsatsiki i miłość”.

SIOSTRA ANASTAZJA

13 kwietnia, godz. 16.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

 Dla wszystkich miłośników przepisów Siostry Anastazji Pustelnik FDC mamy doskonałą wiadomość. 2 marca do księgarń trafiła jej nowa książka 143 przysmaki Siostry Anastazji.

W ciągu jedenastu lat przepisy Siostry Anastazji znalazły uznanie w tysiącach polskich domów. Dotychczas ukazało się 6 książek (103 ciasta Siostry Anastazji, 173 specjały Siostry Anastazji, 183 nowe przepisy Siostry Anastazji, 100 nowych ciast. Przepisy Siostry Anastazji, 123 sałatki i surówki Siostry Anastazji oraz 153 przetwory i dania mięsne Siostry Anastazji) zawierających receptury na przepyszne dania, sałatki, przetwory i doskonałe ciasta. Podzielone są one na trzy stopnie trudności, każdy więc, nawet niezbyt biegły w sztuce kulinarnej znajdzie tu coś dla siebie. Wszystkie przepisy zostały wielokrotnie sprawdzone, a ci, którzy kosztowali powstałych z nich potraw zapewniają o ich niezwykłej smakowitości. Do tej pory sprzedano ponad 1 milion 800 tysięcy egzemplarzy bestsellerowych poradników kulinarnych Siostry Anastazji.

W najnowszej książce Siostra Anastazja prezentuje specjalne PRZYSMAKI na różne okazje świąteczne, rodzinne (nawet na… zaręczyny). Znalazły się wśród nich m.in. Cielęcina w kurkach, Pierożki ołpińskie, Kukutki makowe czy Jesienny sernik.

Siostra Anastazja ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości od lat gotuje i piecze dla krakowskich jezuitów. Nazwana w 2007 r. przez tygodnik Gość Niedzielny „Pierwszą Kucharką Rzeczpospolitej” podbiła serca Polaków.  W 2008 r. otrzymała Nagrodę Prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich.

PIOTR R. FRANKOWSKI

14 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Piotr R. Frankowski jeździł setkami wyjątkowych aut, nierzadko istniejących w jednym egzemplarzu. W Jeździć szybko! dzieli się doświadczeniem zdobytym w różnych sytuacjach drogowych; zachęca czytelników do analizowania własnej techniki jazdy. Autor, od 21 lat piszący o samochodach, to między innymi pierwszy redaktor naczelny polskiej edycji miesięcznika „Top Gear”, którą prowadził przez ponad 3 lata. Stali czytelnicy magazynu na pewno pamiętają jego wyścig z helikopterem, porównanie samochodu z myśliwcem odrzutowym i wrażenia z jazdy muzealnymi rarytasami podczas słynnego Festiwalu Prędkości w Goodwood. Jeździć szybko! jest obowiązkową lekturą dla każdego, dla kogo samochód znaczy więcej niż tylko środek transportu.

W książce znajdziesz m.in. informacje dotyczące:
– pokonywania zakrętów i serpentyn
– jazdy z dużą prędkością
– jazdy w deszczu, przy bocznym wietrze, po śniegu i lodzie
– hamowania, przyspieszania i uślizgu
– wpływu elektroniki na styl i bezpieczeństwo jazdy
– jazdy starym samochodem
– wpływu stanu technicznego auta na bezpieczeństwo

 Piotr jest jednym z nielicznych ludzi, z którymi lubię jeździć. Świetnie panuje nad samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych i,tak samo jak ja, nie lubi jazdy typu flaki z olejem. Cieszę się, że napisał tę książkę!
Maciej Wisławski, legendarny pilot rajdowy

 Wywiad z Piotrem R. Frankowskim przeprowadzony przez Kontra TV.

 http://www.youtube.com/watch?v=-C4xjmQhtSE&feature=player_embedded

JOANNA KRZYŻANEK

15 kwietnia, godz. 12.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci

Jest to książka dla małych i dużych kucharzy. Opowiada o mieszkających w pomarańczowym domu przy ulicy Naleśnikowej 5 w Starym Knedelkowie Cecylce Knedelek i gąsce Walerii, a także o ich przyjaciołach: pani Ludmile – miłośniczce starych książek, która piecze przepyszne ciasteczka i torciki, panu Alojzym – kolekcjonerze śrubek i nakrętek, potrafiącym zrobić coś z niczego i naprawić prawie wszystko, Joasi – dziewczynce umiejącej uszyć gałgankowego konika i zrobić na szydełku szalik, Antku – konstruktorze dziwnych machin, uwielbiającym zamieniać się w naukowca, Luci i Lusi – bliźniaczkach mieszkających w pokoju w paski, lubiących gotować przepyszne pomidorówki: zimową i letnią, oraz kotce Bazylii i psie Tymianku. W książce znajduje się 120 opowiastek i ponad 150 przepisów na pyszne potrawy. Dowiesz się z niej, dlaczego Waleria była czerwona jak burak, co jadła Cecylka na makowej polanie, kto spałaszował cytrynowe ciasto pani Ludmiły, jak powstało ciasto z plotek, co można zjeść na obiad u Czesławy Czarownicy, w jaki sposób przygotować ciasto dla marudzących, bałwanki z sera, słodką refleksję, prawdziwy obiad, miksturki z ziół, słodkie pocieszki, ciastka w kratkę, zupę na upały, ptasie mleczko, lekarstwo na smutek i wiele innych słodkich, słonych, kwaśnych i gorzkich potraw. Jeśli chcesz wyruszyć z nami w przepyszną podróż do krainy smaków, zapachów i kolorów, koniecznie przeczytaj tę książkę.  

Joanna Krzyżanek

ma czarne włosy przypominające druciki, niebieskie oczy i kilka pięknych zmarszczek na czole. Jest miłośniczką liter i gałgankowych gąsek. Pisze opowiastki, rymowanki i listy do przyjaciół. Lubi biegać nad rzeczką, podróżować pociągiem, siedzieć w kawiarence, czytać książki, pić herbatę z różaną konfiturą, podziwiać kolorowe cynie, zbierać kasztany, obserwować krople deszczu spływające po dachówkach i łapać śniegowe płatki. Jest właścicielką kremowej komody, czarnego roweru w stokrotki, glinianego dzbanuszka i starego widelca, który dostała od babci Cecylii na trzecie urodziny. Nie lubi stłuczonego szkła, brudnych podłóg, drzwi z nowoczesnymi klamkami, wind, komarów, muszek owocówek. Potrafi uszyć z gałganków gąskę, policzyć poziomki na tarcie, zrobić ciasto z marchewek, lemoniadę z zielonej pietruszki i sorbet z malin. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Spotyka się z dziećmi w bibliotekach, pracowniach, szkołach i przedszkolach.

 

MAX CEGIELSKI

15 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny, animator kultury, podróżnik opowie o swojej działalności, inspiracjach i planach pisarskich.

 Mozaika. Śladami Rechowiczów.

Twórczość jest dla Rechowiczów wolnością, „za komuny” budują swój własny świat, enklawę, w której estetyka dominuje nad polityką.

Kolorowe ptaki na tle „szarego” PRL-u. Ona przyciągająca wzrok, w oryginalnych strojach, czasem uszytych z okiennych zasłon, on elegancki, wycofany, zazwyczaj milczący. Twórczość jest dla nich wolnością, za komuny budują enklawę, swój własny świat, w którym estetyka dominuje nad polityką. Malują mozaiki, freski, wykorzystują materiał uznawany za brzydki – kamienie, potłuczoną ceramikę, bryłki szkła, by stworzyć kompozycje zmieniające oblicze Polski Ludowej. Gaber ilustruje szereg czasopism oraz książek dla dzieci, wreszcie dojrzewa do malarstwa sztalugowego, które zdobywa ogromne uznanie m.in w Japonii. Dopiero w 2011 roku szkice Rechowiczów zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie     w Polsce, a przecież ślady ich twórczości istnieją w Łańcucie, Nałęczowie, i wielu innych miejscowościach. Media zachwycają się ocaloną dokumentacją fresku w warszawskim Supersamie, dawno temu zburzonym. Książka Cegielskiego – sama w sobie będąca mozaiką – to spacer śladami dzieł zagubionych w czasie. To także subiektywna historia Polski od roku 1920 do dziś, oraz historia relacji pomiędzy władzą a artystami. Opowiedziana przez Rechowiczów a także Andrzeja Wajdę, awangardowy duet KwieKulik, Szymona Bojko czy ucznia Claude Levi Straussa a zarazem przyjaciela bohaterów – Abrahama Zemsza. To opowieść, w której Max Cegielski nieustannie szuka swoich korzeni. Zastanawia się nad tajemnicą przemijania i śmierci, cudem narodzin, i chęcią kreacji własnego życia, ceną niezależności i rolą sztuki. Próba ocalenia pamięci o Hannie i Gabrielu Rechowiczach jest reportażem, esejem, powieścią: próbą dotknięcia czegoś, co każdemu z nas wciąż wymyka się z rąk…

Autor pisze: „Po książkach o Indiach, Pakistanie czy Turcji zrozumiałem, że muszę wreszcie zrozumieć Polskę i samego siebie, a dzięki losom Rechowiczów otrzymałem klucz do naszej historii”.

 

MAREK TOMALIK

16 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

POJECHANE PODRÓŻE
Szalone wyprawy Trzech Żywiołów

Pod red. Marka Tomalika

To przede wszystkim dobre czytadło, nie tylko dla ludzi z podróżniczych czy eksploratorskich środowisk.

Marek Tomalik

17 podróżników – to autorzy i bohaterowie książki, których relacje ubarwiają życie i dają impuls do realizacji własnych marzeń.bezkompromisowi, prawdziwi z krwi i kości. Różni ich wiek, wykonywany zawód, kierunek i sposób podróżowania, ale łączy jedno – pasja odkrywania świata. Zebrane w książce historie dotyczą tras pokonanych przez gości Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły. Marek Tomalik – duch opiekuńczy i pomysłodawca zaprosił do projektu autorów najciekawszych wypraw ostatnich lat. Intrygujące, zwariowane podróże po całym świecie. W tomie znajdują się opowieści m.in. o wyprawach rozklekotaną, barwną ciężarówką z Pakistanu do Warszawy, traktorem do Argentyny, motorem przez Szlak Jedwabny i wiele innych przygód!

 

JACEK DEHNEL

17 kwietnia, godz. 18.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Poeta, prozaik, tłumacz; zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Publikował w wielu pismach literackich.  Jego teksty były tłumaczone kilkanaście języków. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich.

Jacek Dehnel

Absolwent Polonistyki na UW w ramach Kolegium MISH. Mieszka w Warszawie. Poeta, prozaik, tłumacz; zajmuje się również malarstwem i rysunkiem. Wydał sześć tomów wierszy: „Żywoty równoległe” (2004), „Wyprawa na południe” (2005), „Wiersze” (2006), „Brzytwa okamgnienia” (2007), „Ekran kontrolny” (2009), „Rubryki strat i zysków” (2011); dwa zbiory opowiadań: „Kolekcja” (1999) i „Rynek w Smyrnie” (2007), powieści „Lala” (2006) i „Saturn” (2011), cykl minipowieści „Balzakiana” (2008) i zbiór próz o fotografiach „Fotoplastikon” (2009), a także tom przekładów Ph. Larkina „Zebrane” (2008) i Karlisa Verdinsa „Niosłem ci kanapeczkę” (2009) oraz anglojęzyczną antologię „Six Polish Poets” (2009). Tłumaczył również wiersze m.in. W.H. Audena, G. Szirtesa, O. Mandelsztama oraz teksty tang A. Piazzolli. Publikował w wielu pismach literackich. Jego teksty były tłumaczone kilkanaście języków. Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich. Otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (2005) i Paszport Polityki (2006), dwukrotnie nominowany do nagrody Nike. Przez cztery lata felietonista portalu Wirtualna Polska (dział „Książki”), od dwóch lat – „Polityki” (dział „Kawiarnia literacka”).

RAFAŁ KOSIK

18 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Polski pisarz science fiction. Pisze to, co sam chciałbym przeczytać. Exequo science fiction i horror, a najlepiej połączenie tych dwóch gatunków. Opisywanie rzeczywistości, jaką jest, zostawia kronikarzom.

Rafał Kosik

pisarz science fiction, publicysta i scenarzysta. W swojej prozie łączy fantastykę socjologiczną z elementami sensacji i horroru. Opublikował liczne opowiadania (m.in. w „Nowej Fantastyce” i magazynie „Science Fiction, Fantasy & Horror”), powieści Mars (2003), Vertical (2006) oraz Kameleon (2008) i zbiór opowiadań Obywatel, który się zawiesił (2011).

Rafał Kosik pisze również prozę dla młodego czytelnika – jego seria „Felix, Net i Nika” jest mocno osadzona w polskich realiach, bohaterowie – uczniowie gimnazjum – mówią aktualnym, „młodym” językiem, a w kolejnych ich przygodach pojawiają się nie tylko staroświeckie duchy, ale także nowoczesny program sztucznej inteligencji i zwariowane wynalazki. Felix, Net i Nika rozwiązują kolejne zagadki, podróżują w czasie, konstruują przedziwne urządzenia, ale też zderzają się z gimnazjalną rzeczywistością: walczą ze szkolnym gangiem wyłudzającym pieniądze, stykają się z problemem narkotykowym, dotykają ich pierwsze młodzieńcze uczucia. Książki te, mimo oszałamiająco szybkiej akcji, niosą ze sobą poważniejsze treści. Krytycy podkreślają ich nienachalny dydaktyzm, odwołania do wiedzy, polskiej historii, wartości uniwersalnych: przyjaźni, odpowiedzialności i przyzwoitości. Promowane są w nich wartości rodzinne, dzieci mają dobry kontakt z rodzicami, rodziny są wielopokoleniowe. Powieści te są zarazem bardzo współczesne – nowoczesne technologie, humor i wartka akcja sprawiają, że są chętnie czytane również przez dzieci, które za czytaniem nie przepadają. Dotychczas sprzedano ponad 400 tys. egzemplarzy serii. Książki serii powoli trafiają do lektur szkolnych – fragmenty są w podręcznikach Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego do klasy I gimnazjum oraz Nowej Ery do klasy V szkoły podstawowej, coraz więcej nauczycieli omawia Felixa w ramach lektur uzupełniających. W szkołach polskich poza granicami kraju książki serii są omawiane jako lektura.

Przekłady

Niemieckie wydawnictwo FOTOTAPETA wydało książkę Geschichten vom Mars (Opowieści z Marsa) z tekstem Rafała Kosika Der Letzte Atemzug (Ostatni Oddech), a czeskie wydawnictwo Laser Books – powieść Vertikal (Vertical). Książki z serii „Felix, Net i Nika” wydane zostały na Litwie (wydawnictwo Vaga), w Czechach (wydawnictwo Albatros) oraz na Węgrzech (wydawnictwo Pongrac Kiado). Trwają negocjacje z wydawnictwami z innych krajów, na obszarze nieanglojęzycznym Rafała Kosika reprezentuje Agencja Books&Rights z Zurychu, na obszarze anglojęzycznym Murphy Literary Agency z Wielkiej Brytanii.

Film

Na podstawie książki Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa powstał film fabularny pod tym samym tytułem (scenariusz Rafał Kosik oraz Wiktor Skrzynecki), reżyseria Wiktor Skrzynecki, producenci: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, Media Group/Lollipop Films i Lightcraft.

www.rafalkosik.com (oficjalna strona autora)

DUCH

18 kwietnia, godz. 19.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Zespół skupia młodych muzyków, których twórczość opiera się na gatunkach muzyki alternatywnej, głównie trip-hopie, nadając muzyce akustycznej i poezji śpiewanej nowy wymiar. Zapraszamy na rozmowę i koncert.

zapowiedź DVD

http://www.youtube.com/watch?v=e9FxyV_mZcE

MAŁOPOLSKIE STUDIO KOMIKSU

19 kwietnia, godz. 16.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Grupa entuzjastów gatunku, stworzona w celu popularyzacji czytelnictwa, poprzez prezentację najciekawszych zjawisk z obszaru kultury obrazkowej. W ramach ŚTK zapraszamy na panel dyskusyjny oraz warsztaty. Podczas warsztatów wprowadzimy takie pojęcia jak: plansza, kadr, dymek, onomatopeja graficzna. Pokażemy różne sposoby prowadzenia narracji za pomocą bliskich bądź dalekich ujęć (jak w filmie), pokażemy jak rysować obiekty w ruchu. Podczas zajęć powiemy o projektowaniu postaci (bohatera) – wygląd zewnętrzny, charakterystyczne cechy, wyrazy twarzy. Pokażemy proste sposoby na rysowanie jego relacji z otoczeniem. Poruszone zostaną także  elementy scenariuszowe – budowanie prostych, kilkukadrowych opowieści z puentą.

Małopolskie Studio Komiksu
mieści się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Jest pierwszą w naszym mieście biblioteką, skupioną wyłącznie na komiksach i literaturze na ich temat. To także grupa entuzjastów gatunku, która spotyka się regularnie z mieszkańcami Krakowa, w celu popularyzacji czytelnictwa, poprzez prezentację najciekawszych zjawisk z obszaru kultury obrazkowej. Dodatkowo stworzyliśmy całoroczny program towarzyszący, w ramach którego odbywają się cotygodniowe spotkania z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi, podzielone na cztery dopełniające się linie tematyczne: popularyzatorską, naukowa, warsztatową i klubową.


KATARZYNA KOZUBSKA

ALEKSANDRA KUCHARSKA-CYBUCH

22 kwietnia, godz. 12.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Autorka oraz ilustratorka „Myszki Chrapiszki”  powiedzą o powstawaniu książki.  W trakcie spotkania odbędą się warsztaty plastyczne.

W starym domu w zakamarkach starego kredensu od lat mieszka mysia rodzina.  Myszy żyją sobie spokojnie i bezpiecznie, nieniepokojone przez gospodarzy – sympatycznych, ale roztargnionych dziwaków. Tak jest do czasu, gdy na świecie pojawia się najmłodsza córka mysiej pary, a do domu przybywa kot… Pełna humoru opowieść o dzielnej myszce. Dla dzieci od lat 3.

Katarzyna Ewa Kozubska

absolwentka iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletnia lektorka języka hiszpańskiego, namiętna czytelniczka książek wszelakich. Czas miedzy kolejnymi lekturami poświęca na chowanie trzech córek i jednego kota, podróże bliższe i dalsze, pisanie oraz pracę dydaktyczną.

Aleksandra Kucharska-Cybuch

absolwentka Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją, grafiką i scenografią. Wielokrotnie brała udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Prezentowała prace na dziesięciu wystawach indywidualnych, m. in. w Ambasadzie Polskiej w Hadze, w Amsterdamie, Maastricht i w Polskim Instytucie w Bratysławie. Kilka razy brała udział w międzynarodowym Biennale Ilustracji w Bratysławie ( BIB) i raz w Japonii. Zilustrowała ponad 40 książek, między innymi liczne wydania baśni Andersena, braci Grimm,” Opowieść wigilijną” Ch. Dickensa i niedawno wydanego „Dziadka do orzechów” E. T. A. Hoffmanna.Jest autorką okładek do serii J.L.Borgesa i M. Bułhakowa. Dla wydawnictwa Ezop zilustrowała ”Bajkę o szczęściu” Izabeli Degórskiej i „ Myszkę Chrapiszkę” Katarzyny Kozubskiej. W przygotowaniu jest kontynuacja tej ksiażki – „Myszka Chrapiszka i Tarapatka”.Zaprojektowała scenografie i kostiumy do spektakli teatralnych m.in. w Starym Teatrze i Grotesce w Krakowie.

 

MARCIN WROŃSKI

22 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

W połowie lat 80. odkrył fantastykę i sam postanowił zostać pisarzem. Na szczęście jego ówczesne opowiadania sf ukazały się w nakładzie 3 egz. (tylko tyle dało się wystukać przez kalkę na maszynie do pisania). Jest autorem m.in. poczytnych kryminałów o komisarzu Maciejewskim.

 Skrzydlata trumna

seria „mroczna”, premiera 22 lutego 2012 r.

Czwarty tom cyklu kryminalnego Marcina Wrońskiego! Lublin w odcieniach retro, przedwojenne i powojenne losy Zygi Maciejewskiego… Jest 1936 rok, nocny stróż w Lubelskiej Wytwórni Samolotów Feliks Susek odbiera sobie życie na służbie. Jak donosi „Express Lubelski i Wołyński”, powodem desperackiego kroku jest nieodwzajemniona miłość denata do ponętnej krawcowej. Kiedy sprawa ma zostać umorzona, komisarz Maciejewski odkrywa, że ciało w trumnie nie należy do samobójcy. Rozpoczyna się mozolne śledztwo, które łączy pozornie niepowiązane ze sobą zdarzenia i postaci, a temperatura rośnie z każdą minutą. Czy policjantowi uda się połączyć wątki i rozwikłać mrożącą krew w żyłach tajemnicę? Na niektóre odpowiedzi będzie musiał zaczekać kilka lat, kiedy w 1945 roku w celi lubelskiego więzienia spotka ducha z przeszłości. Fałszywi świadkowie, handlarze narkotyków, kłopotliwe znajomości – Lublin Wrońskiego to istne Sin City na słowiańską nutę. Komisarz Zygmunt Maciejewski będzie zmuszony nie tylko wniknąć w mroczną tkankę miasta, ale także zmierzyć się z własnym nałogiem, bólem i pożądaniem. W tle akompaniuje mu słynna berlińska śpiewaczka, Mathi Lirhen i złowrogie odgłosy nocnych ulic.

Marcin Wroński

w latach 90. związany z trzecim obiegiem literackim, publikował m.in. w artzinach „Lampa i Iskra Boża”, „Mała Ulicznica” i „Brytan OD NOWA’. Zadebiutował zbiorem opowiadań Udo Pani Nocy (1992), dwa lata później ukazała się jego pijacko-przygodowa mikropowieść Obsesyjny motyw babiego lata. Tworzył piosenki i skecze do swojego kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”, był dziennikarzem radiowym i nauczycielem, pisał książki dla dzieci. W 2007 roku opublikował pierwszy kryminał o komisarzu Maciejewskim, Morderstwo pod cenzurą, a rok później kolejny, Kino Venus. Wydał także thriller kościelny Officium Secretum. Pies Pański(W.A.B. 2010), nominowany do nagrody Wielkiego Kalibru. W 2011 roku ukazała się trzecia powieść o komisarzu Maciejewskim, A na imię jej będzie Aniela; w związku z jej premierą Wydawnictwo W.A.B. wznowiło dwie poprzednie. Autor pracuje nad piątą częścią cyklu retrokryminalnego, Pogrom w przyszły wtorek.

 

ARTUR BARCIŚ

24 kwietnia, godz. 16.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

  „Rico, Oskar i Głębocienie” to pierwsza część przygód „nieprzystosowanych” do życia chłopców.  W wersji audio dostępna jest w niezrównanej interpretacji Artura Barcisia. Rico myśli dłużej niż inne dzieci. Trudno mu się skupić, a gdy się denerwuje wszystko mu się plącze. Mama jednak powtarza, by się tym nie martwił, bo i tak jest głęboko utalentowanym chłopcem. Oskar jest prawdziwym geniuszem. Jest mały, ale ma za to wielką głowę i monstrualne zęby. Choć nie jeździ na rowerze, nie rusza się z domu bez ciemnoniebieskiego kasku, bo przecież wypadki wciąż się zdarzają. Rico i Oskar są samotnikami, ale gdy się poznają od razu zostają kumplami. To początek przyjaźni na śmierć i życie, o czym przekonują się, wpadając na trop słynnego kidnapera z dyskontu… Jest to urocza książka o przyjaźni, o wysiłku znalezienia się w tym świecie gdy jest się „innym”.

Andreas Steinhöffel

(1962) jest tłumaczem, recenzentem, twórcą scenariuszy, a przede wszystkich autorem licznych, wielokrotnie nagradzanych książek dla dzieci i młodzieży. Jego bestseller „Środek świata” zdobył w 1999 r. nominację do niemieckiej nagrody dla najlepszej powieści dla dzieci i młodzieży i został przetłumaczony na wiele języków (w tym także na polski). Steinhöffel jest laureatem nagrody im. Ericha Kästnera, przyznawanej najwybitniejszym pisarzom dla dzieci i młodzieży.

Powieść „Rico, Oskar i Głębocienie” przyniosła pisarzowi w 2009 r. niemiecką nagrodę dla najlepszej powieści dla dzieci i młodzieży, katolicką nagrodę dla najlepszej powieści dla dzieci
i młodzieży. Sam autor otrzymał w 2009 roku wyróżnienie „dla bohatera najciekawszych wieczorów literackich” przyznawane przez Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich w trakcie Targów Książki we Frankfurcie.

Niezwykła powieść. Czytanie jej było wielką rozkoszą. Uwielbiam książki, które są inne niż wszystkie.
Artur Barciś

 

KULTURA I POLITYKA

25 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

Pierwsze z cyklu spotkań „Wokół HERITO”  zatytułowane „Kultura i polityka”. Udział wezmą: Katarzyna Jagodzińska (historyczka sztuki i dziennikarka), Żanna Komar (historyczka sztuki i architektury), prowadzenie: Łukasz Galusek . Redaktor prowadzący HERITO Łukasz Galusek zaprasza do rozmowy Katarzynę Jagodzińską i Żannę Komar, które w szóstym numerze kwartalnika dzielą się uwagami dotyczącymi wpływu decyzji politycznych na obecne „kryzysy muzealne” na Węgrzech i Ukrainie. Temat spotkania jest jednocześnie motywem przewodnim aktualnego wydania HERITO, gdzie mariaż kultury z polityką w rozmaitych odcieniach analizują Anda Rottenberg, Jekatierina Andriejewa, Ivan Čolović, Andrzej Wajda, Janusz Sepioł, Bożena Gierat-Bieroń.

ANDRZEJ IWAN

KRZYSZTOF STANOWSKI

26 kwietnia, godz. 17.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

„Spalony”

Poruszająca historia człowieka, który tak wiele wygrał, ale jeszcze więcej przegrał. Andrzej Iwan z przejmującą szczerością opowiada o uzależnieniach od alkoholu, hazardu, a nawet o próbach samobójczych. Tłem dla jego historii pozostaje piłka nożna – widziana od środka, oczami wybitnego zawodnika, reprezentanta Polski w finałach mistrzostw świata w 1978 i 1982 roku. Iwan oddaje klimat czasów komuny, przedstawia życie całego pokolenia zawodników, których do tej pory – poza nielicznymi wyjątkami – widzieliśmy jako idealnych herosów.Jest to książka, przy której czytelnik wielokrotnie powinien się roześmiać – i to na głos, ale też kilka razy zapłakać. Iwan dzięki fotograficznej pamięci oddaje szczegóły zdarzeń sprzed dwudziestu czy trzydziestu lat, odkłamuje historię polskiego futbolu, rzuca nowe światło na największe piłkarskie nazwiska, ale przede wszystkim ukazuje zawodników jako zwykłych ludzi – z poplątanymi losami, lękami, fobiami, problemami czy chorobami, często niestety śmiertelnymi. Opisuje to wszystko, czego zwykli ludzie nie mieli szans zobaczyć – opisuje, co dzieje się, gdy gasną jupitery, a noc jest jeszcze młoda.

– To nie będzie książka o triumfach, chociaż i one się zdarzały. Więcej znajdziecie tu upadków, bo moje życie naznaczone jest upadkami, po których nieporadnie próbowałem się pozbierać. Ale będzie to też książka z moim prywatnym happy-endem: dziś, kiedy patrzę w przeszłość, wiem jedno – mogło być gorzej. Upadałem, ale stoję. Tutaj, przed wami. Stoję, odarty z tajemnic, obnażony, żebyście mnie wszyscy usłyszeli. Opowiem historię – swoją, swoich przyjaciół, swojej rodziny, swojego miasta, historię naszej piłki też. Może ku przestrodze, może dla samego siebie, dla pewnego oczyszczenia, dla wyrzucenia na zewnątrz tego całego syfu, który noszę w sobie. A może też dla rozrywki? Może ktoś z was po prostu się uśmiechnie? Dużo widziałem, bardzo dużo. Jeśli byliście kiedyś w wesołym miasteczku, a na pewno byliście, wyobraźcie sobie największy możliwy roller-coaster. Z nieba aż do piekła, i nie do końca z powrotem. Tak właśnie wyglądało moje pieprzone życie. Roller-coaster, bez pasów i po torach, które gwarantowały mnóstwo adrenaliny, ale w gruncie rzeczy prowadziły krętą drogą donikąd – napisał we wstępie.

Andrzej Iwan jeden z najbardziej utalentowanych, ale też najbardziej niespełnionych zawodników w historii polskiego futbolu. Najmłodszy Polak, jaki kiedykolwiek zagrał w finałach mistrzostw świata, medalista mundialu z 1982 roku, czterokrotny mistrz kraju w barwach Wisły Kraków i Górnika Zabrze. Tyleż utalentowany, co niepokorny i notorycznie sprawiający kłopoty dyscyplinarne. Od najmłodszych lat wszystko przychodziło mu łatwo, więc w efekcie – też bardzo łatwo – rozwalił swoją karierę, popadając w kolejne uzależnienia. Człowiek, który z boiska do domu przyniósł grube miliony, a potem te same miliony zaniósł prosto do kasyna. Dziś jest cenionym ekspertem telewizyjnym.

Krzysztof Stanowski dziennikarz sportowy, „autor widmo” bestsellerowej autobiografii Wojciecha Kowalczyka, która dziesięć lat temu wstrząsnęła polską piłką nożną. Pisać zaczął w rekordowo młodym wieku – zadebiutował w „Przeglądzie Sportowym”, mając zaledwie 14 lat, a jako 20-latek relacjonował już piłkarski finał mistrzostw świata rozgrywany w Japonii. Później zajmował stanowiska kierownicze w największych gazetach, znany jest też z publikacji na łamach internetowego portalu weszlo.com.

MARIA CZUBASZEK
ARTUR ANDRUS

27 kwietnia, godz. 15.00

empik Kraków, Rynek Główny 5, 2 piętro

„Każdy szczyt ma swój Czubaszek”.

Rozmowa dwóch wybitnych osobowości polskiej sceny kabaretowej – Artur Andrus wnikliwie przepytuje Marię Czubaszek z jej twórczości oraz burzliwego życia towarzyskiego i rodzinnego. W tych wspomnieniach, pełnych przewrotnych anegdot, pojawiają się m.in.: Jonasz Kofta, Jacek Janczarski, Adam Kreczmar, Agnieszka Osiecka, Jerzy Dobrowolski, Stefania Grodzieńska, Bohdan Łazuka i Jerzy Urban… Dowcipnym dopełnieniem tych rozmów są fragmenty satyrycznej i literackiej twórczości Marii Czubaszek oraz liryczne, a zarazem ironiczne, ilustracje Wojciecha Karolaka.

zapraszamy

WSTĘP WOLNY

 

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz