Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cracow Fashion Awards 2013 - relacja - KSA

 • On Marzec 23, 2013

Projektanci SAPU wystartowali
Cracow Fashion Awards 2013 – pokaz dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru już po raz piąty otworzył Cracow Fashion Week 2013. Sześćdziesięciu absolwentów SAPU zafundowało licznie zgromadzonej publiczności podróż przez różne style, epoki i tendencje. W składzie Jury zasiedli Monika Onoszko, Christophe Gaillet, Dorota Wróblewska, Anna Jatczak, Jerzy Antkowiak, Ilona Kanclerz, Ewa Jagielska – Żak, Krystyna Mazurówna oraz Michał Zaczyński.

Tytuł Kolekcji Roku oraz statuetkę SAPU zdobył Michał Wójciak, który zaprojektował damsko-męską kolekcję „Malkontent” inspirowaną filmem „Teoremat” Pasoliniego. Jego kolekcję będzie można oglądać podczas Fashion Philosophy, na stoisku ufundowanym przez Irminę Kubiak i Jacka Kłaka, twórców Fashion Week Poland. Michał pojedzie również na konkurs Russian Silhuette do Moskwy. Wyróżnienia za kreatywność i wizjonerstwo trafiły do Anety Szydło, Marii Mrowcy, Igi Szuchiewicz i Katarzyny Ciejek. Media za najlepszą uznały natomiast kolekcję Marii Mrowcy zatytułowaną „Paper Shape”.

Po raz kolejny Joanna Błażejowska przyznała staż w swoim atelier w Paryżu. Ta prestiżowa nagroda trafiła w ręce Igi Szuchiewicz, autorki wysmakowanej kolekcji zatytułowanej „DNA by Malgrau”.W kolejnej edycji polsko-brytyjskiego konkursu Fashion Culture wezmą udział Michał Wójciak oraz Anna Obodyńska, natomiast Dorota Wróblewska zaprosiła na Warsaw Fashion Street Dorotę Kowalczyk, Magdalenę Dederko, Bognę Stefańską, Katarzynę Ciejek, Annę Widlarz, Marię Mrowcę, Kingę Calik i Dominikę Maciejowską.

Łacznie nagrodzono 21 kolekcji, co świadczy o wyrównanym poziomie tegorocznej gali dyplomowej. Mamy nadzieję, że zwycięzcy tegorocznego konkursu dołączą do licznego grona absolwentów SAPU o uznanych nazwiskach, wśród których są m.in. Łucja Wojtala, Monika Ptaszek, Michał Gilbert Lach (Bohoboco), Karolina Pięch, Martyna Czerwińska (Mysikrólik), Grzywnowicz&Węgiel, Zemełka&Pirowska, Anka Letycja Walicka, Anna Pochopień, , Pat Guzik, Ola Bajer (Bola), Anna Ziemniak, Peggy Pawłowski.

W 2010 roku SAPU otrzymała Honorową Złotą Nitkę za osiągnięcia w kształceniu projektantów mody, dzięki wielokrotnym zwycięstwom  i wyróżnieniom absolwentów SAPU w tym konkursie.

Do niewątpliwych sukcesów SAPU na arenie międzynarodowej należy także zaliczyć dwukrotne zdobycie statuetki The Best School w konkursie Habitus Baltija w Rydze, w którym rokrocznie bierze udział około dziesięciu wyższych uczelni projektowania mody z całej Europy. Szkoła stale współpracuje z Academy of Design and Haute Couture w Walencji oraz ze Szkołą Projektowania Mody „Fahmoda” w Hannoverze, w których słuchacze szkoły odbywają nawet półroczne staże. Absolwenci i studenci szkoły mieli również okazję odbyć praktyki i staże w atelier Johna Galliano, Jenny O (Osterhoudt), Balenciagi, Alexandra McQuenna i Dawida Tomaszewskiego w Berlinie.

Od kilku lat w ramach programu Leonardo da Vinci na wymianę młodzieżową przyjeżdża do SAPU kilkunastu studentów z Niemiec i Słowacji. Międzynarodową atmosferę w szkole od lat stwarza także liczna grupa studentów zagranicznych, m.in. z : USA, Kanady, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Grecji, Słowacji, Austrii i Niemiec, którzy uczyli się lub wciąż pobierają naukę. Od października 2013 roku SAPU otwiera również specjalną grupę, w której wszystkie przedmioty będą prowadzone w języku angielskim. Naukę w języku angielskim będą mogli pobierać zarówno obcokrajowcy jak i polscy studenci, którzy chcieliby podszlifować język.

Patrz również: http://ksavery.wordpress.com/2013/03/22/konferencja-blogerek-w-ramach-cracow-fashion-week/

Cracow Fashion Awards w obiektywie fotografów

Pozostałe nagrody Cracow Fashion Awards 2013: Rozdanie nagród:http://ksavery.wordpress.com/2013/03/23/rozdanie-nagrod-podczas-cracow-fashion-awards-2013/

 • publikacja kolekcji na łamach „Fashion Magazine” – Maria Mrowca
 • publikacja kolekcji na łamach „Lounge Magazine” – Maria Mrowca
 • publikacja kolekcji na łamach „Rynku Mody”  – Maria Mrowca
 • publikacja kolekcji na łamach „Dziennika Polskiego – Maria Mrowca
 • publikacja kolekcji na łamach wydawnictwa „Promedia” – Anna Obodyńska
 • publikacja kolekcji na łamach „Mody w Polsce” – Bogna Stefańska
 • publikacja kolekcji na łamach „The Stylisto” – Małgorzata Siwiec-Polikowska
 • nagroda przyznana przez Agencję TV Fashion Film – Marta Świerk
 • nagroda przyznana przez firmę Ariadna S.A – Natalia Woźniak
 • wywiad na łamach Radio Eska – Maria Mrowca
 • pokaz kolekcji podczas Ogólnopolskiego Konkursu dla Pasjonatów Mody Young Fashion Day – Sabina Chwastyk, Katarzyna Włodarczyk
 • pokaz kolekcji w ramach Multiglass Festival w Krośnie – Dominika Lubska, Maria Kacperska, Katarzyna Zięba, Kinga Janowska, Katarzyna Pach, Dominika Maciejowska
 • nagroda przyznana przez Ilonę Kanclerz – prezentacje kolekcji podczas cyklu imprez „Wybory Kobiet Sukcesu Regionów Polski” oraz nieodpłatne stoisko podczas Targów Poznańskich- Sabina Chwastyk, Iga Szuchiewicz, Katarzyna Ciejek, Aneta Szydło
  i Kinga Calik
 • publikacja kolekcji na łamach portalu Kulturaonline.pl – Bogna Stefańska
 • publikacja kolekcji na łamach portalu Interia.pl – Katarzyna Kasza
 • nagroda przyznana przez firmę Sephora – Michał Wójciak
 • nagroda przyznana przez firmę Deichmann – Katarzyna Zięba, Sylwia Kasela
 • nagroda przyznana przez Akademię Stylizacji M.P.Babicz – Dominika Maciejowska, Kwiatosława Depret, Sabina Chwastyk
 • nagroda przyznana przez firmę Bielenda – Maria Mrowca
 • nagroda przyznana przez Instytut Konfucjusza – Aleksandra Wanatowicz
 • nagroda przyznana przez producenta bielizny Ewa Bien – Bogna Stefańska
 • nagroda przyznana przez Slow Fashion Cafe – Katarzyna Ciejek

Organizatorzy:

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Agencja Modelek i Promocji Mody REKLAMEX, Galeria Kazimierz, Polska Fundacja Sztuki i Mody

Partnerzy Główni:

NIEBIESKI art hotel&SPA, Centrum Kształcenia Językowego The Point

Partnerzy strategiczni:

Akcesoria Fotograficzne Foto-Tip, Producent Bielizny Ewa Bien

Partnerzy: empik.com, Muzeum Narodowe w Krakowie, Antalis, Radio Taxi Barbakan, Ariadna S.A, Idea Fix, Russian Enso, Instytut Konfucjusza, Bielenda, Biuro Reklamy i Plakatowania Koneser, Pasmanteria Krakowska, Husqvarna, CONSAY, Agro Tim, United Creativity, Deichmann, Akademia Stylizacji M.P.Babicz, Sephora, Szkoła Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa,

Patroni Medialni: Radio Eska, Interia.pl, MaxModels.pl, Dziennik Polski, Fashion Magazine, Manko, Cracow-life, kulturaonline.pl, Design Attack, Rynek Mody, fashionweare.com, sophisti.pl, sophistifashion.pl, talent.pl, Lounge Magazyn, Moda w Polsce, LJ Media, Allani.pl, Moda&Styl, Plakat Live Fashion Club, Moda Forum, Miasto Kobiet, mynight.pl, Style Pages, Kreatywne.pl, enthusiastoffashion.pl, fashionmedia.pl, Magazyn Trendy, www.women.com.ua, Slow Fashion Cafe, Kurs na Kurs, Barrel Fashion, TheStylisto, dlastudenta.pl, Cogito, Confashion Magazine, Promedia, Moda Męska, Moda Damska, fashionbusiness.pl, TUBA

fot.

Michał Wójciak, fot. Quattro

fot.                                                                                                                                                          Michał Wójciak, fot. Quattro

Michał Wójciak2

Michał Wójciak, fot. Quattro

fot.

Michał Wójciak, fot. Quattro

fot.Michał Wójciak, fot. Quattro

Michał wójciak5 Michał Wójciak, fot. Quattro                                fot. Michał Wójciak, fot. Quattro

Comments

 1. Karolina

  super!

 2. gocha

  mega buty Wójciaka!!! <3

 3. Laura

  Wspaniała impreza…jak to dobrze, że Moda w Polsce (zdecydowanie) idzie do przodu :) I świadomość ludzi na ten temat rośnie z każdym rokiem.
  … każdy chce przecież wyglądać dobrze ;)

 4. Anita

  Byłam na Cracow Fashion Awards już czwarty raz z rzędu i śmiało mogę stwierdzić, że jeśli chodzi o kolekcje to z roku na rok są one coraz lepiej dopracowane, kreatywne i pomimo coraz dłuższych pokazów, chce się siedzieć i oglądać je wszystkie do końca.
  Największą radość sprawia jednak fakt, iż z roku na rok oglądających pokaz ciągle przybywa, a sala NCK wręcz „pęka w szwach”, jest to zwiastun tylko i wyłącznie jednego – w mgnieniu oka będzie można zauważyć w końcu modną „Polską ulicę”, na którą wszyscy już długo czekają.
  Szczegółowe odczucia odnośnie tegorocznych projektantów? Jestem zachwycona najbardziej faktem jakie cudowne kreacje można uszyć z rzeczy z second-handów na przykładzie kolekcji Michała Wójciaka!
  Bajeczne sukienki koktajlowe i wymyślne garnitury dla mężczyzn zostały uszyte z najlepszych jedwabi o pięknych wzorach i kolorach.. Wielka pomysłowość i zapewne stosunkowo nie wielki wkład finansowy zaowocował wygraną tegorocznego CFW.
  Jestem pewna, że pan Michał Wójciak dołączy do tego grona laureatów konkursu CFW, którzy już na stałe wpisali się w świat mody, nie tylko polskiej i w pełni świadomie próbują ją kreować i ustawiać na „lepsze tory”. Tego z całego serca życzę i trzymam kciuki za dalsze wygrane!

Call Now ButtonZadzwoń teraz