Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Mój Kraków. Nie moje kobiety | Wystawa fotografii Jerzego Gawła - KSA

Mój Kraków. Nie moje kobiety | Wystawa fotografii Jerzego Gawła

Jeszcze do 20 lutego możecie zobaczyć wystawę fotografii Jerzego Gawła, Dyrektora Krakowskich Szkół Artystycznych, „Mój Kraków. Nie moje kobiety”.

Wernisaż wystawy miał miejsce 24 stycznia w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2). Kuratorką wystawy jest Anna Maria Zygmunt. Za jej aranżację odpowiada Anna Zborowska.

 

84103558 2877091742330228 1390023323051622400 o

 

Fotografie Jerzego Gawła obejmują dwa wiodące, pozornie różne tematy: kobiece akty i architekturę Krakowa, które łączy jedno – przemijalność. Prace prezentowane na wystawie powstawały na przestrzeni piętnastu lat. Zobaczymy negatywy dające efekt kontrastowego kolażu fotograficznego. Potencjalną nieufność odbiorcy wobec czysto estetycznych zdjęć przełamują achromatyczność (cała paleta szarości) i niedoskonałość techniki gumowej.

 

 

Wszystkie fotografie eksponowane w Pawilonie Wyspiańskiego to odbitki wykonane w technice gumy chromianowej poprzez wielokrotne nakładanie warstw gumy i pigmentu na obraz, oraz (trzy- lub czterokrotne) długie naświetlanie. Guma arabska stanowi spoiwo łączące pigment z podłożem. Dwuchromian sodu uwrażliwia zaś całość na światło, a następnie jest wymywany podczas wywoływania. Na fotografii pozostają, podobnie jak na papirusach egipskich, guma arabska i pigment. Charakteryzuje je sprawdzona trwałość – mogą przetrwać kilka tysięcy lat.

 

 

Technika gumowa nie jest współcześnie zbyt popularna, tymczasem 150 lat temu funkcjonowała niemal równolegle z innymi, aż do czasu dominacji odbitek żelatynowo-srebrowych, znacznie prostszych i dających lepsze efekty. Czasy świetności gumy chromianowej przypadają na przełom XIX i XX wieku i łączą się z rozkwitem grupy „Trójlistek wiedeński” – założonej pod koniec XIX wieku przez Hugo Henneberga, Heinricha Kuehna i Hansa Watzeka – dzięki której doceniono niedoskonałości tej metody kojarzącej się z obrazami impresjonistów.

„Sam przez wiele lat byłem tylko odbiorcą sztuki, dlatego bliżej mi jest oglądającemu niż artyście. Moje fotografie zabytków Krakowa często mają sztafaż w postaci ludzkich sylwetek, a nawet jeśli są bezludne, w domyśle zawsze odnoszą się jednak do człowieka” – mówi Jerzy Gaweł.

Wystawa potrwa do 20 lutego 2020 roku.

 


Organizatorami wystawy są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Szkoła Kreatywnej Fotografii SKF.

Jerzy Gaweł:

Współtwórca Krakowskich Szkół Artystycznych. Przez wiele lat pracował jako fotograf mody. Juror konkursów dla projektantów mody w Polsce, Niemczech, Słowacji i Chinach. Autor zdjęć do ośmiu billboardów, licznych katalogów firmowych i magazynów mody. Obecnie uczy dwóch przedmiotów w Szkole Kreatywnej Fotografii – aktu i techniki gumy chromianowej.

Fotorelacja z wydarzenia: Agnieszka Świat/Świat fotobrazków, studentka Szkoły Kreatywnej Fotografii

Call Now ButtonZadzwoń teraz