Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kto stoi za Twoimi butami? Spotkanie z obrońcami praw z Indii - KSA

Kto stoi za Twoimi butami? Spotkanie z obrońcami praw z Indii

Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu „Kto stoi za Twoimi butami? Spotkanie z obrońcami praw pracowniczych z Indii” w Instytucie Socjologii UJ.

Jak wygląda rzeczywistość pracowników szyjących nasze buty w Indiach? W jakich warunkach pracują i jak wygląda ich życie? Jaka jest rola dużych marek obuwniczych i co my, zwykli konsumenci w Polsce możemy zrobić?

Spotkaj się z przedstawicielami organizacji Cividep z Indii, która współpracuje bezpośrednio z pracownicami i pracownikami zatrudnionymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym. Na pytania związane z sytuacją pracowników i możliwościach poprawy ich warunków pracy odpowiedzą Gopinath Parakuni i Brinda Devi, którzy przyjadą do Polski na zaproszenie Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Gopinath Parakuni jest jednym z założycieli organizacji Cividep, której rolą jest monitorowanie wpływu praktyk korporacji na lokalną społeczność oraz pociąganie przedsiębiorców do odpowiedzialności za wszelkie naruszenia praw człowieka, w tym praw pracowniczych. W latach 70-tych kiedy w Indiach ograniczano podstawowe prawa obywatelskie, walczył o ich przywrócenie. Później pracował dla różnych organizacji pozarządowych zajmujących się prawami ludzi pochodzącymi z najniższych kast, prawami kobiet i upodmiotowieniem rdzennych mieszkańców. W 2000 roku wziął udział w stworzeniu Cividep.
Brinda Devi, z indyjskiej organizacji Cividep, współpracuje bezpośrednio z kobietami pracującymi w przemyśle obuwniczym i skórzanym. Zbiera informacje na temat naruszeń ich praw i dostarcza im wiedzy z zakresu praw pracowniczych. Brinda posiada informacje z pierwszej ręki na temat warunków życia i pracy pracownic. Uczestniczy w projektach badawczych Cividep, których celem jest uzyskanie większej ilości informacji na temat warunków pracy i życia pracowników domowych w przemyśle obuwniczym. Wcześniej pracowała jako pracownik socjalny m.in. z najbiedniejszymi dziećmi, osobami transseksualnymi oraz niepełnosprawnymi.

Z ramienia Fundacji Kupuj Odpowiedzialni na wszystkie Wasze pytania odpowie Joanna Szabuńko, ekspertka ds. zrównoważonej produkcji i konsumpcji. Resercherka, autorka raportów nt. warunków pracy przy produkcji ubrań w Polsce i Bangladeszu, koordynatorka kampanii konsumenckich, współzałożycielka Clean Clothes Polska i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.

Wizyta działaczy i spotkanie są częścią kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej. Za przekazywane treści odpowiada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, a wyrażone poglądy niekoniecznie odzwierciedlają oficjalne stanowisko Unii Europejskiej.

TYTUŁ: Kto stoi za Twoimi butami? Spotkanie z obrońcami praw pracowniczych z Indii.

LOKALIZACJA: Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, Kraków

CZAS: 31 maja 2017 godz. 13:30

obrońcami praw

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz