Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

SAPU partnerem wystawy mody w Muzeum Narodowym

SAPU partnerem wystawy „Modna i już”, Muzeum Narodowe Kraków

Szkoła Artystcznego Projektowania Ubioru SAPU jest partnerem wystawy „Modna i już. Moda w PRL”, która została otarta 18 grudnia 2015 w Gmachu Głównym w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Moda umiera młodo — powiedział 100 lat temu francuski poeta, malarz i dramaturg Jean Cocteau do Paula Poireta, który zrewolucjonizował modę, uwalniając kobiety od gorsetów. Czy to twierdzenie Cocteau dotyczyło PRL-u? Czy moda w tamtych czasach w Polsce była sztuką czy raczej wynalazkiem? Czy wyrażała tamten czas, ówczesne gusty, konflikty polityczne i ideologiczne? Przekonamy się o tym na wystawie „Modna i już! Moda w PRL” w Muzeum Narodowym w Krakowie. To największa dotychczas i najbardziej przekrojowa wystawa muzealna poświęcona tej tematyce.

Kolekcja Mody Polskiej 2_lata 60_wlasnosc MNK

– To kolejna wystawa Muzeum Narodowego w Krakowie odnosząca się do szeroko pojmowanej kultury, na którą składa się również moda, obyczaj – podobnie jak film, teatr czy literatura. Nota bene posiadamy jedną z najwybitniejszych w kraju kolekcji ubiorów i akcesoriów mody. Okres PRL-u staje się ostatnio coraz częściej przedmiotem badań i ogólnego zainteresowania – jest po prostu modny. Cieszę się zatem wielce, że nasze Muzeum trafia w aktualne zainteresowania publiczności, oferując jej znowu nieszablonową wystawę odnoszącą się do czasów młodości wielu z nas, a dla innych będącą opowieścią o tym, jak Polki dzięki modzie manifestowały swoją wolność oraz z jaką pomysłowością i fantazją walczyły z szarością i biedą czasów PRL – mówi Zofia Gołubiew, dyrektor MNK.

14 Suknia Jerzego Antkowiaka (1)

W specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach zobaczymy 400 obiektów i akcesoriów mody, m.in. suknie ślubne, dzienne, wieczorowe, ubiory w stylu etno, kombinezony, obuwie, kapelusze, torebki. Będzie można podziwiać stroje zaprojektowane przez słynnych polskich kreatorów mody w PRL-u: Jerzego Antkowiaka (niedawnego gościa SAPU), Kalinę Paroll, Grażynę Hase czy Barbarę Hoff i ich wpływ na wygląd polskiej ulicy w latach 1945—1989. Nie zabraknie też ubiorów wymyślonych przez zwyczajne Polki, niejednokrotnie poszukujące inspiracji w kapitalistycznej haute couture.

Wystawa jest czynna do 17 kwietnia 2016.

Call Now ButtonZadzwoń teraz