Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Odkryj indywidualne spojrzenia - Cykl wystaw absolwentów Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie - KSA

Odkryj indywidualne spojrzenia – Cykl wystaw absolwentów Szkoły Kreatywnej Fotografii w Krakowie

Fotografia to sztuka tworzona przez indywidualistów. Subiektywne podejście do tematu pomaga w tworzeniu artystycznych zdjęć, które zaskakują od strony formalnej i skłaniają do refleksji. Serię takich spojrzeń na otaczający nas świat prezentują „Indywidualne 2018”, cykl wystaw dyplomowych absolwentów Szkoły Kreatywnej Fotografii z Krakowa.

Przed nami wielka przygoda połączona z odnajdywaniem niebanalnych miejsc w stolicy Małopolski. Wystawy odbywają się w kilkudziesięciu punktach miasta, zlokalizowane są w galeriach, teatrach, kawiarniach i klubach. Taka koncepcja sprawia, że oglądanie zdjęć łączy się z miejską przygodą i odkrywaniem nowych przestrzeni dla sztuki. W sumie zobaczymy około 30 wystaw, pierwsze wernisaże już za nami, pozostałe odbywać się będą w ciągu całego czerwca.

„Szkoła sugeruje sposób podejścia do tworzenia dyplomu, natomiast tematy oraz metody wykonania są zróżnicowane i jak najbardziej indywidualne. To co łączy wystawy, to konceptualne podejście do tematu i przestrzeganie spójności warsztatowej przez każdego z młodych fotografów”, mówi dr Jerzy Gaweł, dyrektor Szkoły Kreatywnej Fotografii.

Zdjęcia wykonane przez absolwentów SKF prezentują różnorodność tematów i technik – od klasycznej, czarno-białej fotografii, po fotografię eksperymentalną, inscenizowaną, akty, reportaże, emulsje i gumę chromianową – technikę niezwykle ciekawą od strony formalnej, zbliżającą fotografię do serigrafii. Na wszystkie wernisaże wstęp jest bezpłatny.

Prace prezentowane na wystawach są starannie selekcjonowane przez promotorów, wykładowców Szkoły Kreatywnej Fotografii, artystów i czynnych fotografików, m.in. przez dr. Jerzego Gawła (dyrektora Szkoły), dr. Piotra Korzeniowskiego, dr. Tomasza Agata Błońskiego, Marzenę Kolarz i Borysa Makarego. Ich praca z młodymi twórcami uczącymi się w Szkole Kreatywnej Fotografii sprawia, że zdjęcia posiadają walor artystyczny i potrafią zaskoczyć nawet najbardziej wymagającego odbiorcę.

Harmonogram wernisaży i wystaw – już wkrótce

 

Zobacz jak wyglądało to w zeszłym roku.

INDYWIDUALNE 2018

Michał Smorowski „FRAME”

Opis wystawy: „FRAME” jest dla mnie symbolicznym zestawem fotomanipulacji powstałych w oparciu o własne doświadczenia i odczucia. Każda z nich w niekonwencjonalny sposób obrazuje elementy kierujące współczesnym społeczeństwem. Poprzez swoje prace chciałbym nakłonić istotę ludzką do zastanowienia się nad swoim sposobem bycia.

Wernisaż: 1.06.2018 o godz. 18.00, ul Bożego Ciała 12 Klub POZYTYWKA

Wystawa: 01.06.2018 – 15.06.2018

Indywidualne michał Smorowski

Paulina Ząbek  „Próżnia”

Opis wystawy: „Próżnia” opowiada o chorobie Alzheimera. Zdjęcia w symboliczny sposób pokazują jak choroba wpływa na organizm człowieka oraz postrzeganie siebie i otoczenia. Seria ta porusza także problematykę pamięci, upływu czasu i rodziny.

wernisaż: 1.06.2018 Spółdzielnia „Ogniwo” Ul. Paulińska 28, godz. 17.0

wystawa: 01.06.2018 – 14.06.2018

indywidualne paulina ząbek

Agnieszka Staśko „Drzewo bananowe”

Wernisaż: 25 maja 2018, godzina 19:00, Piwnica pod Baranami,

Wystawa: 5.06.2018 – 30.06.2018

agnieszka staśko indywidualne

Katarzyna Szymańska „WeWnętrza”

Opis wystawy: Wystawa w tematyce aranżacji wnętrz. W zdjęciach ukazywane są różne dylematy pojawiające się podczas kreowania własnej przestrzeni osobistej. Inspiracją są między innymi pytania powstające w czasie jej tworzenia. W pracach pojawia się subtelne nawiązanie do twórczości Christo, gdyż jego działania opisywane są w kategoriach pozoru i istoty jako ukazanie „prawdziwego” przedmiotu, oddzielonego od jego dotychczasowej funkcji. Pakowanie przestrzeni to wyzwanie rzucone komercjalizacji społeczeństwa. Ja rzucam wyzwanie tym, którzy tworzą swoją przestrzeń aby zagłębili się we własne potrzeby, nie przyjmowali konieczności dopasowania się do istniejących możliwości czy trendów, nie poddawali się presji otoczenia. Nasza przestrzeń to przede wszystkim nasza dusza i musi być widoczna.

Wernisaż: 01.06.2018 godzina 20:00, ARTzona Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 4, Kraków

Wystawa01-14.06.2018

indywidualne

Dominika Mosio- Mosiewska „Bracia”

Opis wystawy:  

Żyjemy w  wieku nazywanym „wiekiem informacji”. XXI w przyniósł więcej informacji niż poprzednie dwa tysiąclecia  razem wzięte. Działalność człowieka została zdominowana przez nowe technologie. Przepływ informacji jest zatrważający. Social media zdominowały świat wartości współczesnego człowieka, wywróciły go do góry nogami. Miłość, przyjaźń, wiara powędrowały na niższe szczeble. Na ich miejsca wkroczyły z impetem potrzeby materialne.

W tym właśnie czasie Kościół staje przed wyzwaniem dalszego i skutecznego szerzenia wiary chrześcijańskiej. Jednak nie to jest podstawowym problemem współczesnego kościoła. Jeszcze trudniejszą kwestią zdaje się być odnalezienie odpowiednich ludzi, którzy wypełnią duszpasterskie powołanie i będą głosić słowo boże.

Wystawa „Bracia” to cykl portretów zakonników z różnych zgromadzeń zakonnych. To właśnie od tych mężczyzn zależeć będzie czy system wartości współczesnego człowieka powróci na właściwe tory.  Nie zdajemy sobie sprawy (albo po prostu nie mamy czasu o tym nawet pomyśleć) jak wielką rolę odgrywa każdy z nich. To oni mają pomóc nam znaleźć „coś więcej” w czasach gdy powierzchowność zastąpiła zdrowy rozsądek. Pomimo tak szczytnego zadania nadal pozostają ludźmi z krwi i kości. „Bracia” mają pokazać nam Ich najbardziej przyziemne oblicza oraz  zilustrować potęgę jaką jest braterstwo, przyjaźń, zaufanie i współpraca.

Praca powstała pod czujnym okiem Pana Borysa Makarego, który ukierunkował autorkę na zupełnie inne spojrzenie na fotografię portretową.

Wernisaż: 7.06.2018, godz. 20:00,  Archertura, ul Cystersów 9

Wystawa: 7-14.06.2018

BRACIAindywidualne 208

Mateusz Pojman „Nowe Horyzonty”

Opis wystawy: Praca dyplomowa pt. „Nowe Horyzonty” to zestaw 16 zdjęć, ułożonych w dwóch rzędach, po 8 zdjęć, tworzących pewną ciągłość estetyczno-artystyczną w formie panoramy. Wystawa ta wyrasta na gruncie fascynacji fotografią górską i szeroko pojętą fotografią krajobrazu, najznamienitszych przedstawicieli tych nurtów: Od zdjęć prekursora fotografii górskiej, Vittorio Selli, przez fotografie Ansela Adamsa, aż po estetykę zdjęć Pawła Pierścińskiego czy Jana Bułhaka. Ów inspiracja oczywiście, to nie próba zbliżenia się czy odtworzenia estetyki tamtych zdjęć ,to raczej próba zmierzenia się i pokazania lub przeniesienia ich na inny grunt, bowiem moim zamierzeniem była wielowymiarowość i wielowarstwowość prac, począwszy od tytułu, na zdjęciach skończywszy.

Wernisaż: 8.06.2018, godz. 17:00, Pub „Albo Tak”, Mały Rynek 4, Kraków

Wystawa: 8-21.06.2018 r.

indywudualne mateusz pojman

Marcelina Woźnicka „Porajskość”

Opis wystawy: Każdy szuka swojego miejsca na ziemi, swojego małego raju. Miejsca, gdzie można odpocząć, pomyśleć, zaplanować kolejny krok. Dla mnie tym właśnie miejscem jest Poraj, zalew, nad którym mogę się odstresować, poukładać myśli w głowie, które krążą w niej z prędkością światła. Mogę leżeć, siedzieć, stać. Patrzeć w toń wody i słuchać jej lekkiego szumu, szukać rozwiązań, obserwować jak zmienia się klimat tego miejsca i opowiadać swoje historie…

Wernisaż: 8.06.2018, godz 18:00, Żarówka Cafe, ul. Floriańska 20, Kraków

Wystawa: 8-22.06.2018

indywidualne 2018 2

Rafał Idczak „Neo – Suprema”

Opis wystawy: Neo-suprema jest nurtem sztuk plastycznych nawiązujący formą do suprematyzmu. Forma i kompozycja nawiązuje do prac m.in. Kazimierza Malewicza jednego z twórców suprematyzmu, jest to sam zalążek sztuki nowoczesnej, ponadto sama owa sztuka suprematyczna jest pierwszym rodzajem sztuki nie związanym zupełnie z naturą. Sztuki plastyczne od zarania dziejów starały się w pewnym stopniu  odwzorować naturę, jednakże jak mawiał sam Malewicz suprematyzm jest odejściem od tej natury jest to pewnego rodzaju uwolnienie się sztuk plastycznych od prześladujących nas naturalnych form. Słynne już kompozycje z kwadratem po dziś dzień budzące spore kontrowersje jak twierdzi sam malarz mogły tylko powstać w ludzkiej głowie, geometryczne kształty i sztuczne formy są domeną jedynie ludzi, kreuje je ludzki umysł, nie natura. Postanowiłem połączyć nowoczesny nurt malarski z fotografią form ludzkich, ponieważ odwołuje się tym do zagadnienia samego artysty traktującego o elemencie czysto ludzkim, owszem ciało jest wykreowane przez naturę ale jest to odpowiedź na ten „czysto ludzki” element w suprematycznym świecie. Czysty figuratywizm suprematyzmu mam przyjemność łączyć z formalizmem, zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to zbyt prosta droga, jako że obydwa nurty to pewnego rodzaju oksymoron, aczkolwiek sztuka czasem potrzebuje jakiegoś nowego połączenia form. Wszystko zostało już powiedziane w sztuce? Możliwe, że tak, ale nie wszystko zostało ze sobą połączone, przynajmniej w dobry sposób. Czy neo-suprema ma rację bytu w sztukach plastycznych, czy ma to sens tym bardziej w fotografii? Moja praca ma być swego rodzaju prowodyrem nowego nurtu, jednocześnie ma pomóc odbiorcy odpowiedzieć sobie na zadane wcześniej pytanie.

Wernisaż: 8.06.2018, godz 19:00, Punkt Docelowy, ul. Staromostowa 1, Kraków

 

Joanna Żmuda „Portret Tańca”

Opis wystawy: Jest to cykl dyptyków przedstawiających różne techniki taneczne w kontekście osobistych odczuć biorących udział w projekcie tancerzy. Ważne dla mnie jako autorki zdjęć stały się tu emocje tancerzy, to czym jest dla nich taniec, co przez niego wyrażają, jak się w nim czują, czego w nim szukają … Każdy dyptyk, opatrzony jest hasłem wynikającym z wcześniejszych rozmów z tancerzami, które ma odniesienie do scenografii zdjęć, a dynamikę tańca pokazuję techniką ją podkreślającą.

Wernisaż: 11.06.2018, godz. 19:00, „Wanilia” ul. Gołebia 6, Kraków

Wystawa: 11.06.2018 – 31.07.2018

indywidualne 2018

 

Sara Grzybowska „Czarownice z Marvela”

Wernisaż: 14.06.2018, godz. 18:00, Pub „Albo Tak” Mały Rynek 4, Kraków

Wystawa: 14.06 – 28.06.2018.

indywidualne 2018 1

 

KSA 2018 FB event indywidualne

Zadzwoń teraz