Inteligente ubrania

Spodnie sterujące sposobem poruszania, kurtka, której objętość zwiększają otrzymywane powiadomienia na Facebooku, koszula z baterią słoneczną służącą ładowaniu smartfona na mieście… Niemożliwe? A jednak! Galopujący rozwój nowych technologii sprawia, że stajemy w obliczu rzeczywistości co rusz zaskakującej nas nowościami – coraz lepiej dopasowanej do ludzkich potrzeb, mającej ułatwić i usprawnić nasze życie. Cała gama niekonwencjonalnych projektów przywodzi na myśl sceny z filmów science fiction, stopniowo wkraczające w rzeczywistość, której ludzka wyobraźnia nie zna granic.

Wearable technology, czyli stosowanie technologii w ubiorze, jest zjawiskiem ciągle rozwijającym się i nieuniknionym. Efektem jest powstawanie inteligentnych ubrań – produktów wyposażonych w niestandardowe rozwiązania technologiczne, takie jak diody, czujniki, czy mikroprocesory. Duże zainteresowanie tego typu gadżetami sprawia, że branża dynamicznie się rozwija, przyciągając naukowców prowadzących badania i realizujących swoje niekonwencjonalne wizje. Przykładów jest wiele, a oto kilka, które moim zdaniem zasługują na uwagę. Wearable Absence to inteligentne ubranie, które rozpoznaje emocje i odpowiednio na nie reaguje. Dzięki wbudowanym czujnikom rejestrującym pracę serca, odczytuje informacje dotyczące naszego stanu emocjonalnego – poziomu stresu, zrelaksowania, czy ekscytacji, które gromadzone są w bazie danych. W odpowiedzi na analizę naszego samopoczucia system generuje pliki muzyczne bądź obrazy, które mogą poprawić nam nastrój. Odtwarzanie dźwięku lub oglądanie zdjęć możliwe jest dzięki odpowiedniemu przystosowaniu ubrania do tego celu – wszytym głośnikom i ekranom.

Kolejnym przykładem jest produkt wzbudzający sporo emocji – interakcyjne okulary Google Glass, których możliwości są imponujące. Na wielofunkcyjność okularów składa się m. in. możliwość prowadzenia rozmów, nagrywania filmów, robienia zdjęć, udostępniania plików, reagowanie na komendy głosowe, zsynchronizowanie z Google Translate i wiele, wiele innych. Umieszczony na oprawkach interfejs obsługiwany przez odpowiednie gesty steruje funkcjonowaniem okularów. Co ciekawe, wgranie odpowiednich aplikacji poszerza możliwości Google Glass – np. identyfikacja osoby po analizie jej ubioru. Obecnie zakupu okularów dokonać mogą jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, a do sprzedaży na szerszą skalę mają zostać wprowadzone w 2014 roku. Ciekawą propozycją na chłodniejsze dni są rękawiczki Hi-Call projektu włoskiej firmy Hi-Fun, które dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth pozwalają na prowadzenie rozmów za pomocą kciuka i małego palca. Umieszczone w nich odpowiednio głośnik i mikrofon skutecznie zastępują telefon – wystarczy zbliżenie dłoni w charakterystycznym geście. Nie ukrywajmy – mimo, że jest to spore udogodnienie, to jednak taki widok nie należy do codzienności i może szokować. Firma Hi-Fun posiada w swojej ofercie znacznie więcej interesujących propozycji znajdujących się w sprzedaży, zwłaszcza do odtwarzania muzyki – opaski, poduszki, czapki, czy bezprzewodowe słuchawki.

Większość projektów budzi zachwyt, jednak spora część nie znajduje praktycznego zastosowania w codziennym użytku – naszpikowane elektroniką nie zdają egzaminu w sytuacjach takich jak np. pranie. Odstraszać może również wysoka cena i mała dostępność. Naukowcy mają więc duże pole do popisu – spopularyzowanie tych produktów i przekonanie ludzi do ich funkcjonalności jest nie lada wyzwaniem. Zastanawiające jest to, do jakiego stopnia w swoich projektach posuną się twórcy inteligentnych zabawek i czy jest w ogóle jakakolwiek granica ingerencji w naszą garderobę. Pozostaje jedynie czekać i bacznie obserwować otaczającą nas rzeczywistość, która zmienia się w niewyobrażalnie szybkim tempie. Czy jest coś, czego nie możemy się spodziewać? Czy zalewająca nas fala nowych technologii zdominuje nasze życie, nie zostawiając miejsca na nieskażoną elektroniką przestrzeń? Pewne jest jedno – ludzka wyobraźnia i pomysłowość nie pozwolą się nam nudzić!

tekst: Monika Stawarska
Artykuł ukazał się drukiem w magazynie TUBA nr 9/01/2014