Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Inteligente ubrania

Spodnie sterujące sposobem poruszania, kurtka, której objętość zwiększają otrzymywane powiadomienia na Facebooku, koszula z baterią słoneczną służącą ładowaniu smartfona na mieście… Niemożliwe? A jednak! Galopujący rozwój nowych technologii sprawia, że stajemy w obliczu rzeczywistości co rusz zaskakującej nas nowościami – coraz lepiej dopasowanej do ludzkich potrzeb, mającej ułatwić i usprawnić nasze życie. Cała gama niekonwencjonalnych projektów przywodzi na myśl sceny z filmów science fiction, stopniowo wkraczające w rzeczywistość, której ludzka wyobraźnia nie zna granic.

Wearable technology, czyli stosowanie technologii w ubiorze, jest zjawiskiem ciągle rozwijającym się i nieuniknionym. Efektem jest powstawanie inteligentnych ubrań – produktów wyposażonych w niestandardowe rozwiązania technologiczne, takie jak diody, czujniki, czy mikroprocesory. Duże zainteresowanie tego typu gadżetami sprawia, że branża dynamicznie się rozwija, przyciągając naukowców prowadzących badania i realizujących swoje niekonwencjonalne wizje. Przykładów jest wiele, a oto kilka, które moim zdaniem zasługują na uwagę. Wearable Absence to inteligentne ubranie, które rozpoznaje emocje i odpowiednio na nie reaguje. Dzięki wbudowanym czujnikom rejestrującym pracę serca, odczytuje informacje dotyczące naszego stanu emocjonalnego – poziomu stresu, zrelaksowania, czy ekscytacji, które gromadzone są w bazie danych. W odpowiedzi na analizę naszego samopoczucia system generuje pliki muzyczne bądź obrazy, które mogą poprawić nam nastrój. Odtwarzanie dźwięku lub oglądanie zdjęć możliwe jest dzięki odpowiedniemu przystosowaniu ubrania do tego celu – wszytym głośnikom i ekranom.

Kolejnym przykładem jest produkt wzbudzający sporo emocji – interakcyjne okulary Google Glass, których możliwości są imponujące. Na wielofunkcyjność okularów składa się m. in. możliwość prowadzenia rozmów, nagrywania filmów, robienia zdjęć, udostępniania plików, reagowanie na komendy głosowe, zsynchronizowanie z Google Translate i wiele, wiele innych. Umieszczony na oprawkach interfejs obsługiwany przez odpowiednie gesty steruje funkcjonowaniem okularów. Co ciekawe, wgranie odpowiednich aplikacji poszerza możliwości Google Glass – np. identyfikacja osoby po analizie jej ubioru. Obecnie zakupu okularów dokonać mogą jedynie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, a do sprzedaży na szerszą skalę mają zostać wprowadzone w 2014 roku. Ciekawą propozycją na chłodniejsze dni są rękawiczki Hi-Call projektu włoskiej firmy Hi-Fun, które dzięki zastosowaniu technologii Bluetooth pozwalają na prowadzenie rozmów za pomocą kciuka i małego palca. Umieszczone w nich odpowiednio głośnik i mikrofon skutecznie zastępują telefon – wystarczy zbliżenie dłoni w charakterystycznym geście. Nie ukrywajmy – mimo, że jest to spore udogodnienie, to jednak taki widok nie należy do codzienności i może szokować. Firma Hi-Fun posiada w swojej ofercie znacznie więcej interesujących propozycji znajdujących się w sprzedaży, zwłaszcza do odtwarzania muzyki – opaski, poduszki, czapki, czy bezprzewodowe słuchawki.

Większość projektów budzi zachwyt, jednak spora część nie znajduje praktycznego zastosowania w codziennym użytku – naszpikowane elektroniką nie zdają egzaminu w sytuacjach takich jak np. pranie. Odstraszać może również wysoka cena i mała dostępność. Naukowcy mają więc duże pole do popisu – spopularyzowanie tych produktów i przekonanie ludzi do ich funkcjonalności jest nie lada wyzwaniem. Zastanawiające jest to, do jakiego stopnia w swoich projektach posuną się twórcy inteligentnych zabawek i czy jest w ogóle jakakolwiek granica ingerencji w naszą garderobę. Pozostaje jedynie czekać i bacznie obserwować otaczającą nas rzeczywistość, która zmienia się w niewyobrażalnie szybkim tempie. Czy jest coś, czego nie możemy się spodziewać? Czy zalewająca nas fala nowych technologii zdominuje nasze życie, nie zostawiając miejsca na nieskażoną elektroniką przestrzeń? Pewne jest jedno – ludzka wyobraźnia i pomysłowość nie pozwolą się nam nudzić!

inteligentne ubrania bloga krakowskie szkoły artystyczneinteligentne ubrania bloga krakowskie szkoły artystyczny (1) inteligentne ubrania bloga krakowskie szkoły artystyczny (2) inteligentne ubrania bloga krakowskie szkoły artystyczny (3)

tekst: Monika Stawarska
Artykuł ukazał się drukiem w magazynie TUBA nr 9/01/2014

Call Now ButtonZadzwoń teraz