FOCUS ON FASHION – międzynarodowa wystawa fotografii mody - KSA

FOCUS ON FASHION – międzynarodowa wystawa fotografii mody

Zapraszamy na wernisaż wystawy FOCUS ON FASHION, który odbędzie się 12 marca w Galerii Szarej Nowohuckiego Centrum Kultury.

Wyjątkowe święto mody i fotografii już za chwilę w Krakowie! Jednym z wydarzeń Cracow Fashion Week (10 – 18 marca 2018) jest unikalna międzynarodowa wystawa fotografii mody – Focus on Fashion, której wernisaż odbędzie się 12 marca 2018 o godzinie 18:00 w Galerii Szarej Nowohuckiego Centrum Kultury – wieloletniego partnera Cracow Fashion Week.

Wystawa przygotowywana jest we współpracy z Belgrade Photo Month oraz projektem letmeitalianyou.com, a głównym organizatorem jest Szkoła Kreatywnej Fotografii SKF – część Krakowskich Szkół Artystycznych – siły stojącej za Cracow Fashion Week.

Focus on Fashion to nie tylko okazja do zapoznania się z najlepszą współczesną fotografią mody, lecz również do zanurzenia się w kulturowej i estetycznej różnorodności, inspirującej odmienności.

Na wystawie podziwiać będzie można prace najzdolniejszych fotografów mody z wielu zakątków świata, zajrzymy więc do niezwykłego świata wyobraźni artystów z m.in. Serbii, Węgier, RPA, Islandii, Hiszpanii, Francji, Ukrainy i Białorusi, a także rodzimych talentów, wśród nich absolwentów Szkoły Kreatywnej Fotografii.

Częścią wystawy będą również dzieła laureatów Polish Talent Support – międzynarodowego programu stypendialnego Krakowskich Szkół artystycznych.

Przede wszystkim jednak Focus on Fashion to owoc wyjątkowego mariażu mody oraz fotografii, nowa jakość i artystyczna forma, która powstaje na styku dziedzin i twórczych energii.

Wystawę można odwiedzać w dniach 7-21 marca 2018, natomiast wernisaż odbędzie się w 12 marca (poniedziałek). Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/191369384952090/

www.cracowfashionweek.com

FOCUS ON FASHION – INTERNATIONAL FASHION PHOTOGRAPHY EXHIBITION 7 – 21st March 2018

Unique celebration of fashion and photography in Cracow! One of the events during Cracow Fashion Week (10 – 18th March 2018) is international fashion photography exhibition – Focus on Fashion, which will have it’s opening on 12th March 2018 at 18.00, in the Grey Gallery of Nowa Huta Cultural Centre – long-term partner of Cracow Fashion Week.

The exhibition is prepared in cooperation with Belgrade Photo Month and the letmeitalianyou.com project, and the main organizer is School of Creative Photography – part of the Cracow School of Art and Fashion Design – the force behind Cracow Fashion Week.

Focus on Fashion is not only opportunity to be introduced to the best contemporary fashion photography, but also to immerse into cultural and esthetical diversity, inspiring dissimilarity. At the exhibition audience can admire the works of most talented fashion photographers from different corners of the world, so it will be possible to take a peek into extraordinary world of imagination of the artist from (to name a few): Serbia, Hungary, South Africa, Iceland, Spain, France, Ukraine, Belarus. Also works of Polish talents will be presented, graduates of School of Creative Photography among them.

Part of the exhibition will be photos of the winners of Polish Talent Support – international scholarship program in Cracow School of Art and Fashion Design.

But most of all, Focus on Fashion is the result of exceptional synthesis of fashion and photography, new quality and artistic form that is made thanks to the meeting of different art fields and different creative energies.

The exhibition can be visited from 7th to 21st March 2018, the official opening will take place on 12th March (Monday). Entry is free of charge.

www. cracowfashionweek.com