Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Szkoła mody SAPU

ZAPROJEKTUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ | ENGLISH VERSION | ПО-РУССКИ

pokazy mody

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru (SAPU) od 1994 r. (Dzienne/Zaoczne)

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru umożliwia swoim absolwentom podjęcie wyższych studiów na poziomie BA,Ma lub PhD – zaprzyjaźniona uczelnia to University of the Creative Arts w Wielkiej Brytanii

Słuchacze z Polski mogą również uczyć się w międzynarodowej grupie Fashion College, gdzie zajęcia odbywają się w języku angielskim. Absolwenci otrzymują dyplom z tytułem PROJEKTANT MODY, który wydawany jest także w wersji anglojęzycznej. SAPU to jedyna w Polsce prywatna szkoła mody, która otrzymała Honorową Złotą Nitkę za wyjątkowe osiągnięcia w kształceniu projektantów mody – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody video.

 • Szkoła mody SAPU:

  Nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Nauka w szkole trwa dwa i pół roku, dzienne (około 27-32 godz./tydzień), zaoczne (18 zjazdów w ciągu roku, 20-24 godz./zjazd, sobota-niedziela, co dwa tygodnie).

  • To najlepsza szkoła projektowania mody, jeżeli chcesz zbudować profesjonalne portfolio i szybko podjąć pracę w zawodzie – patrz prace studentów i dyplomy.
  • To uczelnia, której absolwenci zdobyli najwięcej nagród w polskich i zagranicznych konkursach
  • To najbardziej prestiżowy pokaz dyplomowy w Polsce. Pokaz dyplomowy SAPU odbywa się w Centrum Kongresowym Ice Kraków i otwiera Cracow Fashion Week, którego głównym organizatorem jest Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru promująca w ten sposób swoich absolwentów.
  • Wykładowcami SAPU są wyłącznie czynni zawodowo projektanci mody, technolodzy i konstruktorzy ubioru
  • Szkoła policealna SAPU wybierana jest również jako szkoła podyplomowa.
  • Poza obowiązkowymi zajęciami z technik krawieckich studenci mają możliwość bezpłatnego korzystania z otwartej pracowni szycia.
  • Wszystkie pokazy z kilku ostatnich lat na profilu SAPU na Youtube.

  W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru nauce towarzyszy inspirująca, pełna życzliwości atmosfera. „To były najlepsze lata w moim życiu” – mówią wielokrotnie dyplomanci. Zarówno wykładowcy jak i słuchacze to utalentowani ludzie, którzy kochają to co robią. Ich pomysły i pasja dają znakomite efekty.

  Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU:

  • to szkoła, której absolwenci odbywają prestiżowe staże zagraniczne i podejmują pracę w czołowych światowych domach mody m.in. Łucja Wojtala odbywała staż u Johna Galliano, Julia Rodowicz jest projektantką dzianiny w domu mody Balenciaga, Karolina Pięch odbyła staż w domu mody Alexandra McQueena
  • podjęła inspirującą współpracę z licznymi instytucjami w tym Muzem Narodowym w Krakowie, Krakowskim Biurem Festiwalowym, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Empikiem, Instytutem Konfucjusza, Polską Akcją Humanitarną a także z Urzędem Miasta Krakowa
  • Liczna grupa absolwentów pracuje w takich firmach jak: RESERVED, CROPP, HOUSE, AMERICANOS, BIG STAR, VISTULA, BYTOM, RAVEL, ROYAL COLLECTION, ORSAY, SOLAR, COTTON CLUB, RYŁKO. Wiele osób pracuje również pod własną marką.
  • jest oficjalnym partnerem międzynarodowych konkursów: Fashion Culture (Londyn), Habitus Baltija (Ryga), Russian Silhuette (Moskwa), Mielnica Mody (Mińsk), Donieck Fashion Days (Donieck), Jeansation (Monte Carlo)
  • to szkoła, do której w ramach wizyt studyjnych i na warsztaty przyjeżdżają  słuchacze wyższych uczelni z Anglii, Szkocji, Holandii, Niemiec i Słowacji
  • od 1994 r. wykształciła ponad 1500 projektantów mody, którzy pracują w firmach odzieżowych w Polsce i na świecie, a wielu projektujących pod własną marką to uznane obecnie nazwiska w świecie mody  – patrz absolwenci.
  • Oferuje znakomite warunki lokalowe w centrum historycznym Krakowa, dwa własne budynki o łącznej powierzchni 2800 m2 ze świetnie wyposażonymi pracowniami krawiecką, biżuterii, nakryć głowy, malarską, dwoma pracowniami komputerowymi, studiem fotograficznym
  • Zapewnia nieodpłatnie profesjonalne modelki do przymiarek, sesji zdjęciowych i pokazów mody ze ściśle  współpracującej Agencji Promocji Mody REKLAMEX

  Szkoła mody SAPU stawia na:

  • Indywidualne podejście do każdego słuchacza
  • Intensywne przygotowanie do wykonywania zawodu
  • Najlepszą w Polsce kadrę wykładowców
  • Energiczną promocję absolwentów w Polsce i na świecie
  • Skompletowanie profesjonalnego portfolio
  • Współpracę międzynarodową – staże zagraniczne, stypendia na prestiżowych uczelniach, wymiany słuchaczy w ramach projektów Leonardo da Vinci i Erasmus
  • Międzynarodową atmosferę

  Perspektywy zawodowe

  Powszechnie ceniony dyplom jest przepustką do zatrudnienia w formach odzieżowych całego kraju. Absolwenci szkoły cenieni są nie tylko za kreatywność, ale również za znajomość niezbędnych obecnie w pracy projektanta programów komputerowych, konstrukcji i technologii – umiejętności uzyskanych dzięki dużej liczbie zajęć praktycznych. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru pozostaje w stałym kontakcie z największymi, polskimi producentami odzieży, którzy od lat spośród naszych słuchaczy wybierają projektantów do współpracy.Liczna grupa absolwentów pracuje w takich firmach jak: RESERVED, CROPP, HOUSE, AMERICANOS, BIG STAR, VISTULA, BYTOM, RAVEL, ROYAL COLLECTION, ORSAY, SOLAR, COTTON CLUB, RYŁKO. Wiele osób pracuje również pod własną marką. Absolwenci  pracują  lub  posiadają własne pracownie w takich miastach jak: Londyn, Paryż, Warszawa, Katowice, Opole, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Łódź, Bielsko- Biała, Radom, Rzeszów, Nowy Targ, Kalwaria Zebrzydowska, Nowy Sącz, Opole, Tarnów, Maków Podhalański, Częstochowa, Sopot.

  Pracując dla firm takich jak Intermoda, Americanos i Bytom niejednokrotnie miałam w zespole absolwentów tej uczelni. Kreatywni, zdyscyplinowani, odpowiedzialni, świadomi warsztatu. To istotne cechy u projektanta. Osobowość, indywidualizm w połączeniu z umiejętnością pracy w zespole. Bardzo ważne[!], że zostali tak przygotowani do pracy zawodowej.
  Anna Jatczak, projektantka mody

  Zapraszamy również do Szkoły Visual Merchandisingu

 • Prace studentów SAPU

  projektowanie-mody-szkola-projektowania-mody-sapu

  pracownia komputerowa szkoła projektowania mody sapu

  projektowanie obuwia, szkoła proejktowania mody sapuilustracja modwa rysunek żurnalowy szkoła projektowania mody sapuhistoria ubioruconceptual deisgnrysunek szkoła projektowania mody sapufotografia mody szkoła projektowania mody sapuportfolio szkoła projektowania mody sapuprojektowanie tkaniny szkoła projektowania mody sapuakcesoria szkoła projektowania mody sapustruktury szkoła projektowania mody sapuprojektowanie bizuterii szkola projektowania mody sapukonstrukcja i technologia szkola projektowania mody sapumalarstwo szkoła pojektowania mody sapuwarsztaty eksperymentane szkoła proejktowania mody saputechniki prezentacji szkoła projektowania mody sapukompozycja szkoła projektowania mody sapu

 • Pokaz dyplomowy Cracow Fashion Awards – kliknij tutaj

 • Szczegóły dotyczące rekrutacji – kliknij tutaj

 • Program obejmuje prawie 30 przedmiotów (25-30 godzin lekcyjnych tygodniowo). Przeważająca większość to zajęcia praktyczno-warsztatowe połączone z konsultacjami z wykładowcami. Patrz – prace studentów.

  Autorski program szkoły projektowania ubioru został skonstruowany w oparciu o doświadczenia znanych projektantów mody oraz skonsultowany z wieloletnimi pedagogami najlepszych uczelni projektowania mody w Europie. Program ten jest obecnie w pewnym zakresie powielany przez większość nowopowstałych polskich szkół projektowania ubioru, w których uczą lub uczyli absolwenci SAPU. Co roku program podlega modyfikacjom dostosowującym proces nauczania do aktualnych wymogów branży. Szkoła mody SAPU przygotowuje również do założenia i prowadzenia własnej firmy.

  Studenci SAPU biorą nieodpłatnie udział w 3 semestralnych pokazach mody oraz pokazie dyplomowym (patrz zakładka pokazy). Studenci SAPU już na pierwszym roku mają okazję pokazać swoje projekty na pokazie Junk Fashion Show zamykający Cracow Fashion Week.

  Stawiamy sobie za zadanie wykształcenie samodzielnego i kompetentnego projektanta ubioru umiejącego zadbać o wszystkie szczegóły kolekcji, a jednocześnie posiadającego ogólną wiedzę i dobre umiejętności plastyczne. Krakowska szkoła mody SAPU to wyjątkowy kurs kroju i szycia, jak również świetna szkoła i kurs stylizacji.
  Dodatkowo, poza obowiązkowymi zajęciami, studenci mogą korzystać dwa razy w tygodniu z otwartej pracowni krawieckiej i pracować pod okiem wybitnego specjalisty pracującego w firmie przygotowującej konstrukcje dla wielu firm ba całym świecie, w tym dla Balenciagi.

  Ze względu na warsztatowy charakter zajęć i indywidualne podejście do każdego słuchacza, ilość miejsc ograniczona.

  Zajęcia kierunkowe to projektowanie ubioru prowadzone przez kilku projektantów mody, konstrukcja i technologia odzieży, projektowanie biżuterii, projektowanie nakryć głowy i akcesoriów, projektowanie obuwia, rysunek żurnalowy, fotografia mody, projektowanie tkaniny i materiałoznawstwo, stylizacja, tendencje w modzie.

  Studenci SAPU uczestniczą również w zajęciach ogólnoplastycznych takich jak rysunek, malarstwo i kompozycja. Wykłady prowadzone są z zakresu historii sztuki, historii mody oraz marketingu w modzie. W pracowni komputerowej słuchacze zapoznają się z programami graficznymi CorelDraw, Adobe Photoshop oraz ze specjalistycznym programem do konstrukcji odzieży InvenTex, które są niezbędne w nowoczesnym projektowaniu mody.
  Szczególny nacisk kładziemy na naukę języka angielskiego. Poza cotygodniowymi zajęciami słuchacze mają możliwość komunikacji z zagranicznymi kolegami uczącymi się w SAPU. Wyjazdy na targi mody do Paryża oraz liczne wycieczki do muzeów oraz na wystawy uzupełniają wiadomości zdobyte w szkole.

  Program zajęć w SAPU:

  I semestr:
  projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, podstawy kroju i szycia, stylizacja i tendencje w modzie, techniki krawieckie Haute Couture, stylizacja, pracownia komputerowa/Corel, projektowanie biżuterii, ilustracja mody, kompozycja, malarstwo, rysunek, struktury wizualne, historia sztuki, język angielski

  II semestr:
  projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, pracowania kroju i szycia, techniki krawieckie Haute Couture, stylizacja, pracownia komputerowa/Corel, projektowanie biżurerii, ilustracja mody, kompozycja, malarstwo, rysunek, struktury wizualne, historia sztuki, język angielski, podstawy projektowania obuwia, materiałoznawstwo i projektowanie tkanin

  III semestr:
  projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, projektowanie akcesoriów, pracowania kroju i szycia, stylizacja, pracownia komputerowa/Photoshop, malarstwo, rysunek, historia ubioru, język angielski, podstawy projektowania obuwia, materiałoznawstwo i projektowanie tkanin, fotografia mody

  IV semestr:
  projektowanie ubioru, projektowanie konceptualne, projektowanie akcesoriów, pracowania kroju i szycia, pracownia komputerowa/Photoshop, historia ubioru, język angielski, podstawy projektowania obuwia, fotografia mody, Public Relations, marketing mody

  V semestr:
  konsultacje dyplomowe, pracownia kroju i szycia, Public Relations w modzie, kreowanie wizerunku marki, promocja marki w Social Media, podstawy tworzenia własnej strony internetowej, przygotowanie biznes planu, Public Relations, marketing mody, fotografia mody

  Ponadto w ramach nauki w SAPU uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wielu okazjonalnych wykładach, warsztatach i seminariach prowadzonych przez  światowej sławy specjalistów w dziedzinie projektowania ubioru.

  Szkoła mody SAPU wydała nowoczesny podręcznik do projektowania obuwia autorstwa inż. Tadeusza Ziajki – wykładowcy naszej szkoły oraz wieloletniego konsultanta firm obuwniczych w Polsce i na świecie.

  w 2014 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru obchodziła swoje 20-lecie. Dziś jest jednym z najważniejszych miejsc kształcących ludzi, którzy kreują trendy i ubierają Polskę. Z okazji jubileuszu SAPU ruszyło z cyklem “20 X 20: 20 osobowości mody na 20-lecie Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru” – więcej informacji -zobacz tutaj 

  W 2004 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru obchodziła swoje 10-lecie. Z tej okazji odbyła się wystawa w zabytkowej fabryce Oscara Schindlera. Zobacz zdjęcia

  Od 2009 roku słuchacze mogą korzystać z internetowej platformy informacyjnej, gdzie po zalogowaniu się na swoje konto mają dostęp do najważniejszych informacji oraz aktualnych planów zajęć.

  pokazy absolwenci sapu sklejanka


 • Wykładowcy SAPU

  Wykładowcami SAPU są wyłącznie czynni zawodowo projektanci mody, technolodzy i konstruktorzy ubioru będący współautorami sukcesu wielu firm w  Polsce. Łączą doświadczenia z pracy projektanta w przemyśle odzieżowym  z wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu projektowania. Nie boją się odkrywania przed studentami wszelkich tajemnic zawodu, gdyż mają ugruntowaną pozycję w branży. Pracują z pełnym zaangażowaniem i traktują każdego studenta indywidualnie.  Zajęcia ogólnoplastyczne prowadzone są przez profesorów wyższych uczelni artystycznych, ludzi z ogromnym dorobkiem zawodowym,uczestników wielu międzynarodowych wystaw.

  WYKŁADY GOŚCINNE

  1. Jerzy Antkowiak – guru polskiej mody, stworzył legendarną firmę Moda Polska
  2. Hanna Gajos – redaktor naczelna magazynu Rynek Mody
  3. Karolina Pięch – absolwentka SAPU, projektantka w domu mody Balenciaga, wcześniej pracowała w studio Alexandra McQueena
  4. Jacek Kłak – organizator Poland Fashion Week
  5. Joanna Błażejowska – polska projektantka z Paryża
  6. Monika Onoszko – projektantka mody i wnętrz, projektuje stroje dla gwiazd, jako jedyna osoba z Europy ukończyła wydział projektowania kimon w japońskim Instytucie Mody Onoe.
  7. Gary Baseman – światowej sławy ilustrator i projektant, rysował dla The New Yorker oraz Lon Angeles Times
  8. Carol Morgan  – wykładowca Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie
  9. Martin Pegler – profesor Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku, autor ponad siedemdziesięciu książek, uznany autorytet i guru z dziedziny Visual Merchandisingu

  WYKŁADY I ĆWICZENIA

  1. PROJEKTANCI
  mgr sztuki Wojciech Bednarz, projektant mody

  bednarz vistula

  Obecnie jest głównym projektantem marki Vistula. Projektuje głównie garnitury, koszule i płaszcze.Wykładowca projektowania ubioru. Ukończył liceum plastyczne w Jarosławiu, absolwent grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej pracował w firmie Artman, w której był odpowiedzialny za całą linię męską marki House.

  mgr sztuki Anna Niemczyk-Gadd, projektant ubioru

  IMG_3543a

  Wykładowca projektowania ubioru i tkaniny w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Absolwentka łódzkiej ASP, dyplom z wyróżnieniem obroniła w Katedrze Edukacji Wizualnej i Projektowania Ubioru. Projektantka ubioru w firmie „PABIA” oraz „Mode Bruckmann”, współpracowała przy tworzeniu ekskluzywnej linii płaszczy dla firmy Pierre Cardin. Projektuje również odzież o wysokich wymaganiach technologicznych z niekonwencjonalnych tkanin. Współpracuje z firmami eventowymi przy tworzeniu wizerunku różnych marek m.in. TYMBARK, REIFFEISEN BANK, Lotnisko im.Chopina w Warszawie, POLKOMTEL, NESTLE, MAZDA, MERCEDES, PROCTER&GAMBLE, KNORR, LA FESTA.

  mgr sztuki Marta Dubanowicz, projektant mody
  Wykładowca projektowania akcesoriów, projektowania mody i pracowni komputerowej (Photoshop). Absolwentka SAPU i ASP w Łodzi na kierunku Projektowania Odzieży. Prowadzi własną działalność projektancką, projektuje również odzież dla wielu polskich firm. Współpracuje z takimi firmami jak Dziedzic, Lamers, Tutto, SU, MEtafora, CLICKfashion, Emma, Fenomenale. Organizuje sesje zdjęciowe, przygotowuje katalogi i foldery reklamowe, projektuje metki odzieżowe oraz druki reklamowe na targi branżowe. Zajmuje się również konstrukcją, modelowaniem i stopniowaniem odzieży.

  mgr sztuki Ewa Bujak, projektant mody, konstruktor ubioru

  S1060002

  Absolwentka SAPU i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego. Wykładowca konstrukcji i modelowania odzieży w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru od 1998 roku, od 2010 roku wykładowca konstrukcji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w otwartej pracowni projektowania mody. Promotor i recenzent wielu prac licencjackich na WSH w Kielcach. Juror podczas Young Fashion Day, konkursu dla młodych projektantów. Prezentowała swoje prace malarskie na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W zakresie konstrukcji stale współpracuje z firmami odzieżowymi, m.in. Marbo, Paryżanka, Orsay, Gołda, Tina, Americanos, Aryton, Cotton Club, WAM, Rondo, Ket-Styl. Obecnie przygotowuje pracę doktorską z zakresu konstrukcji i modelowania ubioru.

  mgr Bogusława Nastaborska-Lisowska, projektant mody

  Bogus_awa Nastaborska Lisowska-2 male

  Z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi związana jest od czasu ich powstania jako Szkoły Artystycznego Projektowa Ubioru. Jest tam wykładowcą już 20 lat. Od 25 lat prowadzi własną firmę, która zajmuje się projektowaniem zarówno odzieży jaki wnętrz. Projektowała ubiory dla wielu firm w kraju i za granicą. Między innymi Solbi, Fugazzi, Beskidiana, Vienna, a także dla licznego grona odbiorców indywidualnych. Ma za sobą projekty zarówno przestrzeni mieszkalnych jak i użyteczności publicznej, takich jak sklepy, biura, hotele, pensjonaty itp. Dla inwestorów jak na przykład Kopalnia Soli Wieliczka, Teatr Bagatela, House, Mohito, Copernicus. Nic dziwnego, że kiedy 10 lat temu powołano Szkołę Wnętrz i Przestrzeni, została tam wykładowcą. Najmłodszą sferą zainteresowań jest Visual Merchandising, gdzie zajęcia prowadzi od dwóch lat. Całe swoje życie zawodowe dzieli pomiędzy pracę projektową i dydaktyczną. Wykształcenie architektoniczne pozwoliło jej na łączenie artyzmu z techniką. Mówi o sobie, że jest szczęśliwym człowiekiem, bo robi to co lubi i lubi to co robi.

  mgr Barbara Dunaj-Sikora, technolog odzieży

  basia2
  Absolwentka Politechniki Łódzkiej na kierunku Włókiennictwo w zakresie Odzieżownictwa.Wykładowca technologii odzieży oraz nauczyciel specjalistycznego programu komputerowego Inven-Tex w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Wieloletni technolog odzieży i szef produkcji technologicznej w firmach: SEMA-PRINT, RADER, RAPPER, HUTNIK, TARGO.

  mgr Katarzyna Zajączkowska-Fajto, projektant mody

  620x (4)

  Wykładowca projektowania ubioru w Szkole Projektowania Ubioru. Absolwentka SAPU i Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej (kierunek Marketing i Zarządzanie). Projektuje ubrania dla wiodących marek odzieżowych w Polsce takich jak MOHITO, HOUSE, RAVEL, zajmuje się analizą trendów modowych, śledzeniem rynku, fashion marketingiem i trends’ researchingiem.

  mgr Monika Harłaczprojektant mody

  monika harlacz_ksa_gotowe_sz
  Wykładowca autorskiego programu z zakresu visual merchandisingu oraz stylizacji i tendencji w modzie w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Z wykształcenia absolwentka Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych. Uczestnik kursu stylizacji w EAS w Łodzi. (Europejska Akademia Stylizacji w Łodzi).Z doświadczenia wieloletni praktyk z zakresu działań związanych z visual merchandisingiem, stylizacją oraz wykładowca, trener i twórca autorskich programów szkoleniowych. Była manager ds. visual merchandisingu, obecnie właścicielka firmy MHSHOWROOM, która od 2006 roku aktywnie działa na rynku w obszarze visual merchandisingu, stylizacji sesji zdjęciowych i pokazów mody oraz szkoleń i konsultacji. Najważniejsi Klienci, z którymi współpracowała to m.in. Gatta, Answear, Reporter, Christies, Luxottica Poland, Essilor, Bialcon, Click Fashion, Wójcik, Dalia, Mcarthur, Kubenz. W ramach współpracy z KSA szkoliła także takie marki jak LPP, Big Star, Intermoda. Monika Harłacz, jako specjalista w dziedzinie VM jest zapraszana jako prelegent  i wykładowca na targi związane z branżą mody (m.in. MTP w Poznaniu), od 3 lat jest członkiem jury w konkursie Retail Marketing Awards na najlepszy sklep w branży mody, organizowany przez PROMEDIA. Jest także autorką wielu publikacji z zakresu visual merchandisingu (Fashion Business, Moda Damska, Moda Męska, Rynek Mody, Visual Communication, Magazyn Mody Intymnej, Farmacja Praktyczna, Branża Dziecięca, Barrel Fashion). Wraz z partnerami została doceniona przez prestiżowy magazyn Retail Design International, w którym opublikowano realizację projektu krakowskiego butiku dla ekskluzywnej, włoskiej marki.

  mgr Anka Letycja Walicka, projektant mody

  Anka Letycja Walicka fot. Michele Ardu

  Swoją pasję związaną z modą rozwinęła w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, którą ukończyła w 2012 roku. Odbyła staż w paryskim Atelier Aśka oraz kurs projektowania tkanin przy użyciu termotransferu na University of the Arts London Central Saint Martins. Zdobyła szereg prestiżowych nagród na konkursach krajowych i za granicą. Otrzymała między innymi Złotą Nitkę mediów 2012 oraz wyróżnienie kreatorów Złota Nitka 2012. Ponad to zdobyła główną nagrodę Rady Wysokich Krawców i Rady Mediów na Cracow Fashion Awards 2012, drugie miejsce na Off Fashion Kielce 2012, główną nagrodę na Art & Fashion Festival 2012 w Poznaniu, główną nagrodę w konkursie Fashion Culture w Londynie 2013. Jej kolekcja N_HIL została ogłoszona najlepszą w konkursie Habitus Baltija 2012.

  mgr sztuki Paula Drzewiecka-Heftowicz, projektant mody
  Absolwentka ASP w Łodzi, kierunek: projektowanie odzieży. Konstruktor i projektant odzieży w firmach Bonetta, Dom Mody Telimena, Laurence B, Miko, Poligraf, Arazy4 i Nutrica. Projektant odzieży mundurowej dla firmy ochrony mienia. Opracowywała system identyfikacji wizualnej w odzieży dla pracowników Biur Obsługi Abonenta Toya, oraz odzież reklamową dla klubu Wytwórnia. Zajmuje się także produkcją i sprzedażą ubrań pod własnym logo „Paula D.Heftowicz”.

  mgr Patrycja Guzik, projektant mody

  IMG_5569-ka2o.pl_

  Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego na wydziale Filozofii i Socjologii oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru,gdzie uzyskała dyplom projektanta i konstruktora odzieży.Dwukrotna finalistka konkursu Off Fashion Kielce, zwyciężczyni konkursu modowego „Folk w wielkim mieście” organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Muzeum i Tekstyliów w Białymstoku. Dwukrotna finalista konkursu Re-act Łódź. Finalistka konkursu Habitus Baltija w Rydze, gość specjalny pokazu Final Fashion Show organizowanego przez Fahmoda (Hanower, Niemcy). Podczas Cracow Fashion Awards otrzymała półroczne stypendium w Academy of Design and Haute Couture w Walencji. Finalista Art&Fashion Stary Browar- dwutygodniowe warsztaty z Krzysztofem Stróżyną. Wybrana przez Elle Polska w kategorii Moda Nowa Fala 2013. Projektantka, organizatorka sesji zdjęciowych, stylistka.(współpraca m.in z Das Moon, Kasia Klimczyk, Myrra Ros, Katarzyna Stankiewicz)

  inż. Tadeusz Ziajka – projektant obuwia

  620x (28)

  Wykładowca projektowania obuwia w Szkole Artystycznego Projektowania Odzieży. Absolwent Szkoły Obuwniczej w Chełmku oraz Akademii Ekonomicznej na kierunku Towaroznawstwo Przemysłowa. wybitny specjalista w zakresie projektowania i konstruowania obuwia, ceniony w Polsce i na całym świecie. Biegle posługuje się językiem rosyjskim, czeskim, słowackim, niemieckim i włoskim. W czasie swojej pracy zawodowej zapoznał się z produkcją obuwia w kilkudziesięciu fabrykach w takich krajach jak: Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria, Włochy i USA. Jest autorem i współautorem około 60 projektów racjonalizatorskich i 8 patentów i wzorów użytkowych dotyczących konstrukcji obuwia, technologii wytwarzania obuwia oraz maszyn i urządzeń obuwniczych. Autor kilku książek z zakresu konstrukcji i modelowania obuwia, m.in. książki „Podstawy projektowania i konstrukcji obuwia” wydanego przez Krakowskie Szkoły Artystyczne
  w 2004 roku.

  dr Marek Nieniewski – projektant biżuterii

  620x (49)

  Absolwent Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP. Doktorat uzyskał w 2001 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP. Wraz z żoną, Lucyną Nieniewską, brał udział w około 80 wystawach w kraju i za granicą (Feria Mundial de la Plata, Meksyk, 1974, Polens Kunstlerischer Silberschmuck, Wiedeń, 1977, Contemporary Jewellery the Amerikas, Australia, Europe and Japan, Kyoto, 1984, Kunst aus Krakau, Kolonia 1985, VII Międzynarodowa Wystawa Biżuterii, Jablonec, 1987, Od ascezy do emocji – wystawa indywidualna, Warszawa, Helsinki, 1994, Sukiennice, Galeria ZPAP – wystawa indywidualna, Kraków, 1999, Od koronek babuni do… – Galeria Stanko, Wrocław, 2000, I merletti della regina Bona, Instytut Polski wystawa indywidualna, Rzym, 2000). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Miedzi w Legnicy oraz w zbiorach prywatnych. Laureat szeregu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną.

  mgr Magdalena Kęskiewicz – projektant mody
  Prowadzi wykłady „Moda a popkultura”oraz „Promocja sprzedaży” w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Absolwentka SAPU, ukończyła również Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi własną działalność Concept Studio Młoda Moda, która jest jednocześnie pracownią krawiecką, sklepem i galerią w jednym. Projektuje kolekcje, bierze udział w pokazach mody i konkursach m.in. OFF Fashion Kielce, Złota Nitka 2007, FUTURE. Pracuje również jako stylistka przy sesjach zdjęciowych, publikowanych min. w Eks-Magazynie i Mieście Kobiet. Jako stylista współpracuje z fotografami mody, firmami odzieżowymi, agencjami reklamowymi oraz producentami pokazów (Moda&Styl, Lounge Magazyn, Secret Lashes).

  mgr sztuki Borys Makary – fotografborys_makary

  Prowadzi zajęcia z fotografii. Borys Makary, fotograf urodzony w 1977 r. w Polsce. Zajmuje się fotografią konceptualną, kreacyjną, komentującą rzeczywistość. W jego projektach zauważalne jest zainteresowanie naturą człowieka, przede wszystkim kobiety. Chce uchwycić i zdefiniować kobiecość. Poszukuje interesujących i intrygujących metod obrazowania, podchodzi w nowatorski sposób nie tylko do fotografii jako medium, ale również do prezentowanych przez siebie tematów.
  Z wykształcenia magister sztuk wizualnych, absolwent fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Uczył się fotografii mody u Milesa Aldridge’a oraz w International Center of Photography w Nowym Jorku. Był asystentem fotografa mody Richarda Warrena.
  Wystawiał swoje prace w Paryżu, gdzie został pokazany na wystawie FOTOFEVER w muzeum Luwr, jak i galerii NUE. Prezentowany był również na festiwalu WeArt w Barcelonie, Photo Independent w Los Angeles oraz na wielu wystawach w Polsce.
  Od 2012 roku otrzymał liczne międzynarodowe nagrody na konkursach fotograficznych w USA i w Europie, w tym dwa medale na Prix de la Photographie Paris 2013 – zarówno za kampanie reklamowe, jak i projekty autorskie (projekt „They were” oraz kalendarz OE Industry).
  Prowadził również działalność dydaktyczną z zakresu fotografii, m.in. wykłady w Akademii Fotografii w Krakowie (2011, 2013 r.), warsztaty podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2011 r.) oraz Foto Art. Festiwalu w Bielsku-Białej (2011 r.). Założyciel akademickiego klubu fotograficznego FOTOWYŻ.
  Na co dzień ekonomista, doktorant na wydziale Zarządzania Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, ekonomista, analityk finansowy, wykładowca ekonomii w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

  Wystawy:
  2015 – „They were”, NEY Gallery / Warsaw, Poland (indyvidual)
  2015 – „Mglista strefa”, MONA INNER SPACES, Museum of contemporary art / Poznań, Poland (group)
  2014 – „Fotofever” Photography Art Fair, Carrousel du Louvre / Paryż (grupowa)
  2014 – „WeArt Festival” / Barcelona, Hiszpania (grupowa)
  2014 – „Polish misia”, Galeria Ptapty / Poznań (indywidualna)
  2014 – „Borys Makary”, Nizio Interior Gallery / Warszawa (indywidualna)
  2014 – „American Aperture Awards”, Photo Independent Art Fair / Los Angeles, USA (grupowa)
  2014 – „Polish misia”, Galeria Imaginarium / Łódź (indywidualna)
  2014 – „Polish misia”, Prodesigne Gallery / Kraków (indywidualna)
  2014 – „Portret zbiorowy”. Galeria Floriańska 22 / Kraków (grupowa)
  2013 – „NUE.1”, NUE Galerie / Paryż, Francja (grupowa)
  2013 – „Carpe diem”, Galeria FF / Łódź (indywidualna)
  2013 – „Borys Makary”, Prodesign Gallery / Kraków (indywidualna)
  2013 – „Nieoczywiste 2013”, Galeria Aula, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (grupowa)
  2012 – „Carpe diem”, Galeria Pauza / Kraków (indywidualna)
  2012 – „Look on Fashion”, Galeria Imaginarium / Łódź (grupowa)
  2012 – „SPACE, SPACE experimental”, Bunkier Sztuki / Kraków (grupowa)
  2012 – „End of the year exhibition”, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (grupowa)
  2011 – „Bielsko-Biała 2011”, Galeria B&B / Bielsko-Biała (grupowa)
  2010 – „Kobieta diva”, Pałac pod Baranami / Kraków (grupowa)

  Nagrody:
  2015: PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3) – Nagrody w kategoriach:
  * Trzecie miejsce – Advertising / Calendar
  * Wyróżnienie w kategorii – Advertising / Calendar
  2014: ND Awards – Pierwsze miejsce – Fine Art / Nudes
  2014: International Photography Awards – Wyróżnienie w kategorii Advertising: Fashion
  2013: PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3) – Nagrody w kategoriach :
  * Pierwsze miejsce – Fine Art / Nudes
  * Trzecie miejsce – Advertising / Calendar
  2013: American Aperture Awards AX3 – Pierwsze miejsce w kategorii Fashion i wyróżnienie w kategorii Advertising.
  2013: International Photography Awards – Wyróżnienie w kategorii Fina art – Nude
  2012 ONE EYELAND Photography Awards – Nagrody w kategoriach :
  * Srebrna – Advertising / Automotive
  * Brązowa – Advertising / Calendar
  2012 International Photography Awards – Wyróżnienie w kategoriach:
  * Advertising – Fashion,
  * Advertising – Product,
  * Fine Art – Landscape.

  mgr Anna Franczyk – wykładowca Historii mody.

  Szkoła projektowania ubioru

  Z wykształcenia historyk sztuki (UJ) i absolwentka SAPU, dyplomowany konstruktor odzieży.
  W pracy naukowej zajmuje się historią ubioru, a szczególnie związkami między modą a sztuką.  Na swoim koncie ma wykłady i prelekcje dla wielu instytucji kultury i nauki (min. Muzeum Narodowe w Krakowie, Koło Naukowe Studentów Historii Sztuki UJ, Małopolski Instytut Kultury), prowadzi zajęcia ze stylizacji i Historii mody w Szkole Wizażu i Charakteryzacji FAM.
  Jest kostiumografem (projektowała kostiumy i tworzyła stylizacje na potrzeby filmów, teledysków i reklam), pracowała jako mistrz krawiecki w jednej w krakowskich pracowni teatralnych.
  Hobbystycznie zajmuje się rekonstrukcją historyczną tworząc repliki ubiorów dawnych. Będąc uczennicą SAPU zdobyła I miejsce w konkursie na rekonstrukcję sukni Heleny Modrzejewskiej organizowanym przez Zamek w Wilanowie.
  Prowadzi blog poświęcony modzie dawnej: od-podszewki.blogspot.com i facebookowy fanpage:  www.facebook.com/UnicornisUbioryDawneOdPodszewki

  CYKLE WYKŁADÓW

  1. Dorota Wróblewska

   DSC_9312

  Producentka pokazów mody i programów telewizyjnych, organizatorka Warsaw Fashion Street, wydawca platformy SOPHISTI GROUP

  2.Michał Zaczyński

   DSC_6407

  Dziennikarz, felietonista. Zastępca redaktor naczelnej magazynu „Grazia”. Poprzednio wicenaczelny „Fashion Magazine”. W latach 2007-2012 publicysta i szef działu Styl tygodnika „Newsweek Polska”. Juror konkursów „Warsaw Fashion Street”, „Off Fashion”, „Re-Act”, „Cracow Fashion Awards”.

  3. Marcin Dąbrowski

   stylista Marcin Dąbrowski w SAPU

  Dziennikarz, stylista, bloger. Osobisty stylista gwiazd, polityków i prezenterów telewizyjnych (m.in. Pytania na Śniadanie i Panoramy w TVP2). Doradca ds. wizerunku i dress code’u polityków i ludzi biznesu. Trener w zakresie kształtowania wizerunku osobistego i publicznego. Pierwszy szef mody polskiego wydania InStyle. Prowadzi bloga o modzie męskiej www.mrdynamo.com.

  SZTUKI PLASTYCZNE

  prof. Janusz Karwacki

  620x (33)

  Wykładowca rysunku w SAPU od 1994 roku. Był animatorem w studiu filmów rysunkowych Se-Ma-For. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa i grafiki. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1966 roku. Po studiach był asystentem w pracowni litografii prof. W. Kunza. Od 1978 roku do emerytury w 2010 roku samodzielnie prowadził pracownię rysunku na Wydziale Grafiki ASP. Wielokrotnie brał udział w licznych wystawach oraz konkursach grafiki i rysunku. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia m.in. Prix d’Achat na I Międzynarodowym Biennale Rysunku we Wrocławiu 1969, III nagroda na Biennale Rysunku we Wrocławiu 1969, Mention Speciale na III Festival International du Film des Droits de l’Homme, Strasburg 1972. Wygrał również wiele nagród na najlepszą grafikę miesiąca w Krakowie, oraz nagrodę na najlepszą grafikę roku (Warszawa 1977).Prace prof. Janusza Karwackiego są w zbiorach muzeów w kraju: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Zielonej Górze i innych, a także w kolekcjach prywatnych w Niemczech, Francji, Holandii, Wenezueli, Brazylii, we Włoszech, Meksyku i Szwecji. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, grafiką warsztatową, rysunkiem, a ostatnimi czasy rzeźbą w drewnie w leśnym domostwie w Beskidzie Wyspowym. Od lat lubi biegówki, dobrą książkę i obserwacje ptaków przez lornetkę. Ceni przyjaźń.

  dr hab. Grażyna Borowik

  wykladowcy (38)
  Uczy malarstwa w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Urodzona w 1952 roku, absolwentka Wydziału Malarstwa na ASP w Krakowie. Od 1979 roku adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jej prace zostały pokazane na ponad 20 wystawach indywidualnych(m.in. Zapis w Galerii Działań w Warszawie 1999, Gry uliczne w Galerii JaPtak we Wrocławiu 2000, Detale i całości w Pałacu Sztuki w Krakowie, Grenzwerte, malarstwo i rysunek w Hardegg, Austria 2009) i około 200 zbiorowych. Przez 6 lat realizowała międzynarodowy projekt „Gry i zabawy”. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych m.in. w Kyoto i Tokio (Japonia), Chongju ( Korea Południowa) i Budapeszcie. Cały czas publikuje fotografie w „Dekadzie Literackiej”. Zajmuje się fotografią, malarstwem, rysunkiem i performancem.

  mgr sztuki Andrzej Peller

  620x (13)

  Wykładowca kompozycji, rysunku i perspektywy Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Szkole Wnętrz i Przestrzeni. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał na Wydziale Architektury Wnętrz w roku 1966. Od 1975 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz i na Wydziale Rzeźby. Autor projektów i kilkudziesięciu realizacji w zakresie architektury wnętrz. Uprawia rysunek i malarstwo akwarelowe oraz grafikę użytkową. Prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

  mgr sztuki Małgorzata Markiewicz

  620x (31)

  Prowadzi autorskie warsztaty eksperymentalne w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Pracownię Przestrzeni i Barwy w Szkole Visual Merchandisingu. Artystka, tworzy obiekty, fotografie, filmy, instalacje. W latach 1999 – 2004 studentka krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby, obecnie doktorantka tegoż wydziału. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Materią prac i działań Małgorzaty Markiewicz stały się tkaniny, włóczki, ubrania. Odnosi się do sfery, która postrzegana jest jako kobieca – robótek ręcznych, rodziny, ogniska domowego, kobiecej erotyki, ale również do tego, co nazywa się sztuką kobiecą – tradycji tkaniny artystycznej. Podejmuje problemy tożsamości płciowej i przypisanych jej kulturowo cech, a także pozycji społecznej kobiety”( źródło: Culture.pl). Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych ( m.in. w Lublinie, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, ale także w Niemczech, we Włoszech, Szwecji, Finlandii, Portugalii, Słowenii) i indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie oraz w Kopenhadze, Cleveland USA, Londynie, Rzymie).

  Prof. Grażyna Brylewska

  620x (38)

  Wykładowca struktur i historii sztuki w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru. Ukończyła Wydział Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w PWSSP w Poznaniu. Doktoryzowała się i habilitowała na łódzkiej ASP. Od 2001 roku pracuje na UP w Krakowie. Kierownik Katedry Wzornictwa. Prace swoje pokazywała na 200 wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą. Uprawia sztukę na pograniczu zbioru dyscyplin – malarstwa, form przestrzennych, tkaniny, rysunku i fotografii. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie jako animator i kurator wystaw. Współtworzy działająca w Krakowie Galerię BB. Wiceprezes Fundacji Fly With Art zajmującej się propagowaniem polskiego wzornictwa.

  dr Aleksander Pieniek

  Wykładowca kompozycji w SAPU. Absolwent krakowskiej ASP. Od 1986 roku adiunkt na UP w Krakowie. Malarz, rysownik, autor aranżacji przestrzennych, zajmuje się także grafiką użytkową. Od 1977 roku publikuje swoje rysunki i ilustracje w pismach satyrycznych i w dziennikach. Obecnie jest redaktorem graficznym literackiego miesięcznika „Dekada Literacka”. Za swoją pracę malarza i rysownika otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w wielu wystawach m.in. w Krakowie, Nowym Targu, Zamościu, w Turynie, Florencji. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych i w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

  mgr sztuki Grzegorz Garcarz

  620x (39)

  Wykładowca pracowni komputerowej (3DsMax), wystawiennictwa, kompozycji i perspektywy. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (wydział Architektury Wnętrz, kierunek Wystawiennictwo). Autor projektów wnętrz, biur i przestrzeni targowych. Jest czynnym projektantem wnętrz i projektantem plastycznym. Jego pasją oprócz projektowania wnętrz jest spadochroniarstwo wyczynowe.

  mgr sztuki Dorota Ryn-Holcer

  DSC_6921

  W Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru uczy rysunku żurnalowego, a w Szkole Visual Merchandisingu rysunku odręcznego. W 1986 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest również absolwentką studiów podyplomowych na Uniwersytecie Pedagogicznym z zakresie Pedagogiki. Specjalizuje się również w arteterapii, z której prowadzi zajęcia na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Opracowywała scenariusze zajęć oraz pomoce dydaktyczne z plastyki powszechnie stosowane przez nauczycieli w całej Polsce. Recenzentka ponad 40 podręczników do plastyki. Specjalizuje się również w terapii zajęciowej z osobami niepełnosprawnymi. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach, warsztatach naukowych, sympozjach i szkoleniach, warsztatach terapeutycznych i artystycznych. Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych z zakresu sztuk plastycznych. Stale współpracuje również z galeriami sztuki użytkowej m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Bielsku-Białej, pokazywała również swoje tkaniny artystyczne na indywidualnych wystawach m.in. w La Serena i Santiago de Chile.

  mgr sztuki Alfred Marek

  alfred

  Wykładowca projektowania wnętrz, projektowania mebla i pracowni komputerowej (CorelDRAW). Ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1980 do 2013 roku wykonał i zrealizował ponad 2100 projektów, na które złożyły się m.in. projekty wnętrz i mebli dla banków, restauracji, sklepów i biur, projekty produktów, wystawiennictwa i wnętrz m.in dla Ramon Soler Hiszpania, Kohler USA, RAF Włochy, Luton USA, Nowy Styl Polska, Excellent Polska, Huppe Niemcy, projekt wnętrz Muzeum Drogownictwa w Szczucinie. Wielokrotnie prezentował swoje projekty na wystawach zbiorowych i indywidualnych, np. na biennale plakatu w Katowicach, w galerii Pryzmat ZPAP w Krakowie, w galerii Sukiennice w Krakowie (wystawa indywidualna)

  mgr sztuki Marzena Kolarz

  IMG_8718 fot. Piotr Kierat

  Wykładowca fotografii. Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej). Dyplom licencjacki uzyskała w Pracowni Klasycznych Tematów Fotograficznych, dyplom magisterski w Pracowniach Fotografii Intermedialnej oraz Fotografii Reklamowej. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz konkursów.W fotografii zainteresowana niemal każdą dziedziną.

  mgr Ewa Murawska

  Ewa-1

  Wykładowca historii ubioru, absolwentka SAPU oraz UJ, wydział Filozoficzny, kierunek: Socjologia. Studia ukończone z wyróżnieniem. Temat pracy magisterskiej: Socjologia Mody. W życiu zawodowym związana głównie z marketingiem i reklamą, w tym pracą z celebrytami. Historią Ubioru pasjonuje się od czasów studiów w SAPU i wykładów z prof. Zofią Piasecką – Tarabułą, która stała się Jej przewodnikiem i mentorem w tej dziedzinie. Ten przedmiot wykłada w SAPU od 7 lat, co rok przygotowując część wystawy końcoworocznej w oparciu o rekonstrukcje strojów historycznych wykonanych przez studentów. Od 4 lat z powodzeniem prowadzi bloga na FB „Historia Ubioru czyli jak odkrywać tajemnice strojów”. Prywatnie wychowuje nastolatka,tańczy Flamenco, czyta literaturę fantasy i zagląda do wielu muzeów w różnych zakątkach świata w poszukiwaniu eksponatów ubiorów.

   mgr Andrzej Chorosiński

  Wykładowca języka angielskiego. Absolwent Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, ukończone 2 specjalizacje: metodyka nauczania języka angielskiego i przekład. Stypendysta Boston College i Fenway Middle College w USA. Współpracuje z największymi szkołami językowymi, prowadzi specjalistyczne szkolenia w firmach i instytucjach. Prowadzi kursy przygotowujące do egzaminów z ogólnego angielskiego (FCE, CAE, CPE) i angielskiego w biznesie (LCCI). Fan Bollywood i Monty Pythona, w wolnych chwilach przywraca życie starym komputerom.

 • NAGRODY DLA SZKOŁY

   SAPU kontynuuje tradycje świetnych krakowskich szkól artystycznych. Prawdopodobnie jest to jedyna w Polsce szkoła projektowania ubioru, która ma szanse wypuścić w wielki świat mody absolwentów obdarzonych szczególnym polskim charakterem wzornictwa i wnieść do sztuki ubioru wartości kultury narodowej.
  Ewa Jagielska-Żak, projektantka firmy Leo Lazzi

  habitus statuetka 2012mini
  Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru została po raz drugi nagrodzona statuetką dla najlepszej szkoły The Best School of Habitus Baltija.w 2012 roku szkołę w konkursie reprezentowały Anka Letycja Walicka i Xymena Maciuk.  W tym roku w Habitus Baltija uczestniczyło 32 absolwentów szkół projektowania ubioru. Reprezentowali oni dziewięć wyższych uczelni z krajów: Anglii, Niemiec, Hiszpanii, Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii, Białorusi oraz Polski.  Przeczytaj więcej na blogu.

  honorowa zlota nitka 2011
  SAPU otrzymała 2010 roku honorową Złotą Nitkę – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody, przyznaną przez Międzynarodowe Tragi Łódzkie. W całej historii konkursu Złota Nitka szkoła mody SAPU jest drugą uczelnią, która zdobyła honorowe wyróżnienie (pierwszą była łódzka ASP). Zobacz video z wręczania nagrody

  img090
  Joanna i Jerzy Gaweł, założyciele Krakowskich Szkół Artystycznych znaleźli się w rankingu najbardziej wpływowych osób polskiej branży modowej, sporządzonym przez kwartalnik Fashion Magazine

  habitus statuetka 2009mini
  Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru została uhonorowana statuetką dla najlepszej szkoły The Best School of Habitus Baltija. W 2009 roku szkołę reprezentowały – Peggy Pawłowski i Magda Śmielak. SAPU okazało się najlepszą szkołą spośród 8 wyższych szkół projektowania z  Łotwy, Litwy, Estonii, Finlandii, Białorusi oraz Polski.

  zasluzony dla sztuki male
  Statuetka Zasłużony dla Sztuki

  zlota petelka
  Złota Pętelka 2004 dla  SAPU przyznana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie za  sukcesy w kształceniu projektantów


 • SAPU wykształciła znakomitych absolwentów m.in. Karolina Pięch – obecnie projektantka w zespole Balenciaga w Paryżu, Monika Ptaszek, Łucja Wojtala, IMA MAD (absolwentka w składzie grupy), Filip Roth, Pat Guzik, Aneta Zielińska, Anna Pirowska, Agata Zemełka, Anna Dudzińska, Gilbert Lach – BOHOBOCO, Mysikrólik, Monika Błotnicka, Agnieszka Tokarska, Michał Wójciak, Anka Letycja Walicka, Natasza Dziewit – KissTheFrog i wielu innych – patrz również blog.

  Hongkong Fashion Week – EcoChic Design Awards
  Pat Guzik – I miejsce

  Miedzynarodowy konkurs na projekt kostiumu do filmu Luca Bessona „Valerian i Miasto Tysiąca Planet
  Karolina Luisoni – finalistka

  Międzynarodowy konkurs World of Wereable Art (Nowa Zelandia)
  Ewelina Kosmal – wyróżnienie

  FashionPhilosophy Fashion Week Poland
  Waleria Tokarzewska- Karaszewicz – I miejsce w konkursie SEAT

  Międzynarodowy konkurs dla projektantów mody Złota Nitka
  Joanna Organiściak – Grand Prix
  Martyna Sobczak – wyróżnienie
  Magdalena Orzeł – wyróżnienie, nagroda Lviv Fashion Week
  Anna Tronowska – wyróżnienie

  Art&Fashion Forum
  Elena Ciuprina – I miejce w kategorii Fashion Illustration

  Międzynarodowe Targi Poznańskie – Srebrna Pętelka
  Joanna Organiściak – I miejsce

  European Fashion Union
  Joanna Organiściak – wyróżnienie
  Anna Pietrowicz – wyróżnienie
  Silesia Fashion Day
  Patrycja Siwiec – Grand Prix
  Joanna Organiściak – wyróżnienie

  Habitus Baltija 2015
  Anna Tronowska – 3 miejsce

  XV OFF FASHION KIELCE 2014

  • Aneta Zielińska – III miejsce, Statuetka Talent od Firmy Hexeline oraz  udział w prestiżowym pokazie mody Alta Moda Roma w Rzymie wiosna/lato 2014 w dniu 16 lipca 2014
  • Maria Fedro – Indeks w Wyższej Szkole Designu i Biznesu Teko w Danii i opracowanie strategii marki i udział w Warsaw Street Fashion od Doroty Wróblewskiej
  • Łukasz Stachowicz – udział w prestiżowym pokazie mody Alta Moda Roma w Rzymie wiosna/lato 2014 w dniu 16 lipca 2014
  • KULPO (Karolina Kuczer-Płoszaj)  – ekskluzywne kosmetyki o wartości 4 000,00 zł od Firmy Sephora

  sapu na off fashion kielce 2014 (15)sapu na off fashion kielce 2014 (10)sapu na off fashion kielce 2014 (14)

  Fashion Designer Awards 2014

  • Martyna Sobczak – I miejsce w duecie z Martą Goś
  • Monika Sypuła – udział w finale
  • Michał Wójciak – udział w finale

  fashion designer awards martyna sobczak sapufashion designer awards michał wójciak sapu

  Habitus Baltija 2014

  • Dominika Losko – I miejsce w konkursie Amber Avant-Garde

  P1090882

  Cracow Fashion Awards – konkurs i pokaz dyplomowy SAPU

  • Kolekcja Roku CFA 2013 – Karolina Kuczer-Płoszaj
  • Kolekcja Mediów CFA 2013 – Karolina Kuczer-Płoszaj oraz Maria Fedro
  • wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo CFA 2013 – Sebastian Gąsienica-Łuszczek, Anita Gil-Korynek, Michał Kozłowski

  kuczer cfw mim

  Berlin Fashion Week 2014

  • Agnieszka Tokarska (Nu by Tokarska) – pokaz kolekcji w ramach Poland Selected

  tokarska sapu berlin fashion week tokarska sapu berlin fashion week (1)

  Hush Warsaw

  • DUD.ZIN.SKA – nagroda Znak Jakości Hush

  duzinska hush

  Lenovo DO’ers

  • Anna Widlarz, Anna Pałka-Nowak, Kasia Ciejek, Maria Kacperska, Michał Wójciak laureatami konkursu

  Russian Silhouette 2013

  • Michał Wójciak – staż w atelier mistrza krawiectwa  Claude`a Bonucci`ego w Cannes we Francji

  michal wojciak moskwa (5) michal wojciak moskwa (1)

  Fashion Week Poland SS14

  • IMA MAD – statuetka magazynu K MAG podczas Fashion Week Poland SS14

  ls_20131019_752.jpg ls_20131019_713.jpg ls_20131019_741.jpg

  Fashion Clash 2013 – międzynarodowy pokaz mody w Maastricht, Holandia

  • pokaz w finale: DUD.ZIN.SKA, IMA MAD

  sapu fashionclash

  OFF Fashion 2013 – Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody

  • I miejsce – IMA MAD
  • III miejsce – Aneta Zielińska
  • wyróżnienia: Michał Wójciak, Anna Obodyńska

  Ima Mad sapu off fashion aneta zielisnka sapu off fashion

  Fashion Culture 2013 – międzynarodowy konkurs dla projektantów mody w Londynie

  • I miejsce w międzynarodowym konkursie – Anka Letycja Walicka
   Drugie i trzecie miejsce zajęli absolwenci Central Saint Martins College of Art and Design: James Castle i Aimee Matthew-John

  YR5A5651-200x300 YR5A5656-200x300 YR5A6034-300x200

  Cracow Fashion Awards 2013 – konkurs i pokazy dyplomowy SAPU

  • Kolekcja Roku CFA 2013 – Michał Wójciak
  • Kolekcja Mediów CFA 2013 – Maria Mrowca
  • wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo CFA 2013 – Aneta Szydło, Maria Mrowca, Iga Szuchiewicz,  Katarzyna Ciejek

  wojciak mrowca 2013 fot.

  Staże zagraniczne 2013

  • Karolina Pięch – staż w domu mody Alexander McQueen

  Habitus Baltija 2012 – międzynarodowy konkurs dla projektantów mody w Rydze, Łotwa

  • Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru po raz drugi otrzymała tytuł The Best School
  • Anka Letycja Walicka – stypendium w New Academy of Fine Arts of Milan

  habitus 2012habitus baltija the best school

  Złota Nitka 2012 – Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Ubioru w Łodzi

  • wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-poter – Anka Letycja Walicka
  • I miejsce Jury Mediów w kategorii pret-a-porter – Anka Letycja Walicka
  • wyróżnienie Jury Mediów w kategorii Premiere Vision – Małgorzata Wasik

  DLOLO DLOLO

  Art&Fashion Festival 2012 – warsztaty i konkurs dla projektantów

  • Anna Ziemniak i Anka Letycja Walicka – wygrana na warsztatach – stypendia z St Martin’s College of Art
  • Anka Letycja Walicka pojawiła się na blogu The Sartorialist

  539419_10152181639390571_522670394_n253095_429116243814683_73621502_n anka letycja walicka sartorialist

   Targi Premium w Berlinie 2012

  Vienna Fashion Week 2012

  • Łucja Wojtala, studio 3B – pokaz kolekcji

  vienna fashion week (1) vienna fashion week (3) vienna fashion week

  Warsaw Fashion Street 2012

  • New Look Design 2012 – Danuta i Anna Dąbrowskie otrzymują główna nagrodę

  dabrowskie nagroda dabrowskie

  • prezentacja kolekcji – Anka Walicka, Weronika Szynczewska, Anna Wiszniewska, Anna Kraszewska, Agnieszka Piekarczyk, Alicja Wala

   Premium Young Designers Award Berlin 2012/2013

  •  najlepsza kolekcja męska – Łukasz Stachowicz

  luki stachowicz premium berlin 323389_342473892437917_570157997_o

   Miss Open Hair Festival 2012

  • pokaz kolekcji – Agnieszka Piekarczyk, Katarzyna Kwiecień-Oleksak, Karolina Kowarczyk, Natalia Kołodziej, Magdalena Mól,  Sylwia Płonka

  Young Fashion Day 2012

  • pokaz kolekcji – Marta Galik, Sylwia Płonka, Marta Galik, Barbara Koczur, Adam Bakun

   Cracow Fashion Awards 2012

  • Kolekcja Roku  i Kolekcja Mediów  – Anka Letycja Walicka
  • wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo – Anna Wiszniewska, Weronika Szynczewska, Xymena Maciuk, Adam Bakun

  walicka cfapiotrkierat.com-6523piotrkierat.com-6527

   Staże zagraniczne 2012

  • Anka Letycja Walicka u Joanny Błażejowksiej (Paryż)
  • Karolina Pięch  – dom mody Balenciaga (Paryż)
  • Monika Jaworska – Dawid Tomaszewski

  anka-walicka-i-aska-blazejowska anka-walicka-i-karolina-piech-w-paryzu

   OFF Fashion 2012

  • Anka Walicka – II miejsce w konkursie – edycja wiosenna
  • Aneta Zielińska – Nagroda Blogerów oraz wyróżnienie od Doroty Wróblewskiej – edycja zimowa

  aneta zielinska off fashion walicka off fashion
  Habitus Baltija 2011

  • Grand Prix Habitus Baltija 2011 – Agnieszka Kowalska
  • nagroda Industrial pret-a-porter Habitus Baltija 2011 – Karolina Gronicka
  • nagroda Officiel Habitus Baltija 2011 – Monika Jaworska

  img_7350-fot-piotr-kierat img_7299-fot-piotr-kierat

   Złota Nitka 2011 – obydwie Złote Nitki dla absolwentek SAPU

  • Złota Nitka 2011 w kategorii Pret-a-porter  – Monika Jaworska
  • Złota Nitka 2011 w kategorii Premiere Vision – Agnieszka Kowalska
  • wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-porter Złota Nitka 2011 – Sabina Koryl

  z9556153X,Zlota-Nitka-2011--zwycieska-kolekcja-Agnieszki-Kowalskiej ania pilarz sapu

   Cracow Fashion Awards 2011

  • Kolekcja Roku i Kolekcja Mediów – Łukasz Stachowicz
  • wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo – Monika Szumińska-Nemeth, Agnieszka Kowalska, Karolina Gronicka, Anna Kapica, Monika Haba

  tytus_kondracki5 stachowicz

  Bridge of Fashion 2011

  • Agnieszka Kowalska, Karolina Gronicka, Monika Jaworska, Łukasz Stachowicz – pokaz kolekcji

  bridge of fashion 2011 (1) bridge of fashion 2011

   Warsaw Fashion Street 2011

  • prezentacja kolekcji – Łukasz Stachowicz, Karolina Gronicka, Justyna Gamoń, Justyna Żółtek, Eryk Ulman

  Lexus Fashion Awards 2011

  • Monika Błotnicka w finale konkursu

  monika_bc582otnicka monika-blotnicka

   Art & Fashion Festival 2011

  • udział Pat Guzik i Monika Czesak

  OFF Fashion 2011

  • II miejsce i wyróżnienie – Ewelina Kosmal

  kosmal off kosmal off 2

   Staże zagraniczne 2011

  • Łukasz Stachowicz i Monika Szumińska Nemeth u Aśki Błażejowskiej (spotkanie z Karlem Lagerfeldem)
  • Karolina Pięch – Jean-Pierre Braganza

  luki karl

  Święto Cykliczne 2011

  • prezentacja kolekcji – Łukasz Stachowicz, Justyna Gamoń, Edyta Kurdas, Aneta Horążak

  Targi Jubinale 2011

  • pokaz kolekcji – Marta Ekiert, Paulina Niemczyk

  Berlin Fashion Week 2011

  • pokaz kolekcji  – Aga Paul

  paul berlin paul berlin 2

   Międzynarodowe Targi Mody CPD SIGNATURES w Düsseldorfie

  • pokaz kolekcji LiT fashion

  dusseldorf

   Fashion Designer Awards 2011

  • II miejsce w konkursie  Aleksandra Bajer

  bajer 2 bajer

  Konkurs na ubiór rokokowy – Rekonstrukcje i inspiracje 2011

  • Karolina Roga – I miejsce

  roga 2 roga

   Joy nr 3/2011

  • Małgorzata Salamon – stylizacja głównej sesji

  salamon 3 salamon 2    salamon

   


  Złota Nitka 2010

  • Honorowa Złota Nitka 2010 dla SAPU – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla polskiej mody
  • I nagroda Jury Mediów – Aneta Zielińska
  • wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-porter  – Aneta Zielińska
  • wyróżnienie Jury Mediów – Anna Ziemniak

  honorowa zlota nitka 2011

  zielinska nitka 2010 ziemniak nitka 2010

  Cracow Fashion Awards 2010

  • Kolekcja Roku i Kolekcja Mediów Aneta Zielińska
  • wyróżnienie za kreatywność i wizjonerstwo – Anastazja Kwietniowska, Olga Kowalunas, Anna Ziemniak, Ewa Kowalczyk, Anna Palka-Nowak, Krzysztof Piwnik
  • wyróżnienie i nagroda Rady Mediów podczas Cracow Fashion Awards 2010 – Aleksandra Błasiak, Marzena Podolska, Danuta Dąbrowska

  zielińska cfa zielinska cfa 2

  Habitus Baltija 2010

  • pokaz kolekcji – Aneta Zielińska, Anna Ziemniak, Pat Guzik

  zielinska habitus guzik habitus

  Warsaw Fashion Street 2010

  • II miejsce New Look 2010- Aneta Zielińska
  • pokaz finałowy New Look 2010- Anna Wendeker
  • wygrana w konkursie Perwolla na projekt białej sukni dla Moniki Szulim – Monika Zontek
  • pokaz Doroty Piertuszki Lancia Fashion Show
  • wygrana w konkursie na projekt koszulki dla Orsay – Anna Korszewska

  zielinska warsaw pietruszka lancia zontek warsaworsay

  Staże 2010

  • półroczny staż w Academy of Design and Haute Couture w Walencji- Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel, Anna Parkitna, Bartosz Wcisło, Magdalena Wielgosz, Danuta Dąbrowska, Pat Guzik, Partycja Łach, Dorota Pietruszka, Anna Wendeker
  • staż w Americanos – Anastazja Kwietniowska, Kaja Harańczyk
  • staż u Izabeli Łapińskiej – Agnieszka Tokarska
  • półtoraroczny staż w atelier Jenny O (Osterhoudt) – Małgorzata Fejkiel

  aaadanuta dorota szkola

  Baltic Fashion Awards 2010

  •  udział w pokazie Bridge of Fashion – Aneta Zielińska, Agnieszka Tokarska

  baltic zielinska 20

   Gryf Fashion 2010

  • I miejsce – Agnieszka Tokarska

  gryf tokarska

   Konkurs Timex „Czas inspiracji”

  • wyróżnienie oraz specjalne wyróżnienie Newsweeka – Magda Śmielak

  timex

  Nektarina Vissual Essay

  • I miejsce – Mariola Wróblewska

  naktarina

  Konkurs na projekt biżuterii Elle i Kate&Kate

  • I miejsce – Aleksandra Wanatowicz

  wanatwoicz elle 2 wanatwoicz elle

  Złota Nitka 2009 – obydwie Złote Nitki dla naszych absolwentek

  • Złota Nitka w kategorii Pret-a-Porter – Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel
  • Złota Nitka w kategorii Premiere Vision – Magda Śmielak
  • wyróżnienie Jury Kreatorów i Jury Mediów  – Dąbrówka Szopa
  • wyróżnienie Jury Mediów- Grażyna Łoboda
  • wyróżnienie Jury Kreatorów – Marta Mandla, Szymon Rychlik

  nitka smielak  nitka grzywn wegiel nitka grzynwnowicz wegiel Z³ota Nitka 2009
  Habitus Baltija 2009

  • statuetkę Grand Prix konkursu Habitus Baltija 2009 – Peggy Pawłowski
  • I miejsce w kategorii „Avant-garde fashion of high artistic value” – Magda Śmielak
  • pierwsze miejsce w kategorii „Artistic pret-a-porter” w konkursie Habitus Baltija 2009 – Peggy Pawłowski

  peggy ryga smielak ryga

  Cracow Fashion Awards 2009

  • Kolekcja Roku – Grazyna Łoboda
  • Kolekcja Mediów – Magdalena Wielgosz
  • nagroda Galerii Kazimierz – Grażyna Łoboda
  • nagroda Prezesa Zarządu LPP S.A. – Monika Czesak

  loboda cfa loboda cfa 2 łoboda gk

  Talent Warsaw Fashion Street 2009

  • I miejsce – Grażyna Łoboda

  łoboda warsaw łoboda warsaw 2

  Off Fashion 2009

  • 3 miejsce w konkursie OFF Fashion 2009 – Grażyna Łoboda
  • roczne stypendium w Międzynarodowej Akademii Wielkiej Mody i Sztuki Krawieckiej „Koefia” w Rzymie – Magda Śmielak

  VI Bal Dziennikarzy w Centrum Manggha

  • pokaz kolekcji – Magdalena Wielgosz

  konkurs „Lady Bonarka”

  • I miejsce oraz kontrakt na sumę 5 tys. zł – Małgorzata Czuchraj

  staże

  • miesięczny staż w atelier Joanny Błażejowskiej w Paryżu – Agnieszka Dydo

  Złota Nitka 2008

  • I miejsce w kategorii pret-a-porter  – Peggy Pawłowski
  • kolekcja Jury Mediów – Peggy Pawłowski
  • nagrody czasopism Spectrum, Rynek Mody, Fashion Magazine oraz Moda.com.pl – Peggy Pawłowski
  • wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-aporter – Ewa Walkowiak
  • wyróżnienie Jury Mediów – Elżbieta Trusiewicz
  • nagroda Young Polish Designers Foundation – Jakub Ziemirski
  • nagroda studio White Light – Klaudyna Chlipała

  peggy nitka 2 2008 chlipala nitka 2008

  nitka peggy peggy nitka 2008

  Off Fashion 2008

  • I miejsce – Ewa Walkowiak
  • III miejsce – Marta Mandla, Szymon Rychlik
  • wyróżnienie jury – Tomasz Jakowienko, Ligia Dzik

  walkowiak off fashion 2008

  Cracow Fashion Awards 2008

  • Kolekcja Roku – Peggy Pawłowski

  peggy cfa 2008 peggy cfa 2008 2

  Oskary Fashion 2008

  • I miejsce w kategorii projektant – Peggy Pawłowski

  oskary fashion pegy 2 Oskary Fashion 2008

  konkurs UPS Fashion Design „Czekoladowe Glamour”

  • I miejce – Jakub Ziemirski i Krzysztof Piwnik, Anna Pochopień
  • finał konkursu UPS – Ewa Walkowiak, Beata Piskorz

  glamour pochopien 2008

  ogólnopolski konkurs Dolina Kreatywna

  • I miejsce – Elżbieta Trusiewicz

  konkurs Loreal Color Trophy 2008

  • I miejsce – Anna Nowacka, Dominika Wolnicka

  Createurope 2008 Fashion Academy Award

  • udział w finale – Bogna Hamryszczak, Monika Skóbel

  konkurs BLISSLIVING HOME GLOBAL DESIGN COMPETITION

  • I nagroda – Małgorzata Czuchraj

  Złota Nitka 2007

  • nagroda Jury Mediów – Elwira Horosz
  • wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii pret-a-porter – Łucja Wojtala, Elwira Horosz
  • wyróżnienie Jury Kratorów w kategorii premier vision – Aleksandra Wiącek

  nitka horosz 2007 nitka horosz nitka 2007 wojtala

  10 lat Fashion TV

  horosz 10lat fashion tv

  Off Fashion 2007

  • I nagroda – Aleksandra Wiącek
  • III nagroda – Bogusława Hamryszczak

  hamryszczak off fashion 2007

  konkurs „Grażka” 2007

  • III – nagroda w wysokości 2000zł, nagroda firmy STRIMA – Marta Mandla
  • wyróżnienie – Dąbrówka Szopa, Bogusława Hamryszczak

  konkurs  Design Doliny Kreatywnej

  • I nagroda (4500 zł) – Bogusława Hamryszczak

  konkurs Kanon Twórców Fashion Contest

  • I nagroda – Bogusława Hamryszczak

  Gala Dyplomowa Barbary Hanuszkiewicz

  • prezentacja kolekcji w Łódzkim Muzeum Włókiennictwa – Elwira Horosz

  Złota Nitka 2006

  • wyróżnienie Jury Kreatorów w kategorii premier vision – Bogusława Hamryszczak, Agnieszka Rosiek

  hamryszczak nitka 2006

  Międzynarodowe Targi w Rydze

  • II miejsce – Małgorzata Sikora

  staże zagraniczne 2005

  • staż w atelier John GalianoParyż – Łucja Wojtala
  • staż w firmie „Aśka” Paryż – Sylwia Lisok
  • staż w atelier Veronique Rouge Francja – Małgorzata Sikora

  Srebrna Pętelka 2005 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • I miejsce – Łucja Wojtala
  • Ikona „A4” za debiut roku – Łucja Wojtala
  • wyróżnienie – Małgorzata Sikora

  wojtala 2005

  Złota Nitka 2005

  • wyróżnienia w kategorii pret-a-porter – Łucja Wojtala
  • wyróżnienie – Izabela Krzysiek

  OSKARY MODY NEW LOOK 2005

  • III miejsce – Anna Morawiec

  Międzynarodowe Targach w Rydze

  • III miejsce – Monika Dudek

  konkurs ECCO SHOES POLAND

  • wyróżnienie – Katarzyna Mojżesz

  konkurs „Lingerie 2005” na Targach Bielizny w Warszawie

  • wyróżnienie – Joanna Misztela

  Srebrna Pętelka 2004 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • I miejsce – Kinga Urban
  • wyróżnienie oraz nagroda mediów – Agata Makowska
  • wyróżnienie – Karolina Porwisz, Agata Laszczak

  Międzynarodowych Targach „Intertextil” – Ryga 2004

  • udział w finale – Elżbieta Krzemińska-Owczarz, Olga Oberska

  Międzynarodowe Targi Bielizny i Pończosznictwa Lingerie 2004

  • I wyróżnienie – Dominika Knapik
  • II wyróżnienie – Beata Jaremek

  Międzynarodowy Konkurs Dla Projektantów w Limerick w Irlandii 3004

  • udział w finale – Katarzyna Ryś

  Międzynarodowy Konkurs Dla Projektantów „Pecherski Kasthany” Kijów 2004

  • III miejsce- Izabela Weiner

  Złota Nitka 2003

  • nagroda mediów – Magdalena Tatar

  Srebrna Pętelka 2003 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • wyróżnienie i nagroda mediów – Magdalena Tatar

  Habitus Baltija 2003

  • wyróżnienie – Aleksandra Jakubczak

  OSKARY MODY 2003

  • finał konkursu – Monika Ptaszek, Grzegorz Kobiałka, Edyta Szot
  • I miejsce – Dominika Dybek

  międzynarodowy konkurs dla projektantów w Limerick w Irlandii 2003

  • reprezentacja Polski – Grzegorz Kobiałka

  staże 2003

  • staż w Paryżu w atelier Joanny Błażejowskiej – Aneta Czaplicka

  Złota Nitka 2002

  • I miejsce – Adam Karski
  • wyróżnienie – Małgorzata Czuchraj

  Srebrna Pętelka 2002 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • I miejsce – Adam Karski
  • nagroda mediów – Aleksandra Jakubczak
  • wyróżnienie – Marta Drewniak, Ewa Kryza, Katarzyna Rajczewska

  Międzynarodowe Targi w Rydze

  • wyróżnienie – Agnieszka Wozowicz, M. Prokopiak

  Międzynarodowe Targi w Brnie

  • udział – Adam Karski, Aleksandra Jakubczak, Małgorzata Czuchraj, Estera Hapka, Magdalena Jurkowska, Renata Samojedna

  staże 2002

  • staż w LPP S.A – Katarzyna Mojżesz

  Srebrna Pętelka 2001 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • I miejsce – Renata Samojedna, Monika Wójcik
  • wyróżnienie – Małgorzata Trojanowska, Klaudia Rzadkosz, Iwona Jankowska
  • nagroda miesięcznika PANI – Agnieszka Brzostek, Agata Makowska

  staże 2001

  • miesięczny staż w firmie u Arkadiusa w Londynie – Agnieszka Gajdzińska, Małgorzata Trojanowska

  Międzynarodowe Targi w Lipsku 2001

  • wyróżnienie za mistrzowskie rękodzieło – Marzena Gajek

  Złota Nitka 2000

  • wyróżnienie Wysokich Obcasów – Monika Wójcik

  Smirnoff Fashion Awards Warszawa 2000

  • finalistka- Aneta Korszewska

  Srebrna Pętelka 2000 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • wyróżnienie – Zofia Czarnik

  Srebrna Pętelka 1999 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • wyróżnienie – Agnieszka Gajdzińska

  Złoty Wieszak – Lublin 1999

  • I miejsce – Wioletta Jędryczkowska
  • wyróżnienie – Dorota Dyląg

  Międzynarodowe Targi Mody Łódź 1999

  • wyróżnienie – Małgorzata Czuchraj

  Festiwal Sztuki i Mody Kielce 1998

  • Statuetka Zasłużony dla Sztuki – Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru
  • Statuetka Zasłużony dla Sztuki – Anna Pochopień

  Srebrna Pętelka 1998 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • I miejsce – Małgorzata Czuchraj
  • wyróżnienie Gazety Poznańskiej – Anna Stachurska, Natasza Podwyszyńska

  „Smirnoff Fashion Awards” Warszawa 1998

  • II miejsce – Agnieszka Biżuta
  • III miejsce – Magdalena Danko

  „Amarantowa Kokarda”- Katowice 1998

  • II miejsce – Miłka Stępień
  • III miejsce – Agnieszka Gajdzińska

  Targi Kosmetyków i Mody Uroda i Elegancja Kielce 1997

  • złoty medal  -Miłka Stepień

  Srebrna Pętelka 1996 – Międzynarodowe Targi Mody Poznań

  • wyróżnienie – Anna Szewczyk

 • PRAKTYKI I STAŻE

  Najlepszym studentom i absolwentom SAPU zapewnia możliwość podjęcia praktyk u znanych projektantów mody i w firmach odzieżowych. Praktyki zagraniczne odbyły się między innymi w: atelier Johna Galliano w Paryżu (3 miesięczny staż Łucji Wojtali), atelier Joanny Błażejowskiej w Paryżu (co roku projektantka wybiera stażystów), atelier Arkadiusa w Londynie, atelier Veronique Rouge w Montpellieur we Francji.

  luki-karlŁukasz Stachowicz  z Karlem Lagerfeldem na stażu w Paryżu

  Liczni absolwenci odbywają praktyki w najbardziej znanych polskich firmach: Reserved, Mohito, Cropp, Zara, Massimo Dutti, Bershka, Pull&Bear, Bytom, Vistula, Monnari i wielu innych.

  Krakowska  SAPU należy do wyjątkowych. Współpraca z  podobnymi szkołami w Niemczech, Włoszech, Francji umożliwia studentom nie tylko na nawiązanie kontaktów, ale także daje możliwość  konfrontacji umiejętności i osiągnięć. Dyrekcja Szkoły w sposób szczególny dba o swoich studentów. Umożliwia im udział w wielu prestiżowych wydarzeniach w branży  mody – wystawach, prezentacjach, pokazach mody, miejscach gdzie studenci z ogromnym wsparciem Szkoły  maja szansę zaistnieć. Swoją opieką SAPU otacza także tych, którzy  naukę już ukończyli. W miarę możliwości  pozwala im w tych zdarzeniach uczestniczyć  i to co najważniejsze umożliwia absolwentom nawiązanie kontaktów z przyszłymi pracodawcami.
  Anna Jatczak, projektantka mody


  • Oficjalni partnerzy SAPU – Academy of Design and Haute Couture w Walencji oraz Szkoła Projektowania Mody w Hannoverze “Fahmoda”
   W ramach programu Leonardo da Vinci studenci wyjeżdżają na 3- lub 6-miesięczne pobyty w Niemczech lub Hiszpanii. Na prawie każdym semestrze gościmy grupę około 15 studentów z Niemiec.
  • Sławni goście z kraju i ze świata
   Słuchacze SAPU mieli okazje uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach z wybitnymi przedstawicielami sztuki i mody: Jeanloup Sieff, Mark Bickerstaffe, Ernestine Ruben, Naomi Rosenblum, Martin Pegler, Veronique Rouge, Tony Folan, Ewa Minge, Gary Baseman, Anna Jatczak, Ewa Jagielska-Żak, Jerzy Antkowiak, Hanna Gajos, Dorota Wróblewska, Michał Zaczyński, Krystyna Mazurówna, Ilona Kanclerz, Monika Onoszko, Jerzy Osika, Natasha Pavluchenko
  • Stypendia na zagranicznych uczelniach
   Magdalena Śmielak uzyskała roczne stypendium w międzynarodowej Akademii Haute Couture „Koefia” w Rzymie.
   12 absolwentom stypendia przyznała Academy of Design and Haute Couture w Walencji.
   Anka Letycja Walicka otrzymała stypendium w New Academy of Fine Arts of Milan.
   Ewelina Kosmal uzyskała stypendium w Danii, w szkole TEKO Design+Business.
  • Międzynarodowi studenci w SAPU
   Od 2009 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru jest otwarta również dla słuchaczy zagranicznych, dla których część przedmiotów jest prowadzona w języku angielskim. Rokrocznie w szkole uczy się około 30 osób spoza Polski.

  walencjana zdjęciu absolwentki SAPU na stażu w Academy of Design and Haute Couture w Walencji, 2011

 • Szkoła w aktywny sposób pomaga słuchaczom i absolwentom w starcie zawodowym.

  MIĘDZYNARODOWE TRAGI, KONKURSY,  POKAZY

  Absolwenci SAPU prezentowali swoje kolekcje na Targach Pret-a-porter w Paryżu oraz na targach w Berlinie, Lipsku, Frankfurcie i Brnie. Liczne kolekcje zostały zakwalifikowane do udziału w medialnych pokazach mody w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Austrii, Łotwie, Ukrainie, Rosji i Bałorusi.  W międzynarodowych konkursach w Berlinie, Rydze, Londynie, Lipsku, Brnie absolwenci SAPU co roku zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.

  peggy-ryga bridge-of-fashion-2011-2 
  Habitus Bltija 2008, Bridge of Fashion 2011

  POKAZ DYPLOMOWY CRACOW FASHION AWARDS W RAMACH CRACOW FASHION WEEK

  Od lat jestem zaprzyjaźniona z krakowską szkołą SAPU ponieważ właściciele są wyjątkowymi ludźmi. Toteż obserwuję ich dokonania jako tych, którzy wypuszczają przyszłych projektantów mody.
  Ewa Minge

  zobacz dyplomy SAPU
  Co roku prezentujemy  50 do 70 kolekcji absolwentów w przeciwieństwie do innych szkół,gdzie szanse na promocję mają tylko wybrańcy. W związku z pokazem dyplomowym studenci nie ponoszą dodatkowych kosztów.  Na pokaz zapraszani są przedstawiciele licznych firm odzieżowych i mediów ogólnopolskich.

  Kopia-Sabina-Chwastyk3-fot.Michele-Ardu

  POKAZY SEMESTRALNE I WYSTAWY

  wystawy sklejanka

  zobacz zdjęcia z wystaw
  zobacz pokazy SAPU
  W trakcie nauki każdy słuchacz ma możliwość nieodpłatnego zaprezentowania swoich projektów na 4 pokazach mody, realizowanych przy tysięcznej publiczności i szeroko promowanych w mediach.

  piotrkierat.com-9858 piotrkierat.com-9956 piotrkierat.com-9720

  SAPU W MEDIACH

  Informacje o szkole i absolwentach ukazują się w czołowych tytułach polskich i zagranicznych: Elle,Wysokie Obcasy, VIVA, Fashion Magazin, Twój Styl, Moda Forum, Collezioni, Newsweek, Art&Business. Zobacz więcej. Promocję najlepszych absolwentów szkoła zapewnia we własnym magazynie – TUBA, na stronach internetowych:  KSA, Cracow Fashion Week i  Facebookach (w jęz. pol. i ang.), Cracow Fashion Week oraz blogu KSAvery.

  pat guzik elle14728_259531254173129_968924388_n

  Udaje się wam znaleźć świetną młodzież, a nie brać bogate dzieci na przechowanie. Tej szkole bliżej do londyńskiego Albert Hall niż do Sukiennic. Jestem dumny że mogę dorzucić mój koralik do waszego niecepeliowskiego sznura.
  Jerzy Antkowiak

 • okladki sapu media_v2

  O szkole i absolwentach SAPU piszą znaczące magazyny i portale polskie oraz zagraniczne – Vogue, Collezioni, WGSN, Dexigner – więcej TUTAJ

 • Aby przeczytać opinie o Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – kliknij tutaj

 • Facebook Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – kliknij tutaj

 • Facebook Cracow School of Art and Fashion Design – click here

 • Instagram Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru  – kliknij tutaj

 • Instagram Krakowskich Szkół Artystycznych – kliknij tutaj


Call Now ButtonZadzwoń teraz