Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Moda sportowa, wygoda, luz i swoboda.

Za co pokochaliśmy modę sportową?

Moda sportowa odmładza, sprawia, że czujemy się swobodnie, no i przede wszystkim… jest wygodna!

Kiedy popatrzymy na europejskie ulice, właściwie w każdym wielkim mieście króluje moda sportowa. Sneakersy, trampki, bluzy, dresy, leginsy stały się naszą modową codziennością – mundurkiem osoby aktywnej.

 

A wszystko zaczęło się od butów… Sportowe buty nosimy dziś do wszystkiego. Dobrze dobrane są idealnym uzupełnieniem nawet formalnego stroju, świetnie sprawdzą się też do sukienki. Czy to kwestia wyłącznie mody – dyktatu projektantów czy raczej projektanci nie mieli wyboru i dostosowali się do potrzeb swoich klientów?

Bo o ile współpraca firm sportowych z projektantami bardzo nie dziwi, o tyle pojawienie się sneakersów, basebolówek, frotowych skarpet do połowy łydki w kolekcjach firm takich jak Lanvin, Valentno czy Chanel jest od kilku lat zaskoczeniem, nowością i przede wszystkim znakiem czasów. I tak co roku mamy w kolekcjach coraz mniej wymyślnych obcasów i w ogóle rzeczy po prostu niewygodnych.

Projektowane najpierw do uprawiania konkretnych sportów (Conversy dla koszykarzy, Nike dla piłkarzy),  z biegiem lat sportowe buty stały się mini dziełami designerskimi. Firmy, takie jak Converse, Adidas, Nike, Reebok podejmowały współpracę z artystami z całego świata, reprezentującymi niemal wszystkie dziedziny sztuki. Ostatnio najpopularniejsze są współprace z artystami ze świata muzyki popularnej.

Podczas tegorocznego Nowojorskiego Tygodnia Mody premiery kolekcji miały Fenty by Rihanna dla Pumy czy Jeezy 3 – Kanye Westa dla Adidasa. Obydwie kolekcje opierały się w dużej mierze o sportowe elementy garderoby.

Buty z kolekcji Yeezy, sygnowanej przez rapera Kanye Westa, we współpracy z firmą Adidas, trafiły do sklepów na całym świecie w połowie lutego 2016. W dzień premiery pod sklepami ustawiały się kolejki chętnych. W Warszawie po raz pierwszy od dawna obserwowaliśmy koczujących w śpiworach – rekordzista nawet kilka dni wcześniej! Ciekawe tylko czy to kwestia produktu czy wyłącznie jego wizerunku. A może tak bardzo chcemy otaczać się produktami designerskimi?

Bo buty sportowe to dziś też produkt kolekcjonerski. Projektanci chętnie tworzą więc krótkie kolekcje limitowane, dostosowane do szybko zmieniających się chwilowych trendów i potrzeb konsumentów. A więc i wartość niektórych z nich na pewno będzie rosła.

Sport można traktować dziś z powodzeniem jako jedną z najważniejszych inspiracji dla projektanta. Zastanawia mnie tylko dlaczego kiedy pytam młodych projektantów o inspiracje przy pracy nad kolekcjami tak często o nim zapominają, zarzucają mnie tylko nazwami filmów, nazwiskami artystów czy tytułami piosenek.

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz