Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Z krakowskiej SAPU do Szanghaju - Krakowskie Szkoły Artystyczne

Z krakowskiej SAPU do Szanghaju

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa zacieśnia współpracę z Donghua University z Szanghaju. Dzięki temu dwie zdolne absolwentki SAPU – Anna Nowak-Curyło oraz Anna Maria Zygmunt otrzymały stypendium i właśnie wyjechały, by studiować projektowanie mody w Chinach!

Dzięki współpracy obu uczelni podejmą bezpłatnie naukę na wydziale mody Donghua University, który jest niezwykle cenioną placówką edukacyjną w Chinach, został założony w 1951 roku i posiada obecnie aż 30 tysięcy studentów! Spotkanie z kulturą, filozofią i modą Państwa Środka będzie również bezcennym doświadczeniem dla obu młodych projektantek, które z wyróżnieniem obroniły swoje dyplomy w SAPU. Kolekcja Anny Nowak-Curyło wygrała w tym roku konkurs Cracow Fashion Awards i była w finale Off Fashion, natomiast Anna Maria Zygmunt była finalistką Cracow Fashion Awards przed dwoma laty, brała udział także w w międzynarodowych wydarzeniach, jak finał European Fashion Union w Budapeszcie i Virus Fashion (Litwa).

„Cieszę się bardzo z możliwości, którą dała mi SAPU” – mówi Anna Nowak-Curyło. „Spotkanie z tradycją Chin oraz ich podejściem do mody będzie dla mnie z pewnością bezcennym doświadczeniem. Moja kolekcja dyplomowa jest niezwykle uniwersalna i jestem ciekawa, jak moje pomysły zostaną odebrane przez chińskich wykładowców i studentów. Chciałbym tworzyć modę globalną i ten wyjazd sprawi, że zrobię w tym kierunku duży krok”.

W moich projektach często dotykam kwestii spotkania kultur, dlatego jestem bardzo podekscytowana możliwością wyjazdu do Chin” – mówi Anna Maria Zygmunt, która na co dzień jest także zaangażowana w organizację wielkich wydarzeń kultury w Krakowie, jak Conrad Festival. „Moja kolekcja dyplomowa była inspirowana Łemkowszczyzną. Inspiracją do powstania drugiej kolekcji „Polexia” był surowy, zimowy, bezkresny krajobraz Podlasia i charakterystyczna dla pogranicza wielokulturowość, wielowyznaniowość i wieloetniczność. Nawiązuję do kultury i tradycyjnego ubioru polskich Tatarów, obecne są islamskie tespihy, inspiracja żydowską chustą modlitewną – tałesem, motywy religijne zamieszkujących region ewangelików, Karaimów, katolików, muzułmanów, prawosławnych i Żydów. Wyjazd do Chin wpisuje się w moje zainteresowania”.

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru współpracuje z Donghua University od kilku lat. Dzięki temu w czasie konkursu dyplomów prezentowanym w czasie Cracow Fashion Week mogliśmy zobaczyć kolekcje młodych projektantów z Chin, a w jury zasiadał Bin Chen, profesor tej uczelni. W ramach współpracy Jerzy Gaweł, dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, do których należy SAPU, brał udział jako juror w konkursie mody organizowanym w ubiegłym roku Szanghaju.

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU w Krakowie (Krakowskie Szkoły Artystyczne www.ksa.edu.pl) to posiadająca międzynarodową renomę placówka edukacyjna od ponad 20 lat kształcąca projektantów mody. Przy SAPU funkcjonuje Fashion College, w którym zajęcia odbywają się w języku angielskim dla studentów z kilkunastu krajów świata. SAPU organizuje od 10 lat Cracow Fashion Week, w czasie którego odbywa się pokaz dyplomowy Szkoły oraz prezentowane są kolekcje z innych europejskich ośrodków kształcących projektantów mody.

Szkoła jest laureatką prestiżowej nagrody Honorowa Złota Nitka.

Call Now ButtonZadzwoń teraz