Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Pokaz semestralny NO WASTE SHOW 2024 - KSA

Pokaz semestralny NO WASTE SHOW 2024

Już 26 marca 2024 r. (wtorek) odbędzie się NO WASTE SHOW, podczas którego swe premiery będą miały projekty słuchaczy I i II roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU.

Wydarzenie odbędzie się o godz. 18:00 w Klubie Studio przy ul. Budryka 4 w Krakowie.

I ROK SAPU
MODA A GLOBALNE ZAGROŻENIA EKOLOGICZNE

W tym roku młodzi projektanci mieli wykazać się nowoczesnym podejściem do tematu ekologii i upcyklingu. Ich zadaniem było zaznajomienie się z problemem globalnych zagrożeń ekologicznych, zaprojektowanie oraz wykonanie autorskiej sylwetki.

Zmiany klimatyczne obejmujące efekt cieplarniany, kwaśne deszcze, zmniejszanie się warstwy ozonowej, pustynnienie, wylesianie, erozje gleb, zanieczyszczenie wód i powietrza, a także wymieranie gatunków zwierząt i roślin to współczesne zagrożenia środowiska naturalnego, którym mieli przyjrzeć się młodzi projektanci. Kierując się ideą upcyklingu, wykorzystując zastane ubrania, które straciły swoją pierwotną atrakcyjność, przerabiając je projektanci nadają im nową wartość i znaczenia projektując współczesną sylwetkę o autorskim charakterze i mocno przerysowanej, przestrzennej formie.

II ROK SAPU
JAPOŃSKA SZTUKA HAFTU SASHIKO

Słuchacze II roku mieli za zadanie zaprojektować dwie sylwetki inspirując się japońską sztuką haftu sashiko i boro. Wykorzystując ubrania z drugiego obiegu oraz naturalne materiały (bawełna, len, wełna, jedwab) projektanci przez dekonstrukcję mieli stworzyć unikatowe, przestrzenne i przeskalowane kreacje.

Sashiko i boro: japońska sztuka haftu
Boro (technika wzmacniającego szwu) zaczęło być stosowane w Japonii w okresie Edo (1615-1868) przez kobiety z ubogich, wiejskich społeczności. W ten sposób próbowano przedłużyć życie odzieży i bieliźnie pościelowej. Dzięki temu ubrania stawały się nie tylko bardziej wytrzymałe, ale również cieplejsze. Zużywającą się odzież łatano doszywając kolejne kawałki materiałów – stąd taka różnorodność kolorów.

Z czasem wprowadzili ozdobny ścieg – sashiko, który zrodził się z potrzeby upiększenia swoich łat. Podążanie za igłą z nitką to powtarzalny ruch, który można porównać do pewnego rodzaju medytacji. Do stanu „tu i teraz”, to szycie ręczne, czyli cerowanie po japońsku. Boro i sashiko zaczęły odkrywać to, co miało pozostawać w ukryciu.

Widoczne przeszycia wykorzystywane do naprawiania zniszczonych ubrań, przekształciły akt naprawiania w sztukę dekoracyjnego haftu. Przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do ubrań, który zaczął zanikać wraz z pojawieniem się masowej produkcji, dziś powraca z nowym przesłaniem. Troska o posiadaną odzież to również troska o naszą planetę i przyszłość kolejnych pokoleń. Chociaż technika boro i ścieg sashiko znane są od setek lat, dziś otwierają przed nami zupełnie nowe możliwości i doskonale wpisują się w ideę less waste.

 

WTOREK 26.03

18:00
NO WASTE SHOW
FASHION WEEK KIDS
Pokaz ekologicznej mody stworzonej z materiałów recyklingowych przez studentów I i II roku SAPU
By Vel, I’m Fashion, Mix Models
Kolekcje gościnne: Ewa Chojnacka, Kristina Netcal, Shabman Uzeyirbayli, Meseret Lemeche, Paulina Gładka
Miejsce: Klub STUDIO, ul. Witolda Budryka 4, Kraków
Bilety: https://kbq.pl/120757

 


Znamy program Cracow Fashion Week 2024!

Organizatorzy i Partnerzy Cracow Fashion Week 2024

 

Poprzednia edycja wydarzenia No Waste Show:

Pokaz semestralny I roku SAPU | NO WASTE SHOW

Pokaz semestralny II roku SAPU | NO WASTE SHOW

 

Call Now ButtonZadzwoń teraz