Laboratorium Mody 2010 już za nami... cz.1 - I rok - KSA

Surowa tkanina bawełniana po raz kolejny okazała się ciekawym materiałem rzeźbiarskim dla studentów pierwszego roku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Gra ze strukturą i konstrukcją zaowocowała zaskakującymi realizacjami, które zachwyciły publiczność zgromadzoną w Nowohuckim Centrum Kultury podczas Laboratorium Mody 2010 – końcoworocznego pokazu mody, organizowanego przez SAPU oraz Agencję Modelek i Promocji Mody Reklamex.

W drugiej części pokazu dominował kolor, a bazowe ubiory z dzianiny zostały wzbogacone o nietypowe recyklingowe struktury. Studenci drugiego roku mieli za zadanie zatracić pierwotną, użytkową funkcję przedmiotów ze swojego otoczenia. Jak co roku stanęli na wysokości zadania. Niech żałuje, kto nie widział naszyjnika z małych żarówek, rękawa z maskotek czy trenu sukni ozdobionego kawałkami mieniącego się plastiku.

Czerwcowe pokazy Laboratorium Mody bardzo często bywają zapowiedzią przyszłorocznych kolekcji dyplomowych. Idąc tym tropem, można przypuszczać, że studenci rozwiną część swoich niesamowitych pomysłów zaprezentowanych w ostatnią sobotę i w efekcie powstaną kolekcje dyplomowe zaskakujące precyzją wykończenia i dbałością o detale.

Kreatywne podejście do ekologii to jeden z punktów programu SAPU. Projektowanie ubrań z tkanin przyjaznych środowisku czy wykorzystanie struktur recyklingowych pobudza kreatywność młodych projektantów, a do dziedziny mody wnosi coś więcej niż tylko powierzchowną atrakcyjność.

Raw textiles don’t have to be boring – just look at the School of Art and Fashion Design student’s designs presented during Fashion Lab Show. Their designs range from flirty and feminine to minimal and modern, with focus on details and shapes. Seeing all the outfits walking down the runway was very inspiring.  It also seems like the light color of raw cotton is a perfect solution for the hot summer look. When the first year students are still experimenting with fabrics and silhouette, the second year students are showing more thoughtful approach to fashion. They know that what they present during the show is also an announcement of their future diploma collection. Their outfits looked fresh, edgy and original, proving that the exceptionality lies in the ability of putting real passion and personality into the designs. The Fashion Lab Show is the last show before summer break, next show in October – new students, new ideas.

Fotografie: Piotr Kierat