Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Jerzy Antkowiak - KSA

Zapraszamy do obejrzenia wystawy  retrospektywnej  guru polskiej mody Jerzego Antkowiaka przygotowanej przez studentów Szkoły Visual Merchandisingu. Wystawa ma miejsce w Galerii Kazimierz i jest częścią Cracow Fashion Week.

Jerzy Antkowiak, nestor polskich projektantów, ukończył studia i zrobił dyplom we wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w 1960 roku. W 1961 roku rozpoczął pracę jako projektant w Modzie Polskiej u boku prawdziwej legendy polskiej mody –  pani Jadwigi Grabowskiej. Był autorem i współautorem dziesiątek, jeśli nie setek kolekcji najróżniejszego autoramentu. Produkcyjnych, okazjonalnych, wieczorowych, dziennych, letnich, sportowych, karnawałowych, dziecięcych, dla cienkich, tęgich i nijakich. Projektował zarówno modę damską, jak i modę męską. W 1990 roku odniósł swój największy sukces, otrzymując w Paryżu Grand Prix w postaci Czarnej Pantery, ufundowanej przez firmę Lalique dla najlepszego projektanta krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Zgromadził wszystkie możliwe do zdobycia polskie trofea, a więc Igły, Nitki, Naparstki, Wieszaki, okazjonalne dyplomy, statuetki, w tym Projektanta Roku, a nawet tak kuriozalny tytuł jak Niedźwiedź Polskiej Mody. Niemal od zawsze współpracował z mediami –  telewizją, pismami, periodykami, miesięcznikami, tygodnikami. Zaczynał od kultowego „Ty i Ja”, gdzie rysował modę wielce obrazoburczą jak na tamte lata. Obecnie pisuje felietony o modzie, ale nie tylko, bo również o dobrych i niedobrych obyczajach, które napędzają lub wprost przeciwnie – powstrzymują nieprawdopodobną ekspansję mody w Polsce i na świecie.

Związany sentymentalnie z Wrocławiem, Poznaniem i Krakowem, gdzie prezentował na wszystkich liczących się imprezach mody swoje kolekcje, opatrując je często swoim zadziornym i autoironicznym komentarzem. Bardzo życzliwy młodym gniewnym zwariowanym pasjonatom mody. Mimo upływającego czasu i w innych realiach od tych, kiedy zaczynał swoją przygodę z modą, jest ciągle aktywny, a pomaga mu zapewne z tym jego słynne w środowisku mody i nie tylko poczucie humoru oraz wnuczki, które dostarczają mu wiedzy na temat aktualnych trendów mody.

Jerzy Antkowiak, guru of Polish fashion design, is a special guest of Cracow Fashion Week 2010. Retrospective exhibition of  his designs, arranged by School of Visual Merchandising students, takes place in Galeria Kazimierz.

img_0001

Call Now ButtonZadzwoń teraz