Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

III edycja Nadwiślańskiego Fashion Week | 5-7.08.2022 - KSA

III edycja Nadwiślańskiego Fashion Week | 5-7.08.2022

Zbliża się Nadwiślański Fashion Week, wydarzenie organizowane  5–7 sierpnia 2022r. przez Fundację Artystyczną GA MON, którego jesteśmy Partnerem.

Nadwiślański Fashion Week

To święto mody i kultury, które zainicjowane zostało w ramach współpracy Czwórmiasta, łączącego Tarnobrzeg, Sandomierz, Stalową Wolę, Nisko oraz gminy ościenne. Główną ideą wydarzenia jest promowanie lokalnej kultury ludowej, zakorzenionej w naszym regionie. Chcemy WŁĄCZYĆ się w tę ideę i ŁĄCZYĆ – ożywić kontakty, postawić na nowy rodzaj rozwoju gospodarczego, którego bazą jest rodzima kultura w nowej odsłonie. Kultywowanie rodzimych tradycji, zwyczajów, życia w zgodzie z naturą oraz wykorzystywanie dorobku kultury regionu – to nasza wspólna odpowiedzialność. Naszym celem jest tworzenie nowej przestrzeni dla kultury, budowanie tożsamości, ale także otwieranie nowych możliwości dla lokalnych biznesów. Ubiegłoroczne edycje pokazały, jak przy równoczesnym wsparciu wielu osób, organizacji oraz instytucji można budować wzajemną współpracę, której efektem jest tworzenie kolejnego symbolu marki województwa Podkarpackiego i Świętokrzyskiego.
Oprawa graficzna wydarzenia: Magdalena Rej
Oprawa tekstowa wydarzenia: Monika Łowicka

Harmonogram wydarzenia:

31 lipca 2022 r. – Park Techniczny w Gorzycach/Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach
• DEBATA: #POLASOWIACKU

Wydarzenie rozpocznie się w Ogrodzie Technicznym w Gorzycach, gdzie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Gorzyce zaprezentują stroje, zaprojektowane i szyte w pracowni Fundacji Artystycznej GA MON. Po pokazie, barwnym korowodem uczestnicy wyruszą z Ogrodu Technicznego do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie rozpocznie się zasadnicza część debaty. Do udziału w debacie zaproszone zostały Koła Gospodyń Wiejskich z dawnych terenów Puszczy Sandomierskiej (województwo podkarpackie i świętokrzyskie). Tematem przewodnim debaty będzie obecna sytuacja KGW, kultywowanie regionalnych tradycji w nowoczesnym wydaniu oraz sposoby promocji i rozwoju kultury ludowej. Podczas debaty wystąpi zespół z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli – „Chór Lasowianka” oraz kapela ludowa „Lasowianka”, a także odbędzie się spotkanie z Markiem Gruchotą, dyrektorem Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz redaktorem książki „Kościuszko z Machowa i inni. Analogia godek lasowiackich”.

01 sierpnia 2022 r.
• PREMIERA KLIPU NFW

Reżyseria: Monkey Cinema, IskraFilm
Partnerzy: Stajnia Zakątek, No 1 – Alicja Chmiel, AiR Lekka Fotografia Agnieszka i Roman Śmiechowscy

4 sierpnia 2022 r. – Restauracja „Widnokrąg” w Sandomierzu
• SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ SUDOŁ

W restauracji Widnokrąg w Sandomierzu odbędzie się spotkanie z pochodzącą z Nowej Dęby, a obecnie mieszkającą w Warszawie – absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, artystką oraz autorką debiutanckiej powieści pt.: „Projekt”.
Partnerzy: Restauracja „Widnokrąg” w Sandomierzu

5 sierpnia 2022 r. – Jezioro Tarnobrzeskie
• POKAZ MODY: „TARNOBRZEG FASHION LAKE”

Prowadząca: Joanna Horodyńska
Pokaz odbędzie się w miejscu, w którym dawniej istniały wieś Machów i Kajmów, okolice te licznie zamieszkiwane były przez Lasowiaków. Podczas pokazu swoje kolekcje zaprezentuje 11 projektantów mody. Organizacja pokazu mody w miejscu bezpośrednio związanym z kulturą lasowiacką nada wydarzeniu niepowtarzalny klimat. Będzie upamiętnieniem historii kulturowej naszych przodków oraz przyczyni się do promocji miasta i kultury na skalę ogólnopolską. Widowiskowy pokaz mody uświetni zaawanasowana, innowacyjna technologia wizualizacji świetlnej. Celem zastosowania takiego rozwiązania jest stworzenie niepowtarzalnego klimatu, pobudzającego wyobraźnię mieszkańców oraz przybyłych na wydarzenie gości. Podczas pokazu mody „Tarnobrzeg Fashion Lake”, na scenie zaprezentują się tancerki z Tarnobrzeskiego Domu Kultury.
O reżyserię i choreografię podczas pokazu mody zadba Justyna Kuchta. W organizację wydarzenia zaangażowani będą wolontariusze ze Społecznego LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Małego Księcia w Tarnobrzegu.

Gośćmi wydarzenia będą osoby obecne od I Edycji Nadwiślańskiego Fashion Week: Jarosław Szado, Ewa Bardadin, Lidia Przybylska, Iwona Jankowska, Tomasz Jacyków, Joanna i Jerzy Gaweł.

6 sierpnia 2022 r. – Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli
• DEBATA: „MODNE PODKARPACIE: MODA I ARCHITEKTURA”

Prowadząca: Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli: Aneta Garanty
Debata odbędzie się w nowo powstałym muzeum w Stalowej Woli. Dotyczyć będzie dwóch, kreatywnych dziedzin, jakimi są moda oraz architektura. To dziedziny, które wymagają niesamowitej precyzji oraz przede wszystkim niecodziennej inspiracji. Zaproszeni goście porozmawiają na temat wzajemnego przenikania się mody i architektury, wspólnych inspiracji, aktualnych trendów. W ramach debaty zostanie zrealizowana sesja zdjęciowa. Jej celem będzie połączenie mody inspirowanej kulturą regionu oraz dzieł architektury w stylu art déco. Nie mogłoby podczas debaty zabraknąć modowego akcentu, czyli pokazu mody. Zobaczymy kolekcje Kovalowe, Ewy Zbaraszewskiej i Justyny Wesołowskiej.
W debacie wezmą udział: Dr. Maria Molenda, Michał Zaczyński, Jarosław Szado, Anna Lebet – Minakowska.

Podczas debaty zobaczymy prezentację przygotowaną przez pracownię multimedialną Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli – fotografie, będące efektem sesji zdjęciowej zrealizowanej przez: AiR Lekka Fotografia Agnieszkę i Romana Śmiechowskich, Mariusza Dyszlewskiego oraz Anetę Opalińską.
Gośćmi specjalnymi debaty będą: Joanna Horodyńska oraz Tomasz Jacyków.

7 sierpnia 2022r. – Rynek Starego Miasta w Sandomierzu
• POKAZ MODY: „SANDOMIERZ FASHION STREET”

Prowadzący: Joanna Horodyńska i Tomasz Ciachorowski
Pokaz mody odbędzie się w samym sercu sandomierskiej starówki, na tle jednego z głównych zabytków – Ratusza. Na wybiegu niebanalne kreacje zaprezentują zarówno doświadczeni, jak i początkujący polscy i zagraniczni projektanci mody. Pokaz będzie performansem powstałych w atelier awangardowych projektów, budzących zachwyt, fascynację i zaskoczenie, ale również bardziej stonowanych, tradycyjnych. Rynek Starego Miasta w Sandomierzu jest doskonałym miejscem, które w sezonie turystycznym tętni życiem i przyciąga wielu turystów, co stwarza doskonałą okazję do promocji kultury regionu na szeroką skalę.
Podczas pokazu swoje kolekcje zaprezentuje 17 projektantów mody. Gośćmi specjalnymi będą osoby obecne od I Edycji SFS: Jarosław Szado, Ewa Bardadin, Lidia Przybylska Oraz: Iwona Jankowska, Tomasz Jacyków, Joanna i Jerzy Gaweł.
Podczas pokazu mody „Sandomierz Fashion Street” na scenie zaprezentują się tancerki: Julia Gołębiowska oraz Weronika Maruszak.
O reżyserię i choreografię podczas pokazu mody zadba Justyna Kuchta.

W ramach tegorocznej, III Edycji Nadwiślańskiego Fashion Week, zorganizowane zostaną dwie wystawy obrazów:

• 7 sierpnia 2022 r. – 6 września 2022r. – Zamek w Baranowie Sandomierskim
Wystawa obrazów Karoliny Hady-Surowiec, artystki pochodzącej z Rzeszowa, absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.
Partnerzy: Zamek w Baranowie Sandomierskim
• 1 sierpnia 2022 r. – Niżańskie Centrum Kultury „Sokół”
Wystawa obrazów Karoliny Bednarskiej, artystki pochodzącej z Przeworska, absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

Call Now ButtonZadzwoń teraz