Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Absolwentka SAPU projektuje Haute Couture w Walencji. Relacja Anny Parkitnej. - KSA

Suknia haute couture zaprojektowana i wykonana przez Annę Parkitną.

Na zdjęciu profesorowie,dyrektor Akademii, Anna Parkitna i  Małgorzata Wasik (absolwentki SAPU), Anna Bonia i  Jack Monheim. Oprócz Anny Parkitnej w kursie brali udział inni absolwenci SAPU: Bartosz Wcisło‚ Magdalena Wielgosz‚ Małgorzata Wasik‚ Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel.

Swoimi wrażeniami z pobytu w  Academy of Design and Haute Couture w Walencji, absolwentka SAPU Anna Parkitna dzieli się z KSAverym:

KSAvery: W jaki sposób dostała się Pani na kurs?

Anna Parkitna: Miesięczny kurs w Academy of Design and Haute Couture w Walencji był nagrodą od projektantki Anny Boni oraz Jacka Monheima, którzy wyróżnili moją kolekcję dyplomową w Cracow Fashion Awards 2009.

K: Co to był za kurs?

A.P: Był to kurs podstaw haute couture, czyli technik wysokiego krawiectwa.

K: Jaki był program kursu?

A.P: Zaczynaliśmy od podstaw, czyli coś w rodzaju „zaprzyjaźnienia się z igłą”. Kolejnym zadaniem było wykonanie autorskiej sukni.  Nad całością czuwało grono wybitnych profesorów, którzy starali się przekazać nam swoja wiedzę
i umiłowanie do tego zawodu.

K: Co wniósł ten kurs do Pani pracy jako projektantki? Jakie nowe doświadczenia Pani zdobyła?

A.P: Haute couture to przede wszystkim wykonywane ręczne i czasochłonne techniki, ogromna dbałość o detal. Byłam zaskoczona, że zwracano nawet uwagę na kierunek w jakim prowadzi się iglę! Kurs ten nie tylko rozwinął moje umiejętności krawieckie, ale również pomógł mi zrozumieć czym jest haute couture. To sztuka, która wymaga wiele cierpliwości i czasu, jednak efekt końcowy jest jedyny w swoim rodzaju.

Podczas odbywania kursu miałam również okazje spotkać jednego z najlepszych kreatorów mody w Hiszpanii Francis Montesinos. Niepowtarzalna szansa zagościć w jego atelier, zamienić z nim kilka słów. To była miła niespodzianka, że znalazł czas zaprezentować nam swoje dzieła, pokazać tkaniny z których tworzy, a są one jedyne w swoim rodzaju, gdyż sam je projektuje. Do tego był niezwykle sympatyczny i ciepły. Niesamowite doświadczenie. Dla każdego młodego projektanta spotkanie z takim człowiekiem jest ogromną inspiracją.

K. Czy widzi Pani możliwość zastosowanie tego, czego Pani się nauczyła w polskich warunkach?

A.P: Moim zdaniem haute couture w Polsce może być trudne do zastosowania, jednak nie niemożliwe. To przede wszystkim od klientów zależy czy ma szanse przetrwania. Osobiście uważam, że „akceptując” ten kierunek Polska poprawiłaby swoje miejsce w Europie, jeśli chodzi o rynek mody, a również pozwolilibyśmy wielu młodym projektantom na rozwój swoich umiejętności i zaistnienie.

K: Jakie są różnice, a jakie podobieństwa w pracy projektantki w Polsce i Hiszpanii?

A.P: Niestety nie miałam jeszcze większej okazji wykazania się w Polsce jako projektant, bo niedawno ukończyłam szkołę, wiec ciężko mi jest się na ten temat wypowiedzieć. Różnicą na pewno jest fakt, że w Hiszpanii bardziej docenia się pracę projektanta, przynajmniej jeśli chodzi o haute couture. A również, że każdy projektant musi mieć co najmniej podstawowe pojęcie na temat konstrukcji i krawiectwa. W Polsce wiele osób twierdzi, że skoro są projektantami, to na tym ich zadanie się kończy. Uważam to za błędne myślenie.

Znajomość chociaż podstaw kroju i szycia pozwala nam być niezależnymi oraz daje większe pole do popisu.

K: Jak ocenia Pani przydatność kursu w rozwijaniu kariery zawodowej?

A.P: Doświadczenia zdobyte podczas kursu już się bardzo przydają. Zaczynam właśnie opartą o nabytą wiedzę nową kolekcję, oczywiście już teraz haute couture.

K: Jak widzi Pani swoją przyszłość teraz po odbyciu kursu?

A.P: Moje plany na przyszłość, to jak wspominałam kontynuacja kolekcji, rozpoczęta suknia wykonana podczas kursu. Poza tym czekam z niecierpliwością na wyniki z programu „Leonardo da Vinci” o przyznanie stypendium, które pozwoliło by mi wrócić do Akademii w Walencji na dłużej i dalej zdobywać wiedzę w tym temacie, który jest bardzo obszerny i bez wątpienia pozwoliłby mi na dalszy rozwój zawodowy. Miejmy nadzieje, że się uda..

Projektant Francis Montesinos, Anna Parkitna, Małgorzata Wasik.

Comments

 1. Ola

  Gratulujemy Aniu! przy okzacji pozdrawiamy tarnowską modelkę Annę Zaniewską, studiującą aktulanie w Valencji.

 2. ANIA PARKITNA

  Musze powiedziec,ze modelka spisala sie na medal – z takimi ludzmi mozna wspolpracowac ;) Pozdrawiam!

 3. MJ

  Gratulacje Kochana:* I trzymam kciuki za dalszy tak pomyślny rozwój kariery:)

 4. minimi

  Jezuu, te sukienki na pokazie wyglądały tragicznie!

Call Now ButtonZadzwoń teraz