Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Absolwentka SAPU projektuje Haute Couture w Walencji. Relacja Anny Parkitnej. - KSA

Suknia haute couture zaprojektowana i wykonana przez Annę Parkitną.

Na zdjęciu profesorowie,dyrektor Akademii, Anna Parkitna i  Małgorzata Wasik (absolwentki SAPU), Anna Bonia i  Jack Monheim. Oprócz Anny Parkitnej w kursie brali udział inni absolwenci SAPU: Bartosz Wcisło‚ Magdalena Wielgosz‚ Małgorzata Wasik‚ Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel.

Swoimi wrażeniami z pobytu w  Academy of Design and Haute Couture w Walencji, absolwentka SAPU Anna Parkitna dzieli się z KSAverym:

KSAvery: W jaki sposób dostała się Pani na kurs?

Anna Parkitna: Miesięczny kurs w Academy of Design and Haute Couture w Walencji był nagrodą od projektantki Anny Boni oraz Jacka Monheima, którzy wyróżnili moją kolekcję dyplomową w Cracow Fashion Awards 2009.

K: Co to był za kurs?

A.P: Był to kurs podstaw haute couture, czyli technik wysokiego krawiectwa.

K: Jaki był program kursu?

A.P: Zaczynaliśmy od podstaw, czyli coś w rodzaju „zaprzyjaźnienia się z igłą”. Kolejnym zadaniem było wykonanie autorskiej sukni.  Nad całością czuwało grono wybitnych profesorów, którzy starali się przekazać nam swoja wiedzę
i umiłowanie do tego zawodu.

K: Co wniósł ten kurs do Pani pracy jako projektantki? Jakie nowe doświadczenia Pani zdobyła?

A.P: Haute couture to przede wszystkim wykonywane ręczne i czasochłonne techniki, ogromna dbałość o detal. Byłam zaskoczona, że zwracano nawet uwagę na kierunek w jakim prowadzi się iglę! Kurs ten nie tylko rozwinął moje umiejętności krawieckie, ale również pomógł mi zrozumieć czym jest haute couture. To sztuka, która wymaga wiele cierpliwości i czasu, jednak efekt końcowy jest jedyny w swoim rodzaju.

Podczas odbywania kursu miałam również okazje spotkać jednego z najlepszych kreatorów mody w Hiszpanii Francis Montesinos. Niepowtarzalna szansa zagościć w jego atelier, zamienić z nim kilka słów. To była miła niespodzianka, że znalazł czas zaprezentować nam swoje dzieła, pokazać tkaniny z których tworzy, a są one jedyne w swoim rodzaju, gdyż sam je projektuje. Do tego był niezwykle sympatyczny i ciepły. Niesamowite doświadczenie. Dla każdego młodego projektanta spotkanie z takim człowiekiem jest ogromną inspiracją.

K. Czy widzi Pani możliwość zastosowanie tego, czego Pani się nauczyła w polskich warunkach?

A.P: Moim zdaniem haute couture w Polsce może być trudne do zastosowania, jednak nie niemożliwe. To przede wszystkim od klientów zależy czy ma szanse przetrwania. Osobiście uważam, że „akceptując” ten kierunek Polska poprawiłaby swoje miejsce w Europie, jeśli chodzi o rynek mody, a również pozwolilibyśmy wielu młodym projektantom na rozwój swoich umiejętności i zaistnienie.

K: Jakie są różnice, a jakie podobieństwa w pracy projektantki w Polsce i Hiszpanii?

A.P: Niestety nie miałam jeszcze większej okazji wykazania się w Polsce jako projektant, bo niedawno ukończyłam szkołę, wiec ciężko mi jest się na ten temat wypowiedzieć. Różnicą na pewno jest fakt, że w Hiszpanii bardziej docenia się pracę projektanta, przynajmniej jeśli chodzi o haute couture. A również, że każdy projektant musi mieć co najmniej podstawowe pojęcie na temat konstrukcji i krawiectwa. W Polsce wiele osób twierdzi, że skoro są projektantami, to na tym ich zadanie się kończy. Uważam to za błędne myślenie.

Znajomość chociaż podstaw kroju i szycia pozwala nam być niezależnymi oraz daje większe pole do popisu.

K: Jak ocenia Pani przydatność kursu w rozwijaniu kariery zawodowej?

A.P: Doświadczenia zdobyte podczas kursu już się bardzo przydają. Zaczynam właśnie opartą o nabytą wiedzę nową kolekcję, oczywiście już teraz haute couture.

K: Jak widzi Pani swoją przyszłość teraz po odbyciu kursu?

A.P: Moje plany na przyszłość, to jak wspominałam kontynuacja kolekcji, rozpoczęta suknia wykonana podczas kursu. Poza tym czekam z niecierpliwością na wyniki z programu „Leonardo da Vinci” o przyznanie stypendium, które pozwoliło by mi wrócić do Akademii w Walencji na dłużej i dalej zdobywać wiedzę w tym temacie, który jest bardzo obszerny i bez wątpienia pozwoliłby mi na dalszy rozwój zawodowy. Miejmy nadzieje, że się uda..

Projektant Francis Montesinos, Anna Parkitna, Małgorzata Wasik.

Call Now ButtonZadzwoń teraz