Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU  jest dwuipółletnią szkołą policealną prowadzoną w systemie dziennym i zaocznym. Jest to pierwsza prywatna szkoła tego typu w Polsce, najczęściej nagradzana wśród tego typu placówek. Nadzór pedagogiczny nad działalnością SAPU sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Absolwenci otrzymują dyplom Projektanta Mody.

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – najważniejsze informacje

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU istnieje od 1994 r. Na swoje 20-lecie, które przypadły na 2014 r. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU uruchomiła cykl spotkań pt. “20 X 20: 20 osobowości mody na 20-lecie Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU”, do których zaprosiła m.in. takie postacie mody, jak: Wojciech Bednarz (główny projektant marki Vistula), Michał Zaczyński (krytyk mody), Dorota Wróblewska (Sophisti.pl), Jerzy Antkowiak (projektant mody), Carol Morgan (Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie), Harel (harelblog.pl) czy Karolina Pięch (projektantka w zespole Balenciaga). W roku 2010 w uznaniu za wybitne osiągnięcia w kształceniu projektantów zarząd Międzynarodowych Targów Łódzkich przyznał Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru honorową Złotą Nitkę – prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zasłużonych dla mody, a którą wręczył Kenzo. Natomiast w 2012r. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU została nagrodzona statuetką The Best School of Habitus Baltija w międzynarodowym konkursie w Rydze.

Autorski program ma na celu wykształcenie samodzielnego i kompetentnego projektanta umiejącego zadbać o wszystkie szczegóły kolekcji, posiadającego ogólna wiedzę i dobre umiejętności plastyczne oraz niezbędną obecnie w tym zawodzie znajomość programów graficznych. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych projektantów mody oraz wykładowców krakowskich uczelni artystycznych. Program szkoły obejmuje ponad dwadzieścia przedmiotów, obok zajęć ogólnoplastycznych, takich jak: rysunek, malarstwo, kompozycja; zajęcia kierunkowe: projektowanie odzieży, zajęcia z kroju i szycia, technik Houte Couture, podstawy projektowania biżuterii, nakryć głowy, obuwia, zajęcia z tkaniny oraz historia ubioru, historia sztuki. Podczas zajęć z konstrukcji i technologii słuchacze uczą się jak zrealizować zaprojektowane przez siebie modele. Fotografia mody przygotowuje do samodzielnego wykonania dokumentacji kolekcji.

W trakcie nauki słuchacze Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU zapoznają się z programami graficznymi CorelDraw, Adobe Photoshop oraz ze specjalistycznym programem do konstrukcji odzieży Inven Tex. Szkoła przygotowuje także do założenia i prowadzenia własnej firmy. SAPU to jedyna szkoła mody, w której słuchacze biorą nieodpłatnie udział w 4 wielkich pokazach semestralnych oraz w prestiżowym pokazie dyplomowym Cracow Fashion Awards, na który zapraszani są przedstawiciele przemysłu odzieżowego, przedstawiciele mediów oraz wybitne osobistości ze świata mody. Nowoczesny, rzetelnie realizowany program nauczania, owocuje dużą ilością projektantów znajdujących pracę w firmach odzieżowych: Reserved, Cropp, House, Americanos, Big Star, Vistula, Bytom, Ravel, Royal Collection, Orsay, Solar, Cotton Club, Ryłko. Wiele osób zakłada także własne atelier. Absolwenci tej szkoły zdobywają prestiżowe nagrody i wyróżnienia podczas międzynarodowych imprez i konkursów modowych. Informacje o osiągnięciach słuchaczy i absolwentów SAPU – kliknij tutaj. Ubiory słuchaczy są prezentowane na łamach czasopism modowych: „Moda i Styl, „Fashion Magazine, Magazyn „A4, „Exklusiv, „Twój Styl, „Pani”, „Kobieta i Styl”, ”Image”, „Wysokie Obcasy” i wiele innych.

Współpraca międzynarodowa Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU

7 lat temu Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU nawiązała współpracę z niemiecką akademią mody i dizajnu w Hanowerze FAHMODA, w ramach której odbywają się dwustronne wymiany uczniów. Absolwenci SAPU prezentują swoje kolekcje na Targach Pret-a-porter w Paryżu oraz na targach w Berlinie, Lipsku, Frankfurcie i Brnie. Liczne kolekcje zostały zakwalifikowane do udziału w medialnych pokazach mody w Niemczech, Holandii, Austrii i Ukrainie. Słuchacze SAPU mieli okazje uczestniczyć w spotkaniach i warsztatach z wybitnymi przedstawicielami sztuki i mody: Jeanloup Sieff , Mark Bickerstaffe, Ernestine Ruben, Naomi Rosenblum, Martin Pegler, Veronique Rouge, Tony Folan, Carol Morgan.

Staże i praktyki zagraniczne w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU

Najlepszym słuchaczom szkoła zapewnia możliwość odbycia praktyk u znanych projektantówm.in.: Joanny Błażejowskiej w Paryżu, Veronique Rouge w Montpellier we Francji. W 2011 roku 12 słuchaczy odbyło półroczne staże z Academy of Design and Haute Couture w Walencji.

Program dla obcokrajówców

W 2009 roku Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU przygotowała anglojęzyczny program dla słuchaczy z zagranicy (Fashion College) , co przyczynia się do ciągłego rozwoju SAPU na arenie międzynarodowej. Więcej informacji – kliknij tutaj

Więcej informacji o Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU:

• w zakładce Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – kliknij tutaj
  • na Facebooku Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU – kliknij tutaj
  • na oficjalnym kanale YouTube Krakowskich Szkół Artystycznych – filmy z pokazów mody – playlista Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru – kliknij tutaj
  • w zakładce – osiągnięcia SAPU – kliknij tutaj
  • w zakładce – media o KSA – kliknij tutaj

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU, Szkoła mody, studia moda, projektant ubioru, studia projektowanie ubioru, fashion school, design school, International school of art and fashion design, Krakowskie Szkoły Artystyczne