Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Plato Creative Clash | Sztuka i zrównoważony rozwój - KSA

Plato Creative Clash | Sztuka i zrównoważony rozwój

14 października 2021 r. w naszej Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru miał miejsce wykład Miloslavy Hriadelovej (Erasmus, Fashion Revolution), która przybliżyła młodym projektantom swój projekt Plato Creative Clash, dotyczący mody, sztuki oraz zrównoważonego rozwoju.

 

Miloslava Hriadelova jest kuratorką mody oraz projektantką autorskiej biżuterii. Działa w Stowarzyszeniu Krytyków Sztuki i Historyków Sztuki. Współpracuje z organizacją Fashion Revolution SLOVAKIA. Jest autorką kuratorskiego projektu Plato Creative Clash – Fashion Meets Art. W Koszycach prowadzi warsztaty w ramach akademii sztuki ROVÁS – Wieczorowej Szkoły Mody, koncentrując się na nowej wizualizacji i stylizacji. Obecnie przebywa w Krakowie w ramach programu ERASMUS.

 

szkola-mody-sapu

 

Plato Creative Clash

Długoterminowy projekt Plato Creative Clash bada granice między „oficjalną” modą a jej przeciwieństwem. Wyraźnie rozróżnia to, co jest „antymodą”, a tym, co jest po prostu „modą”. Jest to platforma skoncentrowana na projektowanie, otwarta na innowacyjną koncepcję z artystycznymi nakładami na nowe media. Intencją jest uchwycenie i poszukiwanie talentów, a także prezentacja projektów ważnych artystów konceptualnych, bawiących się tematem (anty)mody.

Plato Creative Clash buduje portfolio i pomaga zorientować się w kontekście współczesnego designu, który doświadczył różnych hybrydyzacji między sztuką i modą, stylem i designem, mainstreamem i awangardą, fast fashion i slow fashion.

 

szkola-mody-sapu

 

Móda po Covide

Tematem ostatniej wystawy Plato Creative Clash „Móda po Covide” jest refleksja nad przyszłością mody i koniecznością ponownego przemyślenia jej rozwoju pod kątem procesów produkcyjnych, komunikacji, wpływu na środowisko i ludzkie życie. Pandemia przyspieszyła również wszystko w branży odzieżowej, która jest drugą najbardziej rozwijającą się branżą na świecie.

Branża modowa jest drugim co do wielkości producentem zanieczyszczeń na świecie. Drogą do przyszłości są innowacje technologiczne, które umożliwiają lepsze zarządzanie surowcami, recykling lub tworzenie zupełnie nowych materiałów. Dzięki nowym technologiom i procesom możemy tworzyć funkcjonalne materiały nawet na naturalnej podstawie. Na przykład niektóre rodzaje bioplastików i różne hybrydowe materiały żywe już działają nie tylko na poziomie eksperymentalnym. Istnieją materiały, które uzyskują swoje właściwości wizualne dzięki mikroorganizmom, które mają zdolność pigmentowania. Skóra z grzybów czy skórek ananasa jest już powszechnie stosowana w projektowaniu.

 

szkola mody

Call Now ButtonZadzwoń teraz