Obszerna relacja po Cracow Fashion Awards - zdjęcia wszystkich projektantów!

Wyniki Cracow Fashion Awards 2015 [Cracow Fashion Week]

Gorący weekend modowy już za nami. Rozdano Cracow Fashion Awards 2015, które były połączone z obchodami 20-lecia istnienia Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. To była najbardziej efektowna z dotychczasowych edycji Cracow Fashion Awards.

Przed nami jeszcze ostatnie wydarzenia Cracow Fashion Week (21-29.03.2015), organizowanego też przez SAPU. Partnerami wydarzenia są: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz ICE Kraków, a partnerem generalnym – Galeria Kazimierz.

Tytuł Kolekcji Roku decyzją Rady Wysokich Krawców zdobyła Anna Pietrowicz za kolekcję „Nikt ci nie uwierzy”. „Kolekcja jest zapisem procesu poszukiwania nieoczywistego piękna, eksperymentów w pracy z tkaniną oraz z konstrukcją. Bezpośrednim impulsem do stworzenia ubiorów były emocje jakie pozostawia film „Wielkie piękno” oraz japońska filozofia Wasa-Bi” – mówi projektantka, która skończyła w tym roku SAPU.

Nagrodę Rady Mediów otrzymała Anna Tronowska za kolekcję „Partytura spojrzeń”. „Kolekcja inspirowana jest malarstwem Jeana Dubuffeta. Pod jego wpływem powstały autorskie printy wykonane metodą sitodruku oraz druku sublimacyjnego, a także ozdobne stębnowania i wykonany własnoręcznie haft” – mówi absolwentka SAPU.

Rada Wysokich Krawców przyznała również wyróżnienia za „Kreatywność i wizjonerstwo”, które otrzymały: Anna Tronowska, Marta Kapala, Joanna Organiściak-Płachta, Aneta Dziatkowiec, Magdalena Orzeł, Paula Fiuk, Waleria Tokarzewska-Karaszewicz i Monika Wierzchowska.

Specjalną nagrodę przyznał Łukasz Jemioł, gość Cracow Fashion Awards. Uznany projektant postanowił wyróżnić Joannę Organiściak-Płachtę za kolekcję „Identity”. Ta projektantka otrzymała również nagrodę od targów mody HUSH Warsaw, którą wręczyła Anna Pięta.

Do konkursu, a zarazem pokazu dyplomowego SAPU stanęło 38 osób. Cracow Fashion Awards trwały przez dwa dni – w sobotę, w czasie pokazu dyplomowego w zabytkowym wnętrzu Muzeum Inżynierii Miejskiej, zobaczyliśmy wszystkie kolekcje rywalizujące o nagrody. W niedzielę, w czasie gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków, pokazano 14 najlepszych kolekcji. Licznie zgromadzona publiczność zobaczyła również kolekcje uznanych projektantek, a zarazem absolwentek SAPU – Anny Pirowskiej (DRESSAP), Marii Mrowcy (Mrovca Fashion Design), Igi Szuchiewicz (Malgrau), Anny Ziemniak oraz Anety Zielińskiej. Pokazano zagraniczne kolekcje: Christiny Tiran i Victorii Rowley (Wielka Brytania, zwyciężczynie konkursu Fashion Culture), Ugne Martinaityte (Litwa, zwyciężczyni konkursu Habitus Baltija), Anette Hildenbrand (Niemcy), Darji Donezz (Ukraina, Doniec Fashion Days). Na koniec swoją najnowszą kolekcję pokazała Joanna Błażejowska-Pecorari (marka ASKA, Paryż).

Wśród gości Cracow Fashion Awards znalazło się wiele osobowości mody, m.in. Łukasz Jemioł, Wojciech Bednarz, Jerzy Antkowiak, Karolina Pięch (projektantka zespołu Balenciaga), Lidia Popiel, Michał Zaczyński, Harel, Tobiasz Kujawa, Małgorzata Sobiczewska, Carol Morgan (Central Saint Martins London), Liza Snook (Virtual Shoe Museum, Holandia), Connie Vaever (TEKO, Dania), Jerzy Osika, Agata Mayer.

Wydarzenie organizowała Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie, która obchodzi swoje 20-lecie.

Podczas CFA nagrody swoje przyznali także nasi goście, Partnerzy i Patroni:

Forum Mody nagrodziło Elizę Sołtysiak, Laurę Ślepowrońską, Martynę Kraus oraz Walerię Tokarzewską.
Hotel Bachledówka nagrodził Martę Kapalę
Fashion Film TV Annę Krzepkowską
Slow Fashion Cafe Annę Tronowską
Instytut Konfucjusza Annę Pietrowicz