Młodzi mistrzowie szycia w Krakowskich Szkołach Artystycznych - KSA

Młodzi mistrzowie szycia w Krakowskich Szkołach Artystycznych

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Szyciu, organizowane po raz ósmy przez Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa, zostały rozstrzygnięte!

Niestety w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią, tym razem nie było możliwości zorganizowania rywalizacji międzynarodowej i nie mogli wziąć w niej udziału uczniowie z zagranicy.

Zadania krawieckie postawione przez jury najlepiej wykonał Konrad Przybysławski, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Sosnowca, które otrzymało również nagrodę dla najlepszej szkoły. Nagrody w konkursie ufundowały: SAPU, Husqvarna oraz Fabryka Nici Ariadna.

Co roku, dzięki inicjatywie SAPU, do Krakowa przyjeżdżają uczniowie szkół odzieżowych z Polski i sąsiednich krajów. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Szyciu to szansa na zaprezentowanie wysokich umiejętności krawieckich. Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru oraz jej partnerzy w ten sposób wspierają rozwój szkolnictwa zawodowego w Polsce i młodych talentów mody. W wydarzeniu brali udział od wielu lat również uczestnicy z Czech, Słowacji czy Ukrainy. W 2015 roku zwyciężył nawet Borys Kral z SUS Trencin ze Słowacji.

Uczestnicy Mistrzostw otrzymali zadanie od wykładowców Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. W ustalonym czasie mieli uszyć sukienkę według własnego, przygotowanego wcześniej pomysłu. Jury brało pod uwagę takie aspekty jak m.in. jakość odszycia, zastosowanie odpowiednich zabiegów technologicznych do wybranego wzoru czy dopasowanie materiału do wybranej formy odzieżowej.

W tegorocznych Mistrzostwach wzięło udział aż 20 osób z 13 szkół z całej Polski. W czasie wydarzenia zachowano szczególne środki ostrożności, uczestnicy zachowywali niezbędny dystans i pracowali w maseczkach. Mimo ograniczeń związanych z pandemią, powstały niezwykle efektowne projekty.

Wyniki:

I miejsce: Konrad Przybysławski, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Grota Roweckiego w Sosnowcu;

Bezpłatny semestr nauki w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie

Maszyna do szycia firmy Husqvarna

Nagroda ufundowana przez firmę Ariadna

II miejsce: Weronika Witalis, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle;

Nagroda:

Bezpłatny udział w wakacyjnym 10-dniowym kursie konstrukcji ubioru w Krakowskich Szkołach Artystycznych

Bezpłatne miejsce na jeden z wybranych warsztatów: projektowania mody, stylizacji, fotografii, projektowania biżuterii

Nagroda ufundowana przez firmę Ariadna

III miejsce: Karol Franciszkowicz, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku;

Nagroda:

IV miejsce: Natalia Idzior, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Grota Roweckiego w Sosnowcu.

Nagroda:

Zwycięska szkoła: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Grota Roweckiego w Sosnowcu.

Nagroda:

Możliwość bezpłatnego wydelegowania nauczyciela na jeden z wybranych warsztatów: projektowania mody, stylizacji, projektowania biżuterii, fotografii w ramach programu dokształcającego organizowanego przez Krakowskie Szkoły Artystyczne

Możliwość bezpłatnego udziału grupy 8 uczniów w wybranych warsztatach Krakowskich Szkół Artystycznych

Uczestnicy:

1. Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana w Nowym Targu

Joanna Potaczek

2. Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu

Jolanta Michałowska, Urszula Olejarz

3. Zespół Szkół Gospodarczych im. Mikołaja Spytka Ligęzy w Rzeszowie

Piotr Powroźnik, Kamil Ochałek

4. Zespół Szkół Ekonomicznych im. K. Adameckiego w Dąbrowie Górniczej

Kinga Bzowska, Paula Śledrzewska