Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Marta Gaś i Żaneta Pamela Skalsky "Istota szara"

ISTOTA SZARA – substancja występująca w mózgu i rdzeniu kręgowym. Odpowiada za podejmowanie decyzji moralnych oraz hamowanie różnych impulsów.

Seria zdjęć konceptualnych, skupiających się na naturze człowieka. Obserwując czynności, zachowania, zawody, postępowanie ludzi, odnoszę czasem wrażenie, że człowieczeństwo powoli zanika. Człowiek często wykonuje rzeczy mechanicznie, nie zastanawiając się chwilę nad tym co robi. Na moich zdjęciach Manekin wciela się w rolę człowieka. Sytuacje uchwycone na zdjęciach obejmują kilka płaszczyzn. Jedne dotyczą natury człowieka, moralności. Kolejne zawodów, w których człowiek jak robot monotonnie powtarza czynność. Inne sytuacje to codzienność, momenty rytmu życia, zachowania, czasem wyglądające … nieludzko. Fakt, że człowiek posiada w mózgu istotę szarą odróżnia nas od manekina, robota, maszyny. Istota szara odpowiada za podejmowanie decyzji moralnych – prostytutka – człowiek czy manekin? Wędkarz, który wychodzi o świcie na ryby i jest w stanie nieruchomo trwać bez słowa kilka godzin. Obserwując z oddali często się zastanawiałam czy to człowiek, czy już kukła. Traktorzysta, który dwa razy w roku musi bronować hektary pola. Wsiada na traktor i jeździ z jednej strony na drugą… z jednej na drugą… z jednej na drugą… A jaki wpływ na przyjmowaną wiedzę ma dziecko w szkole podstawowej? Siedzieć prosto, słuchać, uczyć się i nie przeszkadzać w prowadzeniu zajęć. Czym się różni wtedy od manekina?

„Ludzie pytają go
Pytają go
Czy zaprzestaliśmy czuć?
Choć wiem, że
Wszyscy śmiejemy się
W tym samym języku”

 LemON – AKE

Miejsce: Klub PozytywKa, ul. Bożego Ciała 12, Kraków
Czas: 06.06 – 16.06. 2014
Wernisaż: 06.o6.2014 / godz. 17.00

Marta Gaś (1986)
studentka fotografii w Krakowskich Szkołach Artystycznych (Szkoła Kreatywnej Fotografii) i absolwentka studiów pedagogicznych na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.  W latach 2002-2005 fotografia zajmowała jej dużo czasu. Uczęszczała wtedy do Liceum w Jastrzębiu Zdroju. Brała udział w licznych plenerach fotograficznych, które zakończone były grupowymi wystawami m.in. w Galerii Centrum w Jastrzębiu Zdroju oraz w Tourcoing we Francji, a także wystawą indywidualną „Moje fotografie” w Gołkowicach. Od 16 roku życia fotografuje śluby, ale interesuje się głównie fotografią artystyczną, dziecięcą oraz fotografią mody. Przez swoje fotografie chce wywoływać emocje i chciałaby, aby fotografia towarzyszyła jej przez całe życie.

plakatmartagas

Call Now ButtonZadzwoń teraz