Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Marek Cecuła, artysta, ceramik oraz pedagog.

Marek Cecuła – niezwykły artysta, ceramik oraz pedagog (Norwegia, USA, Izrael)

Marek Cecuła to polski artysta urodzony w 1944 r., ceramik oraz pedagog, który zyskał sławę na całym świecie.

Swą międzynarodową podróż, podczas której zdobywał cenne doświadczenie artystyczne, rozpoczął już w latach 60. Wyjechał wtedy do Izraela. Tam też, po raz pierwszy zainteresował się ceramiką. Uczęszczał tu na różne kursy oraz sam w końcu zaczął uczyć innych. W Binyaminie trafił na artystyczną komunę, której stał się członkiem. Po dwunastu latach wraz z grupą przeniósł się na południe Brazylii. Cecuła jednak chciał czegoś więcej. W 1976 r. znalazł się w Nowym Jorku. Tam otworzył studio Modus Design oraz Galerię Contemparary Porcelain. O miejscach tych zaczęły rozpisywać się amerykańskie gazety i nazwisko Cecuły zaczęło być coraz bardziej rozpoznawalne w artystycznym świecie.

Ceramik związany był także z uczelniami, m.in. z nowojorskim Wydziałem Ceramiki w Parsons School of Design, National Academy of the Arts w Bergen oraz z londyńskim Royal College of Art.
Po prawie trzydziestu latach artysta wrócił do Polski, gdzie przeniósł swoje studio Modus Design. W 2012 r. otworzył Design Centrum Kielce. Rok później, z jego inicjatywy powstało Ćmielów Design Studio.

Marek Cecuła znany jest na świecie jako artysta potrafiący w harmonijny sposób połączyć sztukę użytkową i dekoracyjną. Inspiracji szuka w różnych nurtach i stylistykach. Interesuje go kultura pop, Bauhaus, awangarda radziecka czy porcelana japońska. Wśród znanych prac artysty wymienić można zestaw „Colorware Dinnerware Set”, „Interactive set“, kubki „Zig Zag Teapot”, misy „Criss Cross” czy cukiernice – posiadają one w dużej mierze użytkowy charakter, czy bardziej konceptualne projekty, takie jak „Skatologie”, „Higiena”, „Erotic” czy „Diana”. Artysta za pomocą tych rzeźb i instalacji zaprasza odbiorcę do prowadzenia dialogu. Pragnie wywołać emocje oraz zmusić do refleksji. Wśród nowszych projektów Cecuły znajdują się projekty „Porcelanowy dywan”, „In Dust Real”, „Beauty of Imperfection” czy „Menora”.

Artysta jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2013 r. otrzymał nagrodę World Intelectual Property Award w kategorii Wzornictwo przemysłowe. Swe prace prezentował on na licznych wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, w kraju oraz za granicą. Prace Marka Cecuły zasilają zbiory i kolekcje wielu prestiżowych instytucji. Znajdują się one m.in. w Bostonie, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Londynie, Los Angeles i Pittsburghu.

Zdjęcie pochodzi ze strony artysty: http://www.ceculamarek.com/

Call Now ButtonZadzwoń teraz