GUMA CHROMIANOWA - KSA

GUMA CHROMIANOWA
  • On Sierpień 20, 2018

Szlachetna technika fotograficzna – guma chromianowa.

Jedną odbitkę wykonuje się trzy dni. Czy warto? To zależy od negatywu i umiejętnościgumisty”.

Każda odbitka jest inna, można jej wygląd kształtować nakładając kolejne warstwy. Do każdej warstwy stosuje się trochę inny skład mieszaniny nanoszonej na papier. Możemy dodawać do kolejnych warstw różnych pigmentów, lub zdecydować się na wersję monochromatyczną. Nawet stosując wyłącznie czarny pigment mamy do wyboru kilka rodzajów czerni, od ciepłej czerni słoniowej, poprzez neutralną czerń lampową do czerni z pestek winogron.

Trwałość odbitki to kilka tysięcy lat. Co prawda najstarsza guma sprzedana w domu aukcyjnym Sotheby’s za 1,6 mln funtów miała tylko 150 lat, lecz papirusy egipskie pisane są mieszaniną gumy arabskiej i pigmentu. Ludzka ręka decydowała gdzie będzie na papirusie czarno, a gdzie biało. W przypadku gumy chromianowej negatyw decyduje gdzie przepuścić światło i uczulić mieszaninę nałożoną na papier.

Jak się to robi? Porządny papier akwarelowy zabezpieczamy trzema warstwami żelatyny spożywczej i formaliny, potem nakładamy mieszaninę gumy arabskiej pigmentu i dwuchromianu potasu. Ten ostatni jest substancję światłoczułą. Pełni podobną rolę jak sole srebra w tradycyjnej fotografii analogowej. Po wysuszeniu w dość ciemnym miejscu nakładamy na papier duży negatyw i naświetlamy na słońcu lub przy pomocy lampy solarnej. Wywołujemy w wodzie z kranu. Całą operację powtarzamy od 3 do 6 razy, ładnie susząc papier pomiędzy czynnościami. Proste? Tak, zasada jest prosta, ale zanim wyjdzie pierwsza dobra guma to poleci kilka łez.

Guma chromianowa jest obowiązkowym przedmiotem na IV semestrze Szkoły Kreatywnej Fotografii. Łzy lecą, a potem wychodzą ciekawe prace…

Gum Print

It takes three days to prepare one print. Is it worth it? Every print is different and could last for centuries, like Egyptian manuscripts. You buy a good quality watercolour paper and protect it by three layers of gelatine and formaldehyde. Then apply your own photographic emulsion consisting of gum arabic chromium salt solution and pigment. Let it dry, cover with a negative and expose to the sun. Develop in tap water. Repeat the entire procedure 4 or 5 times. Simple? Yes, but students frequently cry in despair before they get a decent copy. This is a compulsory class for the Creative Photography School.