Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Finał II edycji Festiwalu Fashion Culture - pokaz pokonkursowy - KSA

Siedziba Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej” otworzyła swoje progi dla młodych, zdolnych projektantów z Polski i Wielkiej Brytanii. Patio zamieniło się w modowy wybieg, na którym zaprezentowano pięć kolekcji w rytmie improwizowanego występu na żywo. Wydarzenie uświetniła obecność zaproszonych gości, między innymi z  London College of Fashion i Central Saint Martins College of Art and Design z Wielkiej Brytanii.

Założona w Londynie Fundacja Fashion Culture, główny organizator wydarzenia, jest wspierana przez naszą organizację Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z uwagi na aspekt polonijny. Dlatego też gościliśmy w dniu pokazu znamienitych gości z Wielkiej Brytanii pochodzenia polskiego, którzy reprezentują kulturę, sztukę i design. Jest to wybitna inicjatywa łącząca dwa środowiska.” –  mówi Longin Komołowski Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

W wydarzeniu wzięli udział utalentowani i bardzo dobrze rokujący polscy artyści. Podczas pokazu zaprezentowane zostały projekty Gabriela Bakalarza, Karoliny Marczuk oraz Anki Letycji Walickiej, zwyciężczyni tegorocznej edycji festiwalu w Londynie.

Gabriel Bakałarz to absolwent Saint Martins College. Podczas pokazu zaprezentował projekty, które są hołdem złożonym uległym, wiotkim kobietom, a główną inspiracją do powstania kolekcji były hasła takie jak: poddanie, kontrola, dominacja. Kreacje w swej luźnej formie i konstrukcji odznaczały się jednocześnie intensywnymi kolorami, przede wszystkim w odcieniach błękitu z dodatkiem czerni i czerwieni.

Karolina Marczuk w swoich projektach połączyła zabawę z geometrią i kolorem. Dodatkowym elementem kolekcji były motywy kwiatowe.

Wszystkich w Warszawie, podobnie jak i  jury podczas prezentacji w Londynie, zachwyciła zmysłowa, trójwymiarowa i eteryczna kolekcja polskiej projektantki Anki Letycji Walickiej, absolwentki Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Inspiracją dla projektantki była linia geometryczna oraz linia papilarna, a przede wszystkim struktura drewna, widoczna w przedstawionych kreacjach.

Owacje wszystkich gości zebrał duet Sabio Janiak i Magdaleny Filipczak, polskich artystów mieszkających na stałe w Londynie. „Podczas występu zaproponowałem artystom biorącym udział w projekcie Fashion Culture „odcisk dźwiękowy” polegający na połączeniu wizji kolekcji z dźwiękiem. Chciałem, żeby każdy z pokazów miał unikalną, bardzo charakterystyczną oprawę muzyczną. Poprzez moją muzykę identyfikuję się z projektantami dla których tworzę” – powiedział Sabio Janiak.

Osobnym motywem łączącym współorganizatorów wydarzenia Fashion Culture, Komitet Paraolimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” było otwarcie wystawy w siedzibie Stowarzyszenia na Krakowskim Przedmieściu 64 w Warszawie. Na wystawie do 6 czerwca br. można oglądać sesje zdjęciowe, a na nich paraolimpijskich medalistów Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu.

Honorowy Partner projektu:  Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, TMobile fashion

Partnerzy projektu: Postscriptum Graphic Design, Agencja Promocji Mody Reklamex,  Konkret PR

Współorganizatorzy: Polski Komitet Paraolimpijski , Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

O projekcie

Fashion Culture to projekt łączący międzynarodowe pokazy mody z konkursem, w którym uczestniczą największe uniwersytety kształcące projektantów na świecie. W tym roku były to: College London of Fashion i Central Saint Martins College of Art and Design z Wielkiej Brytanii oraz ze strony polskiej: ASP z Łodzi, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa a także Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Ideą projektu jest nawiązywanie i zacieśnianie kontaktów między dwoma krajami, Polską i Wielką Brytanią, jak i rodowitymi mieszkańcami Zjednoczonego Królestwa. Zadaniem projektu jest promocja młodych, dobrze zapowiadających się talentów oraz przedstawienie szerszej publiczności projektantów od dawna działających na rynku polskim i brytyjskim. FASHION CULTURE to platforma, na której przenikają się różne dziedziny sztuki, takie jak fotografia, muzyka, sztuki wizualne czy taniec.

Głównym organizatorem jest Fashion Culture Association z Wielkiej Brytanii.

 

proj. James Castle, fot. Dawid Woźnyproj. James Castle/fot. Dawid Woźnyproj. Lili Colley, fot. Dawid Woźnyproj. Lili Colley/fot. Dawid Woźnyproj. Lili Colley, fot. Dawid Woźnyproj. Lili Colley/fot. Dawid Woźnyproj. Karolina Marczuk, fot. Dawid Woźnyproj. Karolina Marczuk/fot. Dawid Woźnyproj. Anka Letycja Walicka, fot. Dawid Woźnyproj. Anka Letycja Walicka/fot. Dawid Woźnyproj. Anka Letycja Walicka, fot. Dawid Woźnyproj. Anka Letycja Walicka/ fot. Dawid Woźny

Call Now ButtonZadzwoń teraz