Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Eko Fashion – aktualna moda czy zmiana podejścia do ubrań? - KSA

Eko Fashion – aktualna moda czy  zmiana podejścia do ubrań?

Eko Fashion – aktualna moda czy całkowita zmiana podejścia do ubrań?

Jesteśmy tuż po Eko Fashion  Weekend, który zakończył się jak zwykle spektakularnym pokazem mody papierowej i recyklingowej Junk Fashion Show. W Związku z tym warto przyjrzeć się kilku trendom w projektowaniu mody recyklingowej.

Zaczniemy od przerabiania ubrań, choć nie chodzi mi tu o standardowe przeróbki krawieckie w stylu zwężania czy skrócenia nogawek, ale o przerobienie go według nowej mody, uwspółcześnienie czy nadanie mu wyjątkowego unikatowego charakteru.

Eko-Fashion

Proj. Michał Wójciak

Nowe podejście do ubrań zakłada, że nawet stare, nieaktualne rzeczy mają w sobie znamiona rzeczy projektanckiej – ktoś kiedyś nadał im pewną formę, dobrał materiał, często wkładając w to swoje serce, swoje umiejętności i swoją pasję. Dlatego nie powinniśmy pozbywać się rzeczy, wyrzucać ich impulsywnie, kiedy tylko przestają nam się podobać. Możemy nadać im drugie życie i dodatkowo bardzo je spersonalizować. Szczególnie jeśli nie są to rzeczy z zeszłosezonowej wyprzedaży, a dodatkowo mają swoją historię.

Eko-Fashion

Proj. Michał Wójciak

Polscy wielbiciele mody polubili vintage shopy, w samym Krakowie mamy ich już kilka i większość z nich oferuje jako dodatkową usługę dopasowanie modelu do klienta. Wielu młodych polskich projektantów podjęło się też przerabiania starych modeli na nowe perełki.

A jak to wygląda na świecie? Podobnie! Mnie zachwycają m.in. kolekcje japońskiego projektanta Nozomi Ishiguro, który często używa w swoich kolekcjach materiałów z odzysku.

Eko-Fashion

Dodatkowo zmieniając styl użytych ubrań. I tak w kolekcji „Gypsy Balerina” z 2010 tweedy kojarzące nam się jednoznacznie z „chanelowskimi” kompletami nabierają młodzieńczego, zbuntowanego charakteru.

Kolekcję Haute Couture „The Tambourine” z 2014 opisywano jako idealny przykład destrukcji i dekonstrukcji typowych rozwiązań modowych. Ubrania typowo street wearowe w tak nietypowych zestawieniach i stylizacji kojarzyły się z inną epoką, nabierały oryginalności i niepowtarzalnego stylu.

autor: Magdalena Kęskiewicz

Call Now ButtonZadzwoń teraz