CRACOW FASHION WEEK 2016 PODSUMOWANIE CRACOW FASHION WEEK 2016 PODSUMOWANIE

CRACOW FASHION WEEK 2016 PODSUMOWANIE

Cracow Fashion Week 2016 relacja

Cracow Fashion Week 2016 był niezwykle bogaty. W Krakowie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń związanych z modą. Głównym organizatorem CFW jest Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru.

Bartosz Kuśnierz zdobył Grand Prix Cracow Fashion Awards, konkursu dla młodych projektantów kończących Szkołę Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU www.ksa.edu.pl. W czasie uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków odebrał statuetkę z rąk Joanny Przetakiewicz, dyrektor kreatywnej marki La Mania. Wydarzenie otwarło 7. edycję Cracow Fashion Week (5-12 marca), który SAPU organizowała w partnerstwie z Krakowskim Biurem Festiwalowym i miastem Kraków.

Bartosz Kuśnierz Fot. VAAS Photography

Bartosz Kuśnierz otrzymał w czasie gali Cracow Fashion Awards wiele nagród. Jego kolekcja męskich ubrań spodobała się nie tylko jury Rady Wysokich Krawców, w której zasiadali m.in. Joanna Przetakiewicz, Jerzy Antkowiak, Krzysztof Łoszewski, Anna Jatczak, Gosia Sobiczewska, Ranita Sobańska, Ilona Kanclerz, Anna Pięta czy Magdalena Korcz. Projektanta nagrodzili również: Rada Artystów pod przewodnictwem Krystyny Mazurównej, Grupa Autoremo – partner strategiczny Cracow Fashion Week, Ranita Sobańska w imieniu marki 4F, Husqvarna, salon hair&beauty Roman, krakowski showroom Forum Mody, Hanna Gajos w imieniu „Rynku Mody” oraz prywatny mecenas Paweł Chołodowski.

Cracow Fashion Week - gala, 6.03 Joanna Przetakiewicz (116 z 198)

Joanna Przetakiewicz Fot. Tomasz Dyniec

„Inspiracją dla kolekcji nazwanej Danakil była pustynia o tej nazwie, która znajduje się w Etiopii” – mówi Bartosz Kuśnierz, tegoroczny absolwent Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. „Gdy ją odwiedziłem, urzekło mnie jej surowe piękno. To było niezwykle mocne, egzystencjalne przeżycie, w którym zachwyt łączył się z poczuciem niebezpieczeństwa. Żyjemy dziś w miastach, w przestrzeni stworzonej niemal w stu procentach przez człowieka. Moja kolekcja ma przypominać o tęsknocie człowieka za naturą”.

Kolekcja powstała pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Bednarza, wykładowcy SAPU, głównego projektanta marki Vistula.

Nagrodę Rady Mediów pod przewodnictwem Michała Zaczyńskiego otrzymała Monika Dębowska za kolekcję „Human Roots”. W Radzie Mediów zasiadali znakomici krytycy mody, m.in. Marcin Świderek (szef działu mody „Elle”), Monika Bielkiewicz (szef działu mody „Avanti”), Wojciech Grzybała (szef działu mody „Gala”), Tobiasz Kujawa (Freestyle Voguing), Hanna Gajos, Olka Kaźmierczak (Fashion PR Girl), Ewa Kowalewska-Kondrat (Harel), Ewa Kosz (Ultra), Łukasz Gazur (szef działu kultury Dziennik Polski). W Radzie Artystów zasiadali uznani twórcy związani ze światem mody: Krystyna Mazurówna (tancerka, choreograf), Judyta Fibiger (reżyserka), Marta Dyks (top modelka), Agata Mayer (fotograf), Borys Makary (fotograf), Ewa Bilan-Stoch (fotograf).

Monika Dębowska (2)

Monika Dębowska Fot. Anna Zborowska

W czasie gali Cracow Fashion Awards swoje nowe kolekcje zaprezentowali uznani absolwenci SAPU: Ewelina Kosmal („Lucky Me”), Anka Letycja Walicka („Curb 65!”) oraz Michał Wójciak („Hobo”). Zobaczyliśmy kolekcje międzynarodowe: Pauli Carmen Rimoli (zwyciężczyni konkursu Fashion Culture 2015, Włochy), Martina Durikovicova (zwyciężczyni Kosice Fashion Week, Słowacja). Zobaczyliśmy również zbiorowe kolekcje z European Fashion Union (projektanci z Ukrainy oraz Rosji) oraz Budapest Metropolitan University (prace studentów).

Cracow Fashion Awards były najważniejszym wydarzeniem 7. edycji Cracow Fashion Week, którego głównym organizatorem jest Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. W czasie całego tygodnia, od 5 do 12 marca, w Krakowie odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń związanych z modą – pokazy, wystawy, warsztaty, seanse filmowe w Kinie Pod Baranami.

sapucreative (2)

Można było wziąć udział w aż czterech wystawach, spośród których dwie cieszyły się szczególnym zainteresowaniem. Na Placu Szczepańskim w pobliżu Rynku Głównego została otwarta ekspozycja zdjęć mody autorstwa kilkudziesięciu fotografów. Pokazano prace uznanych artystów, jak Lidia Popiel, Aldona Karczmarczyk czy Szymon Brodziak, a także młodych fotografów, absolwentów Szkoły Kreatywnej Fotografii. W Muzeum Inżynierii Miejskiej została ustawiona ekspozycja ubiorów stworzonych przez najbardziej uznanych dawnych studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Oglądać można było m.in. prace Bohoboco (tworzący go Michał Gilbert Lach uczył się w SAPU), Oli Bajer (Bola), Filipa Rotha, Pat Guzik, Anny Pirowskiej (Dressap), Anki Letycji Walickiej, Michała Wójciaka, Joanny Organiściak czy Walerii Tokarzewskiej-Karaszewicz.

W Muzeum Narodowym w Krakowie odbył się konkurs na najlepszą stylizację nawiązującą do mody z czasów PRL, organizowany przy okazji wystawy „Modna i już! Moda w PRL”. Cracow Fashion Week jest jednym z największych wydarzeń mody organizowanych w Polsce.

Partnerami wydarzenia były Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz miasto Kraków.

Partnerzy strategiczni Cracow Fashion Week 2016:

o8dvs69aj4vu autoremo novotel-780x390 46877_hotelniebieski_logo

Organizatorzy: