Cracow Fashion Awards 2014 rozdane

Uroczystą galą wręczenia statuetki Kolekcji Roku zakończył się Cracow Fashion Awards -konkurs dla młodych projektantów, absolwentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (https://www.ksa.edu.pl/). Kilkadziesiąt kolekcji inspirowanych różnymi epokami, tendencjami w sztuce i osobistymi przeżyciami po raz kolejny ukazały potencjał twórczy stojących u progu kariery zawodowej projektantów. Stworzone przez nich widowisko wprowadziło w klimat pozostałych wydarzeń, które odbędą się w ramach Cracow Fashion Week 2014.
Dwudniowa rywalizacja odbywała się w Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Wydarzenie poprowadził dyrektor Krakowskich Szkół Artystycznych, Jerzy Gaweł. Podczas niedzielnej gali towarzyszył mu Krzysztof Stawowy, aktor i wykładowca Szkoły Aktorskiej SPOT. Wszystkie pokazy realizowały modelki i modele z Agencji Promocji Mody Reklamex (http://www.reklamex.krakow.pl/)
Wręczenie nagród uświetniły pokazy kolekcji zagranicznych projektantów: Olgi Fieofanovej, braci Artema i Oleksieja Anatskyi oraz Lili Colley, która pokazała niesamowitą biżuterię, wyeksponowaną na ubiorach zaprojektowanych przez zeszłoroczną absolwentkę SAPU, Kasię Ciejek. Swoje kolekcje zaprezentowali również absolwenci SAPU o uznanej pozycji w świecie mody, laureaci międzynarodowych konkursów: IMA MAD, Karolina Pięch, Studio B3, DUD.ZIN.SKA.
W wydarzeniach uczestniczyli przybyli do Krakowa projektanci, artyści i autorytety dziennikarstwa mody: Jerzy Antkowiak, Wojciech Bednarz, Joanna Błażejowska, Marcin Dąbrowski, Hanna Gajos, Anna Jatczak, Ilona Kanclerz, Krystyna Mazurówna, Ewa Minge, Carol Morgan, Monika Onoszko, Małgorzata Sobiczewska, Łucja Wojtala, Michał Zaczyński. Widowisko swoją obecnością zaszczycili również przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. Znany watykanista i pisarz Franco Bucarelli przybył w towarzystwie Agnieszki Chrzanowskiej, aktorki i piosenkarki związanej ze sceną Piwnicy Pod Baranami.
Dwuetapowy konkurs Cracow Fashion Awards wyłonił zwycięzcę oraz laureatów wielu nagród przyznawanych przez jury, partnerów, organizatorów i sponsorów imprezy. Autorzy najlepszych kolekcji wezmą udział w prestiżowych, organizowanych w kraju i za granicą stażach, stypendiach oraz konkursach. Wręczono także cenne nagrody pieniężne
i rzeczowe.
Statuetkę oraz tytuł Kolekcji Roku otrzymała Karolina Kuczer-Płoszaj za kolekcję „Welcome to paradise”. Wyróżnienia za kreatywność i wizjonerstwo otrzymali Sebastian Gąsienica-Łuszczek („Shadows”), Anita Gil-Korynek („Walking throuhg the walls”) oraz Michał Kozłowski („Debiut”). Rada Mediów przyznała nagrodę ex aequo Marii Fedro („Jasna rzeczywistość”) oraz Karolinie Kuczer-Płoszaj (Welcome to paradise”). Nagroda SAPU – wyjazd na Międzynarodowy Konkurs Habitus Baltija trafiła do Sebastiana Gąsienicy-Łuszczka (Shadows”), Michała Kozłowskiego („Debiut”) oraz Dominiki Losko („Luminescent”). Joanna Błażejowska zaprosiła na staż do swojego atelier w Paryżu Małgorzatę Łęczycką („Exlibris”) oraz Sylwię Bodzetę („Lacrimosa”). Główny partner wydarzenia, Firma Husqvarna ufundowała nagrodę dla zwycięzcy konkursu, Karoliny Kuczer-Płoszaj w postaci hafciarki o wartości 6000 zł.

Rozpoczęty konkursem Cracow Fashion Awards Tydzień Mody potrwa do niedzieli,
30 marca. W programie mnóstwo atrakcji dla pasjonatów mody – warsztaty, wykłady, wernisaże, pokazy, konferencje oraz targi. Szczegółowy plan Cracow Fashion Week 2014 dostępny jest na stronie http://www.cracowfashionweek.com/.

Patronem Cracow Fashion Week 2014 jest Miasto Kraków oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Nagrody przyznane przez Partnerów i Patronów:

Partner strategiczny Cracow Fashion Week 2014, Hotel Novotel Kraków Centrum wyróżnił: Katarzynę Pakaszewską („Lśnienie”), Beatę Kamińską („Bianco-nero”)i Weronikę Maciejewską („Pasmanteria”).

Niebieski Art Hotel & SPA, partner strategiczny imprezy nagrodził: Magdalenę Misztal („Zou Bisou”), Patrycję Terkowską-Szlażko („A woman, the warrior”), Aleksandrę Dudek („Insectity”), Magdalenę Klimowską („Erugoria”), Magdalenę Karolską („In memory in”).

Firma Ariadna wyróżniła kolekcję Katarzyny Serafin („Rewolta”). Tego samego wyboru dokonała także marka Consay. Slow Fashion Cafe przyznała nagrodę Paulinie Bździkot („Warszawskie tempo”).

Nagroda Neo Fashion Days trafiła do Sebastiana Gąsienicy-Łuszczka, przedstawiciele Donieck Fashion Days wyróżnili Marię Fedro i Katarzynę Serafin.

Modny Śląsk nagrodził Nicol Colgę za kolekcję „Ślónsk”, a Wrocław Design Martę Lenkiewicz („No name”), Karolinę Kuczer-Płoszaj, Anitę Gil-Korynek, Sebastiana Gąsienicę-Łuszczka oraz Jadwigę Pańczyniak („Eter”).

Producent wykonawczy Widowiska Teatralno – Modowego „Po zmierzchu” organizowanego w Sandomierzu przyznał nagrodę Ewelinie Janiszewskiej („Tokyo Monogatari”), Michałowi Kozłowskiemu, Sylwii Bodzęcie oraz Marii Fedro.

Firma Ewa Bień wyróżniła prace Moniki oraz Patryka Łobos („Dekonstruktywizm”). Tę samą kolekcję wybrała także firma Bielenda. Instytut Konfucjusza nagrodził Weronikę Maciejewską.

Nagroda „Dziennika Polskiego” trafiła do Karoliny Kuczer-Płoszaj, a „Rynku Mody” do Jadwigi Pańczyniak i Sebastiana Gąsienicy-Łuszczka.

Promedia wyróżniły kolekcję Anity Gil-Korynek, a „Lounge Magazyn” Karoliny Kuczer-Płoszaj.

Faworytem Radia Eska okazała się kolekcja Marii Fedro. Tego samego wyboru dokonała także Agencja Fashion Film. Serwis KulturaOnLine.pl wyróżnił Nicol Colgę, a Luksus Portal Karolinę Pakaszewską.

tekst: Aleksandra Depa

Organizatorzy: Polska Fundacja Sztuki i Mody, Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Agencja Promocji Mody REKLAMEX
Partnerzy Główni: Husqvarna Viking, Pasmanteria Krakowska
Partnerzy strategiczni: Hotel Novotel Kraków Centrum , Niebieski Art Hotel & SPA