Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cracow Fashion Award - kolekcja Marty Pilas "Pause" - KSA

Cracow Fashion Award – kolekcja Marty Pilas „Pause”

Kolekcja Marty Pilas „Pause” inspirowana jest depresją – chorobą XXI wieku. Wyraźne kolory i figury zaczerpnięte z animowanych filmów japońskich są kluczem do ukazania trudnej tematyki kolekcji.

„Pause” opis kolekcji Marty Pilas

„Wszystkie elementy użyte do powstania kolekcji „PAUSE” zostały wyselekcjonowane tak, by stanowić kompletne odzwierciedlenie wybranej koncepcji. Na pierwszy rzut oka widz może dostrzec inspirację zaczerpniętą z japońskiego serialu animowanego. Lecz istotę projektu stanowi ukazanie depresji jako choroby ludzkiego umysłu, która wyklucza człowieka z funkcjonowania w społeczeństwie – niejako „pauzuje” go w rzeczywistości pełnej sytuacji bez wyjścia.

Japonia to kraj, w którym bardzo duży odsetek ludności boryka się a tym problemem, często nie widząca żadnego sensu życia. Całą kolekcje dedykuję osobie bliskiej memu sercu, która zmaga się z ową chorobą. Zastosowane kolory nie są przypadkowe, nadają kolekcji silną symbolikę: czerń – żałoba, czerwień – krew, życie, biel, nadzieja.

Własnoręczne hafty są wyrazem cierpienia, krzyku o pomoc, całe sylwetki niczym wyjęte z rzeczywistości, maskotka – niepozorny i uroczy miś inspirowany postacią Kyubey`a z serii „Puella Magi Madoka Magica”, tzw. inkubator porywający ludzkie dusze pod pretekstem spełnionego życzenia poprzez, lokowanie ich w krysztale, wprowadza uległe osoby w świat gdzie ich marzenia stały się rzeczywistością. Prędko jednak okazuje się, że świat ten to nieustanna walka gdzie na szali postawione są ludzkie życia, co doprowadza ludzi do ruiny psychicznej.

Materiały użyte do odszycia sylwetek zostały zderzone ze sobą 2/2 1- wełna lewoskrętna 100 % 2 – skóra naturalna/1- ortalion (sztuczny) 2- tiul (sztuczny). Połączyłam ze sobą materiały naturalne ze sztucznymi, scalając tym samym dwa światy – wytworny i ekskluzywny z tanim. Drogie materiały, wełna i skóra, cenione są za swoje właściwości, szlachetność, ekologiczność, kojarzą się z luksusem „czymś lepszym”, zaś stanowiące ich przeciwieństwo, tiul i ortalion – sztuczne, nieekologiczne, uważane są za symbol tandety. W mojej kolekcji te dwie odmienne sfery stworzyły duet „biedny i bogaty”. Odnosząc to połączenie do rzeczywistości i przekładając na funkcjonowanie we współczesnym świecie, chciałam pokazać, iż na pozór niepasujące do siebie fragmenty. Potrafią stworzyć niepowtarzalną jedność, nie będąc dyskryminowanymi za klasę jakości, lecz docenianymi osobno i jako uzupełniająca się kompletna całość.”

Fot. Wiesiek Stempak


 

Organizatorzy: Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru, Szkoła Kreatywnej Fotografii, Reklamex, Krakowskie Szkoły Artystyczne

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Centrum Kongresowe ICE Kraków

Partnerzy Generalni: Galeria Kazimierz, Volvo Wadowscy

Partnerzy strategiczni: LPP, Hotel Niebieski, Hotel Novotel Kraków City West

Partnerzy: 4F, Ariadna, Jordan Group, Hotel Legend, Husqvarna Viking, Pasmanteria Krakowska, Drukarnia Leyko, Bielenda

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fashion Revolution Polska, Fairtrade Polska, Fu-Ku

Partnerzy organizacyjni: Nowohuckie Centrum Kultury, Slow Fashion Cafe, Forum Przestrzenie, Pauza In Garden, Kiermash, Styly, European Fashion Union, Koneser, Barbakan

Call Now ButtonZadzwoń teraz