Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Beksiński jesienią w Krakowie

Podczas inauguracji 2. Nowohuckiego Festiwalu Sztuki zostanie otwarta w Galerii Nowohuckiego Centrum Kultury długo wyczekiwana wystawa przeglądowa prac Zdzisława Beksińskiego, jednego z najwybitniejszych twórców XX i początku XXI wieku.
Krakowianie nie mieli do tej pory szczęścia do Beksińskiego – nigdy nie znalazły swojego stałego miejsca ekspozycji w tym mieście. Dlatego znaczący staje się fakt, że wystawę liczącą około 100 prac (w tym fotografie, rysunki, grafiki i obrazy olejne) będzie można podziwiać w Nowej Hucie przez ponad dwa tygodnie. Eksponowane dzieła zostały udostępnione przez Muzeum Historyczne w Sanoku, któremu artysta przekazał w testamencie cały swój dorobek.
Beksiński należy do wąskiego grona polskich artystów, których twórczość jest tak dobrze rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w Europie. Rodzące wiele emocji i kontrowersji dzieła artysty nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzbudzają w odbiorcach skrajne uczucia: od zachwytu, po ostrą krytykę. Język artystyczny Beksińskiego charakteryzuje ogromna szczegółowość. Mistrz uwiecznia w swych pracach zdeformowane postacie, opuszczone budynki, budzące grozę kształty i figury, które na przemian fascynują i przerażają. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie „Dlaczego Beksiński?” (sobota, 4 października godz. 11.00), podczas którego o genialnym artyście będzie opowiadał Wiesław Banach, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku. Zapraszamy do wzięcia w nim udziału nie tylko zainteresowanych osobą Beksińskiego, ale także wszystkich uczestników Nowohuckiego Festiwalu Sztuki.
Wystawa dzieł Zdzisława Beksińskiego jest jednym z głównych punktów programu 2. edycji Nowohuckiego Festiwalu Sztuki, podczas którego odbędą się także Targi Młodej Sztuki i Designu. Na dwa dni wnętrza Nowohuckiego Centrum Kultury przemienią się w ogromną przestrzeń wystawową, udostępnioną osobom tworzącym sztukę użytkową. Na blisko stu stoiskach wystawienniczych swoją twórczość zaprezentują wchodzący na rynek polscy artyści i projektanci zajmujący się sztukami plastycznymi, modą, rękodziełem, projektowaniem wnętrz itd.
Nowością festiwalową będzie w tym roku koncert plenerowy „Scena Młodych”, podczas którego przez dwa dni prezentować się będą młode zespoły i wykonawcy z Krakowa, Małopolski, ale nie tylko. W programie Festiwalu znajdą się także: warsztaty m.in. graficzne, ceramiczne, tworzenia biżuterii, performance teatralny, pokaz Krakowskiego Teatru Tańca oraz odsłonięcie muralu na północnej ścianie budynku NCK.
Szczegółowy program Festiwalu  znajduje się na stronie www.nowohuckifestiwalsztuki.pl oraz www.facebook.com/nowohuckifestiwalsztuki

Wystawa prac Beksińskiego otwarta będzie od 4 do 19 października.
W dniach 4 i 5 października – wstęp wolny. W pozostałych dniach wystawa będzie biletowana (bilet normalny
8 zł, ulgowy 6 zł).

Informacje o biletach i rezerwacje:
Nowohuckie Centrum Kultury
al. Jana Pawła II 232
tel. 12 644 02 66 wew. 55
rezerwacja@nck.krakow.pl

Projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

WOJ-MALOPOL LOGO POZIOM cmyk

0029

DSC_3744

S-6068

S-6271

S-6298

internet MK PLAKAT BEKSIŃSKI 01.10

internet MK PLAKAT 01.10 2014

Call Now ButtonZadzwoń teraz