Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Aleksandra Gaca, polska projektantka tkanin.

Aleksandra Gaca – polska projektantka, twórczyni trójwymiarowych tkanin ARCHITEXTILES (Holandia)

Aleksandra Gaca to polska projektantka urodzona w 1969 r. w Łodzi. Wśród jej zainteresowań znajdują się design, architektura, konstrukcje przestrzenne oraz moda.

Swe artystyczne pasje Aleksandra rozwijała już w szkole średniej – w 1991 r. ukończyła Liceum Plastyczne w swym rodzinnym mieście. Następnie wyjechała do Holandii i kontynuowała naukę na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze. W 1997. zdobyła dyplom na kierunku Projektowanie tkanin i ubioru. Doświadcznie zdobyła również w Anglii, gdzie przebywała na stażu ucząc się projektowania tkanin. Tam też swą uwagę skupiła na samym materiale, technikach jego tworzenia i różnorodności. Szczególnie zainteresowały ją tkaniny dekoracyjne.

Gaca słynie z tworzenia oryginalnych trójwymiarowych tkanin, wykorzystując w procesie tym najnowsze technologie oraz zwracając szczególną uwagę na właściwości akustyczne materiałów. ARCHITEXTILES to stworzone przez nią, specjalnie utkane struktury, które zostały określone mianem „poetyckiego designu dającego nieskończone możliwości”. Zostały one wykonane z bawełny, wiskozy, wełny merynosów, poliestru oraz elastanu. Te innowacyjne tkaniny niebywale skutecznie wyciszają pomieszczenia, są niepalne oraz hipoalergiczne. Jej tkaniny 3D zostały użyte m.in. jako materiał meblarski, materiał na bluzki, nakrycia głowy itd.

Wśród najsłynniejszych kolekcji Aleksandry Gacy znajdują się „Slumber” (pufy, poduszki, pledy) oraz „Architextile” (panele ścienne).

Projektantka jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w wielu konkursach i przeglądach. Została zauważona m.in. podczas Dutch Design Week, gdzie doceniono ją w kategorii Best Professional Product, Design Alive Awards 2012, Łódź Design Festival czy Design District Awards. Współpracowała z prestiżową marką Hermès, belgisjką frimą Casalis, projektantką Iris von Herpen czy Textiel Lab w Muzeum Włókiennictwa w Tilburgu. Ponadto stworzyła serię szalików „Slumber Shawl”.

Prócz konkursów projekty artystki można podziwiać również na wystawach. Ostatnia z nich odbyła się w Mediolanie. Wcześniej prace Gacy gościły w Łodzi na Miedzynarodowym Triennale Tkaniny, w Poznaniu, Krakowie oraz w Izraelu.

Jej tkaniny zostały także wykorzystane w różnych przestrzeniach publicznych – zdobią lotniska, banki i ambasady ((m.in. Schilpol w Amsterdamie, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Hadze, holenderską ambasadę w Berlinie).

Obecnie Aleksandra Gaca mieszka i pracuje w Delft, gdzie założyła własne studio projektowe.

Strona internetowa artystki: www.aleksandragaca.nl

Zdjęcie: http://culture.pl/en/artist/aleksandra-gaca

Call Now ButtonZadzwoń teraz