Pokaz Fashion Culture w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie - KSA

11 lutego 2012 w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się wielka gala FASHION CULTURE. Fashion Culture to międzynarodowe pokazy mody i konkurs z udziałem największych tego rodzaju uniwersytetów na świecie. W tym roku były to: College London of Fashion i Central Saint Martins College of Art and Design z Wielkiej Brytanii oraz ze strony polskiej: ASP z Łodzi, Krakowskich Szkół Artystycznych a także Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. Pomysłodawcą projektu była Katarzyna Kwiatkowska – Działak z PWWB- Polskiej Wszechnicy w Wielkiej Brytanii. Partnerami PWWB i współorganizatorami ze strony polskiej byli : Stowarzyszenie Akademia Wilanowska, Muzeum Pałac w Wilanowie oraz Akademia Stylu i Piękna a także Post Scriptum i Media Art Center. Galę poprowadził dziennikarz Marcin Mańka oraz Anna Piszczałka – finalistka pierwszej polskiej edycji programu Top Model. Kompozycje muzyczna podczas gali wykonał Sabio Janiak. Zaszczytną rolę Przewodniczącego Jury przyjęła polska projektantka Joanna Klimas, którą wspierała miedzy innymi Biljana Poposka Roberts z London College of Fashion. W trakcie pokazów zobaczyliśmy kolekcje: Agi Pou, Moniki Błażusiak, Agnieszki Kowalskiej, Moniki Jaworskiej, Kamili Gawrońskiej-Kasperskiej, Dominiki Piekutowskiej-Swed, Nova Chiu, Susana Bettencourt, Liz Black, Suzannah Gardnem, Ziv Kazenstein oraz Ryohey Kawanishi, Młodzi projektanci zostali nagrodzeni m. innymi stażem w Wielkiej Brytanii (Dominika Piekutowska-Swed), ekspozycją w Złotych Tarasach (Nova Chiu) w Warszawie, sesjami zdjęciowymi, wywiadami i artykułami (ELLE). W imieniu fundatorów nagród wystąpiła Agnieszka Michalczyk – prezes Akademii Stylu i Piękna osobiście wręczając wyróżnienia. Podczas pokazu zostały również zaprezentowane prace fotograficzne utalentowanych artystów mieszkających i tworzących w Wielkiej Brytanii Moniki S. Jakubowskiej, Krystiana Daty oraz Piotra Apolinarskiego. Tematem wystawy był projekt FASHION CULTURE. Ponadto pokaz uświetnił występ jazzowy Moniki Lidke oraz Maćka Pysz wraz z muzykami zaproszonymi z Wielkiej Brytanii a także koncert wierszy Marleny Zynger z Warszawy. Modelki do pokazu zapewniła firma REKLAMEX Agencja Modelek i Modeli z Krakowa oraz Joost z Warszawy. Stylizacje fryzur wykonał zespół MATRIX/ LOREAL Polska zaś make up Akademia Makijażu Mokotowska 58. O poczestunek zadbala resteuracja Herezja. Pobudzala zmysly kawa Chicco d’Oro. Honorowy Patronat nad projektem FASHION CULTURE objął Mer Londynu, Ambasada Brytyjska oraz Ambasada Polska. Pani Jessica Glover, Sekretarz Ambasador z Wielkiej Brytanii przygotowała i wygłosiła przemówienie o międzynarodowej współpracy obu państw na polu kultury i nowatorskim pomyśle promocji sztuki poprzez modę w projekcie FASHION CULTURE.

The FASHIONCULTURE event took pace on Saturday 11th February in the Royal Wilanow Palace Orangery in Warsaw. It is an international fashion show and competition in which the world’s leading fashion colleges participated. This year there came from Great Britain the London College of Fashion and Central St Martins College of Art and Design and from Poland the Lodz Academy of Fine Arts, Cracow Art School and the Warsaw International School of Costume and Fashion Design. The Project Creator and Coordinator was Mrs Katarzyna Kwiatkowska-Dzialak of the British PWWB. The PWWB partners and co-organisers were Wilanow Academy Association and the Academy of Style and Beauty as well as Post Scriptum and the Media Art Centre. The event presenter was the journalist Marcin Manka together with Anna Piszczalka, who was a finalist in the first Polish edition of Top Model. Sabio Janiak was the event music DJ. The Jury Leader was the renown Polish fashion designer Joanna Klimas, who was helped by jurors, notably Biljana Poposka Roberts from the London College of Fashion. In the course of the fashion show we saw the collections from Poland of Aga Pou, Monika Blazusiak, Agnieszka Kowalska, Monika Jaworska, Kamila Gawronska-Kasperska and Dominika Pietukowska-Swed and from Great Britain Nova Chiu, Susana Bettencourt, Suzannah Gardner, Liz Black, Ziv Kazenstein and Ryohei Kawanishi. The young designers received prizes including an internship in Great Britain (Dominika Pietukowska-Swed) and an exhibition in Warsaw’s upmarket shopping mall The Golden Terraces (Nova Chiu) as well as interviews and articles in ELLE; these were announced by Agnieszka Piechalczuk, the Academy of Style and Beauty Head. During the Fashion Show photographs on the theme of Fashion Culture were exhibited of talented photographers living in London, namely Monika S. Jakubowska, Krystian Data and Piotr Apolinarski. The evening was crowned by the concert given by the well-known jazz vocalist Monika Lidke and guitarist Maciej Pysz with accompaniasts from London and poetry recitations by Marlena Zynger from Warsaw. The fashion models were from REKLAMEX Model Agencji from Cracow as well as Joost from Warsaw. The MATRIX/LOREAL Poland team were the stylists and the make-up was by the Mokotowska 58 Make-Up Academy. Appetizers served by Resteuracja Herezja. Stimulated the senses coffee Chicco d’Oro. The event was supported by the Mayor of London, the British Embassy and Polish Embassy in London. The Fashion Show was opened by Jessica Glover, British Embassy Secretary, who spoke about the international cooperation of both countries in the field of culture and about the new concept of art through fashion as demonstrated by the project FASHION CULTURE.

fot. Aga Apolinarska / OmnisPress.com

fot. Gaweł