Cracow Fashion Awards 2013 - KSA

promo sapu marzec 2013

Cracow Fashion Awards 2013 – pokaz dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru już po raz osiemnasty przyciągnie do Krakowa znakomitości mody. W Jury konkursu zasiądą m.in: ikona polskiej mody Jerzy Antkowiak, projektantki: Anna Jatczak – autorka sukcesu wielu polskich firm, Ewa Jagielska-Żak (Leo Lazzi), Monika Onoszko, Ilona Kanclerz, Dorota Wróblewska – organizatorka Warsaw Fashion Street, wybitny krytyk modowy Michał Zaczyński, Krystyna Mazurówna oraz twórcy Fashion Week Poland Irmina Kubiak i Jacek Kłak.

Wśród licznych nagród czekających na uczestników konkursu znajduje się staż w paryskim atelier Joanny Błażejowskiej, prezentacje kolekcji na Russian Silhouette w Moskwie oraz na prestiżowym pokazie Fashion Culture realizowanym w ramach współpracy polsko-brytyjskiej.

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru została założona w 1994 roku;  jej absolwenci pracują we wszystkich największych firmach modowych w Polsce.

Wielu z nich projektuje pod własną marką –  Łucja Wojtala, Martyna Czerwińska ( Mysikrólik), Małgorzata Fejkiel, Karolina Pięch, Michał Gilbert Lach ( Bohoboco), Małgorzata Grzywnowicz i Małgorzata Węgiel, Anna Kara, Agata Zemełka i Anna Pirowska, Anka Letycja Walicka, Pat Guzik, Ola Bajer (Bola), Anna Ziemniak, Łukasz Stachowicz i Tomasz Jakowienko (LiT Fashion) to obecnie uznane nazwiska w świecie mody.

Absolwenci SAPU wielokrotnie zdobyli pierwsze miejsce w konkursie o Złotą Nitkę- Peggy Pawłowski, Grzywnowicz-Węgiel, Magdalena Śmielak, Agnieszka Kowalska i Monika Jaworska.  W 2010 roku Międzynarodowe Targi Łódzkie przyznały SAPU Honorową Złotą Nitkę za wybitne osiągnięcia w kształceniu projektantów mody.

Do niewątpliwych sukcesów SAPU na arenie międzynarodowej należy zaliczyć dwukrotne zdobycie statuetki The Best School w konkursie Habitus Baltija w Rydze, w którym rokrocznie bierze udział około dziesięciu wyższych uczelni projektowania mody z całej Europy.
Atrakcyjne staże zagraniczne, które absolwenci SAPU odbywają od lat, są kamieniem milowym na drodze do ich rozwoju zawodowego. W atelier Joanny Błażejowskiej w Paryżu tajniki projektowania poznawały Monika Szumińska-Nemeth, Łukasz Stachowicz, Anka Letycja Walicka, Agnieszka Dydo, Elwira Horosz, Sylwia Lisok i Aneta Czaplicka.
Arkadius przyjął na staż w Londynie Małgorzatę Trojanowską i Agnieszkę Gajdzińską.  Łucja Wojtala była stażystką u Johna Galliano, Małgorzata Fejkiel odbywała staż u Jenny O (Osterhoudt) , Karolina Pięch kontynuowała naukę w królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii a potem odbywała staż u Balenciagi i Alexandra McQuenna, a Monika Jaworska u Dawida Tomaszewskiego w Berlinie. Dwunastu absolwentów SAPU przez pół roku zgłębiało techniki Haute Couture w Academy of Design and Haute Couture w Walencji.

A w najbliższym czasie Anna Ziemniak i Anka Letycja Walicka wezmą udział w prestiżowym kursie w Cental Saint Martins College w Londynie w nagrodę za realizację najlepszych projektów w trakcie warsztatów AFF Fashion Design prowadzonych przez znakomitego projektanta Michała Antosa. W kwietniu absolwentki SAPU wyjadą na prestiżowy pokaz Fashion Culture, który odbędzie się w przepięknym pałacu White House w Londynie, gdzie będą prezentować swoje kolekcje obok absolwentów Central Saint Martins Collage of Art and Design oraz London College of Fashion.

Od kilku lat w ramach programu Leonardo da Vinci na wymianę młodzieżową przyjeżdża do SAPU kilkunastu studentów z Niemiec i Słowacji. Międzynarodową atmosferę w szkole od lat stwarza także liczna grupa studentów zagranicznych, m.in. z : USA, Kanady, Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Grecji, Słowacji, Austrii i Niemiec, którzy uczyli się lub wciąż pobierają naukę. Od października 2013 roku SAPU otwiera również specjalną grupę, w której wszystkie przedmioty będą prowadzone w języku angielskim. Naukę w języku angielskim będą mogli pobierać zarówno obcokrajowcy jak i polscy studenci, którzy chcieliby podszlifować język.