KSAvery zaprasza 5: prof. Czesława Frejlich

Zapraszamy na kolejny wykład otwarty z serii KSAvery zaprasza. Tym razem będziemy gościć profesor Czesławę Frejlich, Dziekan Katedry Projektowania Ergonomicznego ASP w Krakowie. Wykład odbędzie się 16 maja w piątek, o godzinie 11.00 w auli Krakowskich Szkół Artystycznych, ul. Zamoyskiego 52.

Wykład poświęcony będzie polskiemu wzornictwu po roku 2000. To czas, gdy polski dizajn zaczął być widoczny już nie tylko w galeriach i na wystawach, ale również w sklepach i przestrzeni publicznej. Prelekcja ukaże różne podejście do pracy projektowej, wynikające z wieku, doświadczenia i wyznawanych wartości projektantów, ale również specyfikę danej branży. Charakteryzuje to kondycję polskiego wzornictwa oraz ma wskazać czynniki sprzyjające, ale również hamujących rozwój dziedziny. Wykład przygotowany na podstawie książki Polish Design: Uncut przygotowanej przez zespół 2+3D dla Instytutu Adama Mickiewicza autorzy (Czesława Frejlich i Dominik Lisik, fot. Przemek Szuba).

Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej. Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Gedliczki obroniła w roku 1975. Od 2006 roku kieruje Katedrą Projektowania Ergonomicznego. Od 2000 roku pracuje również na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP. Specjalizuje się w projektowaniu ergonomicznym. Uprawiała równocześnie grafikę użytkową, projektuje ekspozycje. Jest autorką kilkunastu wdrożonych projektów m.in. czujników temperatury i wilgotności (1985), gogli (1987), narzędzi ręcznych (1989), lampy do pracy przy komputerze (1992), urządzeń laboratoryjnych dla potrzeb zootechniki (1993), dyktafonu (1994), piecyka konwektorowego (1998). W Konkursie Wzornictwa Przemysłowego „Projekt Arting” zdobyła II nagrodę za projekt drewnianej zabawki (wraz z Krzysztofem Hamigą), 1986. Kuratorka wystaw, m.in.: „Wzornictwo i ergonomia” IWP 1993; „Krzesło’94”, BWA w Krakowie 1995; „Rzeczy pospolite”, Muzeum Narodowe w Warszawie 2000; „Dealing with Consumption”, Biennale w St-Étienne 2004, „Real-World Laboratory. Central European Design”, Biennale w St-Étienne 2008; „Polyphony. Contemporary Polish Design”, Circulo de Bellas Artes w Madrycie 2011. Autorka wielu publikacji z zakresu dizajn m.in. Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899-1999, Wydawnictwo BOSZ ART, 2001; Out of the Ordinary. Polish Designers of the 20th Century, Instytut Adama Mickiewicza 2011; Rzeczy niepospolite. Polscy projektanci XX wieku, 2+3D 2013, Polish Design Uncut, Instytut Adama Mickiewicza 2013. Od 2001 roku redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika projektowego „2+3D”.

ksavery-zaprasza-5-czesława-frejlich