noscript image

Jan Goraj "Podróże dantejskie"

Cykl „Podróże dantejskie” to historia która jest symbolem życiowych zmagań każdego z nas. Wielopłaszczyznowość grafik wzbudza poczucie niepokoju i skłania do głębszej refleksji. Jest to wędrówka w głąb naszych własnych dusz. Większość prac cyklu uosabia ciemne strony naszej ludzkiej kondycji dlatego jest w ciemnych, pesymistycznych barwach oraz przyjmuje kształt wywołujący czasem poczucie lęku i odrazy.

Przejście do czyśćca i raju wiąże się także, ze zmianą kolorystyki i nastroju. U Dantego raj objawia się jako suma wspaniałości, które coraz trudniej opisać słowami. W moich pracach wielość szczegółów nie do końca nazwanych także daje poczucie nieskończonej doskonałości. Pragnę pozostawić widza sam na sam z jego wnętrzem, Obrazem i okiem aby jego najgłębsza podświadomość prowadziła jego osobistego „Dantego”, którym jest on sam poprzez drogę wewnętrznych przeżyć aby przez własne piekło, niebo i raj oczyścił się i pogodził z utraceniem Beatrycze, która w tym wypadku jest jego usilnym pragnieniem stabilizacji, której nigdy nie zazna.

Jan Goraj, 1992. Student Krakowskich Szkół Artystycznych na kierunku fotografii oraz student 2 roku filozofii na Uniwersytecie Śląskim.

Miejsce: Klub Finka, ul. Warszauera 1, Kraków
Czas: 28.05 – 04.06. 2014